Tieslietu ministrs Jānis Bordāns, foto no arhīva

Bordāns par jauno VDD ēku: es to redzētu labāk parku

41
Ziņas par jaunās VDD ēkas būvniecību bijušā velotreka "Marss" vietā kārtējo reizi apstiprināja tieslietu ministra domas par to, ka Latvijā ir pārāk daudz specdienestu.

RĪGA, 24. janvāris – Sputnik. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns Latvijas Radio ēterā apšaubīja nepieciešamību būvēt biroju ēku Valsts drošības dienesta (VDD) vajadzībām bijušā velotreka "Marss" teritorijā.

Vairāk nekā 10 gadus bijušā velotreka "Marss" teritorija tika nožogota un stāvēja tukša. Pērnā gada decembrī portālā Manasbalss.lv parādījās petīcija, kuras autori aicināja apturēt koku izciršanu un labiekārtot velotreka vietā parku. Rekorda cienīgi īsā termiņā petīciju parakstīja vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku, un to grasījās iesniegt izskatīšanai Saeimā. Taču te VDD publicēja preses relīzi, kurā paziņoja, ka šajā vietā taps tā jaunā ēka.

Pēc Bordāna domām, jautājums par to, kam ir jāatrodas šajā zemesgabalā, jāizlemj iedzīvotājiem.

"Es to redzētu labāk kā parku," paziņoja ministrs.

Turklāt viņš nav pārliecināts par to, ka šī ēka vispār ir nepieciešama.

"Lēmumu par drošības dienesta apbalvošanu ar milzīgu ēku ir pieņēmusi [bijušā premjera Māra] Kučinska ZZS valdība. Drošības dienests šo faktu tiešām ir noslepenojis," paziņoja Bordāns, norādot, ka viņa ieskatā tas ir nepareizs lēmums.

"Mums šobrīd ir daudz drošības dienestu, un, ja katrs gribēs būvēt savu ēku par milzīgiem līdzekļiem, tad tikai apstiprināsies Jaunās konservatīvās partijas deklarētais, ka drošības dienestu apvienošana ir ļoti steidzams uzdevums. Drošības dienestu daudzums nav mūs novedis pie to efektivitātes, mēs esam naudas atmazgātāju lielvalsts bijusi, iekļauti sarakstos," paziņoja Bordāns.

Ministrs uzskata: ja visus specdienestus nevar apvienot, tad tiem paredzētās ēkas jābūvē kopā. Tā būtu būtisks līdzekļu ietaupījums.

Uz jautājumu, vai VDD ēkas būvniecība var izmaksāt 30 miljonus eiro, ministrs atbildēja, ka šī summa var izrādīties arī lielāka.

Atzīmēsim, ka VDD atrodas Iekšlietu ministrijas pārziņā, savukārt Bordāns vairākkārt ir stājies publiskos konfliktos ar IeM vadītāju Sandi Ģirģenu.

Rīgas mērs Oļegs Burovs arī piedāvāja tomēr uzklausīt iedzīvotāju vēlmes un iekārtot zaļo zonu velotreka vietā, savukārt VDD ēkai izvēlēties citu vietu, raksta Mixnews.lv.

"Ja mēs runājām par nepieciešamību pēc biroju telpām, tai skaitā drošības iestādēm, tad Rīgā ir vairākas esošas ēkas, kuras var izmantot šādiem mērķiem. Piemēram, Gaujas ielā 15 ir tukša valstij piederoša ēka, kurai jau piecus gadus piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme, ko maksā valsts, jo ēka ir jau grausta statusā," pastāstīja mērs.

Pēc viņa teiktā, pašvaldība jau vairākus gadus piedāvājusi pārveidot šo zonu parkā, taču nevarēja to izdarīt bez īpašnieka – valsts kompānijas "Valsts nekustamie īpašumi" – atļaujas. Viņaprāt, tā vienmēr de facto ir bijusi zaļā zona, kur notika sporta pasākumi, un būtu loģiski to saglabāt.

41
Pēc temata
Parka vietā būs pretizlūkošanas dienests: Teikas iedzīvotājiem atklāja valsts noslēpumu

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam