Sociālie tīkli

"Jāēd dilles": Twitter lietotāji stāsta, kļūt par latvieti

44
(atjaunots 15:53 26.01.2020)
Jau vairākas dienas latviešu segments Twitter aktīvi spriež, kā kļūt par latvieti. Vienprātību komentētāji nesasniedza, toties piedāvāja milzum daudz oriģinālu ideju.

RĪGA, 26. janvāris — Sputnik. Žurnālista Iļjas Kozina lakoniskais, taču provokatīvais jautājums lika pamatus ilgai un pamatīgai diskusijai – kā kļūt par latvieti.

​"Dienas jautājums: vai var kļūt par latvieti? Vai tikai piedzimt?" Twitter tīklā painteresējās Iļja Kozins un jau dienu vēlāk nožēloja – komentāri, ko viņam dāsni dāvāja latviešu līdzpilsoņi, ātri pārvērtās no lietišķiem un oriģināliem līdz aizvainojošiem un pazemojošiem.

​"Filozofiski interesants jautājums, kuru esmu pats sev uzdevis. Kā es, vecvecāku līmenī pa pusei polis, pa pusei lietuvietis, izšķīros, ka pasē gribu, lai man norādīta tautība latvietis? Valoda, tradīcijas, pat daudz zākātā dzīvesziņa - tās latvietību veido vairāk nekā ciltskoks," viedokli pauda žurnālists Ivo Butkēvičs.

​"Nešaubīgi. Ikviens Latvijas pilsonis ir latvietis (Latvijas valstij piederīgs) neatkarīgi no etniskās izcelsmes. Tāpat kā citur Eiropā. Pilsonības institūcija ir iekļaujoša, vienojoša un arī atvērta," uzrakstīja dzejniece Liāna Langa un tūlīt pat radīja kritikas vilni par to, ka sajaukusi tautību ar pilsonību, apsūdzības par muļķību, marksismu un kosmopolītismu.

​"Katrs Latvijas pilsonis NAV latvietis. Kas tie par murgiem?" bija sašutis apmeklētājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

Taču latviešu inteliģences pārstāve aizstāvēja savu taisnību.

​"Politiskā nozīmē - ir.  LV pilsonis ir latvietis. Tāds, kurš piederīgs Latvijas valstij," pārliecināta Liāna Langa.

Latvieša recepte – dilles un skābputra

Diskusijai par to, vai var kļūt par latvieti, pievienojās citi Latvijā pazīstami cilvēki. Piemēram, pazīstamā žurnāliste Baiba Strautmane, politoloģe Ieva Kažoka un žurnālists Ansis Pūpols.

​"Var... bet, kurš gan to varētu vēlēties," noslēpumaini atbildēja žurnāliste Baiba Strautmane, acīmredzot, ar kaut kādu mājienu.

​"Partiju šķirotavas tests pirms 2018.gada vēlēšanām parādīja, ka dažādu paaudžu cilvēku uz šo jautājumu atbildētu savādāk. Jaunieši gandrīz visi teiktu, ka jā; paaudzes virs 45 šaubās - jo vairāk gadu, jo biežāk sastopama tīri etniska tautības izpratne," intersantu statistiku pieminēja Iveta Kažoka.

​"Vēl var klaigāt tviterī, ka jebkurš, kas nav liberālis, ir nacists. Tad latvieši nokaunēsies, kļūs par liberāļiem un pieņems krievus savā bariņā. Un tas, protams, ir vienkāršāk, nekā pašam pateikt, ka esi latvietis un mīli šo zemi un tautu," ironiski atbildēja Ansis Pūpols, plaši pazīstams ar saviem nacionālistiskajiem uzskatiem.

​"Var, latviešu bērnudārzā vai NA jaunatnes nodaļā. Vēlāk gan ne," varbūt notpieni, varbūt pa jokam uzrakstīja vēsturnieks Gustavs Strenga.

​"Ja Tu esi Roberts Meloni, tad ar milzīgu piepūli, apēdot ļoti daudz skābputras, pret vecumu tas var izdoties. Bet vispār nē. Taču ir vieglāks ceļš. Atrodi sev rados poļus. Kolīdz būsi polis, praktiski būsi pārvērties arī par latvieti. Mazāk drošs ceļš - caur lietuviešiem," ar nepārprotamu sarkasmu padomu deva žurnālists Frederiks Ozols.

​"Jāēd dilles! Roberts Meloni pastāstīs, ka ceļš uz latvietību ir caur dillēm. Tāpēc latvieši viens otru sūta dillēs," latvieša pareizo ceļu precizēja Ieva A.

Par latviešiem nepiedzimst, par latviešiem pārtop

Vieni apgalvoja: ja jūties kā latvietis, tu jau esi latvietis, citi protestēja – ar to nepietiekot, lai kļūtu par latvieti, jāmīl Latvija, jārunā un jādomā tikai latviski.

​"Es saku, ka var. Jo pārsimts gadus atpakaļ latviešu nebija. Tātad - vai nu ir iespējams nepiedzimt par latvieti bet tik un tā kļūt par latvieti, vai arī latviešu kā tādu vispār nav. Bet, tā kā es ticu, ka latvieši tomēr ir, tātad - mūsu senči par tādiem kļuva, nevis piedzima," viltīgu formulu piedāvāja Kārlis Lukstaraups.

​"Visas atbildes nepareizas. Latvijā tautību iegūst nekur citus kā dzimtsarakstu nodaļā. Spilgtākais piemērs ir mūsu valsts prezidents, kura māte ir vāciete, tēvs ebrejs, kamēr viņu bērns- latvietis," stingru argumentu minēja Valters Korālis.

​"Kļūt var par cilvēku, protams, ja paveicās nepiedzimt un neuzaugt par idiotu. Normālam cilvēkam nekad nacionalitāte nebūs prioritāšu virsotnē. Vismaz ne šajā gadu simtā," uzskata Mārtiņš Otto.

​"Latvijā tā nevar. Jo nācijas acīs "imigrants vienmēr būs imigrants" (M.Ašmanis). Amerika ir izņēmums, tur nācija veidojas uz citiem principiem. Tur ikviens var saukties par amerikāni neatkarīgi no tā, cik ilgi dzīvo un pie kādas tautas pieder. Tur ir augstāks virsmērķis," uzskata komentētājs ar lietotājvārdu DM.

​"Tas jau notiek: krievu skolās iemācās runāt latviski, daudzi tīri labi, tad pasē norāda latvietis/e, jo tā drīkst, un jaunā latviešu nācija jau ir zināmā mērā radīta. Es nezinu, vai tas ir labi vai slikti, jo nezinu, kas notiek jaunās nācijas galvās, iespējams, naids pret veco," konstatēja Imants Gorbāns.

​"Piedzimšanas vēl negarantē, ka būsi latvietis. Par latvieti kļūst, uzaugot latviskā vidē, domājot un runājot latviešu valodā, kopjot latviešu dzīvesveidu un paražas. Tieši tāpēc daudzi latvieši savos senču radu rakstos var atrast lībiešus, vāciešus, zviedrus, poļus, krievus u. c.," rezumēja Dzintars Skarbovskis.

44
Pēc temata
"Rasols" vai olivjē: slaveno salātu recepte izraisījusi traci Twitter tīklā
Krievus nicināt, bet paši angļu valodu nezināt: latviete izsmēja emigrantus
"Latviešu diskriminācija": Austrumu slimnīcas zvanu centru izkritizēja par krievu valodu
Sasveicinos latviski, bet atbild man krieviski! Latviešus šokē Bolderāja
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

10
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

10
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

25
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

25
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Krievu žurnālists Vladimirs Solovjovs, foto no arhīva

Par ko viņa domāja, kad izlēma dzīvot Latvijā? Solovjovs norāja krievu aktrisi

0
(atjaunots 10:37 17.05.2021)
Vai tiešām viņa nezināja, ka Latvijā pārkāpj krievu tiesības, ka valsts ārlietu ministrs lepojas ar savu vectēvu – SS leģionāru? Krievu žurnālists Vladimirs Solovjovs asi kritizēja aktrisi Čulpanu Hamatovu par lēmumu saņemt uzturēšanās atļauju Latvijā.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas žurnālists Vladimirs Solovjovs, ko Latvija nesen iekļāva persona non grata sarakstā, norāja aktrisi Čulpanu Hamatovu, kas nopirkusi zemesgabalu Latvijā un saņēmusi termiņuzturēšanās atļauju.

Savā raidījumā YouTube "Solovjov LIVE" žurnālists centās izprast, kāpēc Hamatovai vajadzīga uzturēšanās atļauja Latvijai, ja "šeit, Krievijā, viņai viss ir kārtībā". Žurnālists negatīvi izvērtēja aktrises frāzi par to, ka "daudzi talantīgi cilvēki aizbraukuši uz turieni, jo šeit viņiem nebija iespēju attīstīties profesijā". Solovjovs pieļāva, ka, acīmredzot, bez tādiem izteikumiem Latvijas inteliģences aprindās neuzņem.

"Es ļoti cienu Čulpanu Hamatovu, tikai, atvainojiet, neesmu sapratis... Labi, man nav nekas iebilstams pret to, ka Hamatova varējusi nopirkt zemi Baltijā. Skaidrs, atrada "labāko" no iespējamiem naudas ieguldīšanas variantiem, tā ir viņas pašas izvēle. Jaukā sieviete Čulpana saņem uzturēšanās atļauju Latvijā, es ļoti priecājos par viņu, viņa ir lieliska aktrise. Laikam jau šeit tīri labi pelna, ja tā varēja. Tā tam arī jābūt. Viņa saņēma uzturēšanās atļauju automātiski kopā ar zemes gabala iegādi, viņai palīdzēja draudzene – žurnāliste. Es par viņu tikai priecājos. Man nekas nav iebilstams. Es tikai nekādi nevaru saprast to Hamatovas frāzi par to, ka "daudzi talantīgi cilvēki aizbraukuši uz turieni, jo šeit viņiem nebija iespēju attīstīties profesijā". Piedodiet. Es gribu saprast, vai Hamatovas kundze nerunā par sevi, vai viņa tagad plāno izpausties Baltijā?" Solovjovs lauzīja galvu.

Žurnālists atzīmēja, ka, pēc viņa domām, Hamatovai dzīve Krievijā sakārtojās lieliski, ir arī iespēja izpausties profesijā. Tāpēc viņam radās aizdomas, ka šo frāzi aktrise izmetusi ar tālejošiem plāniem būt uzņemtai Latvijas inteliģences aprindās.

"Vienkārši viņai vajadzēja to frāzi izteikt valstī, kur notiek nacistu marši, kur sēdina cietumā mūsu veterānus. Viņa nav pamanījusi krievvalodīgos, kuru tiesības Latvijā ir ierobežotas. Viņu nemulsina tas, ka Latvijas ārlietu ministrs lepojas ar savu vectēvu – nacistu. Tas ir normāli, ka tur par varoņiem kļuvuši cilvēki, kas bija baismīgākie ļaundari, bendes. Holokausts – vai tas viņai, maigajai, aizkustinošajai Čulpanai kaut ko izsaka?" žurnālists bija sašutis.

Kādu apsvērumu dēļ viņa nolēmusi dzīvot Latvijā, pārdomāja Solovjovs. Vai draugi ieteica?

"Ā, es sapratu, ļoti daudz paziņu Rīgā. Tagad viņiem pievienojušies draugi no Jūrmalas un Cēsīm, laikam jau bez tādas frāzes neuzņems Latvijas inteliģences aprindās. Kā uz to atbildēt? Laba aktrise Čulpana Hamatova, laikam jau arī labs cilvēks. Tikai kāpēc aktieri bieži vien nedomā, ko saka?" atzīmēja Solovjovs un uzsvēra, ka Krievija ne tikai devusi Hamatovai iespēju izpausties aktiermākslā, bet arī pilnībā atbalstīja viņas darbā labdarības fondu jomā.

0
Tagi:
SS, Latvija, termiņuzturēšanās atļauja
Pēc temata
Pāriešu pāri robežai, bet mežā gaidīs mašīna: Jevgēņiju Mironovu uzaicināja Latvijā
"Tavs antipadomnieks drīkst atbraukt": kā priekš latvieša Hermaņa Putinam vīzu prasīja