Stradiņa slimnīca

"Nāciet pēc 197 dienām": par cenām, rindām un jauno medicīnas reformu Latvijā

59
(atjaunots 15:42 18.01.2020)
Pacienti turpina sūdzēties: vai nu vietu nav, vai nu pieraksts martā, vai arī pierakstīties vispār nevar, jo "pieraksts vēl nav atvērts", Pat par naudu, daudziem pensionāriem lielu naudu, pierakstīties svarīgās procedūrās ir problemātiski: "Kvotu nav, nāciet februārī."

RĪGA, 18. janvāris – Sputnik. Nesen valdība piešķīra medicīnai papildus 8,8 miljonus eiro. Daļai šo līdzekļu bija jāaiziet papildu kvotām, lai samazinātu rindas pie ārstiem. Taču arī šī naudas injekcija nav kardināli mainījusi situāciju, raksta Latvijas avīze "Segodņa Ņedeļa".

Pacienti turpina sūdzēties: vai nu vietu nav, vai nu pieraksts martā, vai arī pierakstīties vispār nevar, jo "pieraksts vēl nav atvērts", Pat par naudu, daudziem pensionāriem lielu naudu, pierakstīties svarīgās procedūrās ir problemātiski: "Kvotu nav, nāciet februārī."

Saskaņā ar portālā rindapiearsta.lv informāciju, kur parādītas medicīnas iestādes ar konkrētu procedūru un tās gaidīšanas laiku, 10. janvārī, piemēram, uz ehokardiogrāfiju Rīgas rajonā var nokļūt agrākais pēc 28 dienām. Savukārt ja kvotas ātri izķers, nāksies braukt uz Olaini, Salaspili vai Jūrmalu, kur šis pakalpojums būs pieejams aptuveni pēc tikpat ilga laika.

Pašā Rīgā gaidīšanas laiks var sasniegt 180 dienas (Stradiņa slimnīcā) un 197 dienas (medicīnas centrā "Elite"). Magnētiskā rezonanse Rīgā arī nav pieejama ātrāk, kā pēc 39 dienām.

Priecē tas, ka ir pieejamāki izmeklējumi. Saskaņā ar rindapiearsta.lv datiem, bez īpašām problēmām, pēc piecām dienām, var nokļūt uz elektrokardigrāfiju, mamogrāfiju, rentgenu, bronhoskopiju, dažāda veida ultrasonogrāfiju un citām procedūrām.

"Nepalaidies garām pierakstu!"

Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvji piedāvā pacientiem aprunāties ar savu ārstu, lai akūtā gadījumā pēc iespējas ātrāk saņemtu nepieciešamo izmeklējumu. Hroniskiem slimniekiem, tieši pretēji, iesaka savlaicīgi pierakstīties procedūrām, kuras ir jāiziet regulāri.

Taču prakse rāda, ka 15% pacientu, kas ir pierakstījušies, vispār neatnāk. Līdz ar to pacientus aicina laicīgi atteikties no vizītes, sniedzot citiem iespēju iziet nepieciešamo izmeklējumu.

Saistībā ar kvotu trūkumu rodas situācija, kad pacientu vispār atsakās pierakstīt rindā – vai nu kvotas beigušās, vai arī finansējums vēl nav saņemts. Veselības ministrija un NVD skaidro šajā sakarā, ka tas nav pieļaujams.

Ja rinda ir vairāk nekā 6 mēnešus gara, pacientam ir jānorāda aptuvens datums, un mēnesi pirms tā jābrīdina par precīzu pakalpojuma sniegšanas laiku. Ja iestāde neveic pierakstu valsts apmaksātām procedūrām, iedzīvotājus aicina informēt NVD pa bezmaksas tālruni 8000 1234.

Būs caurspīdīgi

Neraugoties uz Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības iebildumiem, jau no 2021. gada tiek plānots ieviest jaunu mediķu atalgojuma modeli, paziņoja Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele.

Līdz šī gada 31. janvārim to paredzēts prezentēt sabiedrībai, savukārt tās izstrāde ir jāpabeidz līdz februāra beigām.

Savā Twitter mikroblogā Viņķeles kundze 10. janvārī optimistiski paziņoja: "Sākam!" Pēc viņa sacītā, jaunā algu modeļa izstrādei tiks piesaistīti labākie prāti.

Esošais nozares atalgojuma modelis, pēc ministres teiktā, nav caurspīdīgs – piemēram, slimnīcās pastāv dažādas piemaksas, kas rada pamatu šaubām, cik efektīvi tiek tērēta nauda algām.

Jaunajā modelī, pēc Viņķeles kundzes sacītā, ministrija vēlas panākt vienkāršotu administrēšanu, lielāku taisnīgumu un lielāku caurspīdīgumu, kā arī izpratni par to, kā nauda iziet cauri sistēmai.

Bažās par mediķu algu samazināšanos jaunās sistēmas dēļ ir nepamatotas, uzsvēra ministre. Likmes netiek pārskatītas. "Alga var kļūt mazāka, tikai ja cilvēks mazāk strādā," paskaidroja viņa.

Taču mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris pastāstīja žurnālistiem kaut ko pavisam citu. Viņaprāt, esošais modelis ir pietiekami caurspīdīgs un detalizēts. Savukārt jaunas sistēmas ieviešanai, pēc Kera domām, loģiska pamatojuma nav.

Medmāsu asociācijas, Jauno ārstu asociācijas un Ārstu biedrības kopējā valde pieņēma lēmumu atkārtoti uzstāties ar prasību par veselības ministres Ilzes Viņķeles un finanšu ministra Jāņa Reira demisiju. Turklāt mediķi solījās aktīvi veicināt parakstu vākšanu referenduma rīkošanai par 13. Saeimas atlaišanu.

Nepietiek ārstu

Šīs situācija fonā iet ārstu un medmāsu trūkums. Ārstu skaits Latvijā turpina samazināties, ko pērn konstatēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Pēdējo sešu gadu laikā ārstu skaits ir samazinājies aptuveni par 6%. Latvijas slimnīcās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) trūkst vairāk nekā 1000 ārstu, medmāsu un citu speciālistu, skaidroja medicīnas iestāžu vadītāji Saeimas Darba un sociālo lietu komisijas sēdē.

NMPD vadītāja Liene Cipule informēja, ka dienestā ir 587 vakances, kas ir 20% no kopējā nepieciešamo speciālistu skaita. Dienests risina kadru trūkuma problēmu ar studentu un asistentu, kā arī ar virsstundu darba palīdzību, kas beidzas ar papildu izdevumiem.

Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs Imants Paeglītis pastāstīja, ka pērnā gada 31. jūlijā iestādē bija 307 vakances – aptuveni 10% no kopējā darbinieku skaita. Slimnīcai trūkst 18% ārstu, 8% medmāsu un 7% medmāsu palīgu.

1. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Kadru daļas vadītāja Undīne Bušmeistere pastāstīja, ka slimnīcā ir 309 vakances. Visvairāk trūkst anesteziologu-reanimatologu, kardiologu, radiologu, anestezioloģijas un neatliekamās palīdzības medmāsu.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, pēc valdes priekšsēdētāja Valta Ābola sacītā, nepietiek 155 darbinieku – operatīvās medmāsas, neonatologi, bērnu psihiatri.

Daugavpils Reģionālās slimnīcās valdes loceklis Grigorijs Semjonovs paziņoja, ka visvairāk trūkst anesteziologu-reanimatologu, kā arī ķirurgu un neirologu. Turklāt viņu uztrauc personāla novecošana – daudzi ārsti ir pirmspensijas vecumā, slimnīcā strādā 79 gadus vecs infektologs, vecāka gadagājuma ārsti bieži slimo.

Neskaitot jau minēto, 18 darbavietas ir vakantas Rēzeknes slimnīcā, 78 – Jēkabpils Reģionālajā slimnīcā, 20 ārstu un tikpat daudz medmāsu nepietiek Vidzemes slimnīcai.

Kā sadalīja pielikumu

Ministru kabinets sadalīja finansējumu, kuru ietaupīja ministrijas, kā rezultātā Veselības ministrija saņēma papildus 8,8 miljonus eiro, no kuriem 1,9 miljoni eiro tika novirzīti papildu kvotām:

- bērnu rehabilitācijai (705 863 eiro);

- medicīniskās apaugļošanas pakalpojumiem 120 sievietēm (183 146 eiro);

- oftalmoloģijai (243 197 eiro);

- magnētiskajai rezonansei (136 412 eiro);

- gastroendoskopijai dienas stacionāros (107 579 eiro);

- datortomogrāfijai (539 553 eiro).

