Atslēga

Nekavējoties samaksāt! Rīdzinieki saņem rīkojumus no "zemes baroniem"

94
(atjaunots 09:18 02.02.2020)
Zemes īpašnieku un dzīvokļu īpašnieku pretošanās saasinās. "Baroni" paziņojuši, ka gatavo prasību pret pašvaldības namu pārvaldnieku RNP, un izsūta jaunas vēstules iedzīvotājiem.

RĪGA, 2. februāris – Sputnik. Aizritējušajā nedēļā māju iemītnieki, kuras atrodas uz privātas zemes, sāka saņemt "laimes vēstules" no zemes īpašniekiem ar piedāvājumu izpirkt zemi, kurās brīdina, ka vēlāk būšot dārgāk, raksta Latvijas avīze "Segodņa".

Saskaņā ar vēstījuma autoru versiju, pat ja rezultātā parādīsies likums, kurš nosprauž nomas maksu 4% līmenī no kadastrālās vērtības, šī pati vērtība pēc tam pieaugs par 40%! Tādēļ labāk šobrīd samaksāt 6% no lētā kadastra, nekā 4% pēc tam no dārgāka. Rīgas pašvaldības namu pārvaldnieks (RNP) aicina uz šīm vēstulēm nereaģēt.

Tikmēr zemes īpašnieki sākuši iedzīvotājiem izsūtīt jaunas vēstules – rīkojumu RNP samaksāt viņiem nomas maksu.

Savukārt avīze "Segodņa" vērsās Tieslietu ministrijā ar lūgumu komentēt šo strīdu.

Par likumu par piespiedu nomu

Tieslietu ministrijas pārstāve Zanda Stara pastāstīja, ka patlaban ministrijā izstrādes stadijā atrodas likums par piespiedu nomas attiecību regulēšanu, un tur cer, ka tas tiks pieņemts šī gada laikā un stāsies spēkā no nākamā gada 1. janvāra.

Rīga
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Pirms nedēļas mēs bijām Saeimā Valsts pārvaldes lietu komisijā, apspriedām šo jautājumu, un deputāti pauda gatavību, kolīdz likums būs pie viņiem Saeimā, uzreiz ķerties pie darba. Šis likums ir ļoti sarežģīts, tajā ir daudz shēmu, tostarp arī nodokļu piemērošana – PVN un nekustamā īpašuma nodoklis. Tādēļ par Ministru kabinetā to ir grūti saskaņot. Tas skar gandrīz katru ministriju, piedalās arī sabiedriskās organizācijas, katrai ir savs viedoklis un iebildumi, tādēļ lieta nevirzās uz priekšu tik ātri, kā mēs cerējām pērn. Taču pavasarī mēs ceram nosūtīt likumprojektu Ministru kabinetam, un pēc tam jau Saeimai," paskaidroja Stara.

Attiecībā uz grozījumiem par 4% no nomniekiem Stara saka, ka tieši šis slieksnis tika pieņemts pēc rūpīgas tiesu prakses un dažādu pušu domu analīzes.

Viņa pastāstīja, ka Tieslietu ministrijā uzskata, ka tas būšot taisnīgs zemes īpašnieku un dzīvokļu īpašnieku interešu līdzsvars. Satversmes tiesa norādīja, ka ir jāņem vērā abu pušu intereses, un ministrijā orientēsies pēc šī norādījuma.

Kāds ir gaidāms kadastrs

Saistībā ar straujas kadastrālās vērtības izaugsmes draudiem, kas tiek minēta "baronu" vēstulē, Tieslietu ministrijas pārstāve skaidro: "Šobrīd kadastrālā vērtība atrodas aptuveni 80% līmenī no 2012.-2013. gada tirgus cenām. Gala mērķis – pietuvināt kadastrālo vērtību tirgus vērtībai. Taču nedrīkst sacīt, ka visos gadījumos tā pieaugs par 40%. katrs gadījums un katrs zemesgabals ir jāskata individuāli. Ir jāskatās, kāds ir zemesgabala izmērs, kādi tam ir apgrūtinājumi, vai projekts ir vecs vai arī jauns. Tik daudz kritēriju, ka nav iespējams kaut ko prognozēt kopumā. Visticamāk, kadastrālā vērtība pieaugs, taču nevar pat noteikti pateikt, ka visiem."

Universālu rekomendāciju saistībā ar attiecībām ar "baroniem" Tieslietu ministrija neriskē sniegt, tomēr aicina esošajā situācijā vismaz nenoslēgt ilgtermiņa līgumus.

"Tuvākajā laikā iespējamas izmaiņas tiesiskajā regulējumā," norāda Stara.

"Rīkojums namu pārvaldniekam"

Tikmēr dzīvokļu īpašnieki Rīgā ziņo, ka sākuši saņemt jaunas vēstules no zemes īpašniekiem.

Šie vēstījumi ir noformēti rīkojuma veidā, kuru konkrētajiem iemītniekiem atliek vienīgi aizpildīt ar saviem datiem. Ar šī dokumenta palīdzību iedzīvotājiem tiek piedāvāts dot rīkojumu "Rīgas namu pārvaldniekam" (RNP) kā pārvaldniekam, lai "visus manis faktiski samaksātos zemes nomas maksas maksājumus (uzkrājumus) (…) nekavējoties pārskaitīt uz kontu…" (tālāk seko kooperatīvās biedrības konts).

Temata apspriešanā sociālajos tīklos piedalījās arī kāds Normunds Šlitke, kurš komentēja situāciju zemes īpašnieku pārstāvja vārdā.

Viņš paskaidroja: "Jūs esat nodevuši naudu savam pilnvarniekam RNP. Jūsu pilnvarnieks naudu zemes īpašniekiem nepārskaita un šobrīd savā mājas lapā apgalvo, ka tas bez kopības lēmuma nebūs iespējams. Tad, kad zemes īpašnieks vēršas pret dzīvokļu īpašnieku tiesā, pēdējais aizbildinās, ka nauda jau ir pie RNP un pārmet zemes īpašniekam, ka pirms prasības celšanas tiesā nav naudu no RNP pieprasījis. Tiesas parasti nomas maksu no dzīvokļa īpašnieka piedzen, neņemot vērā iemaksāto RNP."

Un par nomas maksas apmēru

Iekasēt maksu, kas ir mazāka par 6% no kadastrālās vērtības, "baronu" pārstāvis nosauca par pazemojošu.

Savukārt kāda Darya pauda sašutumu: "Šlitkes kungs, ko Jūs par to nomas maksu, kas nav pazemojoša un sver vismaz 6% no zemes gabala kadastrālās vērtības, pildat kā zemes īpašnieks un iznomātājs? Kādi pienākumi gulstās uz Jums pēc nomas līguma noslēgšanas?"

Tālāk diskusijā no māju iemītniekiem izskanēja daudz emocionālu paziņojumu attiecībā uz zemes īpašniekiem un situāciju kopumā, kā arī ieskati vēsturē par to, kā kuram tika zeme.

"Vajag visiem dzīvokļu īpašniekiem tiesāties ar zemes īpašniekiem līdz bezgalībai, jābeidz šis murgs. Lai valsts piešķir viņiem neapbūvētu zemi uz lauka," aicina Nadežda.

"Drīzāk nevis murgs, bet gan organizēta noziedzība," uzskata Alla.

Savukārt Inese stāsta sekojošo: "Tur jau ir tā lieta. Tur, kur zeme bija izdevīga apbūvei, tur īpašniekiem piedāvāja kompensāciju. Piemērs: manām paziņām bija zemesgabals zem tagadējā "Origo". Apmaiņā pret to viņiem piedāvāja zemesgabalu Ulbrokas laukā. Vienlīdzīga brīnišķīga apmaiņa! Bet tur, kur bija māja ar iemītniekiem, - pameta novārtā, lai slauktu kā govis. Naturāla nekārtība, kura ilgst jau vairāk nekā 10 gadus un netiek atrisināta. Un pēc tam brīnās, ka cilvēki brauc prom no šīs valsts. Nav ne ārstu, ne speciālistu. Toties daudz zemes īpašnieku, kuri nelabiekārto un nekopj savu zemi."

Ko darīt ar rīkojumu?

Dzīvokļu īpašnieku pārstāvji lēš, ka vēstules ar pavēlēm nodot rīkojumu RNP saņēma aptuveni 9000 cilvēku. Viņi lūdz nekādā veidā uz tām nereaģēt.

