Ventspils mērs Aivars Lembergs

Lembergs pieprasa iztulkot ASV sankcijas latviešu valodā

100
(atjaunots 12:08 16.01.2020)
Aivars Lembergs uzrakstīja divas vēstules, kurās pieprasa paskaidrot, uz kāda pamata pret viņu tika ieviestas Amerikas sankcijas, turklāt paskaidrot to Latvijas valsts valodā.

RĪGA, 23. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. "Magņitska sarakstā" iekļautais Ventspils mērs Aivars Lembergs, spriežot pēc visa, negrasās padoties. Piektdien, 20. decembrī, viņš vērsās ar vēstulēm Ģenerālprokuratūrā un Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

Šīs vēstules mērs publicēja savā Facebook profilā, lai sabiedrība ir lietas kursā.

Kaut kādas apsūdzības kaut kādā darbībā

Pirmā vēstule ir adresēta Latvijas ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram. Tajā norādīts, ka Latvijas Finanšu izlūkdienests, pamatojoties uz naudas atmazgāšanas novēršanas likumiem, iekļāva pilsētas mēru personu sarakstā, kuras "tiek turētas aizdomā par sakariem ar teroristiskām darbībām".

Lembergs norāda, ka pēdējā laikā visos plašsaziņas līdzekļos tika izteiktas nepamatotas apsūdzības kaut kādā viņa prettiesiskā darbībā, kas kļuva par iemeslu iekļaušanai minētajos sankciju sarakstos. Līdzīgas apsūdzības izteica arī virkne Latvijas amatpersonu.

Balstoties uz šo, Lembergs palūdza ģenerālprokuroru atbildēt uz sekojošiem jautājumiem: vai pret viņu ir ierosināta kaut kāda jauna krimināllieta, par pamatu kurai kalpojusi viņa iekļaušana sankciju sarakstos. Un vai viņam ir piešķirts kaut kāds statuss atbilstoši Latvijas Krimināllikumam.

Otru vēstuli Ventspils mērs nosūtīja FKTK padomes priekšsēdētājam. Tajā Lembergs norādīja, ka pēc paziņojuma par viņa iekļaušanu sankciju sarakstos, atbildīgās iestādes un kredītiestādes veica virkni pasākumu, tostarp iesaldēja viņa vienīgo kontu un viņa tuvinieku – bērnu un sievas – kontus.

Tāpat publiski izskanēja informācija, ka Latvijas bankām ir pienākums izpildīt ASV sankcijas, un ikviens, kurš īstenos finanšu operācijas ar norādītajām personām, kuras atrodas sankciju sarakstā, arī var nonākt tajā.

Turklāt vēstulē tiek atzīmēts, ka viņam nebija sniegta detalizētāka informācija par to, cik ilgi pret viņu tiks piemēroti ierobežojumi, un kādas ir viņa likumīgās tiesības pieprasīt atcelt piemērotos ierobežojumus. Nedz bankas, kuras iesaldēja viņa un viņa tuvinieku kontus, nedz kāda uzraugošā iestāde nesniedza viņam tiesisku pamatojumu.

Ventspils mērs sniedz likumu un normatīvo aktu sarakstu, kuri nosaka sankciju piemērošanu Latvijas teritorijā. Viņš citē 2019. gada 9. jūlija Ministru Kabineta Noteikumus, kur teikts: "Latvijai juridiski obligātas ir tikai ANO un ES noteiktas sankcijas. Citu starptautisku organizāciju sankcijas ir politiski saistošas un nevar tikt ieviestas likumā noteiktā kārtībā." Tāpat likumos ir noteikts, ka sankciju ieviešanas uzraudzību īsteno Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Iztulkojiet valsts valodā

Lembergs norāda, ka FKTK 12. decembra preses konferencē viņam nepaziņoja, uz kādu nacionālo vai starptautisko tiesisko aktu pamata tika izstrādātas instrukcijas turpmākām Latvijas finanšu organizāciju darbībām.

Ventspils mērs atsaucas uz Satversmi, kur 90. pantā teikts: "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības." Tāpat Administratīvā procesa likumā teikts, ka privātpersonai ir tiesības saņemt izziņu par savām tiesībām konkrētajā tiesiskuma situācijā.

Nobeigumā Lembergs pieprasa FKTK sniegt viņam informāciju par to, uz kādu nacionālu un starptautisku tiesisko aktu pamata pret viņu tika piemērotas sankcijas. Sniegt paskaidrojumus par viņa tiesībām saistībā ar sankcijām un par banku pienākumiem attiecībā uz viņu.

Tāpat Lembergs pieprasīja sagatavot izrakstu no oficiālā dokumenta par sankcijām "ar tulkojumu valsts valodā", kā arī izskaidrot viņam šī dokumenta apstrīdēšanas kārtību un termiņus.

Vairākas desmitgades ilgstošie tiesu procesi, spriežot pēc visa, nav mazinājuši oligarha gatavību pieprasīt aizstāvību tiesas ceļa, un šīs vēstules kalpos par pamatu nākamām prasībām tiesā.

Turklāt atbildētāju skaitā var nokļūt ne vien Latvijas valsts iestādes. Netiek izslēgts arī tas, ka Lemberga tiesas precedents var gūt arī starptautisku mērogu, kā piemērs citām personām, kuras ir iekļautas sankciju sarakstos un vēlas apstrīdēt savu statusu.

100
Pēc temata
ASV ievieš sankcijas pret Lembergu un četriem uzņēmumiem Latvijā
Lembergs: Latvijai ir jāiesniedz nota ASV un jāzvana Trampam, nevis jāvaino Krievija
Atstumto mēru tandēms: vai Ušakovs un Lembergs apvienosies vēlēšanās Rīgā
Lembergam aizliegta iebraukšana ASV
Būvnieki ceļ vasaras terasi Domu laukumā, foto no arhīva

Rīga viena no drošākajām Eiropas pilsētām pēc pandēmijas

6
(atjaunots 14:33 05.06.2020)
Pandēmijas laikā slimnīcas Latvijā nebija pārslogotas un nepieciešamības gadījumā varēs uzņemt ceļotājus ar veselības problēmām.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Latvijas galvaspilsēta ir viena no drošākajām pilsētām Eiropā ceļojumiem pandēmijas laikā. Šo sarakstu publicējis portāls European Best Destinantions.

Saraksts sastādīts saskaņā ar pašreizējo epidemioloģisko situāciju un inficēto cilvēku skaitu valstīs, pieeju individuālās aizsardzības līdzekļiem un vietām slimnīcā uz cilvēku. Sarakstā iekļautas 20 valstis.

Līderu trijniekā minēta Tbilisi (Gruzija), Korfu (Grieķija) un Cavtata (Horvātija).

Rīga ieņēmusi sarakstā 19. vietu.

"50 reizes mazāk inficētu cilvēku nekā dažās Eiropas valstīs, Latvija ir viens no virzieniem, ko pandēmija skārusi vismazāk. Tās slimnīcās nekad nebija problēmu ar pārslodzi koronavīrusa dēļ," teikts aprakstā.

Reitingā iekļauta arī Lietuvas galvaspilsēta Viļņa.

Iepriekš portāls European Best Destinantions iekļāva Jūrmalu un Nidu Lietuvā starp drošajām Eiropas pludmalēm.

Neapšaubāmi, tā ir laba ziņa tūrisma nozarei Latvijā, kas cietusi no pandēmijas. Latvijas tūrisma firmām un viesnīcām ir ļoti svarīgi šogad piesaistīt ārvalstu tūristus, un drošas valsts reputācija šajā ziņā ir augstu vērtējama.

6
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, Rīga
Pēc temata
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Tūrisma operatoru asociācijas vadītāja: ceļojumi vairs nebūs tādi, kādi tie bija
Analītiķis: tūrisma nozare Latvijā var neatgūties no krīzes
Starptautiskās krievvalodīgo advokātu asociācijas viceprezidents Mihails Joffe, foto no arhīva

Advokāts: Latvijai nepatīk emigranti no Krievijas, bet amerikāņi nebrauc

12
(atjaunots 12:58 05.06.2020)
Politisku apsvērumu dēļ Latvija pieliek punktu programmai, kas ļāva saņemt termiņuzturēšanās atļauju apmaiņā pret investīcijām – valdībai nepatīk, ka valsti pārpludinājuši krievi ar uzturēšanās atļaujām.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Krievijas valdība sagatavojusi likumprojektu, kas ļauj ārvalstu uzņēmējiem saņemt uzturēšanās atļauju Krievijā apmaiņā pret investīcijām: nekustamā īpašuma iegāde, ieguldījumi valsts vērtspapīros vai Krievijas uzņēmumos, kā arī uzņēmuma nodibināšana.

Vienlaikus Latvijā premjerministrs Krišjānis Kariņš uzdevis ministrijām sagatavot ierosinājumus ar mērķi ierobežot analogu programmu, kas, pēc viņa vārdiem, vairs nav aktuāla un būtu jālikvidē.

Dažādās valstīs jau gadu desmitiem pastāv termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, Sputnik Latvija pastāstīja Starptautiskās krievvalodīgo advokātu asociācijas viceprezidents Mihails Joffe.

"Tādas programmas parādīšanās Krievijā nav neparasta, inovācija slēpjas finansiālās dalības apmērā. tāds pasākums daudziem uzņēmējiem atvieglos uzturēšanas Krievijā – saņemot uzturēšanās atļauju, uzturēšanās laiks valstī nav ierobežots, cilvēks var veikt jebkādu darba vai komerciālu darbību," konstatēja Joffe.

Viņš atzīmēja, ka uzturēšanās atļauju programma ir lietderīga, pārbaudīta un izstrādāta, bet Latvija vēlas to pārtraukt politisku apsvērumu dēļ.

"Latvija ir maza valsts ar nedaudziem iedzīvotājiem, taču atsakās no programmas politisku motīvu dēļ. Valdība raizējas par to, ka programmas dēļ Latviju sākuši pārpludināt krievvalodīgie no Krievijas, nevis amerikāņi. Tāpēc Latvijas valdība paziņoja, ka neredz jēgu programmā, ja termiņuzturēšanās atļauju apmaiņā pret investīcijām pārsvarā lūdz Krievijas pilsoņi," uzsvēra advokāts.

Statistika rāda, ka laikā no 2010. gada 1. jūlija līdz 2019. gada 30. jūnijam uzturēšanās atļauju par investīcijām Latvijā saņēmuši vairāk nekā 19 tūkstoši cilvēku. Ieguldījumi Latvijas ekonomikā minētās programmas ietvaros sastādījuši 1,5 miljardus eiro.

12
Tagi:
emigrācija, ASV, Krievija, Latvija, uzturēšanās atļauja
BelAES vadības panelis, foto no arhīva

Latvija apdraud Baltijas izstāšanos no BRELL

10
(atjaunots 15:52 05.06.2020)
Latvija neplāno atteikties no BelAES ražotās elektroenerģijas iepirkumiem. Baltijas valstis vēl joprojām nav parakstījušas vienošanos par enerģijas tirdzniecību ar trešajām valstīm, rezultātā var zust ES finansējums, kas nepieciešams izstāšanas no BRELL projektam.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Lietuvas valdība 3. jūnijā nepieņēma nekādu lēmumu par Baltijas valstu vienošanos par elektroenerģijas iegādi no trešajām valstīm. Latvija nevēlas atteikties no BelAES elektroenerģijas iegādēm, tāpēc apdraudēta Lietuvā pieņemtā likuma izpilde, kas aizliedz elektroenerģijas importu no Astravjecas.

Lietuvas Enerģētikas ministrija iesniedza Ministru kabinetā vienošanās projektu par elektroenerģijas iegādi no trešajām valstīm. Deklarācijas jaunākā versija (no 27. maija) atšķiras no agrākajām – "Baltijas valstu solidaritāte nepirkt Baltkrievijas elektrību" dokumentā aizvietota ar "Baltijas valstu solidaritāti" ar Lietuvas lēmumu nepirkt Baltkrievijas elektrību un izveidot elektrības izcelsmes garantijas sistēmu, kas ļaus Lietuvai īstenot likumu par BelAES ražotās elektroenerģijas neielaišanu savā tirgū.

Tātad Baltijas valstis nav pieņēmušas solidāru lēmumu par iepirkumiem no BelAES. Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns konstatēja, ka iemesls ir Latvijā – tā atteikusies no saistībām nepirkt elektroenerģiju no BelAES. Tāpēc formulējums deklarācijā ir mīkstināts. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka Latvija, Lietuva un Igaunija vispār neparakstīs nekādu līgumu un neapstiprinās jauno metodiku. Šī iemesla dēļ valstis var nesaņemt Eiropas Komisijas apstiprinājumu un līdzfinansējumu 75% apmērā no Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācijas projekta ar kontinentālās Eiropas tīkliem. Vaičūna skaidrojumu Seimam tīklā publicēja pazīstams diplomāts, "Sajūdis" aktīvists Albīns Januška.

Lietuvas valdība 3. jūnijā nepieņēma nekādu lēmumu, informēja premjerministrs Sauļus Skvernelis.

Politiķis atzīmēja, ka Lietuvai nav izdevīgi, ja netiks noslēgta vienošanās ar Igauniju un Latviju vai abu šo valstu divpusēja vienošanās par elektroenerģijas tirdzniecības metodiku ar trešajām valstīm. Skvernelis pauda cerību, ka pārrunās minētajā jautājumā aktīvāk piedalīsies Eiropas Komisija.

Pret dokumentu tā pašreizējā redakcijā iebilda konservatīvā opozīcija un pat ārlietu ministrs Lins Linkēvičs.

Ministrs atzina, ka Baltijas valstu iziešana no tā saucamā enerģētiskā loka BRELL novedīs pie cenu pieauguma, toties Latvija, Lietuva un Igaunija būšot neatkarīgas no austrumiem.

"Tā ir balansēšana starp politiku, pat starp ģeopolitiku un cenām. Mēs kādreiz agrāk diskutējām par lētāku desu, cik tā maksā patiesībā, jo tas ir kaut kas līdzīgs. Šeit patiesībā process ir plašāks: ja mēs patiešām vēlamies desinhronizēt savus tīklus ar austrumiem un sinhronizēt tos ar Rietumeiropu, nospraužot mērķim 2025. gadu, un redzam, cik grūti tas izdarāms, tās patiesībā ir ģeopolitiskas pūles, ne tikai lēta elektrība," teica ministrs intervijā Ziniu radijas.

"Ja kādam šķiet, ka ar lētu elektrību var šajā situācijā uzvarēt, domāju, viņš kļūdās. Tāpēc mums jāredz, ka kaut kam jānotiek uz kaut kā rēķina," viņš piezīmēja,

Ministrs atgādināja, ka līdzīga problēma risināta arī jautājumā par sašķidrinātās dabasgāzes termināli, taču tas, pēc viņa vārdiem, bija ģeopolitisks lūzums, kad izdevies atbrīvoties no energoresursu monopola.

Linkēvičs paskaidroja, ka pārrunas ar Baltijas valstīm turpināsies un jāpacenšas tajās aktīvāk iesaistīt EK.

BelAES starts

Baltkrievijas AES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 km attālumā no Viļņas. BelAES veidos divi energobloki. Tās būvdarbiem izraudzīts AES-2006 projekts — Krievijā izstrādāts jaunās paaudzes atomstacijas tipveida projekts "3+" ar uzlabotiem tehniski ekonomiskajiem rādītājiem, atbilstošs mūsdienu "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības, sanitārajām un higiēnas normatīvajiem aktiem. BelAES pirmā energobloka starts ieplānots 2020. gadā, otro energobloku - 2021. gadā, tajā jau veikti vairāk nekā 70% celtniecības un montāžas darbu.

Lietuva kopš būvdarbu sākuma izvirza pretenzijas pret atomelektrostaciju, un ar likumu atzinusi BelAES par "faktoru, kas apdraud nacionālo drošību". Lietuvā pieņemts likums, ar kuru plānots ierobežot elektroenerģijas importu no Baltkrievijas. Tāpat Viļņa aicināja citas valstis boikotēt elektrostaciju, taču iniciatīvu atbalstījusi tikai Polija.

Aprīļa sākumā Lietuvas prezidents Gitans Nausēda sarunā ar Baltijas valstu līderiem minēja, ka politiskajā deklarācijā par BelAES elektroenerģijas boikotu piedalās Lietuva un Igaunija, tomēr trūkst Latvijas ministra paraksta.

Savukārt Latvijas vēstnieks Baltkrievijā Einars Semanis paziņoja, ka Latvijas tirgus ir atvērts elektroenerģijas tirdzniecībai, viss notiek biržā, un piegādes perspektīvas no BelAES ir atkarīgas no pašiem patērētājiem un vidutājiem. Viņš atzīmēja, ka elektrotīkla infrastruktūra, kas saista Latviju ar Baltkrieviju, iet caur Lietuvu, taču "ir tehniskie saslēgumi caur Krievijas un Latvijas robežu".

10
Tagi:
Baltija, Latvija, BRELL, BelAES
Pēc temata
Uz neatgriešanos: Baltija pieprasījusi 1,2 miljardus eiro atslēgšanai no BRELL
Lietuva nesaprašanā par kaimiņu atteikšanos atslēgties no BRELL jūnijā
Eksperts: Baltija dzīvoja kā sienāzis no fabulas un nokļuvusi pasakā – pie sasistas siles
Latvija var organizēt enerģijas iegādi no BelAES bez Lietuvas starpniecības