Koki, foto no arhīva

Specdienesta intereses stāv augstāk par sabiedrības: kādēļ VDD neļaus iekārtot parku Teikā

44
(atjaunots 17:32 24.01.2020)
Valsts drošības dienestā apgalvo, ka zemesgabals Teikā dzīvojamo māju ielenkumā ir vienīgā jaunajai ēkai piemērota vieta Rīgā; kādēļ specdienestam ir nepieciešama pārbrauktuve, kā tā grasās paslēpties no vietējo iedzīvotāju acīm un uz ko cer aktīvisti.

RĪGA, 24. janvāris – Sputnik. Maz iespējams, ka 15 tūkstoši iedzīvotāju parakstu pret Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas būvniecību Teikas zaļajā zonā bijušā velotreka "Marss" vietā ietekmēs varasiestāžu lēmumu, vēsta TV3.

VDD vadītāja vietnieks Ēriks Cinkus skaidro, ka Rīgā nav citu zemesgabalu, kuri būtu piemēroti šāda veida ēkai.

Jaunā ēka ir nepieciešama, jo esošā neatbilst NATO drošības prasībām, nav piemērota jaunu funkciju veikšanai un jaunu darbinieku izvietošanai. Pēc Cinkus sacītā, zemesgabals Teikā, Brīvības gatvē 207 bijis vienīgais piemērotais variants no tiem, ko piedāvāja valsts kompānija "Valsts nekustamie īpašumi".

"Patiesībā toreiz nekāda izvēle neeksistēja. Mums tika piedāvātas divas opcijas, no kurām viena bija kādreizējā vieglās rūpniecības tehnikums, kas neatbilda ne pēc mums vajadzīgās kvadratūras, ne apkārt vajadzīgā perimetra izmēra. Otrs bija konkrētais zemes gabals," pastāstīja Cinkus.

Rīgas aktīvisti uzzināja par VDD plāniem tikai trešdien, 22. janvārī, taču jau nākamajā dienā, 23. janvārī, devās uz specdienestu, lai apspriestu šo situāciju. Pēc diskusijas viņi palika pie sava viedokļa: Teikai ir nepieciešamas sabiedriskais parks, nevis specdienesta ēka.

"Rīgas apkaimju alianses" valdes priekšsēdētājs Māris Jansons uzskata, ka VDD var atrast piemērotāku vietu, un cer, ka beigās viss pie tā arī nonāks.

VDD vadība paziņo, ka ciena sabiedrības vēlmi iekārtot parku, taču valsts drošības intereses ir svarīgākas, turklāt citas piemērotas vietas nav.

"Mēs esam dienests, kas ir reaģējošs. Mēs esam operatīvās darbības subjekts. Mums ir jābūt gataviem mobili reaģēt uz dažādiem apdraudējumiem, kas ir mūsu kompetencē. Mēs nevaram būt tālu no centra, kas ir mūsu galvenais interešu loks," skaidro Cinkus.

Savukārt sociālo tīklu lietotāji nesaprot, kādēļ specdienests, kuram ir svarīga slepenība, vēlas uzbūvēt ēku vietā, kur apkārt stāv daudzdzīvokļu mājas. To iedzīvotājiem būs viegli ieraudzīt, kādas mašīnas iebrauc un kādi cilvēki ienāk VDD teritorijā. Parasti šis specdienests ļoti cītīgi kontrolē tostarp žurnālistus, lai neviens nekādā gadījumā nefilmē cilvēkus un automobiļus iestādes teritorijā.

Specdienestā atbild, ka ar šīm problēmām tikt galā palīdzēs inženierijas un tehniskie risinājumi, kuri ir iekļauti būvprojektā.

"No otras puses, ja mēs skatīsimies Rīgas kartē, neatradīsim tādu vietu, kur varam būt pilnībā prom no cilvēku acīm, tai pat laikā saglabājot mobilitāti un reaģēšanas iespēju," piebilda Cinkus.

Lēmumu uzbūvēt VDD ēku šajā konkrētajā adresē pieņēma Māra Kučinska valdība 2017. gadā. Projekta īstenošanu uzdeva "Valsts nekustamajiem īpašumiem", un šai aģentūrai nav pienākuma ņemt vērā iedzīvotāju parakstus.

"Mēs kā kapitālsabiedrība nevaram veikt kādas izmaiņas, meklēt kādu citu lietojumu vai apturēt būvniecību," paskaidroja VNĪ pārstāve Inta Plūmiņa.

Pēc tikšanās ar VDD aktīvisti arī saprata, ka būvniecību var apturēt tikai valdības lēmums. Ja tas notiks, vējā tiks izmests miljoniem eiro, kuri tika iztērēti būvprojektam un citiem sagatavošanas darbiem.

"Tas risks ir tik liels, ka ar šo projektu, ja vispār nerespektē sabiedrības viedokli, tā uzticība arī valsts drošības iestādei tiek mazināta," atzīmēja "Teikas apkaimes biedrība" vadītāja Selīna Vancāne.

Piektdien, 24. janvārī, premjera birojā ieradīsies aktīvisti, lai izteiktu savus iebildumus attiecībā uz VDD jauno adresi. Nākamnedēļ arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) piedāvās izvēlēties jaunu vietu. Iebildumi ir gan Rīgas mēram Oļegam Burovam (GKR), gan partijai "Attīstībai/Par!".

44
Pēc temata
Iedzīvotāji sadumpojušies pret "Depo": veikala būvniecībai Rīgā grasās izcirst mežu
Jūrmalā ierosināts izcirst plašu meža iecirkni un uzbūvēt privātmājas
Purvciemā netiks izcirsti koki supermārketa Lidl dēļ
Pēcoperācijas palāta slimnīcā

Piemaksājiet 10 eiro par ārsta tērpu: medicīna Latvijā kļuvusi dārgāka

7
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Slimnīcas ievieš papildmaksu par ārstējošā personāla tērpiem; tiem, kas nepiekrīt uzcenojumam, piedāvā atteikties no pakalpojumiem; uz pieņemšanām pēc valsts kvotām šī prasība neattiecas.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Maksas medicīniskie pakalpojumi Latvijas slimnīcās var kļūt dārgāki – klīnikas jau ievieš papildu nodevu par ārstu aizsargtērpiem, vēsta LTV7 raidījums "Šodien vakarā". Veselības ministra apstiprina – slimnīcas ir tiesīgas to darīt.

Piemēram, papildmaksu par ārstējošā personāla individuālajiem aizsarglīdzekļiem jau ir ieviesusi Rīgas 1. slimnīca. Taču to iekasē tikai par maksas medicīnisko pakalpojumu sniegšanu. Rīgas 1. slimnīcas reģistratūrā apstiprināja: par maksas vizīti pie zobārsta, otolaringologa vai apmeklējot endoskopiju, būs papildus jāsamaksā 9,50 eiro. Maksas vizīte pie citiem speciālistiem izmaksās par 5,50 eiro dārgāk.

Veselības ministrijā paziņoja, ka medicīnas iestādēm ir likumīgs pamats ieviest papildmaksu, lai kompensētu savus izdevumus. Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders paziņoja, ka ministrija nevar to ietekmēt.

Atgādināsim, ka Latvijā no 3. jūnija pilnībā tiks atjaunoti visi medicīniskie pakalpojumi, kas tika ierobežoti Covid-19 pandēmijas dēļ.

Sniedzot medicīniskos pakalpojumus, arī turpmāk jāievēro stingri drošības pasākumi. Slimnīcām jāorganizē atsevišķas pacientu plūsmas, jāierobežo viņu skaits, jānosaka precīzs vizītes laiks iestādē.

Tāpat medicīnas iestādēm ir pienākums nodrošināt personālam un pacientiem individuālos aizsarglīdzekļus un pēc katras pieņemšanas jāveic telpu dezinfekcija.

7
Tagi:
medicīna
Pēc temata
Čakša: ja MPL aparātu pietrūks, ārstēs tos, kam lielākas izredzes
Latvijā atsākas plānveida veselības pakalpojumu sniegšana
No 3. jūnija Latvijā atsāk visu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu
Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā
Krišjānis Kariņš

Kariņa recepte: sadalīt divus miljardus eiro

11
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Lēmumu par valsts budžeta divu miljardu eiro sadali pieņēma nevis valdībā un ne Saeimā, bet gan Satversmē nenorādītā veidojumā, kurš saucas Koalīcijas partiju sadarbības padome.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc koalīcijas padomes sēdes, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka krīzes seku pārvarēšanai un ekonomikas atdzīvināšanai tuvāko divu gadu laikā būs pieejami divi miljardi eiro.

Valdības vadītāja paziņojums, protams, atstāja iespaidu publikā, taču radīja ne mazumu jautājumu un aizdomu. Sākot ar to, ka lēmumu par valsts budžeta naudas sadali pieņēma nevis valdībā vai Saeimā, bet gan absolūti nekonstitucionālā veidojumā ar nosaukumu Koalīcijas partiju sadarbības padome. Sekojot līdzi loģikai, šāda līmeņa jautājumi bija jāpieņem valdībai un jāapstiprina Saeimai. Taču vienoties nolēma "aiz aizvērtām durvīm" padomē.

Tomēr pat valdošajā koalīcijā, cik var nospriest pēc izteiktajiem paziņojumiem, nav pilnas saskaņas par pieņemtajiem lēmumiem. Premjers paziņoja, ka debates koalīcijas sēdē "bijušas interesantas un saspringtas". Bet tomēr izdevās vienoties par sekojošo gadu stratēģiskajām investīcijām.

Koalīcija pieņēma lēmumu tuvāko divu gadu laikā novirzīt ekonomikas atveseļošanai divus miljardus eiro. "Ja pagājušajā nedēļā pieņēmām lēmumu par to, kā naudu ieguldīt, tad tagad būs konkrēti par kategorijām. Nauda būs sadalīta aptuveni trīs vienādās daļās starp pabalstiem, infrastruktūru un modernizāciju. Domāju, ka varēsim ieviest skaidrību par to, kā varēs pārvarēt krīzi," atzīmēja premjers Kariņš.

Pēc valdības vadītāja sacītā, katrai no minētajām kategorijām tiks piešķirti aptuveni 660 miljoni eiro. Šeit ietilpst arī 32 miljoni eiro, kas iepriekš tika paredzēti kultūrai, kā arī 42 miljoni eiro – zinātnes attīstībai. Pēc premjera sacītā, līdzekļi tiks piešķirti arī tūrisma attīstībai "un citiem procesiem". "Lielā politiskā diskusija, kas aizkadrā ilgusi vairākas nedēļas, veiksmīgi noapaļota. Risinājums ir labs valstij un tautsaimniecībai. Katram ministram un politiskajam spēkam tur būs, ko uzrādīt," paziņoja Krišjānis Kariņš.

Papildinot valdības vadītāja sacīto, Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Gatis Eglītis paziņoja, ka, neskaitot minētās kultūru un zinātni, "daudzi miljoni eiro" tiks piešķirti sportam. Tāpat nauda ir paredzēta namu siltināšanas programmas attīstībai, valsts fonda "Altum" finansēšanai, ar kura starpniecību uzņēmumi saņems atbalstu, kā arī demogrāfijas uzlabošanai un citiem pasākumiem. Taču Gatis Eglītis norādīja arī uz domstarpībām koalīcijā: "Novērots, ka publiski runājam par lieliem cipariem, bet tikmēr varam vairākas stundas koalīcijā pavadīt, strīdoties par 300 000 eiro." Kādiem mērķiem tika paredzēta šī summa, palicis nezināms.

"Attīstībai/Par!" frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts pēc pārrunām atzīmēja, ka šogad nepieciešams līdz galam atrisināt jautājumu par veselības aprūpes nozares darbinieku algas paaugstinājumu, "kura virzība iepriekš ievilkās". Tāpat viņš pozitīvi novērtēja panāktās vienošanās par ieplānoto veselības aprūpes sistēmas finansējumu tuvākajam pusotram gadam. Rīcības plāns, pēc Pavļuta sacītā, ietver sevī slimnīcu tīkla reformu, lai pakalpojumi tiktu sniegti pilnā atbilstībā ar iedzīvotāju vajadzībām un budžetam optimālā viedā. Kopumā, valdība grasās atbalstīt veselības ministres Ilzes Viņķeles izstrādāto dažāda līmeņa slimnīcu izveidošanas plānu. Līdz gada beigām Ministru kabinets grasās ieviest pilnu skaidrību attiecībā uz to, kur kādas slimnīcas paliks un kādus pakalpojumus tās sniegs.

Paralēli tam, kad valdības ēkā notika koalīcijas padomes sanāksme, Saeimā Budžeta un finanšu komisijas sēdē tika apspriesti grozījumi, kurus valdība piedāvājusi likumprojektam par krīzes seku pārvarēšanu. Šis dokuments tiks iesniegts izskatīšanai kādā no tuvākajām Saeimas sēdēm.

Komisijā opozīcija uzstājās pret grozījumiem – tā iemesla pēc, ka tie paredz varas koncentrēšanos premjerministra un finanšu ministra rokās tik svarīgos jautājumos, kā valsts līdzekļu sadale, papildu naudas piesaistīšanas nepieciešamības jautājumu lemšana, izmantojot aizdevumus un citus veidus. Būtībā, Saeima no šādu lēmumu pieņemšanas tiek atstādināta. Jo īpaši Saeimas opozīcija.

Ieviestā attālinātā balsošanas sistēma "e-Saeima" faktiski atņēmusi opozīcijai iespējas ietekmēt Saeimas koalīcijas vairākuma lēmumu pieņemšanu. Politiskajās aprindās šīs sistēmas ieviešanu jau iesaukuši par "elektronisko parlamenta demontāžu".

Opozīcijā ir pilnībā pārliecināti, ka valdības politika, visticamāk, koncentrēsies uz ierēdņu aparāta un lielo kompāniju, nevis parasto iedzīvotāju vajadzībām. To apstiprina arī dīkstāves pabalsti 4 eiro apmērā mēnesī, kurus saņēma atsevišķi bezdarbnieki. Tā ir arī koalīcijas nevēlēšanās piešķirt katram darbu zaudējušajam cilvēkam ikmēneša papildu pabalstu vismaz 180 eiro apmērā. Tikmēr vienīgais nozares uzņēmums – airBaltic (jā, nacionālā lidsabiedrība, valsts lepnums un t.t.) – saņēma 280 miljonus eiro. Tātad, būtībā, jau lielu daļu no sekojošo divu gadu budžeta.

"Mums ir pienākums palīdzēt ne visiem, kas elpo, bet tiem, kas maksā nodokļus," aptuveni šādu frāzi Saeimas tribīnē izteica koalīcijas deputāts Atis Zakatistovs. Tajā, pēc opozīcijas domām, slēpjas visa valdības partiju valsts atbalsta sadalīšanas būtība. Tas arī sniedz pamatu ar zināmu neuzticību izturēties pret paziņojumiem par pārdomātu divu miljardu eiro sadali no valsts budžeta.

11
Tagi:
Krišjānis Kariņš, koalīcija, ekonomika
Pēc temata
Kučinskis: nodokļu sistēma ir jāmaina, taču tā, lai nenobiedētu biznesu
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Laiks beidzot ķerties pie kultūras: ministrs izdomājis, kā uzsildīt ekonomiku