Cilvēktiesību padomes eksperts Iļja Šablinskis

Cilvēktiesību padomes eksperts pastāstīja par aizliegumu iebraukt Latvijā

43
(atjaunots 20:35 22.01.2020)
Pirms diviem gadiem Iļju Šablinski neielaida Latvijā pētīt tobrīd gaidāmo izglītības atcelšanu krievu valodā.

RĪGA, 23. janvāris – Sputnik. Juridisko zinātņu doktors Krievijas Federācijas prezidenta pārvaldītās Cilvēktiesību padomes eksperts Iļja Šablinskis pastāstīja radio Baltkom ēterā par to, kādēļ viņam aizliedza iebraukt Latvijas teritorijā.

2018. gada vasarā Latvijas Cilvēktiesību komiteja palūdza kolēģus no Maskavas veikt neatkarīgu vērtējumu plānotajām izmaiņām Latvijas izglītības sistēmā. Saskaņā ar Latvijas preses datiem, KF prezidenta pārvaldītā Cilvēktiesību padome pieņēma lēmumu nosūtīt uz Latviju savu pārstāvi – Iļju Šablinski, lai viņš novērtē pārkāpumu mērogu, kas tika pieļauti pret valodas minoritāti valstī.

ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs paziņoja, ka Krievijas ierēdņiem nevajadzētu braukt uz Latviju, lai novērtētu pārkāpumus attiecībā pret nacionālajām minoritātēm, bet gan labāk būtu ierasties tūristu kārtā ar privāto vīzu, – un piedraudēja Šablinskim ar deportāciju, vīzas anulēšanu un melno sarakstu gadījumā, ja viņa darbības pāries pie kaut kādas Latvijas nozares inspicēšanas.

Beigās Šablinskim uz pusgadu tika aizliegts iebraukt valstī.

"Pirms diviem gadiem dažas avīzes uzrakstīja par to, ka KF prezidenta pārvaldītās Cilvēktiesību padomes locekļiem ir jāierodas Latvijā, lai tiktos ar krievvalodīgo aktīvistu grupām, apmeklētu krievvalodīgo skolas. Publikācijām bija šāda veida raksturs: "Uz Latviju brauc inspekcija!" Absolūti idiotiski bija raksti, uz to reaģēja Latvijas ĀM. Mani izsauca vēstnieks, kurš pateica, ka zina par manu pozitīvo attieksmi pret Latviju, taču tomēr aizliedza iebraukt uz pusgadu. Esmu ieinteresēts tajā, lai krievu valoda Latvijā būtu. Taču es domāju, ka es varētu sniegt objektīvu vērtējumu valstī notiekošajam," pastāstīja Šablinskis.

Viņš uzskata, ka aizliegums iebraukt valstī vienam vai otram pilsonim ir demokrātiska prakse.

"Latvijas un jebkuras citas valsts ĀM ir tiesīga aizliegt iebraukt valstī. Diemžēl, taču tā ir visu valstu demokrātiskā prakse. Arī mūsu ĀM regulāri aizliedz kādam iebraukt valstī, pēc tam atļauj. Es domāju, ka kaut kādu ieguldījumu esmu sniedzis Latvijas neatkarībai, es piedalījos kustībā, kura cīnījās par valsts neatkarību. Es vienmēr sevi esmu uzskatījis par Latvijas draugu," atzīmēja viņš.

Latvijas ĀM 1. novembrī pasludināja par persona non grata Krievijas mūziķi un izpildītāju Grigoriju Ļepsu (Ļepsveridze). Dziedātājam ir aizliegts iebraukt Latvijā "uz nenoteiktu laiku". Lēmums balstās uz valsts drošības iestāžu vērtējuma, teikts Latvijas ārpolitikas iestādes paziņojumā.

43
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

3
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

3
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"