Jaucējkrāns, foto no arhīva

Vairāk nekā miljons eiro: rīdzinieki regulāri pārmaksā mājas kopējo skaitītāju dēļ

65
(atjaunots 16:50 10.02.2020)
Ūdens skaitītāju kļūdaino rādījumu dēļ Rīgas iedzīvotāji katru gadu pārmaksā milzīgas summas; ūdens uzņēmumā uzskata, ka vainīgi ir māju iemītnieki.

RĪGA, 10. februāris – Sputnik. Rīdzinieki katru mēnesi saņem izšķērdīgus rēķinus par ūdeni, vislielākās galvaspilsētas iedzīvotāju dusmas izraisa sadaļa "ūdens patēriņa starpība", raksta "MK Latvija" ar atsauci uz telekanāla TV3 raidījumu "Nekā personīga".

Pirms četriem gadiem Valsts kontrole atklāja nopietnus pārkāpumus uzņēmumā "Rīgas namu pārvaldnieks". Toreiz kļuva zināms, ka maksa, kas ir saistīta ar mājokļu fonda pārvaldīšanu, tika nepamatoti paaugstināta, savukārt klientu nauda tika novirzīta fiktīvu darbinieku nodarbināšanai. Piemēram, par avārijas novēršanu uzņēmums ievāca trīs reizes vairāk naudas, nekā iztērēja. Jau toreiz kompānija iedragāja uzticību tai un nepārstāj zaudēt to joprojām.

Ūdens patēriņš daudzīvokļu namos tika ņemts vērā divos posmos. Papildus skaitītājiem, kas ir uzstādīti katrā dzīvoklī, ir arī mājas kopīgais skaitītājs no uzņēmuma "Rīgas ūdens" (pelņā 2018. gadā – pieci miljoni eiro), kurš izmēra, cik ūdens kopumā ir piegādāts. Parasti šī skaitītāja rādītāji ir augstāki, nekā dzīvokļos, taču rēķins ir jāapmaksā atbilstoši mājas kopīgajiem rādījumiem. No tā izriet tas, ka iedzīvotāji beigās maksā par lielāku ūdens skaitu, nekā faktiski izmanto.

Kā piemēru televīzijas raidījumā minēja māju Dzelzavas ielā Rīgā. Dzīvokļu skaitītāji uzrāda, ka iedzīvotāji patērēja 7 tūkstošus kubikmetru ūdens, savukārt "Rīgas ūdens" iekārta aprēķināja par tūkstoti, jeb par 16%, vairāk. Par šo starpību iedzīvotāji samaksāja papildus vairāk nekā 2 200 eiro.

Vai kaut ko var izdarīt lietas labā?

Ņemot vērā, ka visā Rīgā ir 11 tūkstoši daudzīvokļu namu, var iztēloties, ka rīdzinieki katru gadu papildus maksā summu, kas pārsniedz miljonu eiro.

"Rīgas namu pārvaldnieks", kā arī galvaspilsētas pašvaldībā uzskata, ka kļūda ir dzīvokļu skaitītāju rādījumos, un jau daudzus gadus uzveļ problēmu iedzīvotāju pleciem, it kā viņi nepareizi aprēķinot datus. Savukārt privātie namu pārvaldnieki uzskata, ka problēma meklējama "Rīgas ūdens" mājas kopīgajos skaitītājos.

Tā, piemēram, "Rīgas namu apsaimniekotājs" (RNA) valdes priekšsēdētājs Igors Trubko apgalvo, ka mājas kopīgā skaitītāja rādījumi satur kļūdu. Nedrīkst noliegt, ka kļūdas ir arī dzīvokļos uzstādītajos skaitītājos. Relatīvā kļūda var būt no nulles līdz 5%, dažkārt līdz 7%, taču ļoti reti. Taču galvenā kļūda tomēr ir "Rīgas ūdens" mājas skaitītājos. RNA namu pārvaldnieka praksē bijis gadījumus, kad viena no mājām četras reizes to mainīja, pirms tas sāka normāli skaitīt.

Tiek atzīmēts, ka dzīvokļu skaitītāji visbiežāk ir aprīkoti ar filtriem, tādēļ nekvalitatīvs ūdens vai netīrumi mazāk ietekmē to darbspēju. Savukārt māju skaitītājiem, kas pieder "Rīgas ūdens", filtru nav. Tādēļ saruna jau sen notiek par to, ka visi māju skaitītāji ir jāaprīko ar filtriem. 2019. novembrī valdība jau uzdeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ķerties klāt šim jautājumam. Taču ministrija pagaidām nekur nesteidzas.

Pēc Daiņa Drikšņa, "Rīgas ūdens" Patēriņa kontroles daļas vadītāja, sacītā, ja daudzīvokļu namu iedzīvotājus neapmierina mājas skaitītāja darba kārtība vai viņi apšauba tā rādījumu patiesīgumu, tas var tikt nomainīts.

Televīzijas raidījumā piebilda, ka Augstākā tiesa atzina, ka iedzīvotājiem nav jāmaksā par ūdens patēriņa starpību. Taču, lai izvairītos no šī maksājuma, iedzīvotājiem jāvēršas tiesā un jāapstrīd namu pārvaldnieka kompānijas piestādītie rēķini.

65
Pēc temata
"Rīgas namu pārvaldnieks" valde apstrīdējusi lēmumu par tās atstādināšanu
Stājieties rindā: "Rīgas namu pārvaldnieks" nespēs ātri atgūt naudu no PNB bankas
Maksa par dzīvokli Rīgā pieaugs
Nekavējoties samaksāt! Rīdzinieki saņem rīkojumus no "zemes baroniem"
Navigācija, foto no arhīva

Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā

6
(atjaunots 09:01 19.01.2021)
Covid-19 ierobežojumi un "komandanta stunda" brīvdienās paliek spēkā līdz 25. janvārim.

RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks paskaidroja noteikumus, kas regulē pārvietošanos ar vienu automašīnu dažādu mājsaimniecību pasažieriem un naudas sodu piemērošanas kārtību, "Rīga Tv24" raidījumā.

Pēc Ruka vārdiem, policijai ir tiesības apturēt automašīnu, un pārbaudīt, cik daudzu mājsaimniecību pasažieri tajā atrodas.

Policijas vadītājs atgādināja, ka divu mājsaimniecību pārstāvju atrašanas vienā mašīnā tiks uzskatīta, kā sanāksme. Naudas sods par šādu pārkāpumu ir līdz 2 000 eiro, jo tagad ir spēkā aizliegums rīkot sapulces. Viņš paskaidroja, ka runa ir par vairāku mājsaimniecību locekļu braucieniem vienā automobilī bez attaisnojoša iemesla, piemēram, pie ciemiņiem vai uz veikalu.

Tomēr ir izņēmumi, viņš piebilda.

"Izņēmums, kurā dažādu mājsaimniecību pasažieriem ir atļauts pārvietoties ar vienu automašīnu, ir veicot un pildot savus darba pienākumus. Proti, cilvēki no divām vai vairākām mājsaimniecībām var pārvietoties vienā automašīnā uz darbu vai no tā, vai veikt darba pienākumus," skaidro Ruks.

Tāpat vienā mašīnā var pārvietoties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ja runa ir par pamatotiem braucieniem, piemēram, ja cilvēks jānogādā pie ārsta bet radinieki nedzīvo kopā.

Valsts policijas priekšnieks uzsvēra, ka, ja divi cilvēki dzīvo kopā, bet viņiem ir atšķiras deklarētās adreses, policija viņus nesodīs, ja viņi brauks vienā mašīnā.

"Valsts policija joprojām balstās uz faktiskās kopdzīves principu. Tādējādi kopdzīve vienā mājsaimniecībā nenozīmē deklarēšanos vienā mājsaimniecībā, runa ir tikai par kopdzīvi," sacīja Ruks.

Viņš piebilda, ka nav nepieciešams meklēt noteikumos trūkumus, ir vērts saprast, ka tie tika ieviesti tikai ar vienu mērķi - novērst Covid-19 izplatīšanos.

6
Tagi:
ierobežojumi, automašīnas, darbs, koronavīruss
Pēc temata
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Cīņa ar Covid-19 Benija Hila šovu stilā: Ušakovs par to, kāpēc cilvēki netic vakcīnai
Nopirkt šnabi ir vienkāršāk nekā grāmatu: cilvēku attiecības ar alkoholu
 COVID-19

"Bīstama blakusparādība": vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā

18
(atjaunots 08:44 19.01.2021)
Vakcinēties pret koronavīrusu vai nē - tas ir jautājums, kas rūp visiem Latvijas iedzīvotājiem. Būtu labi, ja kāda slavenība parādītu piemēru citiem. Bet pagaidām tas nenotiek. Kas par lietu?

Briesmīga lieta ir tā vakcīna pret koronavīrusu. Latvijā ar to potējies vien retais, bet komplikācijas jau spraucas laukā pa visām malām. Pasaulē, sak, notiek "vakcīnu karš". Var jau būt, ka tas notiek arī Latvijā, tomēr tas ir pilsonisks karš: sabiedrība ir sadalījusies divās grupās – tie kas plāno vakcinēsies un tie, kas neplāno.

Izskatās, viņi kaut ko zina...

Jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts ziņo par gatavību vakcinēt 10 000 cilvēku nedēļā. Pēc viņa aicinājuma ar sagatavotām šļircēm jau stāv aptiekāri, veterinārārsti un zobārsti. Taču tauta rindā pēc vakcīnas nestājas. Sak, kādam ir jāparāda piemērs un jāvakcinējas pirmajam. - Kam? Protams, mediķiem, jo, ja viņi visi (nedod Dievs!) saslimst, nebūs neviena, kam mūs ārstēt un vakcinēt.