Finansējumu bija izlemts sadalīt, ņemot vērā vienlīdzības principu, – starp visām medicīnas iestādēm, kuras 2019. gada deviņos mēnešos uzrādīja pārstrādāšanās rezultātus, jeb sniedza pacientiem pat vairāk medicīnas pakalpojumu, nekā to paredzēja līgums ar valsti.

59
Pēc temata
Latvijas iedzīvotājus nogalina kaitīgi ieradumi un ārstu trūkums
"Valodas sargs uz operācijas galda": VVC iesniegta sūdzība par Latvijas Onkoloģijas centru
Ogļu pārkraušana Rīgas ostā, foto no arhīva

"Latvijas Dzelzceļa" vadītājs pastāstīja, kāda ir KF kravu pazaudēšanas cena

32
(atjaunots 13:00 19.09.2020)
Galvenais kravu apgrozījuma krituma iemesls Latvijā ir tajā, ka arvien vairāk ogļu tiek pārkrauts Ustjlugas ostas terminālos, paziņoja LDz vadītājs Māris Kleinbergs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. "Latvijas Dzelzceļš" tuvāko gadu laikā plāno nedaudz palielināt kravu pārvadājumu apjomu, taču iepriekšējo gadu rādītājus tas nesasniegs, paziņoja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs, vēsta Baltic Course.

Pēc viņa sacītā, šogad "Latvijas Dzelzceļam" nākas rēķināties ar kravu pārvadājumu apjoma kritumu, tāpēc kompānija izdarījusi uzsvaru uz izdevumu samazināšanu, jaunu tirgu meklēšanu un klientu piesaisti.

"Šogad plānojam pārvadāt aptuveni 25 miljonus tonnu kravu, kas ir aptuveni uz pusi mazāk nekā gadu iepriekš. Nākamajos gados mēs plānojam nelielu pieaugumu. Taču tas tiešām ir neliels, jo aizstāt tos kravu pārvadājumu apjomus no Krievijas, kurus mēs esam pazaudējuši, es neredzu iespējas," sacīja Kleinbergs.

Viņš piebilda, ka galvenais kravu plūsmas krituma iemesls ir Krievijas kravu novirzīšana uz pašmāju ostām. Iepriekšējos gados šīs kravas sastādīja līdz 70% kravu, kas tika pārvestas pa Latvijas dzelzceļu. Kritums noticis, samazinoties naftas, naftas produktu un akmeņogļu pārvadājumiem.

"Ogļu kravu kritumam ir vairāki iemesli, bet galvenais ir tas, ka arvien lielāki ogļu apjomi tiek pārkrauti Krievijas jaunizveidotajos terminālos Ustjlugas ostā," teic Kleinbergs. Viņš atzīmēja, ka jāņem vērā, ka pagājusī ziema bijusi visnotaļ silta, kas samazināja ogļu pieprasījumu Eiropā, turklāt daudzas ES valstis samazināja elektroenerģijas un siltumenerģijas ģenerāciju ogļu TEC un TES, aizstājot ogles ar citiem, ekoloģiskākiem degvielas veidiem, tostarp ar gāzi.

Kravu pārvadājumu samazināšanos pa Latvijas dzelzceļiem ietekmēja arī Covid-19 pandēmija.

Kravu pārvadājumu krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādāja jaunu biznesa modeli, kurai jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. Jaunais LDz biznesa modelis paredz pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un autotransporta ekspeditoru pakalpojumus, kā arī terminālu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieki, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku. Pašlaik ir atlaists jau ap tūkstoti cilvēku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

Ministru kabinets jūlijā atbalstīja "Latvijas Dzelzceļa" pamatkapitāla palielināšanu par 32 422 016 eiro, uzņēmuma izmaksu kompensāciju par dzelzceļa pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu 14 225 226 eiro apmērā un finanšu līdzsvara avansa maksājumu 13 011 000 eiro apmērā.

32
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš, Kravu pārvadājumi, kravas, tranzīts
Pēc temata
Tagad vagoni: "LDz Cargo" izsludina izsoli
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
Kravas nevairosies, taču var piespiest pie sienas ekspeditorus: LDz jaunais biznesa plāns
Pat ja tarifs būs nulle, kravu nekļūs vairāk: Latvijai nāksies dotēt LDz
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

7
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

7
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

0
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

0
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums