Lietus

Zinātnieks: Latvijai nav jābaidās no globālās sasilšanas, ir nopietnākas problēmas

489
(atjaunots 16:11 27.01.2020)
Speciālists klimatiskās politikas jautājumos Andrejs Ribalovs pastāstīja, ka Latviju gaida daudz nopietnāka problēma, nekā klimata pārmaiņas.

RĪGA, 27. janvāris — Sputnik. Galvenās grūtības Latvijā radīs nevis manāmās klimata pārmaiņas, bet gan klimata mitruma pieaugums. Tas ir daudz bīstamāks faktors, uzskata klimatologs, speciālists klimatiskās politikas jautājumos Andrejs Ribalovs, raksta "MK Latvija".

Pēc viņa domām, pat saimnieciskās darbības apturēšana neapstādinās klimata procesus.

"Paleoklimatiskie pētījumi, principā, jebkādi ilgtermiņa procesi liecina, ka klimats mainās visā cilvēces vēsturē un visā Zemes vēsturē. Mes redzam to, kas zināmā mērā pagaidām nav saprotams, nav pietiekami skaidras zinātniskās izpratnes, cik lielā mērā pašreizējā sasilšana saistīta ar faktoriem, kas nav saistīti ar mums," pastāstīja Ribalovs.

Analītiķis uzsvēra, ka klimata sasilšana Latviju neapdraud, jo patlaban tā ir relatīvi auksta valsts. Lielākas bažas rada mitruma pieaugums. Latvijā ir liels skaits upju ar zemiem krastiem, kā arī virkne hidrotehnisku būvju.

Ribalovs atzīmēja, ka Latvijai būtu nepieciešams prognozējams klimata pārmaiņu modelis, lai attīstītu hidrotehnisko sistēmu, saprastu, kur būvēt jaunus dambjus un tā tālāk.

"Paturēsim prātā arī krasta būves un visu, kas saistīts ar ostu infrastrukturu. Mainās arī vējš, vētru skaits un daudz kas cits... Tātad būs jāpadomā nevis par karstumu, bet gan par mitrumu," akcentēja speciālists.

Tropiskās naktis

Pēc zinātnieka domām, tuvāko 100-200 gadu laikā klimats uz Zemes kļūs komfortablāks. Piemēram, Ziemeļāfrika un arābu reģions kļūs vēsāks un mitrāks, bet ziemeļvalstīs kļūs siltāks.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Klimata un metodoloģijas nodaļas vadītāja Svetlana Aņiskeviča apstiprināja, ka tuvākajā laikā ziemas Latvijā kļūs siltākas un mitrums pieaugs.

Latvijas Meteoroloģijas centrs ir aprēķinājis tā saucamos klimata pārmaiņu scenārijus, un uz to pamata iespējams secināt, kāds būs klimats gadsimta beigās, viņa atklāja. Speciāliste konstatēja, ka vidējās pārmaiņas var būt nozīmīgas, pieaugs vidējā temperatūra un gaisa temperatūra. Visvairāk, pēc viņas domām, pieaugs minimālā temperatūra – līdz pat +10 grādiem. Tātad ziemas, pēc viņas vārdiem, būs daudz siltākas.

Aņiskeviča ir pārliecināta, ka mainīsies arī tropisko nakšu skaits. Piemēram, agrāk tropiskās naktis Latvijā tikpat kā nebija novērotas, taču līdz gadsimta beigām to skaits varētu sasniegt pat 15 gada laikā.

Lielākie nokrišņi būs vērojami ziemas periodā, tie var pieaugt līdz 50%. Ziemas Latvijā būs apmākušās, visbiežāk būs novērojams lietus.

Iepriekš vēstīts, ka eksperti prognozē: tuvākajos gados jūra Rīgas līča akvatorijā nesīs virkni nelaimju – cilvēki zaudēs mājas un ceļus.

Ar katru gadu jūra samazina Latvijas sauszemes teritoriju. Tuvākajos gadu desmitos Latvijas teritorija saruks aptuveni par 9,2 kvadrātkilometriem.

489
Pēc temata
Klimatologs: globālās sasilšanas dēļ XXI gs. gaidāmas ekstremālas dabas parādības
Jūra turpina "ēst" Latvijas krastu: Kurzemē jauns nogruvums
Zemnieki Latvijā spiesti pielāgoties klimata pārmaiņām dabā
Meteorologi uzskata: aizvadītā desmitgade bija pati karstākā
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

8
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

8
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

10
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

10
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām