Spiegs ar fotoaparātu

"Iztaisīsiet monstru": kādēļ divi Latvijas specdienesti nevar apmesties zem viena jumta

46
(atjaunots 16:37 19.02.2020)
Pārvākties uz jaunu vietu gatavojas ne tikai Valsts drošības dienests, bet arī Satversmes aizsardzības birojs; kādēļ divus specdienestus nevar izvietot kopā un kāpēc nodokļu maksātājiem nestāsta, cik budžeta līdzekļu aizies būvniecībai.

RĪGA, 19. februāris – Sputnik. Uz jaunu ēku grasās pārvākties ne tikai Valsts drošības dienests, bet arī Satversmes Aizsardzības birojs (SAB). Cik šim nolūkam būs nepieciešams piešķirt budžeta līdzekļu, netiek atklāts, taču izdevumi būs mērāmi vairākos miljonos, vēsta TV3.

Kādēļ nepieciešams pārvākties

Šobrīd SAB atrodas bijušā bērnudārza ēkā, taču tagad pārvāksies uz bijušās kara slimnīcas telpām Upes ielā, kur tiks veikta nopietna renovācija. Teritorijā, kas atrodas blakus slēgtajam Brasas cietumam, jau ir sākušies gatavošanās darbi jaunās specdienesta ēkas būvniecībai.

SAB atzīmē, ka jaunā ēka ļaus specdienestam pilnvērtīgi veikt savas funkcijas – izlūkošanu, pretizlūkošanu, valsts noslēpuma sargāšanu, klasificētās informācijas apmaiņu ar ārzemju valstīm, šifrēšanu. Tiks izveidotas arī jaunas struktūrvienības.

"Mainoties Latvijas ārpolitikas situācijai, arī funkcijas ir nākušas klāt. Mēs vēlamies attīstīties, un, lai mēs varētu attīstīties un vēl efektīvāk strādāt, ātrāk, mums tomēr ir nepieciešams attīstīties arī telpu ziņā, lai mums būtu infrastruktūra attīstīta," pastāstīja SAB pārstāve Iveta Maura.

6,7 hektārus lielajā teritorijā Upes ielā, bijušajās karas slimnīcas telpās paredzēts izvietot ne tikai SAB, bet arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes biroju, Valsts tiesu ekspertīžu biroju un tā laboratoriju.

Varbūt vismaz apspriedīsim

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) piedāvāja premjerministram Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība") uzsākt diskusiju par to, lai turpat izvietotu arī Valsts drošības dienestu. Tad varētu izbeigt skandālu saistībā ar jaunās VDD ēkas būvniecību Brīvības ielā, bijušā velotreka "Marss" teritorijā, pret ko iebilst vietējie aktīvisti. Premjers ignorēja Bordāna iniciatīvu. Tieslietu ministrs uzskata, ka Kariņš tādējādi izvairās no lēmuma pieņemšanas.

"Mums ir vajadzīga kompetenta saruna, kura nekad nesanāk," paziņoja Bordāns.

Lēmumus par jauno ēku būvniecību Satversmes Aizsardzības birojam un Valsts drošības dienestam pieņēma Māra Kučinska (ZZS) valdība. Jautājums par savstarpēju abu specdienestu izvietošanu netika apspriests, lai gan tas varēja nodrošināt līdzekļu ietaupījumu.

"No drošības viedokļa tas pat būtu kategoriski noliedzams. Šādas izlūkdienestu ēkas nekur pasaulē neliek blakus vienu otrai. Taisot iespējamo monstru no visiem, it kā cerot uz īslaicīgu efektu, lai sakoncentrētu cilvēkus. Mēs varam pakļaut to tādiem riskiem," uzskata bijušais premjers, patreizējais Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis.

Arī Iekšlietu ministrijā saskata veselu virkni risku, ja specdienesti apmetīsies zem viena jumta, piemēram, kļūs neiespējama personāla identitātes aizsardzība.

"Divu dienestu atrašanās fiziski vienā vietā/tuvu viens otram ir risks arī no fiziskās drošības un mobilitātes principa. Piemēram, bloķējot ielu, paralizējot centrālo elektropievadi, uzliekot radioviļņu bloķēšanu, būtu iespējams uzreiz paralizēt divu dienestu darbu. Turklāt jāņem vērā, ka attiecīgajai teritorijai pieguloša ir arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta teritorija, kas šo principu padara vēl nozīmīgāku," paziņoja ministrijā.

Un arī te ārzemju specdienesti

Cik miljonus maksās jaunā Satversmes Aizsardzības biroja ēka – tā ir slepena informācija. Tieslietu ministrija uzskata, ka būtu tikai taisnīgi paziņot nodokļu maksātājiem izmaksu summu ne tikai jaunajai SAB ēkai, bet arī par Valsts drošības dienesta jauno telpu būvniecību.