Bet te sanāk sviests. Cilvēki uzskata, ka ārstiem, kuri reiz kaut ko mācījušies medicīnas institūtā, vajadzētu būt pašiem apzinīgākajiem. Sak, viņi jau nu gan zina: ja vakcīna arī nav droša par 100%, tad vismaz tas ir mazākais no ļaunumiem. Bet ārsti nesteidzas vakcinēties. Tā ir labākā vakcīnas antireklāma: varbūt viņi kaut ko zina. Jo viņi saprot, ko tas nozīmē.

Romāns Meļņiks Dienā vispār piedāvā visus mediķus vakcinēt piespiedu kārtā. Ne velti premjerministrs Krišjānis Kariņš gribēja vakcinēšanas procesā iesaistīt armiju. Un jau atkal nūja ar diviem galiem. Baumo, ka Vācija pārvilina Latvijas ārstus un māsas – aicina braukt uz Minheni un Frankfurti, solot trīs vai četras reizes lielāku algu. Tāpēc nebūtu prātīgi piespiest mediķus – ja nu aizbēgs?

Nē, neizskatās vis, ka mediķi vienotā vilnī dosies vakcinēties un aizraus mūs visus līdzi.

Vai premjers visiem ir piemērs?

Kas varētu būt nākamais? Saeimā tika ierosināts vakcinēties jaunajam veselības ministram Pavļutam, lai uzmundrinātu tautu. Atkal – nemaz tik vienkārši nav. Tas ir vienīgais cilvēks Latvijā, kurš piekrita šajos grūtajos laikos kļūt par veselības ministru un atbildīgo par vakcinācijas procesu. Grēkāžus vajadzētu pietaupīt.

Varbūt tad prezidents un premjerministrs? Arī viņi ir gabalkrava. Sociālajos tīklos piedāvā upurēt Saeimas deputātus. Loģiski gan. Kalpot savai tautai (un zinātnei), - vai tas nav katra tautas kalpa sapnis? Nē?

Lieta tāda, ka no šīs tautas tik un tā nesagaidīsi nedz atzinību, nedz pateicību. Tik un tā pūlis apsūdzēs deputātus, kuri vakcinējušies ārpus rindas, atstumjot malā sirmgalvjus. Vienīgā iespēja izpelnīties deputātem pēcnācēju pateicību - gadījumā, ja vakcīna pienācīgi nedarbosies (nedod Dievs). Tad mums paradīsies "100 mocekļu panteons", kuri upurēja sevi un izglāba pārējos iedzīvotājus. Viņu portreti rotās mācību grāmatas skolās. Stāsta gan, ka arī mācību grāmatu drīz vairs nebūs.

Bet pagaidām vakcīna diemžēl nav saliedējusi sabiedrību, gluži pretēji — sašķēla. Pēc pēdējās aptaujas datiem, tikai 34% respondentu paziņoja, ka viņi vakcinētos pret Covid-19, kad vakcīna būs pieejama. 49% iedzīvotāju norādīja, ka nevakcinēsies, bet 17% nolēma vēl padomāt. Tikai 22% respondentu, kuriem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, norāda, ka viņi plāno vakcinēt savu bērnu. Vairāk nekā puse jeb 58% iedzīvotāju norādīja, ka neplāno vakcinēt bērnus. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji vēlas, lai viņiem būtu mazbērni.

"Vakcīnpesimistu" uzmanību noteikti piesaistījis fakts, ka visiem vakcinētajiem pirms injekcijas lika parakstīt papīru par to, ka viņi esot informēti par iespējamām blakusparādībām, un uzņemas atbildību.

Gatavi stāvēt rindā un maksāt!

No otras puses, latviešu sociālajos tīklos (tur mīt gados jaunākā iedzīvotāju daļa) ir papilnam neizpratnes mocītu ļaužu, kuri gatavi jau rīt skriet pēc vakcīnas, gatavi par to pat samaksāt.

Īpaši apņēmīgie jau grib vilkt mugurā balto halātu un izlikties par mediķiem, lai iegūtu iekāroto injekciju. Daudzi piekrīt tam, ka ir jāizstrādā rindas algoritms: ja ārsts nevēlēsies, tad vakcīna tiks pensionāram. Ja pensionārs atteiksies, tad jaunākam cilvēkam.

Taču varbūt tas ir labi, ka nav ažiotāžas vakcinēšanas punktos. Ja visi mediķi, visi policisti, skolotāji un ierēdņi, ugunsdzēsēji, kā arī pārējie iedzīvotāji vēlētos vakcinēties, tad visiem vienkārši nepietiktu vakcīnu. Atgādinām, ka pagaidām Latvija ir iegādājusies niecīgu preparāta daudzumu, pat salīdzinot ar kaimiņu Lietuvu un Igauniju, turklāt ir iespējamas problēmas ar tā uzglabāšanu un loģistiku.

18
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
"Sputnik V" nokļuvusi līdz Āfrikai. Kāpēc Krievijas vakcīna pelnījusi uzticību?
Rietumi ir apjēguši: Covid-19 ir Hitlers, tātad laiks aliansei ar Krieviju