Balsošana Latvijas Saeimā. Foto no arhīva

Krievu valoda, nepilsoņi, pensijas, Saeimas atlaišana… Vai Latvijā atgriežas referendumi

79
(atjaunots 08:27 09.01.2020)
Pēdējais referendums Latvijā notika pirms gandrīz astoņiem gadiem, un kopš tā laika valdošās partijas ir izdarījušas visu, lai atņemtu valsts iedzīvotājiem šādu iespēju.

RĪGA, 9. janvāris – Sputnik, Andrejs Solopenko. 2020. gadā Latvijā var notikt divi jauni referendumi, kas acīmredzami norādīs uz tautas vēlmi atgriezt nozaudēto tiešās demokrātijas tradīciju.

Zīmīgas tautas gribas paušanas

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā un līdz 2012. gadam valstī notika deviņi dažādi referendumi, kā arī vairāk, nekā desmit dažāda veida parakstu vākšanas, lai iesāktu vistautas balsojuma procedūru, ko sekmēja samērā liberāla likumdošana šajā jomā.

Tā, piemēram, lai iesniegtu jautājumu referendumam, pirmajā posmā iniciatīvas grupai gada laikā bija jāsavāc vien 10 tūkstoši notariāli apstiprināti Latvijas pilsoņu paraksti.

Ja šis tautas parakstu skaits tika savākts, Centrālajai vēlēšanu komisijai jau par valsts līdzekļiem mēneša laikā rīkoja otro parakstu vākšanas posmu.

Un ja parakstījās ne mazāk par vienu desmito daļu vēlētāju no daudzuma, kuri piedalījās pēdējās parlamenta vēlēšanās, tad likumprojekts tika iesniegts Saeimā. Ja parlaments atteicās pieņemt dokumentu vai arī apstiprināja to ar būtiskām izmaiņām, tad šajā jautājumā tika rīkots referendums.

Šī procedūra sniedza reālu iespēju pilsoņiem ietekmēt valsts politisko dzīvi. Piemēram, 1999. gadā Andra Šķēles valdība paaugstināja pensionēšanās vecumu un pārstāja maksāt pensijas strādājošiem pensionāriem.

Taču toreizējā opozīcija, ko veidoja "PCTVL" (Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā), sociāldemokrāti un Jaunā partija, uzstājās par referenduma sarīkošanu šajā jautājumā. Saskaņā ar likumdošanu, CVK veica parakstu vākšanu, kurā mēneša laikā parakstījās gandrīz 14% pilsoņu.

Referendums kļuva neizbēgams, un 1999. gada novembrī notika tautas balsojums, kurā absolūtais vairākums izteicās par diskriminējošā Pensiju likuma atcelšanu. Tiesa, dēļ tā, ka šajā tautas gribas paušanā piedalījās mazāk, nekā puse pilsoņu no vēlētāju skaita, kuri balsoja Saeimas vēlēšanās, referendums tika atzīts par nenotikušu.

Taču pirms balsojuma valdība tomēr piekrita kompromisam un atcēla dažus pensionāriem nelabvēlīgus grozījumus.

Savukārt 2000. gadā 10 tūkstoši pilsoņu parakstu, kuri uzstājās par valdības plānu privatizēt Latvenergo aizliegšanu, tika savākti rekordīsā termiņā.

Otrā posma laikā, kuru rīkoja CVK, šo iniciatīvu parakstīja vairāk, nekā 300 tūkstoši cilvēku, un Saeima nolēma nenovest situāciju līdz referendumam, pieņemot likumprojektu bez būtiskām izmaiņām. Tādējādi enerģētikas monopolista privatizāciju izdevās apturēt, savukārt tauta parādīja valstsvīriem, ka viņiem tomēr derētu rēķināties ar viņu viedokli.

Referendumu ierobežošana

Tikpat ātri izdevās savākt 10 tūkstošus notariāli apstiprinātus parakstus arī 2011. gadā iniciatīvai par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai. Otrajā posmā to parakstīja vairāk nekā 12% pilsoņu, un, saskaņā ar likumu, CVK bija pienākums izsludināt referendumu, kas izraisīja šausmīgu sašutuma lēkmi valdošajiem politiķiem.

Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars nosauca to par pretvalstisku akciju, un viņa partija pat centās iesniegt prasību Satversmes tiesā, lai atzītu referendumu par antikonstitucionālu.

Līdzīgs viedoklis bija arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājai Ilmai Čepānei, kura uzskatīja, ka likumprojekts ir acīmredzamā pretrunā ar valsts neatkarību. Pēc viņas domām, demokrātija – tā nav visatļautība un nedrīkst rīkot referendumus par to, kas ienāk prātā.

Tiesa, neraugoties uz tik nesamierināmo pozīciju, referendums tomēr notika un beidzās ar sagaidāmu rezultātu – piedāvājums par krievu valodu, kā otru valsts valodu, ar balsu vairākumu tika noraidīts.

Tai pat laikā pat fakts, ka šāds jautājums tika apspriests, izrādījās tik nepatīkams valdošajiem politiķiem, ka viņi nolēma nekavējoties pielikt punktu šai "liekajai" demokrātijai, pieņemot attiecīgus grozījumus, kuri izslēdza CVK no parakstu vākšanas procesa.

Tagad referenduma izsludināšanai tā iniciatoriem ir jāsavāc vismaz 10% visu vēlētāju parakstu, kas ir praktiski neizpildāms uzdevums, jo pagaidām vēl nevienai organizācijai to tā arī nav izdevies izdarīt.

Tāpat pirms parakstu vākšanas uzsākšanas piedāvāto iniciatīvu ir jāpiereģistrē CVK, kura ir tiesīga atteikt parakstu vākšanu uzsākšanā par likumprojektu, ja tas pēc sava satura un formas nav līdz galam izstrādāts.

Uz šī pamata CVK neatļāva parakstu vākšanu jautājumā, kas bija saistīts ar pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem 2012. gadā, un skolu mācībvalodām, ko 2018. gadā CVK iesniedza Latvijas Krievu savienība, savukārt 2019. gada sākumā - "Jaunā saskaņa".

Tradīcijas atdzimšana?

Tādējādi referendums par otro valsts valodu, kuram drīz būs jāatzīmē 8. gadadiena, kļuva par pēdējo tautas gribas paušanu.

Pēc tā valstī nav bijis nevienas masveida kampaņas, kas ļāva valdošajām partijām nevis vienkārši rīkoties savās interesēs, saprotot, ka neviens nespēs viņus apturēt, bet vispār pārstāt ņemt vērā ievērojama iedzīvotāju skaita intereses.

Sevišķi tas kļuva pamanāms pēc esošās 13. Saeimas ievēlēšanas, kad valdošās partijas, kuras pirms vēlēšanām solīja visu un visiem, beigās neatrada nepieciešamos līdzekļus algu palielinājumam, kas savukārt piespieda medicīnas darbinieku arodbiedrību iziet streikā un pēcāk pievienoties parakstu vākšanai par Saeimas atlaišanu, iesniedzot CVK attiecīgu likumprojektu.

Šobrīd par to jau ir parakstījušies vairāk nekā 44 tūkstoši cilvēku no nepieciešamajiem 155 tūkstošiem, kuru paraksti ir jāsavāc līdz 2020. gada novembra vidum, lai sarīkotu referendumu.

Masveida aktivitāte sākumā dotajā brīdī ir apstājusies, taču nav izslēgts, ka to spēj atdzīvināt opozīcija, kura nepacieta valdošo vēlmi izvirzīt Rīgas domes atlaišanu un nodrošināt pārvēlēšanas uz pieciem gadiem.

Šajā sakarā 44 deputāti pieprasīja prezidentam apturēt likumprojekta pieņemšanu, kā dēļ CVK no 2020. gada 16. janvāra līdz 14. februārim rīkos parakstu vākšanu. Ja parakstīsies vairāk, nekā desmitā daļa pilsoņu, kuri piedalījās Saeimas vēlēšanās, tad arī šajā jautājumā tiks izsludināts referendums.

Tiesa, daži valdošie politiķi jau ir izteikuši šaubas, ka šī parakstu vākšana būs opozīcijai veiksmīga. Taču, kā rāda pagātnes prakse, mēneša laikā savākt nepieciešamo parakstu skaitu ir absolūti reāli.

Un jādomā, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji noteikti nepalaidīs garām iespēju likt valdībai saprast, ka pavisam ignorēt iedzīvotāju intereses tomēr nevajag, turklāt, ka citas šādas tiešās demokrātijas iespējas var arī nebūt.

79
Pēc temata
Atstumto mēru tandēms: vai Ušakovs un Lembergs apvienosies vēlēšanās Rīgā
Latviešu valoda un mūžīgā vara: Nacionālās apvienības deputāti Rīgā lēma Latvijas likteni
Tiesneši: Saeima un valdība ignore tiesu varu
Iedzīvotāji vētraini metušies "atlaist" Saeimu
Ainārs Šlesers

Šlesers: Latvijas parādus maksās mūsu mazbērni

24
(atjaunots 15:55 10.04.2021)
Patlaban Latvijas valsts parāds sasniedzis 14 miljardus eiro, un šo naudu vajadzēs atstrādāt nākamajām paaudzēm, apliecina Ainārs Šlesers.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Par visām darbībām, kas novedušas pie kaitējuma valstij, Latvijā atbild atsevišķi ierēdņi, nevis Krišjāņa Kariņa valdība, konstatēja bijušais satiksmes ministrs, uzņēmējs Ainārs Šlesers radio Baltkom ēterā.

Marta beigās Latvijas Ģenerālprokuratūra iepriekš ierosinātās krimināllietas ietvaros izvirzīja Šleseram apsūdzības par iespējamiem pārkāpumiem. Viņu tur aizdomās par krāpšanos un naudas atmazgāšanu, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu tālāko legalizāciju. Pēc tam uzņēmējs ziņoja, ka atgriežas politikā.

Sarunā ar radio Baltkom viņš komentēja lēmumu par sodu Veselības ministrijas ierēdņiem par lielu vakcīnas partiju piegādes izjaukšanu. Viņš konstatēja, ka valdība atkal izvairījusies no atbildības un iecēlusi vainīgos.

Šlesers uzsvēra: cilvēkiem ir apnicis vērot, kas notiek valstī, kā mūsu valdība, pēc būtības ne par ko neatbild. Viņš atgādināja, kā atrasts par nepareizo vakcināciju vainīgais, atkal vainīgs ierēdnis. Bet kāpēc ministrs neatkāpjas no amata, kāpēc atlaiž ierēdni, kāpēc visa valdība neatkāpjas, taujāja uzņēmējs? Viņš uzskata: tā notiek, jo viņi paši baidās pat no ēnas un vainu uzveļ ierēdņiem, bet paši grib palikt malā. Pēc būtības, valsti vada ierēdņi, bet politiķu, kuri bīdītu uz priekšu ekonomiku un attīstītu valsti, gandrīz vairs nav, viņš teica.

Šlesers asi kritizēja valdības lēmumus ekonomikā. Pēc viņa vārdiem, patlaban Latvijas valsts parāds sasniedzis 14 miljardus eiro, un šo naudu vajadzēs atstrādāt nākamajām paaudzēm.

"Šodien valdība strādā uz parāda. Viņi ņem naudu un vienkārši tērē. Es nesaku, ka šodien nevajag investēt, nevajag atbalstīt bērnus… Bet viņi vispār nerunā par to, kā attīstīt biznesu, kā attīstīt ostas. Tagad valsts parāds valstī ir 14 miljardi eiro. Vai varat iedomāties? To nevarēs atdot tuvākajā laikā. Tas nozīmē, ka mūsu bērni, mazbērni un mazmazbērni dzīvos un maksās šo parādu," teica Šlesers.

Politiķis konstatēja, ka patlaban vairākums cilvēku ir neapmierināti ar to, kas notiek valstī, piemēram, transporta nozarē, kuras stāvokli Šlesers nežēlīgi kritizē.

"Paskatieties, kas notiek manā iemīļotajā transporta nozarē. Tā nekad nav bijis, ka uzņēmums "Latvijas dzelzceļš" būtu dotējams – 45 miljoni pērn, un tāda dotācija, saskaņā ar prognozēm turpināsies līdz 2025. gadam. 250 miljonus eiro iedeva airBaltic glābšanai, slēdza lidostu. Absolūti absurda situācija. Tagad starptautiskie pasažieri lido nevis caur Rīgu, bet gan uz Viļņu un Tallinu. It kā mazliet pavēra, bet zaudējumi pārsniegs 250 miljonus. Tātad, ja man kāds grib pārmest, ka es it kā tur kaut ko esmu sadarījis, attīstot lidostu, attīstot transporta un loģistikas sektoru un ekonomiku kopumā, tad šodien tur ir miljardiem lieli zaudējumi. Un tas saistīts ar mūsu valdību," teica Šlesers.

Savu atgriešanos politikā viņš skaidro ar to, ka Latvijai pienācis profesionāļu laiks.

"Es uzskatu, ka pienācis laiks, kad politķiem jābūt profesionāļiem, tādiem, kam zināma gan politika, gan bizness. Tieši tāpēc esmu pieņēmis lēmumu radīt komandu, kas piedalīsies nākamajās vēlēšanās, un esmu pārliecināts, ka lielākā daļa cilvēku mūs atbalstīs," teica Šlesers.

24
Tagi:
valsts parāds, Latvija
Pēc temata
Krištopāns: nabago nebūs mazāk, kamēr bizness bēg no Latvijas
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Tikai 30 neatkarības gadi, un ar Latviju ir cauri. Ko raksta latviešu mediji
 Spice

Valdība piešķirs tirdzniecības centru īpašniekiem 20 miljonus eiro

13
(atjaunots 08:46 10.04.2021)
Latvijas valdība piešķirs 20 miljonus eiro tirdzniecības centru īpašniekiem, kuri zaudē naudu, jo nevar iekasēt nomas naudu no dīkstāvē esošajiem veikaliem. Paši veikali no šīs summas nesaņems neko.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Valdība pieņēmusi lēmumu atvēlēt 20 miljonus eiro pandēmijā cietušo lielo tirdzniecības centru atbalstam. Valsts palīdzība lielajam biznesam tiek vērtēta dažādi.

Iniciatīva par 20 miljonu eiro piešķiršanu tirdzniecības centriem tapa Ekonomikas ministrijā un MK to atbalstīja. Palīdzību nomas maksājumu atbalsta programmas ietvaros varēs saņemt tirdzniecības centri, kuru platība pārsniedz 7 tūkstošus kvadrātmetru – to darbība patlaban ir ierobežota. Atbalsta apjoms – 15 eiro par katru kvadrātmetru, izņemot autostāvvietas. Viens TC var pretendēt uz summu līdz 1,8 milj. eiro. Uz atbalstu var cerēt tirdzniecības centri, kuru kopējais nomas maksas nestais ienākums šī gada pirmo triju mēnešu laikā krities vairāk nekā par 30%, salīdzinājumā ar šo pašu periodu 2019. vai 2020. gadā.

No 7. aprīļa pret TC ieviesti salīdzinoši stingrāki ierobežojošie pasākumi. Atsevišķi stāvošioem veikaliem valdība ļauj strādāt, bet saglabāja aizliegumu lielajiem TC ar platību virs 7000 kvadrātmetriem, kuri apvieno 5 un vairāk veikalus.

Norvēģijas tirdzniecības kamera Latvijā vēstulē valdībai atzīmēja, ka tās lēmumi ietekmēs ārvalstu investīciju tālāku piesaisti, komerciālo telpu sektoru un visu Latvijas konkurētspēju reģionā. Vēstulē, ko parakstījis kameras valdes priekšsēdētājs Matīss Kukainis, tiek atbalstīts Latvijā strādājošo tirdzniecības centru aicinājums valdībai kompensēt ierobežojumu radītos zaudējumus.

Uzņēmēju pārstāvji uzsvēra, ka Norvēģija ir viens no lielākajiem ārvalstu investoriem Latvijā – ieguldījumu summa patlaban pārsniedz 350 miljonus eiro.

Vēstules autori apgalvo, ka minētie pasākumi ierobežo Satversmē paredzētās ārvalstu investoru tiesības uz savu īpašumu un nostāda tos nevienlīdzīgā stāvoklī ar citām tautsaimniecības nozarēm. Vēstule tika operatīvi nosūtīta pirms Ministru kabineta sēdes. Atgādināsim, ka iepriekš tirdzniecības centri nāca klajā ar informāciju par to, ka pandēmijas dēļ viņu kopējie nomas maksas nestie ienākumi sarukuši par 40 miljoniem eiro.

Izskatās, ka valdība pieņēmusi labu lēmumu – palīdzēt biznesam pandēmijas laikā, it īpaši lielajam ārvalstu biznesam, kam valstī labprāt palīdz visiem iespējamiem paņēmieniem. Tomēr uz šo atbalstu var paskatīties arī no otras puses.

Lūk, ko savā lapā Facebook raksta bijušais Rīgas domes deputāts Vjačeslavs Stepaņenko: "Labs piemērs nodokļu maksātāju naudas izzalgšanai Covid piesegā. Uzmanīgi izlasiet ziņu: samaksās nevis īrniekiem – tirdzniecības punktiem, kuru darbību valdība ar saviem liegumiem praktiski pilnībā paralizējusi uz pusgadu (viņi cieta īstus zaudējumus, cita starpā, arī tāpēc, ka tirdzniecības centru īpašnieki nomas maksu par slēgtajiem veikaliem viņiem nesamazināja). Nē!

"Labā valdība" no visu mūsu naudas samaksās 15 eiro par katru kvadrātmetru tirdzniecības centru ipašniekiem! Nevis kompensēs viņu zaudējumus, jo saviem nomniekiem izstādītos rēķinus tirdzniecības centru īpašniekiem nevajag anulēt un viņi to nedarīs (viņi žņaugs savus nomniekus, līdz viens otrs izputēs). Viņi tā vienkārši grūtā brīdī aiz labas sirds palīdzēs ar naudiņu. Jūs gribat zināt, kur ir loģika? Tā ir pavisam vienkārša – dabūt atalgojumu no desmit tirdzniecības centru konkrētajiem īpašniekiem ir vieglāk un ātrāk, nekā no tūkstošiem mazu un daudzveidīgu nomnieku (no viņiem noteikti neko nedabūs...)... Shēmas organizatori un viņu līdzinātāji valdībā – laipni lūgti uz melno kasi! Vienkāršie tirgotāji – slaukiet asaras!"

13
Tagi:
kompensācija, ierobežojumi, investīcijas, tirdzniecība, Norvēģija
Pēc temata
Valdība apstiprinājusi vairāk nekā 3 miljonu eiro piešķiršanu privātajiem medijiem
Darbs maiņās un vitāli nepieciešamie pakalpojumi: Latvijā apspriež jaunus ierobežojumus
Kur ir ierobežojumu loģika? Ekonomiste pastāstīja, kā ministri kaitē Latvijai
Poseidon

Krievijas "Pastardienas torpēdu" nesējs iziet Klusajā okeānā

0
(atjaunots 16:42 10.04.2021)
NATO valstu mēģinājumi sarunāties ar Krievijas Federāciju no spēka pozīcijas, pats par sevi saprotams, saskaras ar stingru pretestību.

ASV armijas provokatīvā klātbūtne pe Krievijas rietumu robežām "atbalsojas" pie Savienoto Valstu rietumu – Klusā okeāna robežam. Par to "partneriem atgādina" eksperimentālā zemūdene "Belkgorod" un kodoltermiskais "Poseidon", konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

5. aprīlī informācijas avots militārās rūpniecības kompleksā pastāstīja, ka jūras bezpilota aparātu "Poseidon" nesējs – eksperimentālā atomzemūdene "Belgorod" jau "dūmo", tas ir, palaists tās reaktors. Līdz septembrim tā noslēgs izmēģinājumus un sāks darbu okeānā. Norit izmēģinājumi piestātnē, proti, tiek pārbaudīta kuģa būve, iekārtu montāža un regulējums, galvenā energoiekārta ar slodzi, dzīvības saglabāšanas un drošības sistēmas.

"Poseidon" nesēja pastāvīgā dislokācijas vieta būs viena no bāzēm Klusajā okeānā, pie tam eksperimentālā zemūdene varēs atrisināt uzdevumus jebkurā Pasaules okeāna punktā. Saskaņā ar pašreizējo valsts bruņojuma programmu Krievija uzbūvēs trīs šāda veida zemūdenes.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins par darbu pie sistēmas "Poseidon" pirmo reizi pastāstīja 2018. gadā ("Belgorod" tika nolaista ūdenī 2019. gada 23. aprīlī) un pievērsa uzmanību tās plašajam mērķu spektram – pretinieka aviācijas bāzes grupējumi, krasta nocietinājumi un infrastruktūra. Tolaik ASV amatpersonas atklāti noniecināja jauno ieroci, to uzskatīja par "tehniski sadomātu un neticamu". Tagad Valsts departaments pauž īpašas bažas par starpkontinentālās kodoltorpēdas 2M39 parādīšanos. "Partnerus" satrauc augošā Krievijas Jūras kara flote, kuras sastāvā (saskaņā ar Business Insider informāciju) tā ir aptuveni 360 kuģi, ieskaitot 59 zemūdenes (12 zemūdens kreiseri – ar ballistiskajām raķetēm).

Unikālas īpašības

Daudzfunkcionālā kodolzemūdene "Belgorod" ir 3. paaudzes projekta "Antey" eksperimentāla "reinkarnācija", īpaši pielāgota sistēmas "Poseidon" vajadzībām (agrāk "Antey" saņēma pretkuģu raķetes "Granit").

© Photo Министерство обороны РФ

"Poseidon" ir ļoti nopietns savaldīšanas instruments. Stratēģiskais starpkontinentālais dziļūdes aparāts ar atomenerģētisko iekārtu, spēj pārvietoties 1000 metru dziļumā līdz 10 tūkstošu kilometru attālumā, ātrums – 100 mezgli (vairāk nekā 185 km/h). Izmēģinājumi apstiprināja "neticamās" īpašības un darbības rādiusu. Autonomais "Poseidon" spēj pārvietoties visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām zemūdenēm, torpēdām un raķetēm nepieejamā dziļumā un ātrumā. Nav viegli sameklēt tādu "torpēdu" okeānā. Nelielā ātrumā tā pārvietojas gandrīz bez trokšņa (un pat hidroakustiskā kontakta apstākļos pretiniekam nav līdzekļu, ar ko "tikt klāt" bezpilota aparātām). Autonomā vadības sistēma ļauj reģistrēt un pārvarēt pretzemūdeņu robežas, citas aizsardzības sistēmas, garantē neievainojamību, precizitāti, neticamu trieciena efektu. Aparāts ir 24 metrus garš un aptuveni 1,6 m diametrā. To var aprīkot ar parasto vai megatonnas šāviņu. Tāds ierocis ir vienīgi Krievijai, un nevienai pasaules valstij nav aizsardzības no "Poseidon".

 Burevestnik
© Photo Министерство обороны РФ

Iepriekš kolektīvie Rietumi ar ASV priekšgalā mēģināja "nivelēt" Krievijas stratēģisko kodolspēku potenciālu ar NATO paplašināšanos uz austrumiem un globālās PRA sistēmas izveidi Austrumeiropā ar iespēju vēlāk izvietot uzbrukuma "Tomahawk"un citas vidēja darbības rādiusa raķetes netālu no Krievijas robežām (ar mērķi saīsināt lidojuma laiku). Starpkontinentālā sistēma "Poseidon" dāvā "partneriem" iespēju atgriezties daudzpolārās pasaules skarbajā realitātē, kur sods agresoram ir nenovēršams. Nav nekāds brīnums, ka "Pastardienas torpēda" satraukusi ASV stratēģisko vadību (STRATCOM) jau agrīnā izmēģinājumu stadijā, 2019. gada februārī. Debatēs Kongresā STRATCOM vadītājs Džons Haitens atzīmēja, ka "Poseidon" – principiāli jauna bruņojuma sistēma – neiekļaujas līguma NEW START ierobežojumos, un analogi ASV netiek izstrādāti. "Belgorod" ir pirmatklājēja. Starpkontinentālo bezpilota aparātu nesēju līniju atklās atomzemūdene "Habarovsk". Tās pamata īpašības ir aizslepenotas. Atklātos avotos pieejamie dati liecina, ka zemūdenei ir principiāli jauna atomenerģētiskā iekārta, tā var uzņemt līdz sešas bezpilota "Pastardienas torpēdas". Tonnāža – apmēram 10 tūkst. t., ātrums zem ūdens – līdz 32 mezgli, ieniršanas dziļums – 500 metri, autonoms darbs – 120 diennaktis, ekipāža – vismaz 100 cilvēki. Zemūdenes [korpuss atgādina jauno stratēģisko raķešnesēju "Borey".

Te jāpatur prārā, ka bezpilota aparāts spēj sasniegt ASV krasta līniju no jebkuras vietas ziemeļu puslodē, taču tiks izmantots vienīgi gadījumā, ja pret Krieviju vērsta agresija.

Atgādināšu: nevis Krievija, bet gan Savienotās Valstis ar sadomātu ieganstu izstājās no Līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidācijas līguma, 2020. gadā palielināja militāro budžetu līdz 750 miljardiem dolāru (summa salīdzināma ar visu pārējo pasaules valstu aizsardzības izdevumiem). Krievijas daudzfunkcionālā okeāna sistēma ir brīdinājums "partneriem", asimetriska atbilde uz Pentagona un NATO trieciena potenciāla bīstamo koncentrāciju Austrumeiropā.

0
Tagi:
militārā tehnika, Krievija
Pēc temata
Krievija garantē: agresoram atmaksās dzelmes SBR "Skif"
Valsts departaments bīstas, ka Krievijas "Poseidon" spēs radīt kodolcunami
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
Krievijas atbilde uz agresīvu politiku – ziņas par "Poseidonu" nesēju