Atslēga

Nekavējoties samaksāt! Rīdzinieki saņem rīkojumus no "zemes baroniem"

99
(atjaunots 09:18 02.02.2020)
Zemes īpašnieku un dzīvokļu īpašnieku pretošanās saasinās. "Baroni" paziņojuši, ka gatavo prasību pret pašvaldības namu pārvaldnieku RNP, un izsūta jaunas vēstules iedzīvotājiem.

RĪGA, 2. februāris – Sputnik. Aizritējušajā nedēļā māju iemītnieki, kuras atrodas uz privātas zemes, sāka saņemt "laimes vēstules" no zemes īpašniekiem ar piedāvājumu izpirkt zemi, kurās brīdina, ka vēlāk būšot dārgāk, raksta Latvijas avīze "Segodņa".

Saskaņā ar vēstījuma autoru versiju, pat ja rezultātā parādīsies likums, kurš nosprauž nomas maksu 4% līmenī no kadastrālās vērtības, šī pati vērtība pēc tam pieaugs par 40%! Tādēļ labāk šobrīd samaksāt 6% no lētā kadastra, nekā 4% pēc tam no dārgāka. Rīgas pašvaldības namu pārvaldnieks (RNP) aicina uz šīm vēstulēm nereaģēt.

Tikmēr zemes īpašnieki sākuši iedzīvotājiem izsūtīt jaunas vēstules – rīkojumu RNP samaksāt viņiem nomas maksu.

Savukārt avīze "Segodņa" vērsās Tieslietu ministrijā ar lūgumu komentēt šo strīdu.

Par likumu par piespiedu nomu

Tieslietu ministrijas pārstāve Zanda Stara pastāstīja, ka patlaban ministrijā izstrādes stadijā atrodas likums par piespiedu nomas attiecību regulēšanu, un tur cer, ka tas tiks pieņemts šī gada laikā un stāsies spēkā no nākamā gada 1. janvāra.

Rīga
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Pirms nedēļas mēs bijām Saeimā Valsts pārvaldes lietu komisijā, apspriedām šo jautājumu, un deputāti pauda gatavību, kolīdz likums būs pie viņiem Saeimā, uzreiz ķerties pie darba. Šis likums ir ļoti sarežģīts, tajā ir daudz shēmu, tostarp arī nodokļu piemērošana – PVN un nekustamā īpašuma nodoklis. Tādēļ par Ministru kabinetā to ir grūti saskaņot. Tas skar gandrīz katru ministriju, piedalās arī sabiedriskās organizācijas, katrai ir savs viedoklis un iebildumi, tādēļ lieta nevirzās uz priekšu tik ātri, kā mēs cerējām pērn. Taču pavasarī mēs ceram nosūtīt likumprojektu Ministru kabinetam, un pēc tam jau Saeimai," paskaidroja Stara.

Attiecībā uz grozījumiem par 4% no nomniekiem Stara saka, ka tieši šis slieksnis tika pieņemts pēc rūpīgas tiesu prakses un dažādu pušu domu analīzes.

Viņa pastāstīja, ka Tieslietu ministrijā uzskata, ka tas būšot taisnīgs zemes īpašnieku un dzīvokļu īpašnieku interešu līdzsvars. Satversmes tiesa norādīja, ka ir jāņem vērā abu pušu intereses, un ministrijā orientēsies pēc šī norādījuma.

Kāds ir gaidāms kadastrs

Saistībā ar straujas kadastrālās vērtības izaugsmes draudiem, kas tiek minēta "baronu" vēstulē, Tieslietu ministrijas pārstāve skaidro: "Šobrīd kadastrālā vērtība atrodas aptuveni 80% līmenī no 2012.-2013. gada tirgus cenām. Gala mērķis – pietuvināt kadastrālo vērtību tirgus vērtībai. Taču nedrīkst sacīt, ka visos gadījumos tā pieaugs par 40%. katrs gadījums un katrs zemesgabals ir jāskata individuāli. Ir jāskatās, kāds ir zemesgabala izmērs, kādi tam ir apgrūtinājumi, vai projekts ir vecs vai arī jauns. Tik daudz kritēriju, ka nav iespējams kaut ko prognozēt kopumā. Visticamāk, kadastrālā vērtība pieaugs, taču nevar pat noteikti pateikt, ka visiem."

Universālu rekomendāciju saistībā ar attiecībām ar "baroniem" Tieslietu ministrija neriskē sniegt, tomēr aicina esošajā situācijā vismaz nenoslēgt ilgtermiņa līgumus.

"Tuvākajā laikā iespējamas izmaiņas tiesiskajā regulējumā," norāda Stara.

"Rīkojums namu pārvaldniekam"

Tikmēr dzīvokļu īpašnieki Rīgā ziņo, ka sākuši saņemt jaunas vēstules no zemes īpašniekiem.

Šie vēstījumi ir noformēti rīkojuma veidā, kuru konkrētajiem iemītniekiem atliek vienīgi aizpildīt ar saviem datiem. Ar šī dokumenta palīdzību iedzīvotājiem tiek piedāvāts dot rīkojumu "Rīgas namu pārvaldniekam" (RNP) kā pārvaldniekam, lai "visus manis faktiski samaksātos zemes nomas maksas maksājumus (uzkrājumus) (…) nekavējoties pārskaitīt uz kontu…" (tālāk seko kooperatīvās biedrības konts).

Temata apspriešanā sociālajos tīklos piedalījās arī kāds Normunds Šlitke, kurš komentēja situāciju zemes īpašnieku pārstāvja vārdā.

Viņš paskaidroja: "Jūs esat nodevuši naudu savam pilnvarniekam RNP. Jūsu pilnvarnieks naudu zemes īpašniekiem nepārskaita un šobrīd savā mājas lapā apgalvo, ka tas bez kopības lēmuma nebūs iespējams. Tad, kad zemes īpašnieks vēršas pret dzīvokļu īpašnieku tiesā, pēdējais aizbildinās, ka nauda jau ir pie RNP un pārmet zemes īpašniekam, ka pirms prasības celšanas tiesā nav naudu no RNP pieprasījis. Tiesas parasti nomas maksu no dzīvokļa īpašnieka piedzen, neņemot vērā iemaksāto RNP."

Un par nomas maksas apmēru

Iekasēt maksu, kas ir mazāka par 6% no kadastrālās vērtības, "baronu" pārstāvis nosauca par pazemojošu.

Savukārt kāda Darya pauda sašutumu: "Šlitkes kungs, ko Jūs par to nomas maksu, kas nav pazemojoša un sver vismaz 6% no zemes gabala kadastrālās vērtības, pildat kā zemes īpašnieks un iznomātājs? Kādi pienākumi gulstās uz Jums pēc nomas līguma noslēgšanas?"

Tālāk diskusijā no māju iemītniekiem izskanēja daudz emocionālu paziņojumu attiecībā uz zemes īpašniekiem un situāciju kopumā, kā arī ieskati vēsturē par to, kā kuram tika zeme.

"Vajag visiem dzīvokļu īpašniekiem tiesāties ar zemes īpašniekiem līdz bezgalībai, jābeidz šis murgs. Lai valsts piešķir viņiem neapbūvētu zemi uz lauka," aicina Nadežda.

"Drīzāk nevis murgs, bet gan organizēta noziedzība," uzskata Alla.

Savukārt Inese stāsta sekojošo: "Tur jau ir tā lieta. Tur, kur zeme bija izdevīga apbūvei, tur īpašniekiem piedāvāja kompensāciju. Piemērs: manām paziņām bija zemesgabals zem tagadējā "Origo". Apmaiņā pret to viņiem piedāvāja zemesgabalu Ulbrokas laukā. Vienlīdzīga brīnišķīga apmaiņa! Bet tur, kur bija māja ar iemītniekiem, - pameta novārtā, lai slauktu kā govis. Naturāla nekārtība, kura ilgst jau vairāk nekā 10 gadus un netiek atrisināta. Un pēc tam brīnās, ka cilvēki brauc prom no šīs valsts. Nav ne ārstu, ne speciālistu. Toties daudz zemes īpašnieku, kuri nelabiekārto un nekopj savu zemi."

Ko darīt ar rīkojumu?

Dzīvokļu īpašnieku pārstāvji lēš, ka vēstules ar pavēlēm nodot rīkojumu RNP saņēma aptuveni 9000 cilvēku. Viņi lūdz nekādā veidā uz tām nereaģēt.

Savukārt RNP uzsver, ka pat ja atsevišķi dzīvokļu īpašnieki parakstīs šos te rīkojumus, tie neko nedos, jo nauda par visu ēku ir kopīgs uzkrājums, attiecībā uz kuru arī lēmums būs jāpieņem kopā.

"Likumi ir rakstīti godīgiem cilvēkiem, bet ne šiem te, teiksim, komersantiem, kuri atrod iespēju visos veidos apiet šo likumu. Labāk nereaģēt. Ja jūs sākat reaģēt uz šādām izspiedēju vēstulēm, tas nozīmē, ka viņi nāks vēlreiz," paziņoja LTV RNP valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis.

Savukārt Normunds Šlitke sacīja, ka par pērno gadu RNP palicis parādā zemes īpašniekiem pusmiljonu, un šajā sakarā tiks iesniegta prasība tiesā.

99
Pēc temata
Dzīvokļu īpašniekus Rīgā šokējuši "Jaungada pārsteigumi" par 400 eiro
Daudzdzīvokļu namu īpašniekiem pieprasīts zemes nomas maksas parāds
Stājieties rindā: "Rīgas namu pārvaldnieks" nespēs ātri atgūt naudu no PNB bankas
"Rīgas namu pārvaldnieks" klientu nauda varētu iestrēgt PNB Bankā
Grāmatas, foto no arhīva

Latvieši drīz dzīvos desas labad: rakstniece par kultūras bēdīgo stāvokli

0
(atjaunots 22:49 19.10.2020)
Kultūras cilvēki turpinās radīt, taču kvalitāte var pāraugt kvantitātē, un dažs labs vispār pametīs profesiju, uzskata rakstniece Kristīne Ulberga.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Rakstniece Kristīne Ulberga publicējusi portālā Pietiek vēstuli kultūras ministram, kurā lūdza nepalielināt nodokļus kultūras darbiniekiem un pastāstīja par bēdīgo situāciju, kādā daudzi no viņiem jau nonākuši. Pati Ulberga bija spiesta sameklēt apkopējas darbu, lai savilktu galus kopā.

Ar savu piemēru rakstniece atklāja, cik maz pelna radošo profesiju pārstāvji Latvijā.

"Tātad, ja gada laikā es uzrakstu vienu grāmatu (kas nav maz), es saņemu no VKKF stipendiju grāmatas rakstīšanai - aptuveni 3000 eiro. Kad grāmata ir gatava, tad samaksa ir atkarīga no izdevēja, bet – aptuveni 1000 - 2000 eiro. Ja es saņemtu vairāk par 430 eiro mēnesī, man acumirklī jāmaksā 138 eiro un tas nav vienīgais nodoklis..." stāsta Ulberga.

Rakstniece stāsta, ka viņai ir divi bērni, un visu šo laiku viņa ir turējusies, tomēr "lielā" iznāk tikai reizi, divas gadā. Lai saņemtu kaut nelielu, bet regulāru ienākumu, viņa atradusi apkopējas un sētnieces darbu Ventspils novadā.

"Diemžēl rakstīšana bija jāmet pie malas (tiesa gan, vairākas savas pēdējās grāmatas nodaļas es uzrakstīju teju ar gumijas cimdiem rokās starp podu tīrīšanu un lapu grābšanu). Domāju, ka apkopējas darbs un ministra darbs ir vienlīdz grūti, izsmeļoši. Iedomājieties, ka jums vakarā pēc darba vēl būtu jāraksta grāmata, lai jūsu bērniem būtu ne tikai pajumte, bet arī pārtika? Laikam Jūs nespētu. Es arī nespēju," raksta Ulberga.

Vēstulē viņa pieminēja arī savu kolēģi – rakstnieci Andru Manfeldi, kura gadā "štancē" vismaz divas grāmatas.

"Pagaidām viņas štancēšana nav zaudējusi kvalitāti, bet mūsu sarunās viņa teic, ka ilgi tā vairs neizturēs, ies strādāt pastā par operatori vai pārdevēju. Kad piedzims un izaugs nākošā Manfelde, nav zināms," spriež Ulberga.

Viņa norāda, ka radošo profesiju pārstāvju spēki nav bezgalīgi, un vienā brīdī viss var mainīties – kultūras cilvēki nepārstās radīt, taču kvalitāte var pāriet kvantitātē, bet kāds vispār pametīs profesiju.

"Cik zinu, metālam var sākties nogurums. Tas sarūsē un vairs nenotur tam uzlikto svaru. Cilvēks arī ir tāds metāls. Tikai atšķirībā no dzelzs gabala cilvēks var pacelt cepuri un doties dzīvot citur – novākt šampinjonus un aizmirst par kultūru, ko viņa zemē tautieši ielika skrūvspīlēs un garāmejot pievilka ciešāk.

Varbūt lielā, dārgā bibliotēka reiz kļūs par pārtikas noliktavu, jo varētu būt, ka cilvēki mūsu zemē nākotnē pārtiks tikai no desām," apliecināja Ulberga.

Līdz 2021. gada 1. jūlija Latvijā autoratlīdzību saņēmējiem saglabāsies tagadējā nodokļu sistēma. Pēc šī datuma un līdz gada beigām sāksies pakāpeniska pāreja pie jaunās pārejas. Šajā periodā honorāru saņēmēji varēs izvēlēties nodokļu apmaksas veidu.

Pirmais variants – izmantot pašnodarbinātās personas nodokļu režīmu.

Otrais variants līdzinās pirmajam, tikai tajā tiek izmantots kopējais nodokļu režīms.

Trešais variants paredz, ka honorāra saņēmējs nereģistrējas kā saimnieciskās darbības subjekts. Šajā gadījumā viņa darbam – izmaksas vietā – tiek pielietota 25% likme nodoklim no apgrozījuma līdz 25 tūkst. eiro gadā. Ja apgrozījums pārsniedz 25 tūkstošus eiro, nodokļu likme palielinās līdz 40%. 80% šī nodokļa sastādīs sociālais nodoklis, pārējos 20% - ienākumu nodoklis.

14. oktobrī vairāk nekā simt cilvēki pulcējās pie Saeimas ēkas, pēc tam – Doma laukumā zibakcijai – tā viņi pauda savu neapmierinātību ar ieplānotajām nodokļu pārmaiņām tiem, kas saņem autora honorāru.

0
Tagi:
kultūra, nabadzība, ekonomika, Latvija
Pēc temata
Valdība atbalstīs kultūras organizācijas ar naudu
Latvija tērē kultūrai visvairāk ES valstu vidū
Laiks beidzot ķerties pie kultūras: ministrs izdomājis, kā uzsildīt ekonomiku
Ministrs aprēķināja, ka Latvijai kultūras mērķiem ir nepieciešami 32 miljoni eiro
Mediķiem veltītā statuja pie Mākslas muzeja Rīgā, foto no arhīva

Cipule: mediķi ir noguruši un gaida atbalstu

8
(atjaunots 14:18 19.10.2020)
Mediķiem vajadzīgs psiholoģiskais atbalsts, arī no iedzīvotāju puses, kā arī valstī noteikto ierobežojumu ievērošana.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Mediķi Latvijā jau vairāk nekā pusgadu strādā paaugstinātas slodzes apstākļos, atgādināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule intervijā Latvijas Radio.

Viņa atzīmēja, ka pavasarī, sākoties pirmajam Covid-19 vilnim, mediķi juta sabiedrības atbalstu – cilvēki aicināja viens otru palikt mājās, organizēja dažādas akcijas.

Cipule konstatēja, ka tagad vērojams pretējais – attieksme ir pavisam citāda, lai arī pašiem mediķiem ir daudz grūtāk pārdzīvot šo laiku.

Viņa atzina, ka mediķu noskaņojumu pasliktina fakts, ka nav zināms, cik ilgi turpināsies situācija ar Covid-19 un ko tā nesīs. NMPD, stacionāros, pieņemšanas nodaļās un laboratorijās darba apstākļi ir sarežģītāki, mediķi ir spiesti izmantot nopietnākus aizsardzības līdzekļus.

"Mums pašlaik ir vajadzīgs sabiedrības atbalsts – psiholoģisks, morāls, visa veida novērtējums par to, lai mēs varētu tā labi turpināt," teica Cipule.

Viņa norādīja, ka labākais atbalsts mediķiem – nenoliegt ieviesto ierobežojumu efektivitāti un ievērot tos.

Nepieciešamība nēsāt maskas un ievērot citus ar Covid-19 saistītos ierobežojumus patiešām ir sašķēlusi sabiedrību. Baltijas valstu līderi aicināja pilsoņus ievērot sociālo distanci, nēsāt maskas, izmantot dezinfekcijas līdzekļus, mazgāt rokas un ievērot citas higiēnas normas, bet Rīgas mērs Mārtiņš Staķis organizēja konkursu par labāko pašiņu maskā.

Savukārt neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems atteicās nēsāt masku un aicināja veselības ministri Ilzi Viņķeli demisionēt. Savukārt sporta pārstāvji pauda neizpratni par ierobežojumiem sporta nodarbībām.

8
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Latviešu izcelsmes ārsts sola mediķu aizplūšanu un pats arī brauc prom
Kariņš: mediķiem varētu pacelt algas, ja visi samaksās sociālās iemaksas