Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Jurijs Petropavlovskis, foto no arhīva

Petropavlovskis: aģitācijas aizliegums krievu valodā Latvijā sašķīdīs pret vārda brīvību

36
(atjaunots 11:16 21.01.2020)
Nacionālisti Latvijā cilā krievu valodas tēmu kvazipatriotisku apsvērumu dēļ, taču visus viņu argumentus pārsvītro vārda brīvības aspekts, norādīja Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Jurijs Petropavlovskis.

RĪGA, 21. janvāris – Sputnik. Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" - TB/LNNK ierosina aizliegt krievu valodas lietojumu priekšvēlēšanu aģitācijā. NA iecerējusi panākt, ka priekšvēlēšanu aģitācija pirms Saeimas, pašvaldību un Eiropas parlamenta vēlēšanām, kā arī pirms tautas nobalsošanām un likumu ierosināšanas notiktu tikai valsts valodā. Pārkāpējiem paredzēts papildināt Administratīvo sodu likumu.

NA ierosinājums diezin vai radīs atbalstu, turklāt visu argumentāciju par latviešu valodas virsvadības nepieciešamību pārsvītro vārda brīvības aspekts, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Latvijas Krievu savienības (LKS) līdzpriekšsēdētājs Jurijs Petropavlovskis.

"Tā ir pirmatnēja mežonība. Daudzās valstīs priekšvēlēšanu aģitācija notiek vairākās valodās. Piemēram, Ņujorkas štatā ASV ir 15 tādas valodas, ieskaitot krievu valodu. Nacionālistiem krievu valoda Latvijā ir mūžīga tēma, jo iepriekš Kārlis Šadurskis atņēma viņiem ilglaicīgo krievu skolu likvidācijas tēmu un viņi tagad ar kvazipatriotiskiem apsvērumiem bīda uz priekšu krievu valodas tēmu," atzīmēja Petropavlovskis.

Politiķis uzskata, ka NA nodomi liecina par vēlmi izpelnīties politiskos punktus sava elektorāta acīs, kā arī ieriebt krievu medijiem un krievu partijām.

"Cīnās par to, lai krievu medijus atstātu bez maizes gabala. Latviešu valodā krievu segmentā neviens to ne klausīsies, ne skatīsies, ne lasīs... Kopumā latviešu partijām aģitācija krievu valodā ir nabadzīga. Latvijas Krievu savienība ir vienīgā, kas jau ceturtdaļgadsimtu izmanto krievu valodu ārējā reklāmā. Tātad tas ir mēģinājums ieriebt konkurentiem," paskaidroja Petropavlovskis.

LKS līdzpriekšsēdētājs uzsvēra, ka visus NA argumentus Eiropas augstākajās tiesu instancēs apgāž viens vienīgs aspekts – vārda brīvība, ko garantē Latvijas Satversme.

Nacionālā apvienība ierosina attiecināt grozījumus par latviešu valodas lietojumu uz aģitāciju sabiedriskajā televīzijā un radio, komerciālajā televīzijā un radio, reģionālajos un valsts līmeņa laikrakstos un žurnālos, internetā, kā arī telpās un publiskās vietās neatkarīgi no īpašuma piederības.

Latvijā dzīvo nepilni divi miljoni cilvēku. Valstī ir viena oficiālā valoda — latviešu. Lai arī krievu valodā runā aptuveni 40% valsts iedzīvotāju, tai piešķirts svešvalodas statuss.

23. martā Latvijas Saeima apstiprināja, un 2. aprīlī prezidents Raimonds Vējonis parakstīja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz pāreju pie mācībām latviešu valodā. Mazākumtautību mācību iestāžu reformu plānots noslēgt 2021./22. mācību gadā. Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji reformu uztvēra ļoti negatīvi, pār valsti vēlās protestu vilnis. Krievija apsolīja darīt visu iespējamo, lai Latvijā tiktu ievērotas krievvalodīgo tiesības uz izglītību krievu valodā.

36
Pēc temata
Nacionālā apvienība iesaka aizliegt priekšvēlēšanu aģitāciju krievu valodā
Sasveicinos latviski, bet atbild man krieviski! Latviešus šokē Bolderāja
Eirodeputāts no Latvijas vēlējās pasūdzēties par airBaltic un "sāka cienīt" krievu valodu
Nerunāja krieviski un zaudēja darbu: deputāts par "Yandex.Taxi" vadītāja likteni Rīgā
Runā ar pasažieriem krieviski: Vīķe-Freiberga aicina airBaltic atbildēt
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

3
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

3
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"