Savukārt RNP uzsver, ka pat ja atsevišķi dzīvokļu īpašnieki parakstīs šos te rīkojumus, tie neko nedos, jo nauda par visu ēku ir kopīgs uzkrājums, attiecībā uz kuru arī lēmums būs jāpieņem kopā.

"Likumi ir rakstīti godīgiem cilvēkiem, bet ne šiem te, teiksim, komersantiem, kuri atrod iespēju visos veidos apiet šo likumu. Labāk nereaģēt. Ja jūs sākat reaģēt uz šādām izspiedēju vēstulēm, tas nozīmē, ka viņi nāks vēlreiz," paziņoja LTV RNP valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis.

Savukārt Normunds Šlitke sacīja, ka par pērno gadu RNP palicis parādā zemes īpašniekiem pusmiljonu, un šajā sakarā tiks iesniegta prasība tiesā.

94
Pēc temata
Dzīvokļu īpašniekus Rīgā šokējuši "Jaungada pārsteigumi" par 400 eiro
Daudzdzīvokļu namu īpašniekiem pieprasīts zemes nomas maksas parāds
Stājieties rindā: "Rīgas namu pārvaldnieks" nespēs ātri atgūt naudu no PNB bankas
"Rīgas namu pārvaldnieks" klientu nauda varētu iestrēgt PNB Bankā
Aizsargmaskas, foto no arhīva

Jaunu Covid-19 gadījumu skaits nav galvenais: kādos apstākļos atgriezīs ierobežojumus

1
(atjaunots 16:25 03.08.2020)
Galvenais nav tas, cik daudz jaunu Covid-19 gadījumu tiek fiksēts Latvijā, bet gan tas, vai ir iespējams izsekot inficēšanās ķēdes, uzskata speciālisti.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Virknē Eiropas valstu vērojams Covid-19 saslimstības līmeņa kāpums, tomēr Latvijā situācija pagaidām ir kontrolējama un pašlaik nav nepieciešamības atgriezties pie stingrākiem ierobežojumiem, uzskata eksperti.

Covid-19 saslimstības gadījumu pieaugums Eiropā liek mediķiem strīdēties par to, vai tas ir otrais vilnis. Mediķi strīdas par to, vai tas ir otrais vilnis, savukārt valstis sāk rīkoties, katra pēc saviem ieskatiem. Piemēram, Lietuvā kopš sestdienas atkal ir jānēsā sejas maskas publiskās vietās.

"Pēdējo divu nedēļu laikā bijis liels saslimstības kāpums visā pasaulē kopumā un Eiropas Savienībā. Mazās valstis turas, savukārt lielās valstis uzrāda pieaugumu no 10 līdz 20% katru dienu. Samazinās sociālā distancēšanās, un infekcija turpina izplatīties – bioloģijas likumus vēl neviens nav atcēlis," paziņoja Latvijas Radio 4 ēterā Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs. Tomēr par robežu slēgšanu pagaidām netiek runāts, ir uzkrāta pieredze, un infekcijas izplatību izdodas kontrolēt. Latvijā situācija vispār ir stabila, tādēļ nepieciešamības pastiprināt pasākumus, pēc Perevoščikova sacītā, šobrīd nav.

Uz svarīgu aspektu norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedriskās veselības un epidemioloģijas nodaļas vadītājs profesors Ģirts Briģis. Pēc viņa sacītā, kamēr inficēšanās gadījumi tiek izsekoti, nepieciešamības pastiprināt drošības pasākumus Latvijā nav.

"Ierobežojumu ieviešana ir atkarīga no konkrētās situācijas mūsu valstī. Tas, ka citās valstīs ir (saslimušo skaita – red.) pieaugums, – tas, protams, ir riska faktors arī Latvijai. Taču mums vispirms ir jāvadās pēc saslimstības līmeņa mūsu valstī.

Iespējams, izšķirošais faktors pat nav saslimušo statistika, bet gan iespēja tos izsekot. Visbīstamākais scenārijs – ja vīruss sāks izplatīties, bet iespēju noteikt inficēšanās avotus nebūs. Šādā situācijā, protams, būs jāvēršas pie striktākiem ierobežošanas pasākumiem," viņš teica.

Netiecas dramatizēt situāciju Latvijā arī Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

"Protams, mums ir jārēķinās ar starptautisko situāciju un saslimstības pieaugumu praktiski visās mums tuvās Eiropas valstīs. Iespējams, tieši tagad mēs nesāksim ieviest kaut kādus skarbus ierobežojošos pasākumus, taču mēs ļoti stingri un rūpīgi sekosim līdzi situācijai un turpināsim testēšanas. Tāpat ir ļoti svarīgi, lai sabiedrība apzinās riskus. Sevišķi, dodoties kaut kur ārpus Latvijas," pateica viņa.

Iepriekš ziņots, ka aizritējušajā diennaktī ir veikti 687 Covid-19 testi, atklāti trīs jauni saslimšanas gadījumi. Visi inficētie ir citu inficēto kontaktpersonas.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 201 997 Covid-19 testi, atklāti 1246 inficētie. Pašlaik izveseļojušies 1052 cilvēki, miruši 32.

Pēdējo 24 stundu laikā slimnīcā nonākuši divi cilvēki ar Covid-19. Kopumā slimnīcās ārstējas seši cilvēki, visiem ir vidēji smaga slimības gaita.

1
Tagi:
ārkārtējā situācija, karantīna, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus
Atgriezās no ārzemēm: Latvijā pieci jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
Atrasti tūristi! Kur devušies atpūsties no pašizolācijas nogurušie ceļotāji
Latvijas un Igaunijas robeža, foto no arhīva

Latvijā uzstādīja stabu uz Eiropas galvenā svētceļojuma ceļa

2
(atjaunots 14:24 03.08.2020)
Aiziet līdz vienai no galvenajām katoļu pasaules svētnīcām var arī no Latvijas, orientējoties pēc stabiem ar dzelteniem gliemežvākiem.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Svētdien Valkā, uz Igaunijas un Latvijas robežas svinīgi atklāja Svētā Jēkaba ceļa robežstabiņu, vēsta Latvijas Radio.

Svētceļojuma ceļš pie iespējamās apustuļa Jēkaba kapa Spānijas pilsētā Santjago de Kompostela, kura galvenā daļa iet caur Ziemeļu Spāniju, ir viena no galvenajām katoļu baznīcas svētnīcām un kopš 1993. gada iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma pieminekļu sarakstā.

Svētā Jēkaba katedrāle atrodas aptuveni 3500 kilometru attālumā no Rīgas, ceļš pie tās ir apzīmēts ar speciāliem stabiem, kuri ir izrotāti ar stilizētiem gliemežvākiem – svētceļojuma simboliem.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Dina Preisa (@dinapreisa)

Pašlaik ir apzīmēts ceļš no Rīgas līdz Lietuvas pierobežas pilsētai Žagare, svētceļnieki zina, kur var pārnakšņot. Tagad sākas darbs pie Vidzemes ceļa daļas. Latvijas posma garums sastādīs 300 km.

Latvijā ceļu apzīmē brīvprātīgie, vairums no kuriem kādreiz izgājuši Santjago ceļa posmu ārzemēs. Interese par projektu ir liela – sevišķi aktīvi ir ārzemju svētceļnieki.

"Mēs visi, kas piedalāmies šajā ceļa veidošanā, mēs visi esam gājuši Camino ceļus pa Spāniju, pa Portugāli, pa citām zemēm. Un toreiz mēs nevarējām iedomāties, ka kādreiz Svētā Jēkaba ceļš vīsies arī cauri Latvijai. Bet izrādās, ka 1987. gadā, kad Santjago ceļa maršruts tika iekļauts Eiropas pasaules kultūras ceļu programmā, jau tolaik, pastāvot Padomju Savienībai, kartē bija iezīmēts, ka Svētā Jēkaba ceļš virzīsies arī cauri Baltijas valstīm.

Un tagad mēs to veidojam! Tagad mums būs tā iespēja katram, katrai Baltijas valstij parādīt arī savu zemi pasaulei no cita skatupunkta, nu tā pa īstam: ejot kājām. Un tas ir baigi forši!" pastāstīja Latvijas Radio Zaiga Ābele, viena no projekta dalībniecēm.

2
Tagi:
robeža, Igaunija, Latvija
Pēc temata
No 17 līdz 25 kilometriem dienā: svētceļnieki devās no Rīgas uz Aglonu
Piramīda zem kupola: neparasta svētcēļojumu vieta Lietuvā