"Es domāju, ka tas nav godīgi pret nodokļu maksātāju naudu, un es šādu tradīciju valdības darbā vēlētos izskaust. Kamēr tas ir noslepenots, to nevaru izpaust," norādīja Bordāns.

Pret šādu pieeju iebilst Kučinskis, kurš uzskata, ka šo informāciju var ļaunprātīgi izmantot Latvijai nedraudzīgie ārzemju specdienesti.

"Ja tu zini katru finanšu jomu, tad nav jābūt pārāk lielam ekspertam, lai tie, kas nav pārāk labvēlīgi Latvijai, varētu sarēķināt, kas tad iekšā atrodas, kāda ir šī pakāpe, un varētu kaut ko sliktu plānot. Ir robeža, kad ir jāzina, un ir robeža, piedodiet, kam ir jāpaliek noslēpumā," paskaidroja Kučinskis.

Jauno SAB ēku bijušās kara slimnīcas teritorijā plānots nodot ekspluatācijā 2023. gadā. Saistībā ar šo vietu aktīvisti nepauž uztraukumu – viņiem apsolīja, ka kokos necirtīs, savukārt pašu slimnīcas ēku aizsargā tā UNESCO pasaules mantojuma objekta īpašais statuss.

46
Pēc temata
Jūrmalā ierosināts izcirst plašu meža iecirkni un uzbūvēt privātmājas
Latvijas pilsonim piespriests cietumsods par spiegošanu Luganskā
Latvija joprojām uzskata, ka interesē Krieviju: VDD atskaitījies par draudiem
Reizniece-Ozola: strīds VDD ēkas dēļ – priekšvēlēšanu kampaņas elements
Latvijas karogs, foto no arhīva

Latvija iet pa iznīcības ceļu, raksta latviešu mediji

14
(atjaunots 14:24 09.08.2020)
Izlauzuši, pārdevuši, nojaukuši, sagrāvuši, uzbūvējuši bankas un supermārketus. Kur tā noticis? Kāpēc Latvijai nekāds karš nebūs vajadzīgs?

Portāla Pietiek.com autors stāsta par kādu valsti. Tās nosaukums gan nekur nav pieminēts. Tomēr, šķiet, vērīgs lasītājs pats novilks dažas paralēles un uzminēs, par kādu valsti ir runa (publicēts saīsinājums).

Lauzt ir vieglāk nekā celt

Ar "Pasaules valdības" un pašmāju kangaru palīdzību tika ievazāta "demokrātijas" sērga – pie varas "likumīgi" nokļuva mazskaitlīgi (pilnīgi pietiek ar 200 indivīdiem) bandītiski mafiozi grupējumi – "partijas", kuras pašu izdoto "likumu" aizsegā uzurpēja varu, nesodīti izlaupīja valsts īpašumus un dabas bagātības, nežēlīgi izmantoja un radīja neciešamus eksistences apstākļus vienkāršajiem iedzīvotājiem.

Jau "demokrātijas" ieviešanas pirmajos mēnešos mākslīgi radīja masveidīgu bezdarbu – apturēja ražošanas objektu darbu, izlaupīja un izdemolēja faktiski visus smagās un vieglās rūpniecības uzņēmumus (izņemot vienu metalurģisko rūpnīcu, kurai bija ieplānots atbildīgs uzdevums – pārkausējot, neatgriezeniski iznīcināt visu likvidēto ražotņu tehnoloģiskās iekārtas un aprīkojumu).

Tāds pats liktenis piemeklēja praktiski visas fabrikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumus. Iznīcināja arī vairums gaļas un lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumu, piena kombinātus, lauku pienotavas.

Pēc tam likvidēja vairumu pārtikas un pirmās nepieciešamības preču ražotņu – maizes kombinātus, olu ražošanas fermas, visas sērkociņu un visas cukura fabrikas. Izzāģēja milzīgas mežu platības un koksni par grašiem pārdeva ārzemniekiem. Sagrieza lūžņos kuģus. Izlaupīja un iztirgoja visu kaut cik pieejamo krāsaino un melno metālu krājumus – līdz pat elektrolīniju vadiem un lietus ūdens kolektoru restēm.

Nekavējoties iznīcināja aizsardzības sistēmas rūpnīcas, likvidēja karaklausību un izformēja kaut cik kaujas spējīgu armiju. Sāka pārdot ārzemniekiem katrai tautai pašu dārgāko – zemi.

