Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava, foto no arhīva

"Varbūt uzreiz nošaut?": Dombrava glābj Latviju no koronavīrusa

109
(atjaunots 15:59 30.01.2020)
Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava noraizējies par Latvijas iedzīvotāju drošību un aicina ĀM izolēt no sabiedrības Latvijas valstspiederīgo, kura studē Uhaņā.

RĪGA, 30. janvāris — Sputnik. Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava noraizējies, ka Latvijas Ārlietu ministrija grasās palīdzēt Uhaņas universitātes studentei ar repatriāciju. Pēc viņa domām, viņas atgriešanās dzimtenē var radīt draudus, tāpēc ir jāievēro īpaša piesardzība.

"Viena cilvēka intereses nedrīkst nostādīt augstāk par visas sabiedrības interesēm. Ja Ārlietu ministrija no vīrusa skartās Uhaņas vēlas repatriēt Latvijas valstspiederīgo, tad viņam būtu jāpavada karantīnā vismaz divus pilnus inkubācijas periodus, nevis vienu," politiķis ieteica Ārlietu ministrijai.

Taču lielākā daļa komentētāju Dombravas bažas neatbalstīja.

"Sabiedrības intereses sastāv no daudzu vienu cilvēku interesēm..." iebilda apmeklētāja ar lietotājvārdu Burtniece.

​"Par Jūsu medicīnas atklāsmēm jāsmejas vai jāraud? Pieļauju, ka mediķi, atšķirībā no Jums, saprot savus paziņojumus un lēmumus," Dombravam atbildēja Haralds Punculis.

​"Nav ko celt tādu paniku," ieteica apmeklētāja Elza.

​"Es nebrīnītos, ka šis personāžs un viņa organizācija vispār būtu ieteikusi neevakuēt pilsoni,  vai teikusi, ka labāk vispār, lai viņš tur Ķīnā tiek likvidēts... Īsti Staļina mazmabērni.... Nav cilvēka, nav problēmas:))" uzskata Dainis Diegelis.

​"Varbūt uzreiz nošaut? Visus, kuri Latvijā ielido un skaļi par to nepaziņo, nepārbauda uz slimību. Viens uzradās, kurš pats pateica, ka brauc šurp, un tagad viņu taisās uz sētas mieta uzraut," bija sašutis lasītājs ar lietotājvārdu Es rakstu.

Atgādināsim, ka Latvijas pilsone, Uhaņas augstskolas studente izteica ĀM konsulārajam dienestam vēlmi atgriezties dzimtenē.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule telekanālam LTV paskaidroja, ka dzimtenē sieviete ieradīsies ne ātrāk kā pēc divām nedēļām, jo vispirms viņai nāksies Parīzē kopā ar visiem speciālā reisa pasažieriem doties karantīnā.

Ja koronavīrusa infekcijas simptomi neparādīsies 14 dienu laikā, studentei ļaus turpināt ceļu uz Latviju.

Latvijas ĀM pārstāve Guna Japina informēja, ka dzīvesvietu Ķīnā deklarējuši 67 Latvijas valstspiederīgie, par ceļojumiem pa šo valsti informējuši 80 cilvēki.

109
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (760)
Pēc temata
Koronavīrusa upuru skaits Ķīnā pieaudzis līdz 170 cilvēkiem
Čūska pusdienās: mediķi lūdz nekrist panikā koronavīrusa dēļ
Ārsts pastāstīja, kas jādara, ja tiek atklāti koronavīrusa simptomi
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

7
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

7
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

9
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

9
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām