Degvielas līmeņa radītājs, foto no arhīva

Varu ieliet benzīnu Lietuvā un visur, kur ir lētāk: eksperts par akcīzes celšanu Latvijā

80
(atjaunots 08:50 30.12.2019)
No 1. janvāra Latvijā palielināsies akcīzes nodoklis degvielai, līdz ar to pieaugs cenas benzīnam un dīzelim: eksperts dēvē šo palielinājumu par neapdomīgu varasiestāžu soli.

RĪGA, 30. decembris – Sputnik. Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols radio Baltkom intervijā pauda viedokli attiecībā uz degvielas akcīzes nodokļa celšanu Latvijā.

Akcīzes nodokļa likmes palielināšanas dēļ, no 2020. gada 1. janvāra Latvijā kļūs dārgāks benzīns un dīzeļdegviela.

Patlaban degvielas akcīzes nodoklis par vienu tūkstoti litru Latvijā sastāda 372 eiro, savukārt no 2020. gada tas pieaugs līdz 414 eiro. Benzīna akcīze šobrīd ir 476 eiro par tūkstoti litru, savukārt no 1. janvāra tā sastādīs 509 eiro.

Saskaņā ar Latvijas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozēm, tas novedīs pie benzīna mazumtirdzniecības cenas kāpuma par 0,04 eiro par litru, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (21%). Dīzeļdegviela kļūs dārgāka par 0,05 eiro par litru, tostarp PVN. Sašķidrinātās naftas gāzes cenas kāpumu VID vērtē 0,03 eiro līmenī, PVN ieskaitot.

Dābols nosauca akcīžu palielinājumu Latvijā par neapdomīgu varasiestāžu soli un netālredzīgu lēmumu.

Pēc viņa teiktā, politiķi spēruši šo soli neskatoties uz to, ka viņiem nepiemīt pietiekama izpratne attiecībā uz ilgtermiņa valsts budžeta apjoma plānošanu un nesaprotot, kādi zaudējumi būs perspektīvā. Tā vietā viņi nolēma gandarīt sevi ar vieglu uzvaru.

"Šobrīd ir vajadzīga nauda, un viņi paceļ akcīzi. Tas ir īstermiņa pasākums budžeta palielinājumam. Tā tas arī ir, ja neko negribas apdomāt, tad var vienkārši izmainīt akcīzes likmes," atzīmēja Dābols.

Eksperts ieteica politiķiem painteresēties par nodokļu sistēmu vēsturi, lai vismaz saprastu to, ka degvielu cilvēki lies neraugoties ne uz ko. Un akcīze šajā nozarē bijusi pašā sākumā, turklāt pastāv zināmas ES direktīvas par naftas produktu akcīzes nodokļa likmēm.

Taču lieta tajā, ka uzpildīties var ne vien Latvijā. Var izbraukt uz kaimiņu Lietuvu un Igauniju un atrast vislētāko degvielas uzpildes staciju.

Atgādināsim, ka Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijā (LDTA) arī uzskata, ka naftas produktu akcīzes palielinājums novedīs pie "degvielas tūrisma" attīstības – kompānijas-pārvadātāji, kā arī Latvijas iedzīvotāji, kuri dzīvo pierobežā, vienkārši brauks uzpildīties uz kaimiņu Lietuvu un Poliju, kur degvielas cenas ir zemākas.

Pie tam, neskaitot draudus, ka akcīzes palielinājums sniegs jaunu impulsu "benzīna un dīzeļa tūrisma" attīstības Latvijā, pastāv vēl viena problēma – nelegālais tirgus. Un degvielas sadārdzināšanās uz nodokļa celšanās rēķina var pasliktināt problēmu.

80
Pēc temata
Dārgāks kļūs gan degvīns, gan benzīns: valdība neatcels nodokļu celšanu
Viena uzpildes stacija valstī: Latvijas autovadītājus "pārsēdinās" uz jaunu degvielu
Degvielas tirgotāji lūdz valdību glābt valsti no izputēšanas
Degvielas cenas Baltijas valstīs atkal pieaug: tagad kārta dīzeļdegvielai
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

6
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

6
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

8
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

8
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"