Policijas automobilis

Kratīšanas un aresti Rīgā: vētraina gatavošanās mēra nomaiņai

70
(atjaunots 01:18 06.02.2020)
Kratīšana uzņēmumos "Baltijas mediju alianse", "Rīgas namu pārvaldnieks" un Rīgas Tūrisma attīstības birojā, iespējams, ir "Saskaņas" politiskā spiediena mēģinājums – partija cenšas panākt Rīgas mēra Oļega Burova atstādināšanu.

RĪGA, 5. februāris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pirms balsojuma par neuzticības izteikšanu Rīgas mēram Oļegam Burovam atmosfēra ar domi saistītos (un ne īpaši saistītos) uzņēmumos joprojām sakaitējas.

Vakar vakarā LTV7 ziņu dienests vēstīja, ka Valsts drošības dienests veicis operatīvos pasākumus uzņēmumā "Baltijas mediju alianse", kas citu starpā pārstāv arī "Pirmo Baltijas kanālu" un avīzi "MK Latvija".

Nekādi komentāri nav sniegti, turklāt kratīšanas saikne ar notikumiem pašvaldībā ir ļoti trausla, ja neņemam vērā, ka minētie televīzijas un drukātie resursi ir visai populāri politiķu vidū pirms vēlēšanām.

Savukārt 31.janvārī ierosinātajā "Rīgas namu pārvaldnieka" (RNP) lietā aizturēti jau pieci uzņemuma darbinieki, patlavan tiek noskaidrota viņu loma iespējamā likumpārkāpuma shēmā.

Kriminālprocesa ietvaros tika arestēti divi cilvēki, tostarp firmas "Liftu alianse" īpašnieks Igors Babkins. Iespējams, kriminālprocess saistīts ar konkursu, ko RNP organizēja 2018.gada beigās par tiesībām veikt liftu apkalpošanu Rīgas pašvaldībā.

RTAB apmeklēja KNAB

Vakar noskaidrojās arī tas, ka Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) valdes priekšsēdētājs Guntars Grīnvalds vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā jautājumā par iespējamu dokumentu viltošanu, par ko viņs tur aizdomās RTAB valdes locekli Ievu Lasmani, Latvijas restorānu biedrības prezidentu un RTAB valdes locekli Jāni Jenzi un pat Rīgas mēru Oļegu Burovu.

Iepriekš KNAB veica kratīšanu RTAB 2019.gada maijā, kad tika aizturēta biroja valdes locekle Vita Jermoloviča un biroja vadītāja Inguna Priedīte. Vēlāk abi valdes locekļi paziņoja par atkāpšanos no amata.

RTAB vadītājs Guntars Grīnvalds paziņoja, ka jau vairākus mēnešus kopš iecelšanas amatā sajutis spiedienu, piemēram, jautājumā par biroja bijušās vadītājs Vitas Jermolovičas atgriešanos amatā, pret ko viņš iebildis. Grīnvalds pastāstīja, ja jau pāris mēnešus vēlāk citi valdes locekļi mēģinājuši savest kārtībā lietas, viltojot dokumentus un norādot atpakaļejošus datumus. Grīnvalds uzskata, ka lietā iejaukts Rīgas mērs un viņa birojs. Viņš atklāja, ka šī iemesla dēļ janvāra vidū vērsies KNAB un iesniedzis dokumentus, kas apstiprina viņa vārdus.

Lifts, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Аньков

Pirms KNAB darbinieku vizītes RTAB notika akcionāru sapulce, kas apstiprināja jaunu valdi. Tajā darbu sāka tagadējā Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Eva Juhņēviča. RTAB valdes priekšsēdētāja postenī apstiprināts Jānis Jenzis, savukārt G.Grīnvalds no amata atstādināts.

No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka minētās epidodes savā starpā  nav saistītas. Tomēr Pirmais Baltijas kanāls jau ilgus gadus ir svarīgs partijas "Saskaņa" informatīvais partneris. Savulaik ar šo partiju bija saistīts arī uzņēmums "Rīgas namu pārvaldnieks". Par RTAB stāstīts jau iepriekš.

Vai tas ir politiskā spiediena mēginājums ar likumsargu palīdzību? Tieši "Saskaņa" patlaban ir Oļega Burova atkāpšanās galvenais iniciators.

Laiks rādīs, vai pastāv saikne starp visiem šiem notikumiem, taču cīņa par ietekmes sfērām pašvaldībā ir acīmredzama.

70
Pēc temata
"Saskaņa" atkārtoti savākusi parakstus par neuzticības izteikšanu Burovam
Politologs par krīzi Rīgas domē: pie visa vainīgs ir Ušakovs
Politologs paskaidroja, kādu skādi Rīgas domē Burovs nodarījis "Saskaņai"
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

13
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

13
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

9
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

9
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās