Jaunsardzes dalībnieki, foto no arhīva

Bērni skraida ar automātiem, Sjerraleonē: ANO gaida Latvijas paskaidrojumus

201
(atjaunots 14:06 16.01.2020)
ANO Bērnu tiesību komiteja uzskata, ka nepilngadīgo apmācīšana Jaunsardzē, kā apieties ar šaujamieročiem, pārkāpj starptautiskās normas, un jau vairākus gadus gaida Latvijas paskaidrojumus.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. ANO Bērnu tiesību komiteja noraizējusies par nepilngadīgo dalību jauniešu militarizētajā organizācijā "Jaunsardze", tādēļ līdz 2021. gada 12. maijam valstij jāsagatavo atbilde par to, kā Latvija novērš bērnu dalību bruņotos konfliktos atbilstoši Bērnu tiesību konvencijas papildu protokolam, vēsta Latvijas Avīze.

Par to paziņoja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) valdības sēdē otrdien, 14. janvārī. Tajā tika skatīts Aizsardzības ministrijas sagatavotais likumprojekts "Par bērnu un jauniešu izglītošanu valsts aizsardzībā", kas regulē Jaunsardzes darbu un obligāto valsts aizsardzības mācību stundu ieviešanu skolās.

Petraviča pauda neizpratni saistībā ar to, ka nedz pašā likumprojektā, nedz tā anotācijā netiek minētas ANO komitejas bažas, un pauda cerību, ka Aizsardzības ministrija piedalīsies atbildes sagatavošanā iesniegšanai ANO.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") apstiprināja, ka viņa iestāde palīdzēs sagatavot atbildi ANO un paskaidros, "ar ko Latvija atšķiras no Sjerraleones" un citām Āfrikas valstīm, kur bērni tiek iesaistīti militārās darbībās. Pabriks piebilda, ka Jaunsardzē seko līdzi bērnu un jauniešu drošībai militāro iemaņu iegūšanas laikā, savukārt tas, kā nepilngadīgajiem ļauj izmantot ieročus, atšķiras no tā, kā to izmanto personas, kas ir vecākas par 18 gadiem.

Tāpat ministrs norādīja, ka ANO piezīmēm ir rekomendējošs, nevis obligāts raksturs.

Izrādījās, ka raizes saistībā ar bērnu un jauniešu dalību Jaunsardzē ANO komiteja pauda jau 2016. gadā, taču deva piecus gadus atbildes sniegšanai.

"Komiteja ir ļoti nobažījusies par to, ka Jaunsardzes programma ietver bērnu līdzdalību darbībās, kas saistītas ar ieročiem un militāro apmācību. Komiteja mudina dalībvalsti veikt pasākumus, lai aizliegtu ar šaujamieroču izmantošanu saistītās militārās apmācības bērniem vecumā līdz 18 gadiem vispār un jo īpaši Jaunsardzē, un izveidot regulāru Jaunsardzes programmas uzraudzību, lai nodrošinātu to, ka tās mācību programma un mācību personāls ievēro papildu protokolu," teikts komitejas paziņojumā.

Turklāt, ANO Bērnu tiesību komiteja paudusi nožēlu, ka Latvijā netiek rīkota kampaņa pret bērnu iesaistīšanu bruņotos konfliktos un netiek sniegts priekšstats par konvenciju un attiecīgo protokolu, kurš aizliedz iesaistīt bērnus bruņotos konfliktos.

Tāpat komitejas norādīja uz bēgļu un migrantu bērnu datu trūkumu, kuri ierodas Latvijā bez pavadījuma un "var tikt ievervēti un izmantoti militārās darbībās ārzemēs".

201
Pēc temata
Latvija ir sekmīgi pataisīta par Sjerraleoni
Latvija ir sekmīgi pataisīta par Sjerraleoni (turpinājums)
Audzināt Latvijai lojālos: skolās plānos ieviest valsts aizsardzības mācību
"Ar modernu ekipējumu un mūsdienīgu bruņojumu": Vējonis par Latvijas armiju
Latvijas Saeima aizliegusi bērniem piedalīties Krievijas militārajās nometnēs
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

7
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

7
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

31
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

31
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%