Visai Ķīnai nepietiks: kāpēc Bauskā pazudušas medicīniskās maskas

37
(atjaunots 12:51 19.02.2020)
Latvijā dzīvojošie ķīnieši cenšas nodrošināt ar medicīniskajām maskām Ķīnā palikušos radiniekus un draugus.

RĪGA, 19. februāris – Sputnik. Bauskas novada farmaceiti izskaidroja medicīnisko masku pazušanu no aptieku plauktiem – tās izpirkuši novadā dzīvojošie ķīnieši, raksta Smartlatvia.lv.

"Līdz šim maskas gulēja plauktos gadiem ilgi un nevienu neinteresēja. Ja nu vienīgi studentam prakses laikā savajadzēsies pāris gabali vai, ja kādam ir mazs bērns, mājās nopirks, lai nenodotu viens otram infekciju. Bet tagad visu izpirkuši," pastāstīja Regīna Igaune, aptiekas vadītāja vietniece.

Arī citās aptiekās maskas ir pilnībā izpirktas, nav nedz lētu, nedz dārgu. Izņēmums, saskaņā ar pagājušās nedēļas datiem, bija pašā Bauskā, kur tobrīd palika nelieli krājumi.

Pēc farmaceitu sacītā, deficītā vainojamie ir Latvijā dzīvojošie ķīnieši.

"Vienā reizē ķīniešiem iztirgoju veselu tūkstoti. Viņi dzīvo tepat Saulainē un aptiekā bija gan pagājušajā, gan aizpagājušajā nedēļā. Komunicējām ar tulkošanas aplikācijas palīdzību, svešzemnieki vēlējās preci iegādāties lielākos apjomos, taču nebija vairs, ko piedāvāt," pastāstīja aptiekas īpašniece Rundāles novadā Velga Gūtmane.

Latviešus, pēc viņas sacītā, maskas neinteresē, pat ja viņi plāno pavadīt atvaļinājumu Āzijā.

"Es pat pati izrādīju iniciatīvu un piedāvāju tās personām, kuras grasījās ceļot uz Taizemi, Singapūru un citām Āzijas valstīm, jo ārvalstu mediji ziņo, ka tur aptiekās arī apsēju krājumi izsīkuši, taču mūsējos tas neinteresēja, un maskas tā arī nenopirka," atzīmē Gūtmane.

Latvijā pagaidām nav ar koronavīrusu inficēto, taču Latvijas ķīnieši pērk maskas veseliem iepakojumiem ne priekš sevis, bet lai nosūtītu tās uz mājām, uz Ķīnu, kur aizsarglīdzekļu nepietiek. Taču februāra sākumā Latvijas pasts pārstāja pieņemt sūtījumus uz Ķīnu, jo daudzas aviokompānijas pārtrauca reisus uz valsti.

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, spēkā esošas Latvijas uzturēšanās atļaujas ir 790 ĶTR pilsoņiem. Latvijas Radio 2015. gadā ziņoja, ka nekustamo īpašumu Bauskas novadā apmaiņā pret uzturēšanās atļauju Latvijā nopirka 63 ķīnieši.

Ķīnas varasiestādes 31. decembrī paziņoja Pasaules Veselības organizācijai (PVO) par slimības uzliesmojumu Uhaņas pilsētā, Hubei provincē. Speciālisti noteica slimības ierosinātāju – koronavīrusu 2019-nCoV COVIR-19. PVO atzina uzliesmojumu par starptautiskas nozīmes ārkārtas situāciju. Patlaban Ķīnā no saslimšanas miruši vairāk nekā 2000 cilvēku, apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits pārsniedzis 74 tūkstošus.

37
Pēc temata
Džekijs Čans sola miljonu juaņu tam, kurš atradīs zāles pret koronavīrusu
Ar koronavīrusu var inficēties divas trešdaļas cilvēces
Ķīnā aug koronavīrusa slimnieku skaits
Viņķele: Latvija ir pilnībā gatava koronavīrusa atnākšanai
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

2
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

2
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

7
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

7
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts