CSNg, foto no arhīva

Pēc baisās avārijas Igaunijā vēlas pastiprināt sodus dzērušiem šoferiem

30
(atjaunots 18:26 15.01.2020)
Igaunijas IeM vadītājs piedāvā pastiprināt sodus par braukšanu reibuma stāvoklī un tiesāt iereibušos CSNg izraisītājus par slepkavību.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme vēlas mainīt Kriminālkodeksu tā, lai nāve CSNg, ko izraisījis iereibis vadītājs, tiktu pielīdzināta slepkavībai un lai tas ir pielīdzināms sodam par slepkavību, raksta Postimees.

"Ja šobrīd, piemēram, par vainīgu slepkavībā atzīto soda ar cietumsodu no 6 līdz 15 gadiem, tad būtībā par tāda paša sastāva ceļa pārkāpumu, kurš pastrādāts reibuma stāvoklī, viņu soda ar cietumsodu vien no trim līdz 12 gadiem. Salīdzinot šos noziegumus nav skaidrs, kādēļ sodi ir dažādi. Tādēļ sodiem jābūt pielīdzinātiem," sacīja Helme.

Pēc ministra teiktā, jāizskata arī soda pastiprināšanas dzērušiem šoferiem.

"Sodam par pirmo braukšanu reibuma stāvoklī jābūt palielinātam no trim līdz četriem gadiem ar minimālo cietuma ieslodzījuma termiņu viena gada apmērā. Turklāt ir jāizskata jautājums, vai pirmreizējā soda gadījumā cilvēkam papildsoda kārtā būtu jāatņem autovadītāja tiesības," atzīmēja Helme.

Par iemeslu šādam lēmums kļuva šonedēļ Sāremā salā notikušais CSNg. Autovadītājs, kura asinīs tika atklātas 3,7 promiles, izraisīja avāriju, kuras rezultātā bojā gāja divas sievietes un astoņus mēnešus vecs bērns. Vēl viena grūtniece patlaban atrodas slimnīcā.

Iekšlietu ministrs nosūtīja tieslietu ministram, sociālo lietu ministram un ekonomikas un komunikāciju ministram ierosinājumus, kā samazināt iereibušu autovadītāju parādīšanas uz ceļa varbūtību.

"Gandrīz visi valdību sastāvi pievērsa uzmanību ceļu noziegumu problēmām. Sodi kļuva bargāki, taču, ņemot vērā pēdējos notikumus un skatoties uz pēdējo gadu statistiku, var teikt, ka neliels sodu pastiprinājums neatrisinās problēmu. CSNg skaits ar cietušajiem, kad automobiļa vadītājs bijis piedzēries, paliek nemainīgs," paziņoja Helme.

"Pat ar 0,5 promilēm reibuma vadītāja CSNg izraisīšanas varbūtība, salīdzinot ar nedzērušu autovadītāju pieaug trīs reizes, savukārt varbūtība iekļūt letālā CSNg pieaug jau piecas reizes. Tādēļ ir svarīgi, lai valsts reaģē uz šādu bīstamības līmeņa darbībām apņēmīgi un bez vilcināšanās," sacīja ministrs.

Helme aicināja visus būt uzmanīgiem uz ceļa, jo no tā var būt atkarīga kāda cita dzīvība.

"Nelaidiet iereibušus cilvēkus pie stūres, un, ja pamanāt uz ceļa cilvēku ar aizdomīgu braukšanas stilu, uzreiz ziņojiet par to policijai. Mēs paši spējam veikt lielu ieguldījumu mūsu ikdienas drošības nodrošināšanā un tajā, lai mūsu dzīvības tiktu pasargātas," uzrunāja visus Helme.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2018. gadā CSNg skaita līmenis ar letālu iznākumu Igaunijā pieaudzis par 40%. Taču Igaunija un Lietuva atrodas saraksta "zaļajā zonā", ieņemot attiecīgi 10. un 11. vietu. Autoceļu bīstamības rādītāji šajās valstīs ir gandrīz divas reizes zemāki, nekā Latvijā.

30
Pēc temata
Zvani policijai, nevis fotografē: kā jārīkojas CSN aculieciniekiem
Totāla kontrole: varasiestādes vēlas uzstādīt videonovērošanas sistēmas ielās
Kamera dzērušu vadītāju neapturēs: Rīgas ceļu policijai trūkst 100 cilvēku
Publicēts Bauskas autokatastrofas video
Pulksteņa grozīšana, foto no arhīva

Neaizmirstiet pagriezt pulksteni par stundu atpakaļ: Latvija pāriet uz ziemas laiku

1
(atjaunots 12:31 24.10.2020)
Naktī no sestdienas, 24. oktobra, un svētdienu, 25. oktobri, neaizmirstiet pagriezt pulksteni par stundu atpakaļ: pāreja tiek īstenota plkst. 4:00.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Latvija gaidāmajā naktī pāries uz ziemas laiku – no 24. un 25. oktobri, vēsta Ekonomikas ministrija. Faktiskā pāreja notiek plkst. 4:00 naktī.

Latvija pāriet uz ziemas laiku. Tas nozīmē, ka pulkstenis ir jāpagriež par stundu atpakaļ.

2018. gadā Eiropā tika rosināts jautājums par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku. Eiropas Komisija (EK) veica Eiropas Savienības valstīs aptauju. Tā konstatēja, ka vairums ES iedzīvotāju uzskata, ka ir pienācis laiks palikt pie viena laika un pārstāt griezt pulksteņa rādītājus.

2019. gada septembrī Eiropas Komisija nodeva jautājumu par obligāto pāreju uz vasaras laiku ES valstu pārziņā. Sekojot šim piedāvājuma, pēdējo reizi pulksteņu rādītāji varētu tikt pagriezti 2021. gadā, taču visām izmaiņām ir jābūt saskaņotām kaimiņvalstu starpā.

2019. gada augustā Latvijas Ministru kabinets atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo nostāju, kura paredz atteikšanos no pulksteņu rādītāju pagriešanas divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku.

Taču joprojām ES tā arī nav panākušas kopīgu vienošanos, un Latvija turpina īstenot laika pāreju divas reizes gadā.

Eiropas Savienības valstīs turpinās diskusijas par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku un atpakaļ.

1
Tagi:
laiks
Māris Možvillo

Jaunais deputāts izkritizēja valdības pieeju nodokļu jautājumiem un pastāstīja par plāniem

8
(atjaunots 10:37 24.10.2020)
Linda Liepiņa dēvē Māri Možvillo, kurš atnāca Saeimā viņas vietā, par savu domubiedru; vai jaunais deputāts pametīs KPV LV frakciju, sekojot savas priekšgājējas lēmumam.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Ar Saeimas darbu neapmierinātā Linda Liepiņa nolika mandātu. 2018. gada oktobrī viņa tika ievēlēta pēc KPV LV saraksta, taču pēc pusgada Liepiņa pameta frakciju un partiju. Tagad, kad viņa nolikusi savu mandātu, viņa vietu ieņēmis Māris Možvillo, kurš trīs gadus nostrādāja par deputātu Alojas domē. Možvillo, pēc Liepiņas sacītā, ir viņas domubiedrs.

Možvillo ir arī KPV LV valdes loceklis. Frakcijai viņš ir liels ieguvums, jo pēc Saeimas vēlēšanām tajā bija 16 deputāti, taču pretrunu dēļ divu gadu laikā to pametuši seši parlamentārieši. Tagad KPV LV būs jau 11 mandāti, ja vien, protams, Možvillo nesekos Lindas Liepiņas piemēram un neizstāsies no frakcijas, raksta Neatkarīgā.

"Tad, kad es tev piezvanīju (es tev piezvanīju tikai vienu reizi, lai pateiktu, ka mans lēmums ir galīgs, ka es nolikšu deputāta mandātu) un jautāju, vai tu esi, vai tu būtu gatavs uzņemties, tu neminstinoties atbildēji: "Jā!"

Es neteikšu šobrīd no Saeimas tribīnes tos dažus solījumus, ko tu man teici, bet es vēlos tev pateikt, ka es tev uzticos. Tad, kad es nācu iekšā šeit pa Saeimas sēžu zāles durvīm, tu jautāji, kāpēc es tevi pametot zem tanka? Iespējams, Māri, tāpēc, ka zem tanka būtu jāguļas vīriešiem, nevis sievietēm," pateica savā pēdējā runā Saeimas tribīnē Linda Liepiņa, vēršoties pie Možvillo.

Lai gan Liepiņa dēvē Možvillo par savu domubiedru, viņš pagaidām negrasās pamest KPV LV.

"Tas, ka mums ir līdzīgi uzskati dažos jautājumos, tas nenozīmē, ka es stājos viņas vietā. Es stājos pats savā vietā, lēmumus es pieņemšu pēc fakta. Šobrīd man ir mandāts un esmu ievēlēts no partijas, un pašreiz man nav iemeslu pamest frakciju," paskaidroja Možvillo.

Viņš atzīmēja, ka KPV LV darbā, protams, ir kļūdas, un, neskatoties uz diviem gadiem Saeimā, ir jūtams zināms pieredzes trūkums, kura dažkārt tiek manīta.

"Tāpēc esmu šeit, lai ar savu pieredzi un darbu palīdzētu darīt to, ko pirms Saeimas vēlēšanām solījām saviem vēlētājiem," atzīmēja jaunais deputāts.

Iepriekš viņš jau teica, ka ne viss valdības darbā viņu apmierina.

"Šobrīd nenosaukšu kaut kādus valdības lēmumus, kurus es īsti neatbalstu, bet ir valdības lēmumi, kas atstāj negatīvu iespaidu uz cilvēkiem, kaut vai tās pašas nodokļu režīmu neskaidrības. Tas ir ļoti būtisks faktors, kas šobrīd atstāj ievērojamu iespaidu uz iedzīvotāju dzīvi," atzīmēja Možvillo.

Pagaidām viņš nav izlēmis, kādās komisijās viņš strādās – šo jautājumu viņš izlems pēc apspriešanas ar kolēģiem. Viņam negribētos steigties, pagaidām viņš "pēta teritoriju".

Attiecībā uz Liepiņas paziņojumu par tanku, Možvillo nosauca to par joku.

"Es nebiju domājis, ka viņa patiešām noliks deputāta mandātu, jo viņa nesolīja to darīt. Viņas lēmums nolikt mandātu vismaz man bija pārsteidzošs," atzīmēja Māris Možvillo.

8
Tagi:
Saeima, deputāti
Pēc temata
Paaudžu maiņa, jeb Vai "Saskaņa" pārtaps mikropartijā
Itālijas scenārijs: vai nav pienācis laiks samazināt Saeimas deputātu skaitu