Pasažieri

"Rīgas satiksme" samaksāja 322 000 eiro fiktīvai firmai par padomiem par uzpildes stacijām

28
(atjaunots 08:53 24.12.2019)
Kompānija "Rīgas satiksme" uzpildes staciju būvniecības laikā ūdeņraža trolejbusiem izmantoja iepriekš nezināmas kompānijas pakalpojumus, kura nebija saistīta ar ūdeņraža iekārtām, kā arī nepiedalījās valsts un pašvaldību iepirkumos.

RĪGA, 24. decembris – Sputnik. Galvaspilsētas pašvaldības kompānija "Rīgas satiksme" 2017. gadā ūdeņraža uzpildes staciju būvniecības laikā vērsās pēc konsultācijām pie iepriekš nezināmas kompānijas, kurai par darbu samaksāja 322 tūkstošus eiro, raksta Tvnet.lv ar atsauci uz Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumu de facto.

Lieli plāni

2017. gadā kļuva zināms, ka "Rīgas satiksme" vēlas kļūt par pirmo absolūti autonomo uzņēmumu un izvest Rīgas ielas ekoloģiski tīrus ūdeņraža trolejbusus. Toreiz Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks pastāstīja, ka pilsēta saņems desmit trolejbusus, kuriem dīzeļa ģeneratoru vietā būs ūdeņraža degvielas elements.

Taču jau 2018. gada vasarā kļuva skaidrs, ka projekts, kuram bija jākļūst par Rīgas inovāciju pilsētas simbolu un kuram tika iztērēti aptuveni 16 miljoni eiro, no kuriem pusi piešķīra Eiropas Savienība, ir izgāzies.

Ūdeņraža uzpildes stacijas ēka Vienības gatvē tika uzbūvēta, visi desmit Rīgas pasūtītie trolejbusi tika saražoti, taču ielās neviens inovatīvais trolejbuss tā arī neizbrauca.

Projekta īstenošanas termiņus pārcēla uz 2018. gada pavasari, pēc tam – uz vasaru, bet tagad sola, ka jaunais transporta veids izbrauks galvaspilsētas ielās tikai nākamā gada rudenī.

"Rīgas satiksme" preses sekretārs Viktors Zaķis toreiz skaidroja, ka pie visa vainojamas problēmas ūdeņraža uzpildes stacijā. Pēc viņa sacītā, kopš 2018. gada sākuma uzpildes staciju testējuši poļu trolejbusu ražotāji, Nīderlandes un Dānijas ūdeņraža iekārtu speciālisti, taču problēmu novērst neesot izdevies, un tā iemeslu Zaķis saskata projekta unikalitātē.

Kas atklājies šoreiz

Savukārt tagad noskaidrojies, ka konsultācijas ūdeņraža trolejbusu uzpildes staciju būvniecības laikā sniedza uzņēmums Eyris Baltic, kurš tika izvēlēts bez atvērta konkursa, kā arī iepriekš nav piedalījies valsts un pašvaldību iepirkumos. Saskaņā ar izmeklēšanas datiem, izdevies noskaidrot, ka vairāk nekā pusi no šīs kompānijas apgrozījuma tobrīd sastādīja līdzekļi, kuri kā reizi tika saņemti no darījuma ar "Rīgas satiksmi".

Neskaitot to, nekādos atvērtos avotos nav informācijas, ka šis uzņēmums iepriekš būtu bijis saistīts ar ūdeņraža transportu vai arī ar citām eksperimentālām tehnoloģijām.

Pats uzņēmums Eyris Baltic pozicionē sevi kā firma, kura nodarbojas ar iekraušanas un izkraušanas tehnikas remontdarbiem. Uzņēmuma īpašnieks, kurš ir arī pārdošanas daļas direktors un ūdenssporta cienītājs, Andis Ratnieks interviju nesniedz, taču apgalvo, ka viņa kompānijas kontrolējusi uzpildes stacijas ūdeņraža iekārtas uzstādīšanu un sagatavoja tehnisko dokumentāciju. Pēc Ratnieka sacītā, šis ir Eyris Baltic pirmais šāda veida projekts, un viņš patstāvīgi aicināja piedalīties tajā ekspertus un zinātniekus.

Ir arī citi jautājumi pret "Rīgas satiksmi", kas saistīti ar ūdeņraža trolejbusiem. Uzņēmums iepriekš paziņoja, ka uzpildes stacija nodota ekspluatācijā, taču, kā noskaidroja LTV žurnālisti, runa ir nevis par iekārtu, bet gan par pašu ēku. Tehnika, kura tika piegādāta no Nīderlandes, pirmajās aukstuma dienās sasala un izgāja no ierindas. Divus gadus šo problēmu necentās novērst. Uzņēmums apgalvo, ka tagad visi bojājumi ir novērsti, taču vai tas nozīmē to, ka stacija ir gatava darbam, ir liels jautājums.

28
Pēc temata
"Nauda pazudīs "melnajā caurumā": opozīcija ir pret jaunām dotācijām "Rīgas satiksmei"
Stacijas slēgs, autobusu reisus samazinās: Latvijā sāks kursēt transports pēc izsaukuma
Sastiķējām, kā bija iespējams: Kučinskis pastāstīja par budžetu
"Rīgas satiksme" vērtē iespējas atcelt atlaides dažu kategoriju rīdziniekiem
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

18
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

18
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
Bērni

Pieci sarunas temati ar bērniem saistība ar vasaras brīvlaiku

6
(atjaunots 14:36 01.06.2020)
Latvijas glābēji lūdz vecākus neatstāt bērnus bez uzraudzības pie ūdens, iemācīt izmantot gāzes plīti un pastāstīt par ārkārtas dienestu telefona numuriem.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākoties bērnu vasaras brīvlaikam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina vecākus apspriest ar bērniem piecus drošības jautājumus.

Kā uzvesties pie ūdens

Peldēties ieteicams tikai oficiālās peldvietās (par to liecina zīme "peldēties atļauts"). Ja tuvumā nav šādu vietu, peldēšanai jāizvēlas vietas ar lēzenu krastu, ar cietu pamatu, bez spēcīgas straumes un ūdens vērpetēm.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Bērni drīkst spēlēties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (stīpas, matrači, bumbas un tml.), ieiet ūdenī un peldēt attālumā, kurā pieaugušais var labi viņus saskatīt un nepieciešamības gadījumā piesteigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu.

Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai braukājot ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, bērniem obligāti ir jāvelk virsū glābšanās veste.

VUGD atgādina, ka, paliekot uz mirkli pie ūdenstilpnes bez pieskatīšanas, mazs bērns var iekrist ūdenī un noslīkt. Piemēram, dīķis pie mājas bieži kļūst par traģēdijas iemeslu, tādēļ bērnus nedrīkst atstāt pagalmā bez uzraudzības, ja tajā ir dīķis vai piepūšamais baseins. VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās pie ūdenstilpnes ar bērnu – tā nav atpūta, bet gan dubultais darbs, jo bērni ir jāpieskata visu laiku, bez pārtraukuma. Pat ja uzmanība tiek novērsta uz minūti, var gadīties liela traģēdija.

Kas jādara, ja notikusi nelaime

Pieaugušajiem ir jāapspriež ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – kādos gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem un glābējiem pa tālruni 112 un kāda informācija viņiem ir jāsniedz, kā arī jāapspriež iespējamās darbības situācijās, kad telefons nav pa rokai – jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāpastāsta par notikušo.

Par jebkuru nelaimi nekavējoties ir jāziņo, jo tad vēl ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumu.

Bērnam ir jāzina, ka par nelaimes gadījumu viņu nesodīs. Citādi kritiskā brīdī bērns nedomās par to, kā izglābt sevi, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda.

Kā droši lietot gāzes plīti un elektroierīces

Skolēniem laiku pa laikam nāksies palikt mājās bez pieaugušo klātbūtnes. VUGD aicina vecākus parūpēties par to, lai bērniem nevajadzētu gatavot vai sildīt sev ēdienu uz gāzes plīts. Jo viņi, piemēram, var aizmirst par ieslēgtu plīti un aizskriet spēlēt ar draugiem, tādējādi sarīkojot ugunsgrēku.

lidosta Rīga
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Bērni ne vienmēr sarīko ugunsgrēku neuzmanības vai neapdomātas rīcības dēļ, dažkārt viņiem vienkārši trūkst zināšanu un iemaņu. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi apieties ar plīti vai citu sadzīves tehniku, VUGD piedāvā vecākiem sākumā parādīt bērniem, kā tas darām, ļaut bērniem atkārtot šīs darbības vecāku uzraudzībā un tikai pēc tam ļaut bērnam saimniekot virtuvē pašiem.

Paziņot pieaugušajiem par saviem plāniem

Vasaras brīvlaikā daudzi bērni paliks mājās vieni paši, tādēļ vecākiem ir jāiemāca bērni regulāri ziņot par to, kur viņi nolēmuši doties, ar ko un cik ilgi viņi tur būs. Katram vecākam ir jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns.

Nav ieteicams staigāt pamestās ēkās un būvlaukumos

Ja bērni pavada vasaras brīvlaiku pilsētā, palūdziet viņiem neizvēlēties par spēlēšanās un pastaigu vietu pamestas un vecas ēkas, kā arī būvlaukumus. Tur ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, gūt nopietnas traumas un pat iet bojā.

VUGD aicina vecākus apspriest ar bērniem viņu drošības jautājumus, lai bērni nekāpj uz ēku jumtiem un nestaigā pa pamestām būvēm.

6
Tagi:
bērni, ugunsdzēsēji
Pēc temata
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Ja ieraudzīsiet, pērciet: eksperts pastāstīja, kāda ir nākamā deficīta prece
Latvijā oficiāli atklāta peldsezona, taču iedzīvotājus aicina nemesties ūdenī