Latvijas krievu mācībvalodas skolu atbalsta asociācijas pārstāvis Konstantīns Čekušins

Krieviem atņem vietas latviešu vajadzībām: Čekušins sašutis par reformas cinismu

95
(atjaunots 13:38 30.01.2020)
Varasiestādes vēlas ar varu atņemt vietas latviešu bērnu vajadzībām mazākumtautību bērnudārzos, taču pie tam runā par vienlīdzīgu pieeju visiem. Šajā gadījumā tas izskan īpaši ciniski, uzskata Konstantīns Čekušins.

RĪGA, 30. janvāris – Sputnik. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija kārtējo reizi apsprieda Nacionālās apvienības ierosinātos Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz obligātās latviešu plūsmas organizāciju valsts bērnudārzos.

Tas ir ideoloģisks lēmums un ne mazākajā mērā neatbilst cilvēku reālajām vajadzībām un iespējām, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Latvijas krievu mācībvalodas skolu atbalsta asociācijas pārstāvis Konstantīns Čekušins.

"Jau pašlaik Izglītības likums paredz, ka visiem vecākiem, kuri vēlas mācīt bērnus latviešu valodā, tāda iespēja ir jānodrošina. Jaunums ir tāds, ka vietas tādiem bērniem vēlas ar varu atņemt mazākumtautību bērnudārzos. Pie tam valdība runā par vienlīdzīgas pieejas principu visiem. Šajā gadījumā tas skan īpaši ciniski, jo pieejas pamatā ir iecere atdot vieniem to, kas atņemts citiem," atzīmēja Čekušins.

Viņš uzskata, ka patiešām iespējama situācija, kurā krievu bērnudārzā būs nepilns bērnu skaits, bet latviešu dārziņā līdzās bērnu būs pārāk daudz.

"Tad ir loģiski pārlikt daļu slodzes uz krievu bērnudārzu, izveidojot papildu grupu, ja ir tam nepieciešamie resursi. Mēs ierosinājām grozījumus: tam būtu jābūt saistītam ar vecāku pieprasījumu un tā, lai šī norma neierobežotu mazākumtautību bērnus – ja bērnudārzā ir rinda, būtu netaisnīgi atņemt viņiem šo vietu un atdot latviešu vecākiem. Abi ierosinājumi tika noraidīti," pastāstīja Čekušins.

Viņš paskaidroja, ka pirms Saeimas komisijas sēdes nekāda diskusija nenotika, un Izglītības ministrijas konsultatīvajā padomē mazākumtautību izglītības jautājumos šis jautājums pat netika pārrunāts.

"Kā padomes loceklis esmu iecerējis iniciēt šī jautājuma apspriešanu. Pieeja tam ir globāli nepareiza. Ar likuma palīdzību grib katra bērnudārzā mehāniski radīt latviešu plūsmu, vienalga, vai tā tur ir vajadzīga, vai ne: ja palūgs tikai viens cilvēks, bet 29 būs krievu bērni, visi mācīsies latviešu plūsmā," paskaidroja Čekušins.

Viņš akcentēja, ka pie tam tiks nodarīts nopietns kaitējums pirmskolas izglītības kvalitātei.

"Likumprojekts neparedz finansējumu papildu materiālās bāzes izveidei – mācību grāmatām, metodiskajiem līdzekļiem, latviešu logopēda un papildu pedagogu algām, pie tam krievu bērni grupā turpinās runāt ģimenes valodā. Latviešu vecāks galu galā tiks nostādīts fakta priekšā, ka viņa cerības uz latviešu plūsmu ir pieviltas," teica Čekušins.

Iepriekš valdība noteikumos paredzēja, ka latviešu valoda ir galvenā rotaļās bērniem no 5 gadu vecuma visās pirmskolas iestādēs. Eksperti jau brīdināja, ka mācību likvidācija mazākumtautību valodās pasliktinās izglītības kvalitāti Latvijā.

Krievija ļoti negatīvi novērtēja Latvijas izglītības iestāžu pāreju pie mācībām vienīgi valsts valodā. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova uzsvēra, ka tāds solis neatbilst Latvijas starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā.

95
Pēc temata
Latvijas bērnudārzos sāks slēgt ciet krievu grupas: deputāti atbalstīja NA grozījumus
Latvijas bērnudārziem piešķirs nacionālu akcentu
Latvieši uzskata, ka krievi – tie ir tie, citi: Baltkom klausītājs par latviešu valodu
Videonovērošanas kameras, foto no arhīva

Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu

5
(atjaunots 14:15 03.06.2020)
Latvijas Valsts drošības dienests uzskata, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras var attālināti vākt informāciju.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienests brīdinājis, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras varētu būt bīstamas, raksta Press.lv.

VDD uzskata, ka Ķīna ar kameru palīdzību var attālināti savākt informāciju, pieslēdzoties un sekojot attēlam. Šī iemesla dēļ dienests iesaka nepirkt ar drošību saistītus produktus un pakalpojumus no piegādātājiem ārpus Eiropas Savienības un NATO.

Iepriekš arī Lietuvas Nacionālās drošības centrs nāca klajā arī līdzīgu informāciju par to, ka caur Ķīnā ražotajām videonovērošanas kamerām varot ļoti vienkārši attālināti pieslēgties attēlam, savukārt Lietuvas militārās izlūkošanas dienesta vadītājs pulkvedis Remiģijs Baltrens paziņoja, ka it kā "Ķīnas likumdošana uzdod kompānijām piedalīties spiegošanā, ja tas būs aktuāli".

Par IT drošības sfērā iespējamo incidentu novēršanu atbildīgais Latvijas dienests Cert.lv savukārt informēja, ka, pieslēdzot Hikvision un Dahua kameras pie tīkla, noteikti jāveic papildu drošības pasākumi.

5
Tagi:
Drošības dienests, Ķīna, Latvija
Pēc temata
Eiropa cīnās ar dempingu – ķīniešu preces varētu kļūt dārgākas
Tramps pastāstījis Apple, kā izvairīties no Ķīnas nodevām
Latvija izdevusi 50 tūkstošus dzēšgumijām? Sociālie tīkli izsmej policijas izgudrojumu
Jelgava iesoļojusi nākamajā gadsimtā: kā valstī izmanto videonovērošanas kameras

Rīgā guļ tonnām atkritumu: kas vēl nav noslēdzis līgumu

9
(atjaunots 14:05 03.06.2020)
Dažas fiziskas un juridiskas personas kaut kādu iemeslu dēļ vēl nav noslēgušas līgumus par atkritumu izvešanu.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Jaunos atkritumu apsaimniekošanas līgumus Rīgā noslēguši 85% klientu. Labāk process ritējis fiziskajām personām, aktīvākie bija iedzīvotāji Vidzemes priekšpilsētā un Ziemeļu rajonā, kur līgumi ir teju visiem, stāsta Latvijas Radio.

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība Rīgā stājās spēkā 20. maijā. Tā paredz, ka turpmāk pilsēta sadalīta četrās zonās, kurās pakalpojumus nodrošina uzņēmumi "Clean R", "Eco Baltia vide" un pilnsabiedrība "Lautus vide", kurā apvienojušās kompānijas "Lautus" un "Pilsētvides serviss".

Atkritumu konteiners Rīgā, foto no arhīva
© Sputnik / Юлия Грант

Daudziem rīdziniekiem atkritumu apsaimniekotājs ir mainījies. Piemēram, Jāņa Medena gružus Pudiķa ielā izved ne vairs "Clean R", bet gan "Eco Baltia vide". Jaunā kompānija norunātajā datumā izvedusi šķirojamos atkritumus, bet sadzīves kopējo gružu konteiners iztukšots dienu pēc norunātā laikā. Taču rīdzinieks ir neziņā, vai par dalītajiem atkritumiem tiešām būs jāmaksā.

Kompānija "Eco Baltia vide" paskaidroja, ka Pudiķa ielas namsaimniekam par šķiroto atkritumu izvešanu nebūs jāmaksā, jo tos gan noteiktajā grafikā, gan ārpus tā savāc bez maksas.

Arī "Clean R" informēja, ka šķirotos atkritumus visiem klientiem izved par velti. Jaunos līgumus noslēguši ap 90% klientu, un rādītājs esot vērtējams kā apmierinošs.

Tomēr tonnām rīdzinieku mēslu izvesti vēl netiek. To apliecināja Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Liels skaits privātmāju un juridisko personu vēl nav noslēgušas attiecīgos līgumus, pārsvarā – tie privātmāju īpašnieki, kuru atkritumi tiek izvesti reti, un uzņēmumi, kam Rīgā ir tikai oficiālā adrese, bet ne telpas, savukārt citi šajā laikā darbu apturējuši, līdz ar to atkritumus nemaz neradot. Taču šur tur atkritumi krājas.

Rīgas dome aicināja galvaspilsētas namu apsaimniekotājus problēmu gadījumos tās risināt pašiem, nevis mudināt iedzīvotājus vērsties pie atkritumu kompānijas, jo, pirmkārt, tas ir apsaimniekotāja pienākums, bet, otrkārt, skaitliski liels sūdzību skaits kavē to apstrādi.

Iepriekš vēstīts, ka strīdi par atkritumu apsaimniekošanu lika pamatu Rīgas domes atlaišānai. Galvaspilsētas vadība plānoja uzticēt uz 20 gadiem atkritumu izvešanu AS "Tīrīga", taču Konkurences padome darījumu aizliedza un lika pagarināt pašreizējos atkritumu apsaimniekošaas līgumus, savukārt valdība izsludināja ārkārtas situāciju Rīgā līdz decembrim un vēlāk pagarināja līdz marta vidum.

Tikai 5.martā Rīgas dome un Vides aizsardzības un regionālās attīstības ministrija vienojās par atkritumu izvešanas noteikumiem, lai to apsaimniekošana atsāktos agrākajā režīmā. Tomēr tagad ir skaidrs, ka pāreja nav bijusi gluda.

9
Tagi:
atkritumu izvešana, Rīga
Pēc temata
Pagaidu saimnieki gatavojas darbam Rīgas domē: ko pateica jaunais "mērs"
Gada laikā krasi pieaugusi maksa par atkritumu izvešanu no meža
Rīdzinieki satraukti – Brīvības pieminekli okupējušas žurkas