Aptieka, foto no arhīva

Augstākā tiesa aicina aptiekas "nešmaukties"

25
(atjaunots 13:56 23.12.2019)
Senāts aicinājis Ministru kabinetu likt Zāļu valsts aģentūrai neizturēties formāli pret aptieku atļaujas izsniegšanas jautājumu.

RĪGA, 23. decembris – Sputnik. Augstākās tiesas Senāts atcēla iepriekšējo Rīgas Apgabaltiesas lēmumu, kura Zāļu valsts aģentūras rīcību atzina par tiesisku, vēsta BB.lv.

Saskaņā ar aptieku darba noteikumiem, aptiekas tuvumā, kas nodarbojas ar zāļu izgatavošanu uz vietas, nevar tika atvērta cita aptieka, ja attālums starp tām ir mazāks par 500 metriem. Šāda nosacījuma mērķis ir pārliecināt aptieku īpašniekus ieguldīt līdzekļus farmaceitiskajās laboratorijās.

Taču Augstākās tiesas Senāts konstatēja, ka praksē aptieku tīklu īpašnieki sākumā atver laboratoriju, lai saņemtu atļauju, pēc kā slēdz to un atver citā aptiekā, kā rezultātā iedzīvotājiem bieži vien zāļu izgatavošanas pakalpojums uz vietas kļūst nepieejams.

Senāts aicina Ministru kabinetu likt Zāļu valsts aģentūrai izturēties pret aptieku atļauju izsniegšanu nevis tīri formāli, bet gan pārbaudot un analizējot aptieku darbu.

Pēdējā laikā parādās arvien vairāk pretenziju pret aptieku darbu Latvijā.

Saeimas izskatīšanā ir tautas iniciatīva par PVN samazinājumu medikamentiem no esošajiem 12% līdz 5%. Pēc petīcijas autoru domām, tas, pirmkārt, ļaus reāli samazināt zāļu cenas, un, otrkārt, ietaupīt arī budžeta līdzekļus, jo valsts maksā PVN par kompensējamām zālēm.

Turklāt Veselības ministrija plāno izstrādāt kārtību, saskaņā ar kuru aptieku tīkliem, kuri izveidos monopolu konkrētā reģionā, būs pienākums apvienoties vai samainīties vietām ar citām aptiekām.

Tas ļaus citām aptiekām ienākt šajā tirgū, kas veicinās konkurenci un paplašinās zāļu piedāvājumu, kuras ir pieejamas konkrētas teritorijas iedzīvotājiem.

25
Pēc temata
Ekonomikas ministrija: Latvijā ir tikai trīspadsmit diennakts aptiekas
Zāles pret skopumu: farmaceiti solās izstrādāt jaunu zāļu izcenojuma modeli
Aptieku uzcenojumu līderis: kāpēc zāles Latvijā ir dārgas
Konkurences padome noskaidrojusi, kāpēc Latvijā tik dārgas zāles
Juris Jansons

Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus

7
(atjaunots 08:27 25.02.2021)
Tiklīdz tiek ieviests jauns Covid-19 ierobežojums Tiesībsarga biroja saņemto sūdzību skaits divreiz pieaug, paziņoja Juris Jansons.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Pacientu šķirošana, policijas iejaukšanās privātajā dzīvē, tirdzniecības ierobežojumi – šādi jautājumi visvairāk satrauca Latvijas iedzīvotājus, kuri Covid-19 pandēmijas laikā vērsās Tiesībsarga birojā, ziņo tvnet.lv.

24. februārī tiesībsargs Juris Jansons piedalījās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē.

Tikšanās laikā Jansons pastāstīja, ka pandēmijā Birojs ir saskāries ar lielu darba apjomu, daļēji tas saistīts ar komunikācijas trūkumu ar iedzīvotājiem un ar valdības neloģiskajām rīcībām, ieviešot dažādus ierobežojumus. Pēc viņa vārdiem, tiklīdz tiek ieviests jauns ierobežojums vai tiek apspriesta tā lietderība, sūdzību skaitu, kas nonāk Biroja, pieaug divreiz. Cilvēki grib saprast, kāpēc tiek ieviests tāds vai citāds ierobežojums, un daudzi norāda uz to neloģiskumu.

Jansons pastāstīja arī, ka bija diezgan daudz satraucošu zvanu no cilvēkiem par pacientu šķirošanu pandēmijas laikā. "Šādās krīzes situācijās bija jābūt krīzes komunikācijai, un mēs to vairākkārt uzsvērām valdībai," pauda Jansons.

Viņš uzsvēra, ka bieži vien tas, ko saka premjers pēc valdības sēdēm, atšķiras no tā, ko runāja nozaru ministri. Attiecīgi pieaug neuzticība valdības lēmumu leģitimitātei.

Tiesībsarga biroja ziņojumā par 2020. gadu teikts, ka sākotnēji pieauga iesniegumu skaits par darba devēja noteiktu dīkstāvi, bezalgas atvaļinājumiem, darba devēju izvirzītām īpašām prasībām vai gluži pretēji – nepietiekamu piesardzību Covid-19 apstākļos, policijas pārlieku iejaukšanos pašizolācijā esošo cilvēku privātajā dzīvē, skolēnu brīvpusdienām un pārtikas pakām.

Savukārt rudenī cilvēki interesējās, vai prasības nēsāt aizsargmasku un ierobežojumi ekonomikā un tirdzniecība neaizskar iedzīvotāju pamattiesības.

7
Tagi:
Jansons, tiesībsargs, tirdzniecība, ierobežojumi, policija, valdība, koronavīruss
Pēc temata
Cilvēki salst: aptiekas lūdz mainīt ierobežojumus
Latvijas valdība – "pasaules aizkulišu" sazvērestības rezultāts, jeb Galva uz plauktiņa
"Kur jūs esat mūs noveduši?" Bāra īpašnieks raud policistu priekšā
No 1. marta Latvijā atkal būs pieejami frizieru pakalpojumi, manikīrs un pedikīrs
Swedbank

Latvijā reģistrēts holdings, kas pārvaldīs visas Swedbank grupas bankas Baltijā

19
(atjaunots 16:21 24.02.2021)
Holdingkompānija AS "Swedbank Baltics" ir nodibināta, lai stiprinātu visu Swedbank grupas banku klātbūtni reģionā.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Saskaņā ar portāla Firmas.lv datiem, Latvijā tika reģistrēta holdingkompānija AS "Swedbank Baltics", vēsta Bb.lv.

Šis holdings, kura pamatkapitāls ir 35 000 eiro, savā paspārnē apvienos visas Baltijā strādājošās Swedbank grupas bankas, lai stiprinātu klātbūtni reģionā.

AS "Swedbank Baltics" dibinātājs ir Zviedrijas Swedbank.

Kā paskaidroja Swedbank grupas prezidents Jenss Henriksons, pie pārmaiņām bankā strādāja jau gadu.

"Ar šo soli mēs vienkāršosim lēmumu pieņemšanu un palielināsim caurspīdību bankas pārvaldības struktūrā, lai pilnvērtīgi turpinātu ilgtermiņa stratēģijas īstenošanu mūsu mājas tirgos – Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un Zviedrijā," atzīmēja viņš paziņojumā medijiem.

AS "Swedbank Baltics" pakļautībā būs uzņēmumu grupa ar vienotu uzraudzības mehānismu. Par darbības caurskatāmību uzraudzības institūcijām būs atbildīgs holdings.

AS "Swedbank Baltics" plāno uzsākt pilnvērtīgu darbību 2021. gada vidū. Līdz tam plānots saņemt visas nepieciešamās regulatoru atļaujas.

Holdingam būs nepieciešami darbinieki visos Swedbank mājas tirgos.

Kā iepriekš atzīmēja "Swedbank Grupas" mediju attiecību vadītājs Jānis Krops, holdingkompānijas reģistrācija nekādi neietekmēs bankas klientus vai darbiniekus, bet palīdzēs pastiprināt Swedbank vadības pilnvaras. Jaunās holdinga kompānijas nodibināšana Latvijā palīdzēs pielāgoties Latvijas tirgus un uzraudzības prasībām.

Swedbank ir lielākā banka Baltijas valstīs. Tās klienti ir aptuveni trīs miljoni fizisku personu un apmēram, 280 000 uzņēmumu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, darbinieku skaits pārsniedz 6 000 cilvēku.

19
Tagi:
Swedbank
Pēc temata
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepietiek naudas ikdienas izdevumiem
Uzkrājumu pat vienas algas apmērā valstī nav 64% iedzīvotāju
Ieguldījumu un aktīvu apjoms audzis, peļņa kritusies: kas notiek Latvijas bankās
Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju