Valgas slimnīcā, foto no arhīva

Visi ārsti runā krieviski: Valkas iedzīvotājiem atvieglos veselības aprūpi Valgā

60
(atjaunots 16:18 05.02.2020)
Valgas slimnīca Valkai ir daudz tuvāk nekā Valmiera, un medicīnas pakalpojumu spektrs Igaunijas pilsētā ir lielāks. Plānots vienkāršot kompensāciju par ārstēšanos Valgā, taču var ievajadzēties ārsta nozīmējumu skaidrojums krievu vai latīņu valodā.

RĪGA, 5. februāris — Sputnik. Valkas novada dome sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu izstrādājusi atvieglotu kārtību, kādā Valkas novada iedzīvotāji varēs saņemt kompensāciju par pakalpojumiem, kas saņemti Igaunijas pilsētas Valgas slimnīcā, vēsta avīze Diena.

Tagad, izvēloties ārstēšanās vietu, pašvaldība aicina Valkas iedzīvotājus ņemt vērā, ka Valgas slimnīca ne tikai atrodas tuvāk nekā Vidzemes slimnīca Valmierā, bet arī piedāvā plašāku veselības aprūpes spektru.

Tiem, kuri vērsīsies Valgas slimnīcā, ir jāpatur prātā, ka vispirms par pakalpojumiem būs jāsamaksā pilna cena, turklāt Latvija visu summu nesegs.

Valkas novada domes deputāts Vilmārs Vesingi paskaidroja, ka kompensācijas apmērs būs atkarīgs no pakalpojumu starpības Latvijā un Igaunijā.

Igaunijā veselības aprūpes pakalpojumi pārsvarā ir dārgāki, tāpēc pacienti varēs saņemt tikai daļu, kas atbilst šī pakalpojuma cenai Latvijā, paskaidroja Vesingi.

Politiķis piebilda, ka kompensācija dažādiem pacientiem var atšķirties, tāpēc uz to var pretendēt tikai noteiktu grupu pacienti.

Vesingi minēja piemēru: ja pakalpojumus Valgas slimnīcā pacientam izmaksājis 28,78 eiro, kompensācijas summa var svārstīties no 10,49 līdz 20,70 eiro atbilstoši ārsta specializācijai. NVD izskatīs katru iesniegumu atsevišķi un ņems vērā pakalpojumu skaitu un pacienta situāciju.

Tāpat iedzīvotājiem, kuri nolems braukt uz Valgas slimīcu jāņem vērā valodas barjera: no 27 speciālistiem tikai trīs runā latviski, 24 – angliski, toties krievu valodu pārvalda visi.

Tāpēc, ja Valkas iedzīvotāji nolems doties uz Valgas slimnīcu, viņiem jāpalūdz ģimenes ārsts sagatavot papildu paskaidrojumus krievu vai latīņu valodā, ja radīsies tāda nepieciešamība.

Jāņem vērā, ka Valgā pacientam jālūdz izkaidrot izmeklēšanas rezultātus un slēdzienus otrā valodā – tas ļaus ārstiem apmainīt informāciju par konkrēto gadījumu un nozīmēt izmeklēšanu.

Uz slimnīcu Valgā Latvijas iedzīvotāji dodas ne tikai neatliekamos gadījumos, bet arī tad, ja vajadzīga vizīte pie speciālista, un pacients ir gatavs samaksāt pilnu summu par pakalpojumiem.

No šī gada kompensācijas saņemšanai pacientiem vairs nebūs jāiesniedz dokumenti – to iespējams veikt elektroniski un dažu dienu laikā saņemt atbildi un kompensācijas summu bankas kontā. Nepieciešams iesniegums, maksājuma dokuments, kurā norādīts pakalpojumu saņēmējs, pakalpojuma sniedzēja dokumenti un ģimenes ārsta vai speciālista receptes vai nosūtījums. Dokumentu papildu tulkojums vai skaidrojums nav vajadzīgs. Iesnieguma izskatīšanas maksimālais termiņš – trīsdesmit dienas.

Iespēja iesniegt dokumentus saglabājas – tos iespējams iesniegt Valkas novada klientu apkalpošanas centrā.

60
Pēc temata
Pāri robežai: kā Valkas iedzīvotāji reģistrējas Igaunijā
Igaunijā - cilvēcīgāk: EP deputāts no Latvijas salīdzināja skolu reformas
Iekļuvi avārijā? Maksā 200 eiro. Sievieti šokējis slimnīcas rēķins
Latvijas iedzīvotāji brauc prom uz Igauniju mācīties krievu valodā
Vladimirs Oļenčenko

Eksperts: obligātais ienākums nomierinātu cilvēkus, tomēr Latvijai nav naudas

3
(atjaunots 11:32 16.01.2021)
Valstij ir jārada apstākļi biznesa un sabiedrības harmoniskai attīstībai, nevis jācer uz kaut kādu ārēju ieplūdumu.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Eiropas Savienības valstīs tiek vākti paraksti iniciatīvai ieviest neapstrīdmo bāzes ienākumu. Plānots, ka fiksēto izmaksu apmērs visiem cilvēkiem neatkarīgi no nodarbinātības un ienākumu līmeņa varētu sastādīt līdz 800 eiro.

Diskusija par neapstrīdamo bāzes ienākumu ES ieguvusi "nomierinošu zāļu" formu, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Krievijas zinātņu akadēmijas Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta Eiropas pētījumu centra zinātniskais līdzstrādnieks Vladimirs Oļenčenko.

"Neapstrīdamā bāzes ienākuma teorija dzimusi, atbildot uz augošo ekonomisko un sociālo nevienlīdzību pasaulē. Pie tam ražošanas digitalizācijas un robotizācijas process rada bažas par bezdarba pieaugumu. Tāpēc radusies neapstrīdam bāzes ienākuma ideja," pastāstīja Oļenčenko.

Eksperts atgādināja, ka iniciatīva praktiski izmēģināta Somijā.

"Runa bija par summām līdz 200 eiro apmērā, un mērogs nebija liels. Valdība izraudzījās apmēram 5% iedzīvotāju, kam deviņus mēnešus tika izmaksāts bāzes ienākums. Eksperiments noslēdzās, tomēr varasiestādes tā rezultātus nepublicēja. Tātad mēs nevaram spriest, vai sistēma ir attaisnojusies," paskaidroja Oļenčenko.

Sakarā ar bezdarba būtisko pieaugumu (Baltijas valstīs – virs 10%) palielinās sociālā spriedze, un diskusijai par iespēju ieviest neapstrīdamo bāzes ienākumu vajadzētu darboties nomierinoši, norādīja eksperts.

"Tomēr faktiski ES valstu budžetos tādu punktu nav, un idejas realizācijai būs vajadzīgi brīvi līdzekļi. Varu pieņemt, ka Baltijas valstīm tās būs dotācijas. Tomēr jāsaprot, ka tās veidojas uz donorvalstu rēķina. Ja neapstrīdamā bāzes ienākuma izmaksas iegūs dotāciju režīmu, no kurienes donorvalstis ņems tam naudu? Tām ir pašām savi bezdarbnieki," sprieda Oļenčenko.

Pēc eksperta domām, pagaidām runas par neapstrīdamo bāzes ienākumu ir nevietā. "Valstij  jārada apstākļi biznesa un sabiedrības harmoniskai attīstībai, nevis jācer uz kaut kādu ārēju ieplūdumu," piezīmēja Oļenčenko.

Оленченко: безусловный доход успокоит людей, но платить не из чего
3
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju
No pavasara likts lietā sliktākais: ekonomiste par valdības soļiem epidēmijas gadā
Deputāts: uzņēmējiem Latvijā atliek ar skaudību skatīties uz Krieviju un maksāt nodokļus
VID organizēs interneta semināru par izdzīvošanu krīzes apstākļos

Latvija izteikusi pretenzijas BioNTech un Pfizer par koronavīrusa vakcīnu

23
(atjaunots 08:13 16.01.2021)
Latvija ir neapmierināta ar koronavīrusa profilaksei paredzētās vakcīnas piegāžu apjomu samazināšanos, par ko brīdināja ražotāji.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Piektdien Latvija līdz ar citām Baltijas un Skandināvijas valstīm vērsusies Eiropas Komsijā ar aicinājumu pieprasīt kompāniju BioNTech и Pfizer skaidrojumus jautājumā par koronavīrusa profilaksei paredzētās vakcīnas piegāžu plānoto apjomu samazināšanu.

Minēto valstu veselības ministri vērsās pie ES veselības un pārtikas drošības komisāres Stellas Kirjakidu ar lūgumu pieprasīt publisku situācijas skaidrojumu par BioNTech/Pfizer vakcīnas piegādēm. Politiķi uzsvēra savlaicīgas piegādes stabilitātes un caurskatāmības lieto nozīmi un konstatēja, ka Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Somijas, Dānijas un Zviedrijas valdības nevar plānot sekmīgu vakcināciju, neieplānojot vakcīnas piegādi.

Iepriekš kļuva zināms, ka amerikāņu kompānija Pfizer samazina vakcīnas piegādes no sava Vācijs partnera BioNTech uz trim līdz četrām nedēļām, ņemot vērā būvdarbus fabrikā Beļģijā, kuru mērķis ir palielināt ražošanas apjomus ilgtermiņa perspektīvā.

Ministri aicināja EK darīt visu iespējamo, lai palielinātu Pfizer/BioNTech vakcīnas ražošanas apjomus un nodrošinātu preparāta partiju sadali atbilstoši iepirkumu līgumiem un sākotnējiem pasūtījumiem. Vēstulē  uzsvērts, ka piegādes problēmas rada nopietnas bažas par vakcinācijas procesa stabilitāti un drošību.

Pie tam EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja, saņēmusi Pfizer apliecinājumu, ka visu vakcīnas devu piegādes termiņi ES 2021. gada pirmajā trimestrī tiks ievēroti.

"Šodien uzzinājām, ka Pfizer vakcīnas piegādes aizkavēsies. Es nekavējoties sazinājos ar kompānijas vadītāju, kurš man apstiprināja, ka bija aizkavēšanās ar piegādēm, tomēr viņš man apliecināja, ka visas devas, kuru piegāde garantēta pirmajā trimestrī, tiks piegādātas pirmajā trimestrī," teica politiķe preses konferencē Lisabonā.

Viņa pastāstīja, ka Pfizer vadītājs pats strādā pie Covid-19 profilaksei paredzētās vakcīnas piegādes termiņa saīsināšanas un nokavētā laika kompensācijas.

Veselības ministrijas jaunākie dati liecina, ka Latvija saņēmusi 30 255 vakcīnas Comirnaty devas un 1,2 tūkstošus vakcīnu no Moderna. Kopumā kopš pandēmijas sākuma republikā reģistrēti vairak nekā 54 tūkstoši Covid-19 gadījumu, miruši 935 cilvēki.

23
Tagi:
vakcīna
Pēc temata
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
Kad visa pasaule sasniegs iedzīvotāju pūļa imunitātes līmeni
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas