Ventspils osta

Ventspils osta 8. janvārī varētu apturēt darbu: kravu īpašniekiem iesaka neriskēt

116
(atjaunots 08:27 17.12.2019)
Pagaidām kuģi turpina ienākt Ventspils ostā, taču no 8. janvāra kuģu īpašniekiem tas draud ar ASV sankciju ieviešanu.

RĪGA, 17. decembris – Sputnik. Apdrošināšanas kompānijas, kuras sniedz pakalpojumus kuģniecības kompānijām, iesaka klientiem nesūtīt kuģus uz Ventspils ostu pēc 8. janvāra, citādi pastāv risks nokļūt ASV sankciju sarakstā, raksta avīze Diena. Savukārt telekanāls TV3 pat nosauca vienu no šīm kompānijām – The West P&I Club.

Atgādināsim, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstos 9. decembrī iekļāva Ventspils mēru Aivaru Lembergu un četrus ar viņu saistītos uzņēmumus: Ventspils brīvostu, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa Attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Vienlaikus ASV Finanšu ministrija paziņoja, ka ieviesusi pārejas periodu 30 dienu garumā (beidzas 2020. gada 8. janvārī – red.), kura laikā organizācijām un kompānijām, kurām ir sakars ar minētajām struktūrām, jāpārtrauc finanšu operācijas un attiecības.

Šī iemesla dēļ valdība informēja par nodomu pārņemt savā ziņā kontroli pār Ventspils un Rīgas ostām. Satiksmes ministrija sagatavojusi grozījumus Ostu likumā. Plānots, ka ostas pārvaldīs jaundibināts uzņēmums, bet pašvaldību izvirzītie Rīgas un Ventspils ostu valdes locekļi amatus zaudēs. Turpmāk ostu valdes iecels valsts.

No Ventspils ostas valdes locekļa amata Aivars Lembergs atkāpās 10. decembrī. Savukārt 13. decembrī ar Ventspils Brīvostas valdes lēmumu tika atlaists ostas priekšnieks Imants Sarmulis, kurš ieņēma šo amatu kopš 1995. gada.

Patlaban Ventspils osta, lai arī saspringtā gaisotnē, bet turpina ikdienas darbu. Taču pagājušās nedēļas beigās sāka izplatīties pieņēmumi un prognozes par to, ka ostas darbs var apstāties jau nākamā gada sākumā.

Saskaņā ar avīzes Diena datiem, kompānijas, kuras sniedz apdrošināšanas pakalpojumus kuģniecības uzņēmumiem, jau ir brīdinājušas savus klientus, ka viņam nav ieteicams ienākt Ventspils ostā pēc 8. janvāra.

Šo informāciju apstiprina telekanāls TV3, kurš pat nosauca konkrētu apdrošinātāju, kurš pabrīdinājis klientus par iespējamām sankcijām, – tā ir britu kompānija The West P&I Club.

Bijušais ostas pārvaldnieks Imants Sarmulis nespēja nedz apstiprināt, nedz noliegt šo informāciju.

"Manā rīcībā nav šādas informācijas, tomēr nevaru izslēgt, a šādas sarunas ir bijušas starp komersantiem un apdrošinātājiem. Protams – ja kuģis ienāk pēc 8. janvāra un saņem Ventspils Brīvostas pārvaldes kā sankcionētas juridiskas personas pakalpojumus, tas riskē nokļūt sankciju ietekmē. Protams, tad ir jādomā, vai nākt uz Ventspili. Satraukums biznesa vidē, protams, ir," paziņoja Sarmulis.

Pēc viņa sacītā, patlaban ir grūti prognozēt, kādā mērā beigu beigās Ventspils ostu ietekmē ASV sankcijas.

"Es tikai varu nosaukt skaitļus – gada laikā ostā strādājošie termināļi apgroza 260 miljonus eiro, bet Ventspils Brīvosta – 22 miljonus eiro. taču viss ir atkarīgs no tā, cik ilgi brīvosta atradīsies sankciju sarakstā un kā notiks iespējamā kravu plūsmas samazināšanās – vai pakāpeniski vai uzreiz strauji. To tagad ir grūti novērtēt. Negribu spekulēt, es tikai nosaucu apgrozījuma apjomu, taču nevaru šobrīd prognozēt, kādā mērā ostas darbība tiks apgrūtināta. Ja tas jautājums atrisināsies ātri, iespējams, nekādā mērā," pateica Sarmulis.

Tikmēr par Ventspils ostas kravām jau sākuši interesēties kaimiņi no Lietuva un Igaunijas, pirmām kārtām runa ir par naftas produktiem. Gan Klaipēdas, gan Tallinas ostā paziņoja, ka ir gatavi apkalpot šīs plūsmas.

Sarmulis, komentējot iespējamo kravu aiziešanu uz kaimiņvalstu ostām, paziņoja: "Domāju, ka zaudētās kravas atpakaļ nevarēs dabūt. Par to, ka kaimiņvalstu ostas pastāvīgi skatās un gaida, kad varētu kādas kravas pārvilināt pie sevis, nekādu šaubu nav, jo šobrīd ir ļoti liela konkurence, galvenokārt par kravām no Krievijas un Baltkrievijas."

116
Pēc temata
Burovs pastāstīja par domes nākotni, mācībām krievu valodā un ostas pārvaldi
Bijušais Liepājas mērs: Kariņa valdība nemīl pašvaldības
Latvijas ostas: Rīga pazaudēja trešdaļu ogļu, Ventspils dubultojis beramo kravu apjomu
Latvijā atzīst, ka mērķtiecīgi iznīcina uz Krieviju orientētus uzņēmumus
Skolnieks. Foto no arhīva

Šuplinska: vecāko klašu skolēniem tālmācības nav kļuvušas par izaicinājumu

3
(atjaunots 14:51 01.06.2020)
Vecāko klašu skolēni jau tā prot strādāt patstāvīgi, savukārt jaunāko klašu skolēniem tika palaists kanāls "Tava klase": izglītības un zinātnes ministre nesaskata problēmas tālmācībās.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Eksāmenu rezultāti 12. klasēs nebūs atkarīgi no tālmācībām, paziņoja Latvijas Radio intervijā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Devīto klašu skolēnu centralizētie valsts eksāmeni šogad ir atcelti, savukārt 12. klašu skolēniem tie notiks saīsinātā veidā.

Eksāmenu laikā telpās varēs atrasties ne vairāk par noteiktu cilvēku skaitu, kas ievēros sociālo distanci. Tā kā katrs eksāmens ilgs ne vairāk par 3 stundām, skolēni var nenēsāt sejas maskas. Par izņēmumu var kļūt klases, kurās mācās bērni ar hroniskām slimībām vai ir skolotāji no riska grupām.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Šuplinska ir pārliecināta, ka Latvijas skolu pāreja pie tālmācībām marta vidū neietekmēs eksāmenu rezultātus. Pēc viņas sacītā, parasti jaunas vielas apgūšana 12. klasē tiek pabeigta marta sākumā.

Tiesa, viņa pieļauj, ka tālmācību dēļ varēja parādīties stress. No otras puses skatoties, pēc viņas teiktā, maija otrajā pusē skolēniem bija iespēja tikties ar skolotājiem un klasesbiedriem konsultācijās, kas mazināja spriedzi.

"Cits jautājums, cik skolēni paši bijuši gatavi un noskaņojušies mācību procesam, vai daudzi nav paļāvušies uz medijos vairākkārt izskanējušo iespējamo [eksāmenu] atcelšanu," sacīja Šuplinska.

Kopumā, novērtējot tālmācības, ministre atzīmēja, ka sākumā process gāja grūti, pēc tam kļuva par ieradumu un beidzās samērā neslikti.

"Kā norāda direktori, grūtības bija tiem bērniem, kuri arī skolas laikā nespēj īsti tikt ar vielu galā. Savukārt vecākajām klasēm īsti izaicinājumu nebija. Patstāvīgais un plānotais darbs viņiem ir krietni ierastāks."

Viņa piekrita tam, ka 1.-6. klašu skolēniem ir bijušas grūtības, taču atgādināja, ka viņiem bija pieejams izglītojošais telekanāls "Tava klase".

Aprīļa beigās trīs 12. klases skolnieces no Rīgas uzrakstīja Šuplinskai atklātu vēstuli ar piedāvājumu atcelt centralizētos valsts eksāmenus 12. klasēs vai pārtraukt mācības visos priekšmetos, izņemot tos, kuros obligātie eksāmeni notiks.

Viņas norādīja, ka tālmācības neatstāj viņām laiku gatavoties eksāmeniem. Turklāt pandēmijas apstākļos eksāmeni un neziņa par to, kā un kādā formātā tie notiks, rada papildu stresu, tādēļ arī rezultāti var izrādīties sliktāki, nekā iepriekšējos gados.

Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva uzskata, ka tālmācības ir palielinājušas noslāņošanos starp bērniem: skolēni, kuriem palīdzēja vecāki, jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi turpināja mācības, atšķirībā no bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

3
Pēc temata
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Atjaunojiet krievu valodu skolās vismaz karantīnas laikā: aktīvists vēršas pie premjera
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

21
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

21
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
KF Federācijas padomes Starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs

Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām

0
(atjaunots 17:07 01.06.2020)
Bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa iepriekš paziņoja, ka aiz vardarbības ASV protestu laikā varētu stāvēt Krievija.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Apsūdzību izteikšana Krievijai protesta akciju rīkošanā ASV var būt daļa no kārtējās pret Krieviju vērstās kampaņas, kura, kā jau vienmēr, balstās uz viltus ziņām, paziņoja KF Federācijas padomes Starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs, vēsta RIA Novosti.

Bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa iepriekš paziņoja, ka aiz vardarbības ASV protestu laikā varētu stāvēt Krievija. Taču nekādus pierādījumus vai konkrētus faktus Raisa nesniedza.

"Tas ir noticis. Amerikāņu viltus ziņu mašīna, čerkstoši krakšķot un klepojot, beidzot ieskandēja sen prognozēto darbību," uzrakstīja Facebook Kosačovs.

"Un tas būtu bijis smieklīgi. Taču būs skumji, jo šī var būt pirmā bezdelīga, aiz kuras atlidos vārnu bari," paziņoja senators, uzsverot, ka "slikti ož nebūt ne Krievijā".

Pēc parlamentārieša sacītā, ļoti gribētos ticēt, ka oficiālajā Vašingtonā "šoreiz pietiks arī apziņas par visām Amerikas pilsētās notiekošajām šausmām – patiesi līdzjūtības vārdi visiem, kas ir cietis, un tiem, kas vēl cietīs – un elementāra izdzīvošanas instinkta, kas nepieļauj politiskās spēles nacionālās traģēdijas laikā".

Tāpat Kosačovs atzīmēja, ka Raisas paziņojums ir "tiešs aizvainojums – turklāt ne tik daudz Krievijai, kuras šajā situācijā vienkārši nav un nevar būt, cik pašai tautai un ASV pilsoņa Džordža Floida piemiņai".

Nekārtības izcēlās Mineapolisā un vairākās citās pilsētās pēc afroamerikāņa Džordža Floida policistu izraisītās nāves. Internetā parādījās video, kuros redzams, ka policisti uzlika Floidam roku dzelžus, nogāza viņu uz zemes un trijatā uzgāzās viņam virsū. Turklāt viens no viņiem uzkāpa ar celi viņam uz kakla. Floids videoierakstā vairākas reizes saka, ka nevar paelpot, pēc kā apklust. Viņš nomira reanimācijā. Pēc nekārtību sākuma tika atlaisti četri policisti, savukārt vienu no viņiem apsūdzēja nonāvēšanā aiz neuzmanības.

0
Tagi:
viltus ziņas, protesti, Krievija, ASV
Pēc temata
ASV miljardieri steigšus maina dolārus pret zeltu
Jaunā "ļaunuma impērija": profesors pastāstīja, ar ko Ķīna aizkaitinājusi ASV
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Kas noticis gaisā? Kāpēc ASV GS krita histērijā pēc tikšanās ar KF lidmašīnām