Sirmgalve, foto no arhīva.

Cik gadus nāksies krāt dzīvoklim Rīgā

61
(atjaunots 15:24 28.12.2019)
Trešajā ceturksnī rādītāji liecināja, ka nepieciešami 23,6 mēneši, lai sakrātu naudu pirmajai iemaksai 15% apmērā no neliela dzīvokļa cenas padomju mājā Rīgā, bet mājokļa iegādei jaunajā projektā vai renovēta dzīvokļa pirkumam nāktos krāt 34,7 mēnešus.

RĪGA, 29. decembris – Sputnik. Mājokļa pieejamība 2019. gada trešajā ceturksnī Rīgā samazinājās, ņemot vērā dzīvokļu cenu straujo pieaugumu, kas savukārt bija vērojams algu kāpuma rezultātā. Darījuma vidējās cenas pieaugums Rīgā saistīts arī ar cenu kāpumu jauno un renovēto projektu segmentā, stāsta BB.lv.

Dzīvokļu jautājums
Dzīvoklis jaunbūvē
© Sputnik / Павел Лисицын

Šī gada trešajā ceturksnī mājokļa pieejamības indekss (MPI) Rīgā sastādīja 179,6. Tas nozīmē, ka ģimenei, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto algai Rīgā (1335 eiro) un kas vēlas iegādāties dzīvokli ar 55 kvadrātmetru platību, ienākumi 2019.gada otrajā ceturksnī bija par 79,6% augstāki nekā būtu nepieciešams, lai atvēlētu ne vairāk kā 30% ģimenes ienākumu hipotekārā kredīta apkalpošanai.

Jāpiebilst, ka gada laikā MPI samazinājies par 8,1 punktu. Indekss sarucis, pieaugot dzīvokļa iegādes darījuma vidējai cenai un procenta likmēm, un vidējās algas pieaugums to nespēja kompensēt. Laiks, kas nepieciešams pirmās iemaksas sakrāšanai, pieauga aptuveni par vienu mēnesi un tuvojās 2 gadiem.

Neskatoties uz MPI mazināšanos, Rīga joprojām saglabā līdera vietu pieejamāko mājokļu reitingā Baltijā.

Cenas aug

Dzīvokļa vidējās cenas pieaugums Rīgā trešajā ceturksnī bija straujāks nekā iepriekš. To būtu iespējams pamatot gan ar būvdarbu izdevumu pieaugumu, gan darījumu īpatsvara pieaugumu jaunajos projektos. Aizvien lielāks skaits iedzīvotāju, ko savaldzinājuši augošie ienākumi un personīgā finansiālā situācija, dod priekšroku dzīvokļiem jaunajos projektos, kur cenu pieaugums trešajā ceturksnī arī bija straujāks. Pieaugot darījumu skaitam ar dārgajiem dzīvokļiem pieaug arī darījuma vidējā cena, kas savukārt "velk uz leju" mājokļa pieejamības indeksu.

Izīrējamo dzīvokļu stabili augstais pieprasījums varētu skaidrot, kāpēc darījumu skaita pieaugums ar padomju laika sērijveida dzīvokļiem ir aizvien pieticīgāks.

Divi gadi pirmajai iemaksai

Trešajā ceturksnī laika periods, kas bija nepieciešams mājsaimniecībai Rīgā, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai 15% apmērā no neliela dzīvokļa cenas, tuvojās divu gadu periodam – sasniedza 23,6 mēnešus. Tāds bija rādītājs, ja plānots iegādāties dzīvokli padomju mājā. Mājokļa iegādei jaunā projektā vai renovēta dzīvokļa pirkumam nāktos krāt ilgāk – 34,7 mēnešus.

Salīdzinājumam: Tallinā laiks, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai 15%, sasniedza 28,6 mēnešus, Viļņā – 31,1 mēnesi.

Kā klājas kaimiņiem

Savukārt Tallinā šī gada trešajā ceturksnī MPI sastādīja 148,5.

Gada laikā tas krities par 5,7 punktiem, ņemot vērā dzīvokļa darījuma vidējās cenas straujajam pieaugumam, kas savukārt nivelēja vidējās algas kāpumu.

MPI Viļņā uzlabojies par 7,3 punktiem – līdz 141,6. Uzlabojumu noteica straujš vidējās algas pieaugums, jo veicināja darbaspēka nodokļu reforma Lietuvā, kas kompensēja dzīvokļa darījuma vidējās cenas un procentu likmju pieaugumu.

Ar valdību vajag dalīties

Atliek tikai piebilst, ka kvadrātmetru cenas Rīgā vairs zemākas nebūs. Gluži otrādi. Nekustamos īpašumus ir ērti aplikt ar nodokļiem, tāpēc šī sfēra tradicionāli tiek uzskatīta par vienu no galvenajiem valsts budžeta ienākumu avotiem. To Latvijas valdība nemaz necenšas slēpt.

Ministru kabinetam nāksies pārdomāt nodokļu palielināšanas iespējas, lai palielinātu ienākumus un sadalītu tos nozaru vajadzībām, nesen paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele. Viņa minēja trīs sfēras, kurās iespējams celt nodokļus. Starp tām ir kapitāla pieauguma nodoklis, dabas resursu nodoklis par vidi piesārņojošu darbību un nekustamo īpašumu nodoklis. Viņķele uzsvēra, ka darbaspēka nodokļus palielināt nevajag.

Lai arī reiz šī ideja jau bija noraidīta, Viņķele apņēmusies atkal ierosināt jautājumu par 1% sociālo iemaksu atrēķināšanu no visiem nodarbinātajiem, tostarp arī no patenta maksas un honorāriem.

61
Pēc temata
Dzīvokļu deficīts un cenu kāpums: Latvijas iedzīvotāji ir spiesti pirkt padomju dzīvokļus
"Iedzīvotājs nonāk ķīlnieka situācijā": no kā jābīstas Hruščova laika māju iemītniekiem
Šaurībā, taču bez parādiem: kāpēc Latvijas iedzīvotāji nevēlas investēt mājokļos
Arhitekts: Latvijas iedzīvotājiem nav pa kabatai normāls mājoklis
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

24
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

24
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

18
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

18
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Protesti Beirūtā, foto no arhīva

Protestos Beirūtā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki

0
(atjaunots 10:54 09.08.2020)
Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs.

RĪGA, 9. augusts - Sputnik. Sadursmēs starp protestu akciju dalībniekiem un varasiestāžu darbiniekiem Beirutā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki, informē RIA Novosti, atsaucoties uz Kataras telekanāla Al Jazeera sniegtajām ziņām.

Iepriekš Libānas armija atbrīvoja valsts Ārlietu ministrijas galveno mītni, kā arī Ekonomikas un Enerģētikas ministriju ēkas, ko sestdien ieņēma protestu dalībnieki. Saskaņā ar telekanāla "Al Hadath" rīcībā esošajiem datiem, Beirutas ielās atkal valda miers.

"Vairāk nekā 728 cilvēki ievainoti protestos Libānas galvaspilsētā," ziņoja telekanāls.

Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs. Demonstranti ieņēma četru ministriju un banku asociāciju ēkas. Iekšlietu ministrija ziņoja par viena kārtības sarga bojāeju.

4. augustā Beirūtas jūras ostas rajonā, netālu no Libānas Jūras kara spēku bāzes atskanēja spēcīgs sprādziens. Tā vilnis sagrāva un sapostīja desmitiem māju un automašīnu, daudzos galvaspilsētas kvartālos izsisti logi. Vietējās varasiestādes ziņoja, ka sprādziens izcēlies, kad detonēja 2750 tonnas amonija salpetra, kas glabājās noliktavā kopš 2014. gada, kad ķimikālijas konfiscēja valsts muitas dienests. Sprādzienā dzīvības zaudējuši 158 cilvēki, vairāk nekā 6 tūkstoši guvuši ievainojumus.

0
Tagi:
protesti, Beirūta
Pēc temata
Vairāk nekā simt upuru, tūkstošiem cietušo: baismīgais sprādziens Beirūtas ostā
Desmitiem cilvēku gāja bojā sprādziena rezultātā Beirūtas ostā