Rīgas dzemdību nama ēka pēc rekonstrukcijas

"Izmirstam": Latvijas iedzīvotāji pauž sašutumu sakarā ar jaunajiem demogrāfijas datiem

91
(atjaunots 08:36 24.12.2019)
Sociologs Jānis Hermanis, izpētot aktuālākos Centrālas statistikas pārvaldes datus par jaundzimušo skaitu Latvijā, prognozēja jaunu antirekordu.

RĪGA, 24. decembris – Sputnik. Aizejošais gads, iespējams, uzstādīs jaunu antirekordu jaundzimušo Latvijas pilsoņu skaita ziņā – demogrāfiskā bedre var kļūt par dziļāko kopš 2000. gada.

"Kamēr uzmanības centrā ir atkritumu krīze un ostas, Latvija slīd demogrāfiskā krīzē - dzimušo skaits tūlīt sasniegs jaunu antirekordu. To diez vai pieminēs Vecgada uzrunās. Jo šis jautājums acīmredzami nav starp prioritātēm," uzrakstīja Twitter Jānis Hermanis.

​Sociologa tvītam pievienotajā grafikā redzams, ka jaundzimušo skaits šī gada 11 mēnešos sastādījis vien 17 126 bērnus. Ja decembrī jaundzimušo būs mazāk nekā 1699, tad šis gads varētu pārspēt 2011. gada antirekordu, kad jaundzimušo skaits bijis zemākais kopš 2000. gada.

Twitter lietotāji bija nepatīkami pārsteigti saistībā ar šo ziņu un sāka aktīvi komentēt to, aicinot atbildēt, piemēram, Latvijas premjerministra padomnieku demogrāfijas jautājumos un bijušo Saeimas deputātu no Nacionālās apvienības Imantu Parādnieku.

​"Interesanti kā to var nokomentēt @Paradnieks (Imants Parādnieks – red. piez.)? Visu laiku @VL_TBLNNK stāsta, ka ir ļoti daudz, kas izdarīts demogrāfijas uzlabošanai (priekšvēlēšanu laikā tāds bija viens no saukļiem/ nopelniem)... un še tev - jauns antirekords," raksta sašutušais lietotājs ar lietotājvārdu vox populi.

​"Kreisie liberāļi sit plaukstas - paldies dievam, latvieši izmirst," uzskata Viesturs Rudzītis.

​"Bet Latvijas krievvalodīgajiem ir zemāki dzimstības radītāji," mierina visus Andris Kaševskis.

​"Diemžēl, turpmāk būs trakāk. Bērnu radīšanas vecumu sasniedz ļoti mazskaitlīga kohorta. Te vairs nelīdzētu pat mūsējo atgriešanās no ārvalstīm - arī tur vairs nav tā vecuma struktūra," ar nožēlu atzīmē Gatis Pāvils.

Savu dabūja ne vien Nacionālās apvienības pārstāvji, bet arī citi politiskie spēki no valdības koalīcijas.

​"@Jauna_Vienotiba noteikti ir sajūsmā par savu valdīšanas rezultātu. @VL_TBLNNK  arī var priecāties, kamēr baidījāt ar krieviem, tikmēr latvieši ir principā izmiruši. Ko neizdarīja 700 okupācijas gadi, to latvieši, paši valdot, izdarīja 30 gados," uzskata Māris Vaniņš.

​"Patiesība gan jau ir vēl dramatiskāka, ja izvērtētu bērnu un vecāku veselības stāvokļus. It kā vidējie mūža ilgumi pieaug, zīdaiņu mirstība neliela, tomēr kādas ir vecāku un bērnu veselības? IZDZIMSTAM... Jo arvien slimākiem vecākiem, dzimst slimāki bērni. Un nākamā paaudze..." rezumē lietotājs Man Nav Vienalga.

91
Pēc temata
Kaut kas ir jādara ar demogrāfiju: SVF brīdina Latviju par izaugsmes tempa kritumu
Demogrāfiskā katastrofa Latvijā: Iesalnieks atradis vainīgo
Integrācija latviešu stilā: naudu dalīs nacionāļi
Pasaules Banka: no Latvijas bēg izglītoti cilvēki
Kauņas panorāma, foto no arhīva

Eurolines atjaunos pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm

3
(atjaunots 12:00 05.06.2020)
Starptautiskā pasažieru pārvadātāja Eurolines autobusi tiks aizpildīti tikai uz pusi, turklāt pasažierus lūgs ceļot maskās.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. No šīsdienas autobusu pasažieru pārvadājumus no Rīgas uz Kauņu atsāks starptautiskais pasažieru pārvadātājs Eurolines, vēsta Tvnet.

No 15. jūnija plānots atsākt arī reisus uz Viļņu, Varšavu, Gdaņsku un Tallinu.

Eurolines vadītājs Edmunds Pavlovs pastāstīja, ka autobusu reisi tiks atsākti pakāpeniski.

Viņš atklāja, ka vispirms sāksies braucieni uz Lietuvu, no jūnija vidus atjaunosies reisi uz Tallinu, Varšavu, Gdaņsku. Pavlovs uzsvēra, ka uzņēmums novēros un novērtēs situāciju, jo tagad katra nedēļa atšķiras no iepriekšējās.

Uzņēmuma vadītājs piebilda, ka cilvēki vēlas ceļot un šī vajadzība nekur nav pazudusi.

Eurolines uzsvēra, ka, atsākot braucienus, liela uzmanība tiks veltīta drošībai – autobusi tiks dezinficēti un vēdināti pirms un pēc katra brauciena.

Pasažieriem autobusos būs pieejami dezinficējošie līdzekļi. Biļetes tiks pārdotas tikai uz katru otro vietu, tātad tiks garantēts drošs attālums starp pasažieriem. Viņu ķermeņa temperatūra tiks mērīta ar bezkontakta termometriem, bet autobusa vadītāji strādās maskās. Eurolines aicina pasažierus izmantot maksas brauciena laikā.

Iepriekš pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm atjaunoja kompānijas Ecolines un Lux Express. Tiek atjaunota arī aviosatiksme starp Baltijas valstīm.

3
Tagi:
Baltija, pasažieru pārvadājumi, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Lux Express" autobusi atkal savienos Rīgu un Tallinu
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Ērce, foto no arhīva

Valstī liels inficēto skaits: speciālisti brīdina par ērču nesto risku

4
(atjaunots 11:33 05.06.2020)
Šogad ērces Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Latvijas infektoloģijas centra speciāliste Irēna Anna Damberga LR4 programmā "Doma laukums" pastāstīja, kādu risku šogad sagādā ērces. Tās Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits, vēsta Rus.lsm.lv.

Damberga pastāstīja, ka, iespējams, ērču skaits nav lielāks nekā pērn. Mājās tās pārsvarā ienes mājdzīvnieki. Tomēr 3-4% ērču ir inficētas ar encefalītu, lai arī 2019. gadā slimības pārnēsātāju skaits nepārsniedza 1%.

Latvijas infektoloģijas centra dati liecina, ka pirmo ērci šogad izmeklēšanai atnesa jau 8. janvārī. Pēc tam 2020. gada pirmajos piecos mēnešos LIC saņēmis 551 ērci. 4,5% to vidū izrādījās inficētas ar encefalītu.

Pie tam Latvijas teritorijā izplatās relatīvi jauna ērču suga, tā saucamā pļavu ērce, kas bīstama gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Tās mīt aizaugušās pļavās.

Iepriekš vēstīts, ka līdz 7. maijam Latvijā bija diagnosticēti trīs ērču encefalīta gadījumi un 13 Laima slimības gadījumi.

Vēl joprojām iespējams vakcinēties pret ērču encefalītu, taču vakcīnu pret Laima slimību un erlihiozi nav, tāpēc ērces koduma gadījuma noteikti vismaz mēnesi jānovēro sava pašsajūta un pirmo simptomu gadījumā jāvēršas pie speciālistiem.

Iepriekš jau vēstīts, kādas sekas cilvēcei var nest globālā sasilšana. Tā var ne tikai skart bīstamu slimību un vīrusu izplatību, bet arī būtiski ietekmēt celtniecības nozari un infrastruktūru, lauksaimniecību un mežsaimniecību, veselības aprūpi un daudzas citas nozares.

4
Tagi:
ērce, Latvija
Pēc temata
Ne tikai encefalīts, arī Laima slimība: ar ko draud ērces kodiens Latvijā
Ērces atkal gatavojas uzbrukt Latvijai
Ērces, govis un zibens: kas draud Latvijas iedzīvotājiem vasarā
Latvijā pieaudzis ērču encefalīta gadījumu skaits