Latvijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Tik un uzzināsim: Latvijā brīdina visus, kuri vēlas slēpt Krievijas pilsonību

94
(atjaunots 14:41 12.02.2020)
Krievija ļaus neatteikties no Latvijas pilsonības, saņemot KF pasi, taču no Latvijas puses tādu privilēģiju nebūs. PMLP gaida "labvēļu" ziņas par cilvēkiem, kuri nolēmuši saglabāt abas pases.

RĪGA, 12. februāris — Sputnik. Jau šomēnes Krievijas Valsts domē tiks iesniegti grozījumi likumā "Par pilsonību", kuri paredz: lai pārietu Krievijas pilsonībā, vairs nebūs nepieciešama izziņa par atteikšanos no esošās pilsonības. Tātad Krievijas likums ļaus vienlaikus būt gan KF, gan Latvijas pilsonim.

Taču Latvijas likumi vēl joprojām liegs dubultu pilsonību ar Krieviju, atgādināja Pilsonības un migrācijas ietu pārvaldē, vēsta lsm.lv.

Pilsonības likuma 23.panta 2.daļa paredz, ka Latvijas pilsonim, kas saņēmis Krievijas pilsonību, jāatsakās no Latvijas pilsonības 30 dienu laikā. Viņš var lūgt uzturēšanās atļauju, lai turpinātu dzīvot Latvijā.

Ja PMLP saņems informāciju, ka cilvēks nav atteicies no Latvijas pilsonības likumā paredzētajā kārtībā, un tā apstiprināsies pārbaudes gaitā, pārvalde pieņems lēmumu par Latvijas pilsonības anulēšanu.

Šāds lēmums tiks pieņemts, neatkarīgi no tā, kā un kad cilvēks saņēmis Latvijas pilsonību, tātad nav svarīgi, vai viņš ir pilsonis no dzimšanas vai naturalizējies.

PMLP nevēlējās prognozēt, vai pēc Krievijas likuma grozijumiem pieaugs Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri vēlēsies būt arī Krievijas pilsoņi, tomēr uzsvēra, ka agri vai vēlu PMLP saņems informāciju par pārkāpējiem. Vienlaikus pārvalde aicina visus, kam ir ziņas par tamlīdzīgu likumpārkāpumu, nekavējoties informēt iestādi.

Izņemuma kārtā

Saeimas Pilsonības un migrācijas lietu komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins brīdināja, ka cilvēki, kuri vēlas paslepus saglabāt abas pilsonības, riskē zaudēt Latvijas pilsonību.

Viņš paskaidroja: ja radusies vēlme saglabāt LR pilsonību, pārejot Krievijas pilsonībā, cilvēks var lūgt valdību izskatīt šo jautājumu izņēmuma kārtā.

Politiķis uzsvēra, ka pastāv iespēja uzzināt, ka cilvēks nelikumīgi saglabāt divas pilsonības, tāpēc rezultātā cilvēks vienkārši zaudēs Latvijas pilsonību. Tiesa, lēmumu var apstrīdēt tiesā.

Jāpiebilst, ka pēdējos gados pieaudzis personu skaits, kam Latvijas pilsonība anulēta piespiedu kārtā: 2014.gadā tā anulēta 28 personām, bet 2017.gadā – jau 207. Lieta tāda, ka līdz 2016.ada 1.oktobrim Latvijas pilsoņiem ar dubultu pilsonību, kas radusies pirms pilngadības, līdz 25 gadu vecumam bija jāizbēlas viena no pilsonībām. Tiem, kuri saglabājuši abas, Latvijas pilsonība tika anulēta.

Dažiem šāds PMLP lēmums sagādāja ne tika nepatīkamu pārsteigumu – cilvēki pat bija šokēti.

94
Pēc temata
Iemesls nomainīt pilsonību: pasaulslavenu dziedātāju no Latvijas terorizē VID
Liepiņa par nepilsoņiem: mēs paši sašķēlām Latvijas tautu
Krievija plāno mainīt pilsonības piešķiršanas kārtību
Tolstojs paskaidroja, kam KF vienkāršo pilsonības iegūšanu
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

6
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

6
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

35
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

35
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?