Mafijas pārziņā

Faktiski visa valsts iedzīvotāju apgāde ar pārtikas un rūpniecības precēm kļuva atkarīga no importa piegādēm, kuras kontrolēja tie paši mafiozie grupējumi. Masveidā tika uzslieti saliekamie karkasa tipa "lielveikali", kuros par dempinga cenām tirgoja importētos, ar veselībai kaitīgām vielām piesātinātos un ģenētiski modificētos pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības, faktiski "vienreizējās lietošanai" paredzētās (pārsvarā plastmasas) rūpniecības preces.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Degvielu, smērvielu un kurināmā piegādi, kā arī to tirdzniecību, nosakot spekulatīvas cenas, kontrolēja mafija.

Sagrāva izglītības sistēmu un devalvēja skolotāja profesiju. Sagrāva veselības aizsardzības sistēmu, ārstu darba apmaksu nostādīja "ārpus likuma".

Vecākās paaudzes cilvēki, saņemot pensiju zem "iztikas minimuma", palika bez medicīniskās palīdzības – nesamaksājot speciālistu konsultācijām astronomiskas summas. Uz daļēji valsts kompensētām ārstnieciskām manipulācijām bija jāgaida daudzi mēneši, bet uz operācijām – pat vairāki gadi. Tāds pats liktenis piemeklēja arī pārējos iedzīvotājus.

Laukos iznīcināja visas algotās darbavietas, likvidēja daudzas skolas, feldšeru punktus, bibliotēkas, veikalus, banku un pasta nodaļas, tautas namus un citu iedzīvotājiem vitāli nepieciešamo infrastruktūru.

Vairākkārtīgi paaugstinot braukšanas maksu, vienlaicīgi daudzkārt samazināja sabiedriskā transporta reisu skaitu starp rajonu pilsētām un lauku apdzīvotajām vietām.

Daži saglabājušies lauksaimniecības produkcijas un piena pārstrādes uzņēmumi, kuri arī atradās mafijas rokās, noteica tik zemas produktu iepirkuma cenas, ka praktiski visas zemnieku saimniecības pārtrauca ražošanu un izputēja.

Laucinieki masveidā meklēja darbu pilsētās, jaunākie un uzņēmīgākie darba meklējumos devās uz ārzemēm, bet vecākie un nespējīgākie, palikuši praktiski bez eksistences līdzekļiem un medicīniskās aprūpes, apmira turpat uz vietas.

Zēla un plauka "prihvatizācija", kuru visai veikli izmantoja bijušā režīma funkcionāri, tā radot pamatu savam legālajam (un ne tikai) "biznesam". Līdzīgā veidā radās arī "baņķieri" un "miljonāri", kuru izvirtušo dzīvesveidu sīki jo sīki "apgaismoja" un slavēja neskaitāmie "glancētie" žurnāli un televīzija.

Praktiski visi masu informācijas līdzekļi  atradās vai nu pašmāju, vai ārzemju mafijas klanu rīcībā, kas tos izmantoja savu savtīgo mērķu īstenošanai un "demokrātisko" vērtību sludināšanai. Paaudžu paaudzēs glabātās un laika pārbaudi izturējušās nacionālās vērtības – tauta, ģimene, cieņa pret sievieti, bērnu audzināšana, uzvedības normas ģimenē, skolā un sabiedriskās vietās tika izsmietas un nozākātas. Visā informatīvajā sfērā valdīja visatļautības, vardarbības, narkomānijas, izvirtības un nesodāmas noziedzības gaisotne.

"Neatkarīga" valsts

Tātad tika izdarīts viss, lai likvidētu gan tautiskumu, gan "valsts" politisko neatkarību, gan ekonomisko patstāvību. Lai šī "valsts" (pagaidām) varētu pastāvēt tikai no lielvalstīm atvēlētajās robežās.

Tātad šis mākslīgais veidojums (saukts par "neatkarīgu valsti") faktiski bija tikai nolietotu automašīnu, lētas un veselībai bīstamas sintētiskās pārtikas noieta tirgus.

Protams, ka aiz jebkuru ievesto plaša patēriņa preču spilgti krāsainā iepakojuma slēpās štancēts, neremontējams plastmasas daikts ar maksimāli īsu kalpošanas laiku, lai pēc iespējas ātrāk tas atkal būtu jāpērk jauns. Un pats galvenais – šīs „valsts” iedzīvotāji kļuva par ārkārtīgi lēta un bezpalīdzīga darbaspēka avotu (faktiski – balto vergu tirgu).

Sākās masveidīga emigrācija – simtiem tūkstoši jaunākie, stiprākie un uzņēmīgākie, sevis un savas ģimenes iztikas meklējumos, devās svešumā.

Autors raksta, ka visi šie notikumi ir atsevišķas grāmatas vērti. Taču tiks darīts viss iespējamais, lai neviens ne tikai tādu grāmatu neizdotu, bet pat neuzrakstītu! Tie, kuri mēģinās tādu grāmatu uzrakstīt, tiks izsmieti un noķengāti. Kas notiks ar sevišķi ietiepīgajiem? Viņi var neuzmanīgi izkrist pa logu, vai nokļūs zem auto riteņiem… Kam tad patiktu lasīt savu nekrologu?

14
Tagi:
nabadzība, ekonomika, Latvija
Pēc temata
Eksperts: Bordāns karantīnā noteikti negarlaikojas - jau Latviju padarījis par PSRS donoru
Iznīcinot PSRS pēdas, Latvija aizskārusi biznesu: Lindermans par latvisko
Kur bijušajā PSRS ir laba dzīve: Latvija izceļas pēcpadomju republikās
KF atsvaidzināja Kariņa atmiņu, kurš apsūdzēja PSRS latviešu diskriminēšanā
Bērns pie datora, foto no arhīva

Bērnu aizsardzība no "tālmācībām" un dators uz valsts rēķina: sākta parakstu vākšana

18
(atjaunots 12:02 09.08.2020)
Attālināto mācību situācijā personālais dators kļūst par izglītības infrastruktūras neatņemamu daļu, tātad tas bērniem jāiegādājas uz valsts vai pašvaldības rēķina, uzskata iniciatīvas autori.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss sākta parakstu vākšana petīcijai "Par izglītības ieguves formu brīvu izvēli", kas ierosina rūpīgāk reglamentēt skolēnu attālināto mācību jautājumu.

Iniciatīvas autori uzskata, ka bērnu tiesības attālināto mācību kontekstā nav pietiekami noteiktas likumdošanā. Viņi atzīmē, ka jaunā koronavīrusa pandēmijas periodā informācijas tehnoloģiju pielietošanas pieaugums skolu izglītībā bija piespiedu pasākums.

"Nenoliedzami, ka digitālās tehnoloģijas paver jaunas iespējas izglītības organizācijā un personalizācijā. Arī turpmāk skolām, pedagogiem, skolēniem un ģimenēm jābūt tiesībām izmantot un eksperimentēt ar jaunām tehnoloģijām mācību procesā. Tomēr jaunas tehnoloģijas nes arī riskus – palielina nevienlīdzību izglītībā un var novest pie noteikta veida zināšanu vai kompetenču neapgūšanu.

Lai nodrošinātu labu izglītību visiem un izglītības sistēmas pielāgošanos mūsdienu izaicinājumiem, tehnoloģijām ir jābūt pieejamām, bet to izmantošanai – brīvprātīgai.

Tiem, kas grib un spēj, ir jānodrošina attālinātu mācību iespējas. Tiem, kas tam nav gatavi, ir jāgarantē tradicionālas izglītības ieguves formas.

Izglītības likumos ir jānodrošina izglītības ieguves formu brīva izvēle!" raksta iniciatīvas autori.

Lai aizsargātu bērnu un pedagogu tiesības, ieteikts izdarīt grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā. Pirmkārt, nepieciešams precīzāks klātienes izglītības formulējums, paredzot, ka tā ir izglītības ieguves forma, kuras ietvaros zināšanas tiek nododas ar personisku kontaktu, atrodoties vienā telpā. Otrkārt, petīcijas autori iesaka ieviest klātienes-attālinātu izglītības ieguves formu, kuras ietvaros apvienojas mijiedarbība klātienē un tālmācības metodes ar informācijas tehnoloģiju starpniecību.

Tāpat ieteikts piešķirt katram skolēnam tiesības apgūt mācību programmu klātienes formā. Vienlaikus skolēniem un viņu vecākiem ir jābūt tiesībām pāriet uz klātienes-attālinātām mācībām, bet skolām jābūt iespējai piedāvāt tādu formu ar plašu brīvību mācību procesa organizēšanā un adekvāta finansējuma garantijām.

Nav piemirsti arī skolēni, kas pandēmijas laikā nevarēja normāli mācīties attālināti, jo viņiem nebija laba datora. Autori iesaka paredzēt likumā, ka tālmācību situācijā personālais dators pieder pie izglītības pamata infrastruktūras un bērniem tas jāiegādājas uz valsts vai pašvaldības līdzekļu rēķina.

"Iznākumā izglītības sistēma attīstīsies vienmērīgi, ļaujot saglabāt esošās labās lietas un kvalitatīvi ieviest inovācijas. Tad katrs skolēns un katra ģimene varēs atrast sev piemērotu izglītības ieguves formu," teikts petīcijā.

1. septembrī skolas atsāks darbu ierastajā režīmā, tomēr tām jābūt gatavām pāriet pie tālmācībām, ja epidemioloģiskās situācija pasliktināsies.

18
Tagi:
izglītība, attālinātās mācības, Latvija
Pēc temata
Esi gatavs: vecāko klašu audzēkņus varētu sagaidīt attālinātās mācības
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Pedagoģijas zinātņu doktors paskaidroja, kāpēc attālinātās mācības ir kaitīgas
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām