Latvijas un Īrijas karodziņi, foto no arhīva

Krievus nicināt, bet paši angļu valodu nezināt: latviete izsmēja emigrantus

150
(atjaunots 16:09 15.01.2020)
Tautiete izsmējusi emigrantus no Latvijas, kuri nicina krievvalodīgos, bet paši nesteidz iemācīties angļu valodu un integrēties Īrijā.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Baiba Namniece publicēja ekrānbilžu atlasi ar sludinājumiem no dažādām latviešu grupām sociālajos tīklos, kur tautieši vēršas pēc palīdzības friziera, notāra vai zobārsta meklējumos. Visas publikācijas vieno fakts, ka emigranti lūdz latviski vai krieviski runājošo speciālistu kontaktus.

"Latvijā krievus nicina, jo šie redz nemācās un nerunā latviski? Bet ko jūs jenoti darāt ārzemēs? Ja reiz dzīvo Īrijā, tad pieņem un apgūsti angļu valodu, kultūru utt. Loši…" adresēja kritiku saviem tautiešiem Baiba Namniece Twitter vietnē.

Taču lielākais skaits Baibas sekotāju neatbalstīja viņas sašutumu, uzskatot viņas izteiktās pretenzijas pret latviešu emigrantiem par divkosīgām.

"Vai Īrijā, piemēram, veikala vadītājs pieņemtu darbā cilvēku, kas nevar apkalpot valsts valodā? Latvijā ir bijušas reizes, kad pārdevēja nevarēja saprast , ko vēlos nopirkt, pārjautājot krieviski," painteresējās Klāvs Ašmanis

​Uz ko viņam atbildēja Aleksandrs Ržavins, skaidrojot, ka ne visi Īrijā runā īru valodā. Bet visi Īrijā runā... okupantu valodā — angļu.

​"Ir jau nedaudz divkosīgi, tomēr tās ir divas dažādas lietas - pajautāt grupā kur meklēt kādu, kas runā noteiktā valodā (vienalga - krievu, latviešu vai igauņu) vai vienkārši ieiet veikalā un uzreiz sākt runāt svešvalodā," arī par tautiešiem iestājās Miķelis.

​"Kas tur slikts, ja cilvēki grib satikties ar savējiem?" pauž neizpratni lietotājs ar vārdu eskel.

​Taču bija šajā diskusijā arī tādi, kas pievienojās aizbraukušo latviešu kritizēšanai.

"Galvenais ir zināt – kancil (pašvaldības – red. piez.) benefit (naudas pabalsts – red. piez.)," sarkastiski norāda lietotājs dadzisdegunradzis.

​"Nevis loši, bet dzimtenes nodevēji! Es domāju, ka vajadzētu veidot sarakstu ar šiem nodevējiem, ko varētu pielīdzinās šī brīža VDK kartotēkai! Viens ir aizbraukt uz dažiem gadiem ar mērķi nopelnīt, atdot parādus. Pavisam cits tur palikt. Kamēr es/mēs maksājam pensiju viņu vecākiem," atbalstīja autores sašutumu kāds ar lietotājvārdu Displejs.

​Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, 2018. gadā Īrijā dzīvoja 20 560 Latvijas valstspiederīgie (no tiem 20 343 Latvijas pilsoņi).

Saskaņā ar ekspertu vērtējumu Latviju 15 gadu laikā pametuši simtiem tūkstošiem iedzīvotāju. Daži ir atgriezušies, taču, saskaņā ar ANO prognozi, Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās strauji samazināties un līdz 2050. gadam samazināsies vēl par 28%. Ja nekas netiks darīts, tad līdz 2100. gadu Latvijā būs vien nedaudz vairāk par miljonu iedzīvotāju. Ik gadus Latviju pamet aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

150
Pēc temata
Latviešu ģimene atgriezusies Īrijā: "te ir brīvība un cilvēki laimīgāki"
Noilgojusies pēc mazbērniem: deputāte no Grobiņas emigrē uz Īriju
Eksāmeni pēc pamatskolas Latvijā vai smags darbs laukā Īrijā
Latvija nav Īrija: kas pensionāriem par naudu, tas ierēdņiem – par brīvu

Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt

2
(atjaunots 12:09 05.08.2020)
Latvijā reģistrēts neliels Covid-19 saslimstības pieaugums, visvairāk inficēto ieradušies no ārzemēm.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 2212 koronavīrusa testi, atklāti 8 jauni inficēšanās gadījumi, paziņoja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, pieci cilvēki, kuriem ir atklāts Covid-19, ieradās no ārzemēm (Lielbritānija, Baltkrievija, Serbija, Nīderlande), vēl ar trīs inficētajiem tiek strādāts, lai iegūtu papildu informāciju un noteiktu inficēšanās ķēdes.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 206 080 Covid-19 izmeklējumi, 1257 testi izrādījušies pozitīvi, 1070 izveseļojās, 32 nomita.

Pēdējo 24 stundu laikā neviens ar Covid-19 inficētais nav nogādāts slimnīcā. Stacionāros turpina ārstēties seši pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. No slimnīcām ir izrakstīts 191 pacients, kurš ārstējās no Covid-19.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē jau ir atklāti vairāk nekā 18,7 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 704 tūkstoši cilvēku nomira un gandrīz 12 miljoni izveseļojās.

2
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
PVO Ārkārtējā komiteja tiksies, lai novērtētu situāciju ar Covid-19 pasaulē
Eiro naudaszīmes un kalkulators

Labklājības ministrija prezentēja GMI līmeņa palielinājuma variantus

5
(atjaunots 11:53 05.08.2020)
Garantēto minimālo ienākumu apmēru Latvijā pacels līdz 109 vai 164 eiro, paziņoja labklājības ministre Ramona Petraviča.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Labklājības ministre Ramona Petraviča Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē prezentēja garantēto minimālo ienākumu palielinājuma variantu. Tomēr deputātu attieksme pret projektu bijusi skeptiska, vēsta Latvijas Radio 4.

Satversmes tiesa (ST) 25. jūnijā nolēma, ka garantēto minimālo ienākumu (GMI) līmenis neatbilst Satversmei. Saskaņā ar tiesas lēmumu, likumdevēji nav atrisinājuši svarīgākos jautājumus, kuri skar GMI, tostarp kādām vajadzībām tas tiek izmaksāts, kā arī nav izstrādāta tā aprēķināšanas metodika.

Apstrīdamā norma tiek atzīta par spēkā neesošu no 2021. gada 1. janvāra.

Lieta tika izskatīta pēc tiesībsarga Jura Jansona iesnieguma.

Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš pēc tiesas lēmuma paziņoja, ka labklājības ministrei Ramonai Petravičai tagad ir "fantastiska iespēja sakārtot sistēmu".

Pēc mēneša Labklājības ministrija prezentē pabalstu palielināšanas scenāriju, tai skaitā garantēto minimālo ienākumu pabalstam.

"Mēs piedāvājam pirmajam ģimenes loceklim ekvivalentu ar koeficientu 1, bet katram nākamajam – ar koeficientu 0,7. Ienākumu mediāna 2018. gadā sastādīja 545 eiro, un riska nabadzības slieksnis maznodrošinātā statusa iegūšanai tiek noteikt 327 eiro apmērā, kas sastāda 60% no ienākumu mediānas. Minimālo ienākumu līmenis tiek noteikts 218 eiro apmērā. Garantēto minimālo ienākumu kārtā mēs piedāvājam divus variantus. Pirmais – 109 eiro, tie ir 20% no vidējo ienākumu mediānas. Otrais variants – 164 eiro, kas sastāda 30% mediānas. Un tas ir tāds pabalsta veids, kurš tiek izmaksāts naudā," paziņoja komisijas sēdē ministre Ramona Petraviča.

Kurš no diviem variantiem tiks realizēts, būs atkarīgs no budžeta iespējām, atzīmēja ministre.

Taču daudzi komisijas locekļi neatbalstija piedāvāto plānu. Tā, deputāte Anda Čakša paziņoja, ka programmā nav noteikts, kam konkrēti ir adresēta palīdzība – nav izpratnes par pabalsta mērķi.

Tiesībsarga biroja paŗstāve Ineta Rezevska paziņoja, ka Labklājības ministrijas projekts ne līdz galam atbilst Satversmes tiesas lēmumam.

"Šobrīd liekas, ka sistēma ir matemātiski aprēķināta. Paskatīsimies uz garantēto minimālo ienākumu rādītāju – tas būs 109 vai 164 eiro. Šie lielumi būtiski atšķiras… Liekas, ka šobrīd notiek mehāniska ciparu palielināšana. Cieņas elements pret cilvēku netiek analizēts. Lai gan Satversmes tiesa atzīmēja, ka nepieciešami nevis parasti naudas lielumi – mazi tie vai lieli, bet ir jāmaina visa sistēma, lai mēs būtu droši, ka šie lielumi nodrošina pienācīgu dzīvi cilvēkam," sacīja viņa.

Ministrija, izpildot Satversmes tiesas lēmumu, būtībā, nav tikusi galā ar savu uzdevumu, uzskata komisijas loceklis, deputāts Andrejs Klementjevs.

"Satversmes tiesa skaidri pateica: pats galvenais – valstij ir jāgarantē cilvēkiem cienīgi dzīves apstākļi. Par to naudu, kuru ministre šodien prezentēja deputātiem… cilvēks nevar normāli dzīvot. Mums ir jāpārskata pabalsta mērķis un mērķi, kurus mēs panākam konkrētam cilvēkam," sacīja deputāts.

Diskusijas sēdē bijušas asas, ministrijas sagatavotais projekts tiks iesniegts izskatīšanai valdībā un tālāk parlamentam.

5
Tagi:
alga, Labklājības ministrija, Ramona Petraviča
Pēc temata
Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei
Iniciatīvas 200 miljonu vērtē: LM atbild sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiķiem
Tiesībsargs: Likumdevējam ir jānodefinē sociālās palīdzības mērķis un ko ar to var nosegt
Bailes par budžetu: izdevumus neierobežos, nodokļus pacels?