Velns slēpjas detaļās: kādiem dzīvokļiem atcels nekustamā īpašuma nodokli

115
(atjaunots 16:29 18.02.2020)
Valsts zemes dienesta un Tieslietu ministrijas ierēdņi turpina darbu pie jaunās kadastrālās vērtības noteikšanas sistēmas; pagaidām TM tur doto vārdu saistībā ar dzīvojamās platības vērtības neapliekamā minimuma ieviešanas nepieciešamību, taču ne viss ir tik vienkārši.

RĪGA, 18. februāris – Sputnik. Vakar, 17. februārī, sistēmas izstrādātāji prezentēja Saeimas deputātiem no Nodokļu apakškomisijas savus piedāvājumus kadastrālās vērtības noteikšanai, raksta BB.lv.

Spriežot pēc vakardienas prezentācijas, pagaidām Tieslietu ministrija tur doto vārdu un patiešām ir gatava aizstāvēt nepieciešamību ieviest dzīvojamās platības vērtības neapliekamo minimumu. Jeb, runājot tiešāk: tiek piedāvāts neiekasēt nodokli par "primāro" (lasi – galveno) dzīvesvietu ar kadastrālo vērtību līdz 100 tūkstošiem eiro. ja kadastrālā vērtība pārsniedz 100 tūkstošus eiro, tad šī daļa dzīvojamās platības tiek aplikta ar nodokli ar koeficientu 0,2.

Runājot vienkāršākā valodā, vienas-divu istabu dzīvokļi padomju perioda mājās (hruščovkas, "lietuviešu projekts", speciālie projekti) tagad nevar maksāt dārgāk par 100 tūkstošiem eiro – pat Rīgas centrā. Tātad, tūkstošiem ģimeņu vispār atbrīvos no nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksas. Visticamāk, nenāksies maksāt NĪN, vai arī šī maksa būs simboliska, arī padomju laiku trīs un četru istabu dzīvokļu īpašniekiem, jo arī to kadastrālā vērtība nepārsniegs 100 tūkstošus eiro vērtību, vai arī nedaudz pārsniegs to (piemēram, Rīgas Klusajā centrā).

Skaidrs, ka jauno mājvietu kadastrālā vērtība, sevišķi lielpilsētās, visticamāk, pārsniegs 100 tūkstošus eiro. Tieslietu ministrija pat minēja konkrētu un uzskatāmu piemēru, kā tiks aprēķināts mājokļa NĪN. Piemēram, jūsu dzīvokļa kadastrālā vērtība sastāda 150 tūkstošus eiro. No šīs summas atņem mājokļa vērtības neapliekamo minimumu – 100 tūkstošus eiro, un pēc tam iegūtos 50 tūkstošus eiro sareizinām ar koeficientu 0,2.

Iznāk, ka NĪN 0,002 apmērā tiek iekasēts no 10 tūkstošu eiro summas. Rezultātā par dzīvokli ar kadastrālo vērtību 150 tūkstošu eiro apmērā gadā būs jāmaksā 20 eiro. Tas ir acīmredzami mazāk, nekā vairums Latvijas iedzīvotāju (pat ņemot vērā atlaides, kas, piemēram, tiek piemērotas ģimenēm ar bērniem) maksāja un turpina maksāt šodien.

Velns slēpjas detaļās

"Tiesa, kā jau parasti, velns slēpjas detaļās. Jo nekustamā īpašuma nodoklis ietver sevī ne tikai nodokli par mājokli, bet arī nodokli par zemi zem mājas. Tieslietu ministrija piedāvā noteikt neapliekami minimumu zemei 10 tūkstošu eiro apmērā

Ja jūsu zeme maksā dārgāk, kas, piemēram, Rīgā visticamāk arī ir, tad par pārējo daļu nāksies samaksāt nodokli. Un ja zeme atrodas ļoti prestižā vietā, tad arī nodoklis būs samērā augsts pat primārajam (galvenajam mājoklim)," atzīmēja Saeimas Nodokļu apakškomisijas locekle Ļubova Švecova.

Tieslietu ministrija min šādu piemēru. Ja zemes kadastrālā vērtība ir 8 tūkstoši eiro, tad nodoklis, protams, ir nulle. Savukārt ja 40 tūkstoši eiro, tad no 40 tūkstošiem atņem 10 tūkstošus (neapliekamo minimumu) un sareizina ar koeficientu 0,2. Iegūtos 6000 eiro sareizinām ar nodokli 0,015 apmērā un rezultātā nodoklis sastādīs 90 eiro.

Par luksus klases mājokli un birojiem nāksies piemaksāt

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas aprēķiniem, pat pēc neapliekamā minimuma ieviešanas primārajam mājoklim valsts un pašvaldības izrādīsies pat plusā. Ikgadējam valsts kases ienākumiem no NĪN jāsastāda 62 miljoni eiro! rodas jautājums: kādā viedā? Spriežot pēc visa, tiks paaugstināts nodoklis par nedzīvojamo fondu (biroji, ražošanas korpusi un tamlīdzīgi), kā arī dārgajam luksus klases mājoklim un mājoklim, kas tiek izmantots komercnolūkos.

Pircējs veikalā, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Piemēram, ja firmai vai privātpersonai Zemes grāmatā ir divi un vairāk nekustamā īpašuma objekti, tad šiem objektiem tiks piemērota jau paaugstināta nodokļa likme. Visticamāk, arī nodokļu atvieglojumus otrajam, trešajam un sekojošajiem dzīvokļiem, kas pieder vienai personai, piemērot nedrīkstēs.

"Brīnumi nenotiek: ja kādām kategorijām valsts samazina, turklāt ievērojami, nekustamā īpašuma nodokļa likmi, vai pat atbrīvo no nodokļa maksas, tad citām kategorijām nodokli pacels," paziņoja deputāte Švecova.

Tieslietu ministrijas pārstāvis deva saprast, ka tā tas arī būs, jo kadastrālo vērtību centīsies pacelt līdz tirgus vērtībai – gan komercobjektiem, gan zemei zem tiem. Vēl lielākas nodokļu likmes tiks piemērotas mājokļiem, kas atrodas avārijas stāvoklī un ir iekļauti tā dēvētajos graustu sarakstos.

Jaunajai NĪN sistēmai jāsāk darboties 2022. gadā. Taču nevar izslēgt varbūtību, ka valdošās partijas ieviesīs to jau nākamgad – savas jaunās nodokļu reformas ietvaros. Tiesa, pagaidām visos projektos figurē 2022. gads.

115
Pēc temata
"Nāciet pēc 197 dienām": par cenām, rindām un jauno medicīnas reformu Latvijā
Desmit gadi ar vidējo algu: mājokļa cenas Latvijā aug divas reizes ātrāk, nekā ES
Uzpildīties Krievijā? No 1. janvāra Latvijā pacelsies benzīna cenas
Latvijā palielināsies pārtikas produktu cenas: nāksies pārtikt no kafijas un kakao
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

7
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

7
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

24
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

24
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi