CSNg, foto no arhīva

Pēc baisās avārijas Igaunijā vēlas pastiprināt sodus dzērušiem šoferiem

30
(atjaunots 18:26 15.01.2020)
Igaunijas IeM vadītājs piedāvā pastiprināt sodus par braukšanu reibuma stāvoklī un tiesāt iereibušos CSNg izraisītājus par slepkavību.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme vēlas mainīt Kriminālkodeksu tā, lai nāve CSNg, ko izraisījis iereibis vadītājs, tiktu pielīdzināta slepkavībai un lai tas ir pielīdzināms sodam par slepkavību, raksta Postimees.

"Ja šobrīd, piemēram, par vainīgu slepkavībā atzīto soda ar cietumsodu no 6 līdz 15 gadiem, tad būtībā par tāda paša sastāva ceļa pārkāpumu, kurš pastrādāts reibuma stāvoklī, viņu soda ar cietumsodu vien no trim līdz 12 gadiem. Salīdzinot šos noziegumus nav skaidrs, kādēļ sodi ir dažādi. Tādēļ sodiem jābūt pielīdzinātiem," sacīja Helme.

Pēc ministra teiktā, jāizskata arī soda pastiprināšanas dzērušiem šoferiem.

"Sodam par pirmo braukšanu reibuma stāvoklī jābūt palielinātam no trim līdz četriem gadiem ar minimālo cietuma ieslodzījuma termiņu viena gada apmērā. Turklāt ir jāizskata jautājums, vai pirmreizējā soda gadījumā cilvēkam papildsoda kārtā būtu jāatņem autovadītāja tiesības," atzīmēja Helme.

Par iemeslu šādam lēmums kļuva šonedēļ Sāremā salā notikušais CSNg. Autovadītājs, kura asinīs tika atklātas 3,7 promiles, izraisīja avāriju, kuras rezultātā bojā gāja divas sievietes un astoņus mēnešus vecs bērns. Vēl viena grūtniece patlaban atrodas slimnīcā.

Iekšlietu ministrs nosūtīja tieslietu ministram, sociālo lietu ministram un ekonomikas un komunikāciju ministram ierosinājumus, kā samazināt iereibušu autovadītāju parādīšanas uz ceļa varbūtību.

"Gandrīz visi valdību sastāvi pievērsa uzmanību ceļu noziegumu problēmām. Sodi kļuva bargāki, taču, ņemot vērā pēdējos notikumus un skatoties uz pēdējo gadu statistiku, var teikt, ka neliels sodu pastiprinājums neatrisinās problēmu. CSNg skaits ar cietušajiem, kad automobiļa vadītājs bijis piedzēries, paliek nemainīgs," paziņoja Helme.

"Pat ar 0,5 promilēm reibuma vadītāja CSNg izraisīšanas varbūtība, salīdzinot ar nedzērušu autovadītāju pieaug trīs reizes, savukārt varbūtība iekļūt letālā CSNg pieaug jau piecas reizes. Tādēļ ir svarīgi, lai valsts reaģē uz šādu bīstamības līmeņa darbībām apņēmīgi un bez vilcināšanās," sacīja ministrs.

Helme aicināja visus būt uzmanīgiem uz ceļa, jo no tā var būt atkarīga kāda cita dzīvība.

"Nelaidiet iereibušus cilvēkus pie stūres, un, ja pamanāt uz ceļa cilvēku ar aizdomīgu braukšanas stilu, uzreiz ziņojiet par to policijai. Mēs paši spējam veikt lielu ieguldījumu mūsu ikdienas drošības nodrošināšanā un tajā, lai mūsu dzīvības tiktu pasargātas," uzrunāja visus Helme.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2018. gadā CSNg skaita līmenis ar letālu iznākumu Igaunijā pieaudzis par 40%. Taču Igaunija un Lietuva atrodas saraksta "zaļajā zonā", ieņemot attiecīgi 10. un 11. vietu. Autoceļu bīstamības rādītāji šajās valstīs ir gandrīz divas reizes zemāki, nekā Latvijā.

30
Pēc temata
Zvani policijai, nevis fotografē: kā jārīkojas CSN aculieciniekiem
Totāla kontrole: varasiestādes vēlas uzstādīt videonovērošanas sistēmas ielās
Kamera dzērušu vadītāju neapturēs: Rīgas ceļu policijai trūkst 100 cilvēku
Publicēts Bauskas autokatastrofas video
Latvijas un NATO karogs, foto no arhīva

Latvijas mediji: NATO - demokrātiskā dzīvesveida garants Latvijā?

7
(atjaunots 12:03 18.01.2021)
Politologs Veiko Spolītis apgalvo, ka NATO ir demokrātisku valstu vienotība - labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 2016. gada dažu lielvaru vadītāju divdomīgie spriedelējumi par NATO nākotni rosināja ģenerālsekretāru J. Stoltenbergu pēc 2019. gada alianses septiņdesmitās jubilejas svinībām paziņot, ka "vecajo padome" sagatavos alianses nākotnes politiskās attīstības redzējumu, Latvijas Avīzē stāsta politologs Veiko Spolītis.

NATO aizsargās "mūsu demokrātisko dzīvesveidu"?

Tagad "daži" lielvalstu vadītāji atkāpjas vēsturē un gandrīz vienlaikus NATO galvenajā mītnē Briselē tika publicēts ziņojums "NATO 2030: vienoti jaunam laikmetam", kas kalpos par stratēģisku priekšrakstu Eiroatlantiskās kopienas turpmākajai attīstībai.

Ziņojuma autori secina, ka pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā no 2014. gada NATO ir nepieredzēti pastiprinājusi kolektīvās aizsardzības militāro komponentu. Lai alianse darbotos militāri nevainojami, NATO ilgtspējai ir nepieciešams politiskais komponents jeb organizatoriskā pieskaņošanās un dalībvalstu vienotība.

"Alianse ir pārdzīvojusi PSRS sabrukumu, Suecas krīzi, dalībvalstu atšķirīgos uzskatus par Vjetnamas karu, militārās huntas alianses dalībvalstīs, spīvas debates par kodolieroču izvietošanu Eiropā, domstarpības par NATO paplašināšanu un Irākas karu. Neskatoties uz to, vienoti principi, demokrātiskās institūcijas un tas, ka visi sabiedrotie ir ieguvēji no kolektīvās drošības, ir ļāvis NATO palikt vienotai."

Spolītis ieskatās 2030. gadā un redz, kā NATO kolektīvā aizsardzība aizsargās Eiroatlantiskās telpas iedzīvotājus no fiziskas drošības apdraudējumiem un aizsargās demokrātisko dzīvesveidu.

Izaicinājumi

Gandrīz uz septiņdesmit lapām uzskaitīti Eiroatlantiskās drošības kopienas izaicinājumi un rekomendācijas to risinājumiem. Apdraudējumi nav sarindoti prioritārā secībā, saraksts ir paredzami iespaidīgs, un pirmo reizi NATO vēsturē tiek minēta Ķīna.

Пресс-служба Минобороны РФ

Citi mūsu izaicinājumi, apgalvo politologs, bijušais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, ir Krievija, nekontrolēta tehnoloģiju attīstība, terorisms, dienvidu puslodē notiekošais, masu iznīcināšanas ieroču kontrole, enerģijas piegāžu drošība, globālā sasilšana un tās sekas, pandēmiju izplatība, cilvēkdrošība, hibrīdie un kiberdraudi, kosmosā notiekošais un visbeidzot stratēģiskā komunikācija un dezinformācijas izplatība.

Izaicinājumu saraksts ir pietiekami plašs, lai pārliecinātos, ka neviena NATO dalībvalsts ar šiem izaicinājumiem nevar tikt galā viena. Līdzīga sapratne ir izveidojusies arī Eiropas Savienībā, un darba dalīšana, lai veicamie uzdevumi nepārklātos, būs viens no institucionālās savietojamības uzdevumiem divu starptautisko organizāciju starpā.

Lai risinātu šos stratēģiskos uzdevumus, dalībvalstu pārvaldes kvalitātes uzlabojumi ar digitālajiem risinājumiem un mākslīgā intelekta palīdzību būs neizbēgami. Tas nozīmē, ka likuma varas nostiprināšana un cīņa ar korupciju dalībvalstīs tiks pastiprināta, jo, lai civilmilitārā kontrole efektīvi darbotos, ir nepieciešama pašpietiekama un izglītota pilsoniskā sabiedrība.

"Situācijā, kur mūsu austrumu kaimiņš ir NATO pasludinājis par galveno ienaidnieku, mums nav jāizgudro jauns ritenis," ir pārliecināts autors. Labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai, raksta Spolītis, ir demokrātisku valstu vienotība.

Tāpēc ziņojuma autori secina: "Mieram, kuru eiropieši ir baudījuši pēdējos septiņdesmit gadus, ir izņēmuma raksturs, un NATO saglabājas, lai nodrošinātu šo nenovērtējamo sasniegumu."

NATO uzstādījums paliek nemainīgs: "Viens par visiem un visi par vienu," Spolītis noslēgumā atsauca atmiņā musketieru devīzi.

Jā, tas jau ir labāk, nekā "visi pret vietu". Savā iepriekšējā rakstā Latvijas Avīzē Spolītis minēja tādu piemēru, skaidrodams, kāpēc NATO valstīm nevajagot baidīties no Krievijas.

"Lietderīgi atgādināt, ka NATO valstu iedzīvotāju skaits pārsniedz Krieviju deviņas reizes," viņš atzīmēja, acīmredzot, cerībā, ka mūsdienīgi bruņoto lielvalsti varēs ar cepurēm apmētāt... Tiesa gan, autors ir aizmirsis vēsturi – tas nevienam un nekad nav izdevies.

7
Tagi:
Latvija, NATO
Sniegs Rīgā, foto no arhīva

Namīpašniekus Rīgā sodīs par sniegu uz jumtiem

10
(atjaunots 11:50 18.01.2021)
Rīgas dome vērsusies pie namu īpašniekiem un pārvaldniekiem ar lūgumu rūpīgi sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim sniegputeņu laikā. Maksimālais sods par prasību pārkāpumu – 1400 eiro.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Sakarā ar bagātīgajiem sniegputeņiem un mainīgajiem laikapstākļiem Rīgas dome lūdz namu īpašniekus un pārvaldniekus sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim atbilstoši normatīvo aktu prasībām, raksta Bb.lv.

Rīgas dome atgādināja, ka teritoriju uzkopšanas un ēku uzturēšanas noteikumi paredz arī sniega un ledus novākšanu no gājēju ietvēm un koplietošanas celiņiem pagalmos. Sniegs jānotīra ik dienas rīta pusē, lai nepakļautu gājējus riskam.

Vienlaikus namu īpašnieki un pārvaldnieki atbild par balkonu, lodžiju un jumtu stāvokli. Sods par minēto objektu neatbilstošu uzturēšanu var sasniegt 1400 eiro juridiskām personām un 350 eiro – fiziskām personām.

Pagalmu un ēku stāvokli pārbauda Rīgas domes administratīvā inspekcija. No 2020. gada decembra tā ierosinājusi jau 31 administratīvā pārkāpuma lietu par pagalmu un ēku neatbilstošu stāvokli ziemas periodā.

Tāpat Rīgas dome atgādināja, ka jumtu tīrīšana jāuzdod profesionāļiem – jumtu tīrīšana saviem spēkiem vai piesaistot privātpersonas nav pieļaujama. Uz jumta var atrasties tikai profesionālis, nodrošināts ar visām nepieciešamajām iekārtām darbu veikšanai augstumā.

10
Tagi:
sniegs, Rīgas dome
Pēc temata
Jaungada dāvana no austrumiem: Latvijai tuvojas sniegputenis