Vardarbība. Foto no arhīva

"Līdzvērtīgi nāves spriedumam": Latvijas pilsonei draud 15 gadi cietumsoda Dienvidāfrikā

135
(atjaunots 16:04 24.02.2020)
Dānija plāno nākamnedēļ izdot DĀR Latvijas pilsoni, kura aizbēgusi no Dienvidāfrikas ar bērniem, glābjoties no vardarbības ģimenē. Vai sievietei ir cerība izglābties?

RĪGA, 11. janvāris — Sputnik. Glābjoties no civilvīra vardarbības un naudas izspiešanas, latviešu uzņēmēja Kristīne Misāne 2018. gada maijā kopā ar bērniem aizbēgusi uz Latviju. Tagad Dienvidāfrikā viņu apsūdz par bērna nolaupīšanu tēvam, tiesas lēmuma pārkāpšanu par bērna neizvešanu no valsts, vēstaTV3.

Bēgšana un arests

Misāne sekmīgi nodarbojās ar biznesu Mozambikā no 2003.gada. 2011.gadā viņa iepazinās ar dienvidāfrikāni, četrus gadus vēlāk pārim piedzima meita. Ģimenē auga arī Kristīnes dēls no pirmās laulības. Misāne atceras, ka konflikts ar civilvīru sākās, kad viņa atteicās nodot viņam lielu naudas summu. Vīrietis nolēma šķirties no Kristīnes, un ģimenē sāklās vardarbība. Vīrs bija gatavs atdot meitu Misānes tuviniekiem Latvijā, taču pieprasīja pusmiljonu eiro.

2017.gada martā Kristīne saņēma tiesisko aizsardzību, taču tā nelīdzēja. 2018. gada maijā vīrs viņai uzbruka, nežēlīgi izvaroja un piedraudēja tāpat izrīkoties ar bērnu. Sieviete ar bērniem metās bēgt.

Dažus mēnešus viņa nodzīvoja mierīgi Latvijā, līdz 2018. gada decembrī devās uz Mozambiku reisā caur Kopenhāgenu, kur viņu arestēja. Dienvidāfrika ar Interpol palīdzību bija izsludinājusi Kristīni starptautiskajā meklēšanā. Visu šo laiku Kristīne pavadīja apcietinājumā Dānijā.

Latvijas Ārlietu ministrija jau gadu cīnās, lai nepieļautu Latvijas pilsones izdošanu no apcietinājuma Dānijā uz Dienvidāfrikas Republiku. Viņai tiek sniegta konsulārā palīdzība, LR pārstāvji piedalās tiesas sēdēs Dānijā. Dānijai nosūtītas vairākas notas, iesaistījies par ārlietu ministrs. Taču Dānija visus lūgumus ignorē.

"Ir neatkarīgas tiesas kompetence. Ārlietu ministrija nevar ietekmēt tiesas procesus ne Latvijā, ne ārvalstīs, un šī ir atbilde, ko mēs saņēmām no Dānijas," stāsta Latvijas ĀM pārstāvis Jānis Beķeris.

Neizdodiet

Kristīni Misāni dāņi nākamnedēļ izdos Dienvidāfrikai, kur viņu gaida cietums.

Paziņojumā medijiem Kristīne saka: "Ir skaidrs, ja mani nosūtīs kriminālvajāšanai uz Dienvidāfriku, tad principā tas ir līdzvērtīgi nāves spriedumam. Man draud cietumsods līdz 15 gadiem.

Ir tikai viens lūgums – nenodot drošai iznīcībai necilvēcīgos apstākļos Āfrikas cietumā!"

Šausminošie apstākļi Āfrikas cietumos satrauc arī Ārlietu ministriju.

"Starptautiski ir konstatēti cilvēktiesību pārkāpumi Dienvidāfrikas Republikas ieslodzījumu vietās. Gan minot starptautiskajos ziņojumos konstatētās masveida saslimšanas ieslodzījumu vietās, gan cilvēka cieņu aizskarošu izturēšanos pret ieslodzītājiem," norāda ĀM pārstāvis.

Misāne kritizē Latvijas Ģenerālprokuratūru. Tā gan noraida izteiktos pārmetumus, ka tā it kā esot atteikusies no Latvijas pilsones vešanas uz Latviju un lietu izskatīt Latvijā. Izrādās, tas ir neiespējami.

Eiropas izdošanas orderis darbotos, ja par konkrēto nodarījumu paredzētā soda minimālais termiņš Latvijā būtu vismaz viens gads. Taču Latvijā likums paredz brīvības atņemšanu vien tikai uz laiku līdz 3 mēnešiem. Līdz ar to nav bijis tiesiskā pamata iedarbināt Eiropas apcietinājuma lēmumu, skaidro Ģenerālprokuratūrā.

Atliek gaidīt

Resors norāda, ka šobrīd atliekot vien tikai noskatīties, kā dāņi izdod Kristīni Misāni tiesāšanai Dienvidāfrikā.

"Pēc personas nodošanas Dienvidāfrikas Republikai, Latvijas prokuratūra var vērsties Dienvidāfrikas prokuratūrā un lūgt šo procesu pārņemt, vai arī pēc tam, kad persona jau būs notiesāta, Tieslietu ministrija var vēsties Dienvidāfrikas kompetentajās iestādēs un lūgt nodot personu soda izciešanai Latvijā," skaidro Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska.

Dienvidāfrikas lēmums būs atkarīgs no tā, vai viņus apmierinās Latvijā maksimālais sods – tikai 3 mēneši. Var gadīties, ka Āfrikā piespriestais tad pilnā apmērā jāizcieš Latvijā.

"Nevar būt tā, ka cilvēks atbrauc uz Latviju, un viņu te pēc divām dienām palaiž vaļā. Nē, mēs garantējam, ka mēs šo sodu pildīsim," pauž Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktora vietnieks Ilvars Turkopuls.

Vienīgā cerība – Latvijas Valsts prezidenta apžēlošana.

135
Tagi:
Misāne
Pēc temata
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita
Somus satriekusi migrantu seksuālā vardarbība pret bērniem
Katra trešā Latvijas iedzīvotāja cieš no partnera vardarbības

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi