Kūdras nebūs: Eiropas "zaļās" subsīdijas nogalinās Latvijas tradicionālo nozari

319
(atjaunots 11:16 17.01.2020)
Latvija var pazaudēt nozari, kurai ir liela nozīme pārtikas produktu ražošanas ķēdē un milzīgs eksporta potenciāls. Tā ir kūdras ieguves un pārstrādes nozare.

RĪGA, 17. janvāris – Sputnik. Eiropas Zaļā kursa investīciju plāna kontekstā Latvija, kura pretendē pasākumu finansējumam pārejai uz "klimatisko neitralitāti" laika periodam līdz 2050. gadam, var pazaudēt kūdras ieguves un pārstrādes nozari, ceļ trauksmi Latvijas Kūdras asociācijā.

Latvijas Kūdras asociācijā atgādina, ka tā ir Latvijas tradicionālā nozare, kura nes vērā ņemamu ieguldījumu valsts ekonomikā.

Asociācijas valdes locekle Ingrīda Krīgere pastāstīja, ka otrdien, 14. janvārī, Eiropas Komisija izsludināja Eiropas Zaļā kursa investīciju plānu, kurš paredz finansējumu par pāreju pie videi draudzīgākiem enerģijas resursiem tiem reģioniem, kuri ir vairāk atkarīgi no degizrakteņu ieguves un izmantošanas enerģētikā.

Tostarp Eiropas Komisija apņemas kompensēt darba vietu zaudējumus ar jaunu un pārprofilētu darbaspēka izveidošanu.

Neilgi pirms plāna izziņošanas degizrakteņu sarakstā tika iekļauta arī kūdra, kura tiek izmantota enerģētikā, jeb tiek sadedzināta un veicina siltumnīcefekta pastiprināšanos.

Taču Krīgere atgādina, ka Latvijā iegūstamā kūdra tiek izmantota tikai un vienīgi lauksaimniecībā un nevar tikt uzskatīta par degizrakteni, kurš kaitē dabai un klimatam. Kūdras izmantošana Latvijā radikāli atšķiras no tās izmantošanas tādās valstīs, kā Īrija vai Somija, kur tā tiek sadedzināta enerģijas iegūšanas nolūkos.

Līdz ar to asociācijas valdes loceklei rodas jautājums – tas fakts, ka tik kardināla atšķirība kūdras izmantošanā netiek ņemta vērā, ir nezināšana vai arī ļauns nodoms? Viņa atgādināja, ka nozarē tiek nodarbināts vairāk nekā 3000 cilvēku, galvenokārt reģionos, savukārt nodokļos tā iemaksā Valsts kase vismaz 20 miljonus eiro gadā.

Eiropas Savienības karogi, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tādējādi nozares iznīcināšana novedīs pie neprognozējamām sociāli ekonomiskām sekām, un nekādā veidā nesamazinās izmešu emisiju atmosfērā un to izraisīto siltumnīcefektu.

Pēc viņa teiktā, kopš 2004. gada Latvijā kūdra praktiski netiek izmantota enerģijas ieguvē – tā veido vien 2% no kopējā valstī iegūtā kūdras apjoma. 95% kūdras tiek izmantoti lauksaimniecībā kā mēslojums un komposts. Turklāt kūdru pārstrādā un eksportē uz vairāk, nekā 100 pasaules valstīm, un pieprasījums pastāvīgi pieaug.

Krīgere vaino Latvijas valsti par to, ka tai nav stratēģiskās vīzijas un spēju vērot ainu kopumā. Cilvēki, kuri pārstāv Latviju Eiropā, neko nezina par nozari, kuru apspriež. Īstermiņa perspektīvā ir vēlme saņemt naudu, taču dēļ tā tiks iznīcināta nozare, kurai ir liela nozīme pārtikas produktu ražošanas ķēdē un milzīgs eksporta potenciāls.

319
Pēc temata
Izģērbj pliku: pašvaldības gaida zemākie ienākumi kopš 2007. gada
Esam uzsēdināti uz adatas": Rimšēvičs prognozē graujošas Brexit sekas
Brexit dēļ Latvijas budžetā var tikt veikti grozījumi
Skola

Rīgas domes vēlēšanu iecirkņi atradīsies skolās

3
(atjaunots 16:47 11.07.2020)
Otrais koronavīrusa vilnis ir nekas salīdzinot ar Latvijas valdības koalīcijas cerībām, ka "Saskaņai" neizdosies iekļūt Rīgas domē. Tādēļ vēlēšanām augusta beigās būs, turklāt būt vēlēšanu iecirkņos skolās.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Neraugoties uz otrā koronavīrusa viļņa varbūtību Latvijā, valdība, izskatās, nolēmusi neatcelt pirmstermiņa Rīgas domes vēlēšanas. Turklāt vēlēšanu iecirkņi, līdzīgi pirms koronavīrusa laikmetam, atradīsies Rīgas mācību iestādēs.

Burtiski līdz pēdējam brīdim Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) un citās ar vēlēšanām saistītās instancēs nebija noteiktības – vai jāļauj vēlēšanu iecirkņiem strādāt Rīgas skolās un ģimnāzijās tieši pirms jaunā mācību gada sākuma.

Rīgas mēra kandidāts Ralfs Nemiro, foto no arhīva
Sputnik / Sergey Melkonov

Pozitīvu lēmumu šajā jautājumā acīmredzot ietekmējuši vairāki faktori. Pirmkārt, skolu tīkls ir visērtākais vēlēšanu rīkošanai. Otrkārt, jau ir skaidrs, ka vēlētāju aktivitāte vēlēšanās (ņemot vērā vasaras pēdējās brīvdienas, jauna mācību gada gaidas un politisko partiju zemo autoritāti) jau tā būs neliela. Un ja vēl arī vēlēšanu iecirkņi mainītu savu ierasto atrašanās vietu, situācija ar vēlētāju aktivitāti vispār varētu izrādīties kritiska.

Tādēļ, ar koalīcijas partiju "svētību", kuras tic vēlēšanu tradicionālā līdera – "Saskaņas" – zemajiem reitingiem, balsošanu nolēma vairs neatlikt.

Maskas izdalīs bez maksas

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas publicēto informāciju, lai mazinātu Covid-19 izplatības risku, vēlētājiem 29. augustā vēlēšanu iecirkņos nāksies vilkt sejas maskas, dezinficēt rokas, ievērot divu metru distanci. Tiem, kam nebūs sejas maskas, CVK sola bez maksas piešķirt vienreizlietojamo masku. Tāpat CVK darbinieki iesaka vēlētājiem paķert līdzi pildspalvu vēlēšanu lapas aizpildīšanai.

Kopumā Rīgā strādās 156 vēlēšanu iecirkņi, kuri vēlēšanu dienā būs atvērti no plkst. 7:00 līdz 22:00. Vēlētājiem būs iespēja nobalsot iecirkņos arī pirms vēlēšanu dienas: 26. augustā no plkst. 16:00 līdz 21:00, 27. augustā no plkst. 9:00 līdz 16:00 un 28. augustā no plkst. 12:00 līdz 20:00.

Vēlētāji drīkstēs balsot savā vai jebkurā citā vēlēšanu iecirknī Rīgā. Tāpat, ja veselības stāvoklis vai citi apstākļi (piemēram, drošības līdzeklis) neļauj ierasties vēlēšanu iecirknī, pastāv iespēja nobalsot dzīvesvietā, iepriekš iesniedzot pieteikumu CVK.

Vēlēšanās drīkstēs piedalīties vēlētāji, kuri deklarējuši Rīgā dzīvesvietu līdz 31. maijam. Rīgas domes deputātus drīkst vēlēt arī tie, kam Rīgā pieder nekustamais īpašums – taču dalībai vēlēšanās viņiem nāksies piereģistrēties laika posmā no 30. jūlija līdz 15. augustam.

Vai tiesības ir?

Divas lietas, kurām vērts pievērst uzmanību sakarā ar gaidāmajām vēlēšanām. Pirmkārt, situācija ar nepilsoņiem: saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, galvaspilsētas varasiestādes drīkst ievēlēt Latvijas pilsoņi un ES valstu pilsoņi, kuri ir deklarēti Rīgā vai ir nekustamā īpašuma īpašnieki Rīgā. Taču šīs tiesības ir liegtas tūkstošiem rīdzinieku, kuri dzīvo (strādā, maksā nodokļus) Latvijas galvaspilsētā.

Otrkārt: ja nenotiks nekas ekstraordinārs, tad jau septembrī galvaspilsētā būs vērojama ārkārtīgi interesanta parādība. Rīgā ierastā režīmā notiks pašvaldības sēdes, kamēr Saeima turpinās strādāt "pusattālinātā" režīmā.

Vismaz pagaidām no Rīgas domes pagaidu administrācijas nav saņemta informācija, ka tiktu gatavota "attālinātās balsošanas" sistēma, līdzīgi parlamentā ieviestajai sistēmai.

3
Tagi:
vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
Tikai Latvijas pilsonis, vēlams – Lembergs: rīdzinieki par ideālu mēru
Lojalitāte partijām krītas: kā iedzīvotāji izvēlas, par ko balsot
Latvijas iedzīvotāji ir noilgojušies pēc "stiprās rokas"
Kafejnīca

Latvijā aug bezdarbs, bet varasiestādes dzen postā kafejnīcas: tūrisma nozare bailēs trīc

6
(atjaunots 15:27 11.07.2020)
Jaunu pasākumu ieviešanu, kuri ierobežo sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darbu Latvijā, tūrisma nozare uztvēra vairāk nekā nepriecīgi, gaidot jaunus triecienus.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Piektdien, 10. jūlijā, Ministru kabinets pieņēma lēmumu par sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darba laika saīsināšanu ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību un novērst jaunus saslimšanas uzliesmojumus.

Kultūras, sporta, izklaides iestāžu, tai skaitā diskotēku, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu un baznīcu darba laiks nedrīkst sākties agrāk par plkst. 6:00 un beigties vēlāk par plkst. 0:00, kinoseansi ārpustelpās var turpināties līdz plkst. 2:00.

Turklāt, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kuri vienlaikus drīkst atrasties iestādē, apmeklētājiem redzamā vietā (pie ieejas un pie kases).

Tāpat līdz 1. septembrim plānots pagarināt ierobežojumus cilvēku skaitam, kuri drīkst vienlaikus atrasties sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Pie viena galdiņa iestādē varēs sēdēt ne vairāk par četriem cilvēkiem, ja viņi nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt terasē – ne vairāk par 8 cilvēkiem.

Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele skaidroja šādus ierobežojumus ar to, ka, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) iegūto informāciju, viens no kontaktēšanas veidiem, kura rezultātā notiek inficēšanās, ir izklaides pasākumi, privāti pasākumi un sabiedriskās ēdināšanas vietas – bāri, kafejnīcas un klubi, vēsta Rus.lsm.lv.

Tūrisms šokā

Taču Rīgas Tūrisma attīstības biroju Viņķeles skaidrojumi nemierina.

Biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis uzsver, ka katram ierobežojumam būs ekonomiskas sekas. Šajā gadījumā – klientu skaita un apgrozījuma kritums.

Tikmēr Latvijā šobrīd tiek fiksēts augstākais bezdarba līmenis Eiropas Savienībā, atzīmē Jenzis.

Pašos restorānos pret ierobežojumiem attiecās mierīgāk. Restorāna "Buržujs" vadītājs Gaitis Burba pastāstīja, ka jaunajiem ierobežojumiem nebūtu īpaši jāietekmē bizness, jo normāla viesu komplektācija restorānā ir 2-4 cilvēki. Vai līdz 8 cilvēkiem, ja ņem vērā terasi.

6
Tagi:
tūrisms, bezdarbs
Pēc temata
Trīs mēnešu laikā bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 22 tūkstošiem
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Cilvēki aizbrauc no Rīgas, lai dzīvotu un strādātu
Arodbiedrības: pēc robežu atvēršanas desmitiem tūkstošu cilvēku var pamest valsti