Aptieka. Foto no arhīva

Sadraudzēsies vai samainīsies vietām: Veselības ministrija ķersies klāt aptiekām

28
(atjaunots 13:29 16.12.2019)
Veselības ministrija grasās apkarot aptieku tīklu monopolu Latvijas reģionos, kura dēļ cieš vietējie iedzīvotāji.

RĪGA, 16. decembris – Sputnik. Veselības ministrijā izstrādā jaunu kārtību, saskaņā ar kuru aptieku tīkliem, kuri izveidojuši monopolu konkrētā reģionā, būs jāapvienojas vai jāsamainās vietām ar citām aptiekām, vēsta "MK Latvija".

Veselības ministre Ilze Viņķele pastāstīja, ka aptieku tīkli Latvijā ir iedalīti nevienveidīgi, un bieži vien rodas situācijas, kad vienā pilsētā un rajonā ir tikai viena tīkla aptiekas. Tas kropļo tirgu un ļauj komersantiem turēt augstas medikamentu cenas.

Piemēra kārtā Viņķele minēja Āgenskalnu Rīgā un Rēzekni, kur ir nepieciešama ministrijas iejaukšanās esošajā aptieku tīklu iedalījumā.

Visas aptiekas Āgenskalnā patlaban ietilpst aptieku tīklā "Mēness aptieka", kurš savukārt pieder kompāniju grupai Repharm. Ja šajā tīklā nav kaut kādu konkrētu zāļu, pēc tām nākas braukt uz kaimiņu rajoniem. Āgenskalna iedzīvotāji palūdza veselības ministrei iejaukties situācijā un likvidēt "Mēness aptiekas" monopolu, kurš pārkāpj viņu tiesības izvēlēties viņiem cenas ziņā pieejamākās un izdevīgākās zāles.

Rēzeknē strādā divas aptiekas, kuras atrodas tālu viena no otras. Tajās piedāvātais zāļu klāsts atšķiras, un vietējiem iedzīvotājiem nereti nākas ceļot apkārt pilsētai, lai nopirktu nepieciešamos medicīniskos preparātus.

Turklāt, saskaņā ar ministres informāciju, zāļu vairumtirgotāji nereti pārdod noteiktas medikamentu grupas tikai un vienīgi "savējām" aptiekām, un atsevišķu rajonu iedzīvotājiem nepieciešamās zāles kļūst nepieejamas.

Pēc Viņķeles sacītā, saistībā ar šo un analoģiskām situācijām, kuras izveidojušās citviet Latvijā, Veselības ministrija izskata darbu veikšanu divos pamatvirzienos.

"Ja, piemēram, konkrētā reģionā pastāv četras vienas ķēdes aptiekas, noteiktā laika periodā tām tiktu uzlikts pienākums apvienoties," paskaidroja pirmo ideju ministre, paskaidrojot, ka šāda apvienošanās ļaus citām aptiekām ienākt šajā tirgū, kas veicinās konkurenci u paplašinās zāļu klāstu, kurš kļūs pieejams konkrētās teritorijas iedzīvotājiem.

Otrais variants, kuru patlaban izskata ministrija, paredz, ka vienai no monopola ķēdes aptiekām konkrētajā teritorijā būs jāsamainās vietām ar cita tīkla aptieku, "ielaižot to reģiona tirgū". Viņķele uzsvēra, ka šādas idejas virzības gadījumā jāņem vērā visi ekonomiskie faktori, tostarp investīciju aizsardzību.

"Es saprotu, ka tā būs ārkārtīgi smaga saruna, bet tas ko es vēlos apliecināt, ir, ka es esmu gatava uzsākt diskusiju," piebilda viņa.

Pēc ministrijas domām, šādu reformu galvenie mērķi ir nodrošināt vienveidīgāku aptieku teritoriālo iedalījumu, aptieku koncentrācijas samazinājums, no kuras cieš to rentabilitāte, un iedzīvotājiem pieejamās farmaceitiskās palīdzības kvalitātes uzlabošana.

28
Pēc temata
Lauku aptiekas Latvijā gaida jauns trieciens
Kozlovska: kompensējamās zāles arī jāpārdod pa daļām
Latvijā zāles tirgo uz kredīta. Kas notiks tālāk?
Veselības ministrija piespiedīs pirkt lētākās tabletes

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi