Valgas slimnīcā, foto no arhīva

Visi ārsti runā krieviski: Valkas iedzīvotājiem atvieglos veselības aprūpi Valgā

57
(atjaunots 16:18 05.02.2020)
Valgas slimnīca Valkai ir daudz tuvāk nekā Valmiera, un medicīnas pakalpojumu spektrs Igaunijas pilsētā ir lielāks. Plānots vienkāršot kompensāciju par ārstēšanos Valgā, taču var ievajadzēties ārsta nozīmējumu skaidrojums krievu vai latīņu valodā.

RĪGA, 5. februāris — Sputnik. Valkas novada dome sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu izstrādājusi atvieglotu kārtību, kādā Valkas novada iedzīvotāji varēs saņemt kompensāciju par pakalpojumiem, kas saņemti Igaunijas pilsētas Valgas slimnīcā, vēsta avīze Diena.

Tagad, izvēloties ārstēšanās vietu, pašvaldība aicina Valkas iedzīvotājus ņemt vērā, ka Valgas slimnīca ne tikai atrodas tuvāk nekā Vidzemes slimnīca Valmierā, bet arī piedāvā plašāku veselības aprūpes spektru.

Tiem, kuri vērsīsies Valgas slimnīcā, ir jāpatur prātā, ka vispirms par pakalpojumiem būs jāsamaksā pilna cena, turklāt Latvija visu summu nesegs.

Valkas novada domes deputāts Vilmārs Vesingi paskaidroja, ka kompensācijas apmērs būs atkarīgs no pakalpojumu starpības Latvijā un Igaunijā.

Igaunijā veselības aprūpes pakalpojumi pārsvarā ir dārgāki, tāpēc pacienti varēs saņemt tikai daļu, kas atbilst šī pakalpojuma cenai Latvijā, paskaidroja Vesingi.

Politiķis piebilda, ka kompensācija dažādiem pacientiem var atšķirties, tāpēc uz to var pretendēt tikai noteiktu grupu pacienti.

Vesingi minēja piemēru: ja pakalpojumus Valgas slimnīcā pacientam izmaksājis 28,78 eiro, kompensācijas summa var svārstīties no 10,49 līdz 20,70 eiro atbilstoši ārsta specializācijai. NVD izskatīs katru iesniegumu atsevišķi un ņems vērā pakalpojumu skaitu un pacienta situāciju.

Tāpat iedzīvotājiem, kuri nolems braukt uz Valgas slimīcu jāņem vērā valodas barjera: no 27 speciālistiem tikai trīs runā latviski, 24 – angliski, toties krievu valodu pārvalda visi.

Tāpēc, ja Valkas iedzīvotāji nolems doties uz Valgas slimnīcu, viņiem jāpalūdz ģimenes ārsts sagatavot papildu paskaidrojumus krievu vai latīņu valodā, ja radīsies tāda nepieciešamība.

Jāņem vērā, ka Valgā pacientam jālūdz izkaidrot izmeklēšanas rezultātus un slēdzienus otrā valodā – tas ļaus ārstiem apmainīt informāciju par konkrēto gadījumu un nozīmēt izmeklēšanu.

Uz slimnīcu Valgā Latvijas iedzīvotāji dodas ne tikai neatliekamos gadījumos, bet arī tad, ja vajadzīga vizīte pie speciālista, un pacients ir gatavs samaksāt pilnu summu par pakalpojumiem.

No šī gada kompensācijas saņemšanai pacientiem vairs nebūs jāiesniedz dokumenti – to iespējams veikt elektroniski un dažu dienu laikā saņemt atbildi un kompensācijas summu bankas kontā. Nepieciešams iesniegums, maksājuma dokuments, kurā norādīts pakalpojumu saņēmējs, pakalpojuma sniedzēja dokumenti un ģimenes ārsta vai speciālista receptes vai nosūtījums. Dokumentu papildu tulkojums vai skaidrojums nav vajadzīgs. Iesnieguma izskatīšanas maksimālais termiņš – trīsdesmit dienas.

Iespēja iesniegt dokumentus saglabājas – tos iespējams iesniegt Valkas novada klientu apkalpošanas centrā.

57
Pēc temata
Pāri robežai: kā Valkas iedzīvotāji reģistrējas Igaunijā
Igaunijā - cilvēcīgāk: EP deputāts no Latvijas salīdzināja skolu reformas
Iekļuvi avārijā? Maksā 200 eiro. Sievieti šokējis slimnīcas rēķins
Latvijas iedzīvotāji brauc prom uz Igauniju mācīties krievu valodā
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

17
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

17
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

31
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

31
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes