Medikamenti aptiekā. Foto no arhīva

Zāles pret skopumu: farmaceiti solās izstrādāt jaunu zāļu izcenojuma modeli

21
(atjaunots 16:23 17.12.2019)
Ceturtdien, 19. decembrī, farmaceitiskajai nozarei jāprezentē, kā norāda Latvijas Veselības ministrijā, "desmitgades lielāko reformu"; tajā sola ierobežojumus gan kompensējamo, gan nekompensējamo zāļu uzcenojumam.

RĪGA, 17. decembris – Sputnik. Jau ne reizi vien konstatēts, ka zāļu iegāde Krievijā vai Baltkrievijā Latvijas iedzīvotājiem kļuvusi par ikdienu, jo tur ir krietni lētāk. Tomēr pat kaimiņiem ES – Lietuvā un Igaunijā -  cenas aptiekās ir ievērojami zemākas, nekā Latvijā, raksta avīze "Segodņa". Un tas tiek izskaidrots gaužām vienkārši: pārējās Baltijas valstīs uzcenojumam pastāv griesti. Savukārt Latvijā ir "mežonīgais kapitālisms".

Konkurences padome (KP) šajā sakarā konstatē: ražotāji sniedz Latvijai ļoti lielu atlaidi, taču gala cenu tas nekādā veidā neietekmē. 80% gadījumu rūpnīcas cena KP pārbaudītajām zālēm Latvijā ir zemāka, nekā Lietuvā un Igaunijā, un tikai 40% gadījumu aptiekās tās maksāja lētāk.

Par nodokļiem un uzcenojumiem

Šobrīd Latvijā zāļu cenu veidošanās mehānisms ir patērētājiem visneizdevīgākais Baltijas valstīs, spiesta apstiprināt Konkurences padome.

Gala cenu, kurā zāles tiek pārdotas aptiekā, veidojas no ražotāja cenas, liela vai vairumtirgotāja uzcenojuma, aptiekas uzcenojuma un PVN. Latvijā ir augstāki gan uzcenojumi, gan PVN – zālēm Latvijā piemēro 12% nodokli, Igaunijā – 9%, savukārt Lietuvā – 5%.

Latvijā lielie piegādātāji uzstāda uzcenojumu procentos no preces cenas ražotāja cenai, aptiekas – piegādātāja cenai. Lietuvā un Igaunijā pastāv uzcenojuma griesti. Tie neļauj gala cenai pieaugt pārāk stipri, pat ja pieaug ražotāja cena. Latvijā griesti ir tikai aptiekām un tikai valsts kompensējamajām zālēm, līdz ar to, ja vairumtirgotāja cena preparātam ir virs 71,14 eiro, uzcenojums nepārsniedz 6,05 eiro.

Salīdzinot aptuveni 20 Baltijā pirktāko preparātu cenas, KP konstatēja, ka atsevišķos gadījumos ražotāji piešķīra Latvijas lieltirgotājiem lielu atlaidi, taču gala cenu tas nekādā veidā neietekmēja. 80% gadījumu šo zāļu rūpnīcas cena Latvijā bijusi zemāka, nekā Lietuvā un Igaunijā, taču tikai 40% gadījumu aptiekās tās maksāja lētāk.

Cenu veidošanās mehānisms Latvijā ir visizdevīgākais lieltirgotājiem: tas sniedz iespēju noteikt maksimālu uzcenojumu. Aptieku uzcenojums Latvijā zālēm, kuras maksā 20 eiro, var sasniegt 4,92 eiro, Lietuvā – 3,57 eiro, Igaunijā – 3,09 eiro. Ja ražotājs maina cenu, uzcenojums procentos no preces cenas Latvijā arī pieaug, Lietuvā un Igaunijā nekompensējamajām zālēm – atduras pret "griestiem".

Ko lai dara ar to visu? Konkurences padome aicina izvērtēt iespēju ieviest fiksētu cenu katram zāļu iepakojumam un izmainīt cenu veidošanās mehānismu.

Baltijas iepirkumi vienkārši tiek sabotēti

To, ka Latvija "farmaceitiskā karteļa" dēļ zaudē miljoniem eiro, nesen apstiprināja pat Baltijas Asamblejas prezidents Jānis Vucāns.

Kā raksta avīze Neatkarīgā, aptieku lobijs ir tik ietekmīgs, ka sabotē pat Baltijas Asamblejas izveidoto platformu kopīgiem vakcīnu iepirkumiem. Asamblejas prezidents Jānis Vucāns minēja šajā sakarā vienkārši šokējošu piemēru. Pērn Baltijas valstu kopējos vakcīnu iepirkumos Lietuva ietaupīja vismaz 825 tūkstošus eiro, Igaunija – 700 tūkstošus eiro, savukārt Latvija – vien 58 tūkstošus eiro.

"Farmaceitiskais kartelis" spējis panākt, lai no Latvijas puses tiek sabotēti kopēji Baltijas vakcīnu iepirkumi, secina Neatkarīgā. Kas ir absolūti loģiski. Priekš kam tad viņiem tas ir vajadzīgs? Viss, ko Latvija nav ietaupījusi vakcīnu iepirkumos, matemātiski ir uzskatām par farmaceitisko preparātu vairumtirgotāju papildu peļņu.

Sola jaunu izcenojumu modeli

Krass pavērsiens tiek gaidīts 19. decembrī: farmaceitiskā nozare prezentēs jaunu fiksēto izcenojumu modeli.

Modelis balstās uz KP aprēķiniem, un tajā tiek solīti ierobežojumi gan kompensējamām, gan nekompensējamām zālēm.

"Šī ir desmitgades lielākā farmaceitiskās nozares reforma," norāda Veselības ministrijā.

Galvenā izmaiņu doma: zāļu cena nedrīkst ietekmēt patērētāju izmaksas.

Tiesa, būs arī pretošanās no nozares puses. Tādēļ paskatīsimies, ar ko tas viss rezultātā beigsies.

21
Pēc temata
Populāras zāles pret grēmām atsauc no aptiekām visā pasaulē
Tiesībsargs: Latvijā invalīdiem nākas izvēlēties – mirt bada nāvē vai nosalt
Vēzis Latvijā ir bizness: bez naudas onkoloģijas slimnieki klusām nomirst
Kā pareizi atbrīvoties no medikamentiem, lai tie nenokļūtu upēs

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi