Twitter lapa planšetdatora ekrānā, foto no arhīva

NATO pateica "vajag"! Latvijā plāno pastiprināt sociālo tīklu cenzūru

184
(atjaunots 13:51 15.12.2019)
Komentāri Facebook un Twitter tiek atcelti: Latvija, izskatās, liks lietotājiem paturēt savu viedokli pie sevis – tā pateica NATO.

RĪGA, 15. decembris – Sputnik. Izskatās, ka tuvākajā nākotnē Latvijas iedzīvotāji vairs nespēs baudīt viedokļa paušanas brīvību sociālajos tīklos Facebook un Twitter. Speciāli apmācīti cilvēki ķersies klāt nemiera iznīdēšanai, kurš lej ūdeni uz ģeopolitiskā pretinieka dzirnavām, raksta Nikolajs Kabanovs Latvijas avīzē "Segodņa".

Kāda vecmāmiņa teica…

Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātē, sera Jesajas Berlina auditorijā notika simpozijs "Dezinformācija, mediju pratība un sociālo mediju regulēšana". Raksturīgi ir tas, ka zem Rīgas britu brīvdomātāja portreta uzstājās ierēdņi no NATO speciālās apakšvienības Stratcom, kas dislocēta Rīgā.

LU profesors Jānis Ikstens atcerējās, kā bērnībā vecmāmiņa stāstīja viņam par baisajiem Otrā pasaules kara notikumiem – un viņam tik ļoti negribējās tajā nokļūt.

"Šobrīd es atkal sevi redzu uz frontes līnijas. Bumbas nekrīt, taču notiek informācijas karš. Kā lai pretojas šai agresijai? Mūsu vērtības, ticība ir upuri šajā karā," padalījās savās izjūtās profesors.

Ziemeļatlantijas alianses Stratēģiskās komunikācijas kompetences centra vecākais eksperts Sebastjans Bejs (Zviedrija) sāka ar studentu aicināšanu STRATCOM internatūrā. NATO tikko akreditētā iestāde laida klajā atskaiti par sociālo tīklu ļaunprātīgu izmantošanu.

"Tas, protams, ir ārkārtīgi viegli. Nopirkt 1000 skatījumu rādītāju kādam video, 100 atzīmju "Man patīk" un 10 pozitīvus komentārus var par 16 dolāriem un 54 centiem! Lielāko daļu atsauksmju uzrakstījusi mašīna," apgalvoja eksperts. Pats viņš atstāja atsauksmes zem noteiktām publikācijām, un pēc tam ar pārsteigumu raudzījās, kā tos pavairo Interneta roboti!

Augstas efektivitātes instruments ir "metamanipulācija". Piemēram, jūs ieejat populārajā YouTube resursā, un jums piedāvā noskatīties noteiktus video, kuri pēc konteksta jau ir saistīti ar jūsu iepriekš meklētiem video.

Par atsevišķu naudu var pasūtīt arī komentārus pēc būtības. Beja kungs nodemonstrēja šādas Interneta lapas krievu interfeisu, kur bija logs "Par ko rakstīt" un cenrādis: " Tā ir liela industrija, ne atsevišķa lapa."

"Nevajag domāt, ka tas viss ir saistīts ar Kremli. Daudzus jaunus inženierus nepieņēma darbā Google vai Facebook, un tādēļ viņi piedāvā šāda veida servisus. 90% "uzdzītā" trafika ir tikai komerciāli mērķi. Taču šos pakalpojumus izmanto politisko kampaņu nolūkos!" norādīja zviedru eksperts.

Viltus video dzēšanas kampaņas ietvaros Google izdzēsa vairāk nekā 3 miljonus videoierakstu no YouTube. Taču eksperimenta kārtā STRATCOM iemeta virkni līdzīgu publikāciju un pēc kāda laika pārliecinājās, ka 80% šāda satura joprojām ir pieejami.

Vispār izmantošanas biežuma ziņā manipulācijas nolūkos reitings izveidojies šādi: Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Novērst manipulācijas tiklos

Bejs deva dažus īpaši vērā ņemamus padomus dažādām "sociālajām platformām": "regulēt sociālo tīklu manipulāciju tirgu", "uzstādīt neatkarīgu un labi finansētu novērošanu". Turklāt tam visam ir jānotiek visas Interneta industrijas ietvaros, savukārt alianse visaptveroši ir gatava to veicināt.

Dzīvus cilvēkus sociālajos medijos sen aizstājis milzīgs skaits botu – automātiski sevi mācošo aģentu. Tos var samērā viegli noteikt pēc milzīga "draugu" skaita, pārsteidzoši skaistām fotogrāfijām un nenormālas aktivitātes, kurai, jāsaka, nav personificēta rakstura, toties tie reproducē svešu informāciju. Piemēram, noteikta virziena mediju informāciju.

Tā, ja paņemt NATO kritizēšanu, tad 30% komentāru ir publicēti krievu valodā, un Beja kungs ir pārliecināts, ka lielākā daļa no tiem ir izveidota automātiski.

Uz ekrāna parādījās Interneta lapu ekrānbildes ar draudīgiem nosaukumiem "Doņecka", "Jaunkrievija"… Lūk, tepat speciāli sociālajiem tīkliem sagatavota kampaņa ar devīzi: "NATO ir gatava ziedot Poliju un Baltijas valstis konfliktā ar Krieviju".

Hibrīdkarš no KF puses (ar publikāciju palīdzību sociālajos tīklos) pielieto arī konkrētu NATO kareivju atrašanās vietas noteikšanu, kuri ir dislocēti Baltijā. Tajā ļoti palīdz ģeolokācija, kas ir iebūvēta viedtālruņos.

Tiesa, pateicoties šādām norādēm iepriekš Bellingcat komandas pētnieki izteica tālejošus secinājumus par Krievijas kareivju dalību Donbasa karā – tādēļ ikviena tehnoloģija strādā abos virzienos.

STRATCOM pat radīja viltus alianses kareivjus, lai Internetā tos novēro potenciālais pretinieks. Lūk, cik tālu aizgājis zinātniski-tehniskais progress! Kā saka, jebkura kaprīze par jūsu naudu.

Taču būtībā viss ir vairāk nekā nopietni, pārliecināts Bejs. "Mans visbaisākais murgs ir genocīds Ruandā. Toreiz aicinājumiem slepkavot izmantoja radio, tagad tie būtu sociālie tīkli," izteica atklātu atzīšanos viņš.

Iznīcināt "Kremļa hidru"

Oless Kuļčickis, Eiropas Inovāciju aģentūras (Ukraina) eksperts, prezentēja projektu COMPACT – vairāku NATO valstu un biedru konsorciju, kura mērķis ir pētīt sociālo tīklu platformas un ierobežot dezinformāciju.

Tostarp, no influenceru – populāru un ietekmīgu sociālo tīklu personu – puses, kuri ar tūkstošiem sekotājiem par naudu piedāvā ne tikai preču reklāmu, bet arī, piemēram, sniedz medicīniskus padomus, un tas jau apdraud veselību.

Protams, Ukrainas "demokrātiskā sabiedrība" pirmām kārtām stājas pretī "KF virtuālajai agresijai", kā nolūkos tiek veidoti tādi atmaskojoši resursi, kā, piemēram, StopFake, "Fejkogriz"…

"Krievu propaganda nav nesenas pagātnes izgudrojums. Tai ir dziļas saknes, kuras atrodamas vēl Padomju Savienības laikos," deklarēja Kuļčickis, parādot uz ekrāna riebīgās "Kremļa propagandas" attēlu ar datoriem galvu vietā…

Gribētos atgādināt kungam no Kijevas, ka Ukrainas nacionālistu organizācijas un Ukrainas pretošanās armijas propagandisti vispār jau arī darbojas vismaz pēdējos 80 gadus. Savukārt par tās šodienas izpildījuma intelektuālo virsotni var atzīt desmit miljonus reižu noskatītos lamu vārdu pārpilnos futbola saukļus par kaimiņvalsts prezidentu.

Lielā mērā tas viss norisinājās "mūsu diženie izlūki – viņu viltīgie spiegi" garā. Auditorijas vairākumu veidoja LU studenti, kuri sačukstējās un klusi smējās savā starpā, taču neuzdeva jautājumus.

Un kā lai tad no viņiem izaudzina neredzamās frontes cīnītājus? Jā, STRATCOM sagaida grūta cīņa par prātiem…

184
Pēc temata
Simoņana atbildēja uz rusofobu histēriju par "Mašu un Lāci"
NATO uzskata Jautro un atjautīgo klubu par "Kremļa politisko instrumentu"
Var apgūt pat 100 miljonus: EP deputāte par ES naudas šķiešanu cīņā ar Krieviju
Puiši, ekstraverti mūsējos sit! Kāpēc KVN ir bīstamāks nekā KGB

Sezona šogad sākusies agrāk: ārsti brīdina par lielu pulku ērču

6
(atjaunots 17:10 03.06.2020)
Siltā ziema būtiski ietekmējusi ērču populāciju, turklāt Latvijā aizvien straujāk izplatās šajā reģionā relatīvi jauna ērce, slimību pārnēsātāja, kas bīstama gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Latvijas infektoloģijas centrs (LIC) apstiprinājis entomologu bažas par to, ka šogad gaidāms milzīgs ērču skaits, vēsta jauns.lv.

LIC pastāstīja, ka pirmā ērce pārbaudei atnesta jau janvārī, un piezīmēja, ka Latvijas teritorijā izplatās relatīvi jaunas sugas ērce, tā saucamā pļavu ērce, kas bīstama gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.

Pļavu ērces mitinās aizaugušās pļavās. Viena mātīte vidēji izdēj līdz 6 tūkstošus olu, tāpēc to populācija ir ļoti liela.

Ērču izplatība Latvijā saistīta ar pamestajām cirsmām, atmatā aizlaistajiem laukiem, kuros gadiem ilgi nav izcirsti krūmāji, un dzīvnieku migrāciju.

Pļavu ērces ir encefalīta, Laima slimības un erlihiozes, kā arī suņiem bīstamās babeziozes pārnēsātājas.

Līdztekus Latvijā relatīvi jaunajai ērču sugai siltās ziemas dēļ ļoti aktīvi ir arī divu citu sugu ērču parstāves. 2020.gada pirmajos 5 mēnešos LIC pārbaudei saņemta 551 ērce, no tām 4,5% izrādījušies encefalīta pārnēsātāji.

Slimību profilakses un kontroles centrs informeja, ka līdz 7. maijam diagnosticēti trīs ērču encefalīta un 13 Laima slimības gadījumi.

Vēl joprojām iespējams vakcinēties pret ērču encefalītu, taču vakcīnu pret Laima slimību un erlihiozi nav, tāpēc ērces koduma gadījuma noteikti vismaz mēnesi jānovēro sava pašsajūta un pirmo simptomu gadījumā jāvēršas pie speciālistiem.

Iepriekš jau vēstīts, kādas sekas cilvēcei var nest globālā sasilšana. Tā var ne tikai skart bīstamu slimību un vīrusu izplatību, bet arī būtiski ietekmēt celtniecības nozari un infrastruktūru, lauksaimniecību un mežsaimniecību, veselības aprūpi un daudzas citas nozares.

6
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Klimatologs: globālās sasilšanas dēļ XXI gs. gaidāmas ekstremālas dabas parādības
National Geographic paskaidroja, kāpēc Baltija varētu aiziet zem ūdens
Klimata pārmaiņas: kas sagaidāms Latvijā
Ne tikai encefalīts, arī Laima slimība: ar ko draud ērces kodiens Latvijā
 Vilis Krištopāns

Krištopāns: valdība slīcina ekonomiku, valsts nākotne medīt zaķus

26
(atjaunots 16:52 03.06.2020)
Visgudrākā politika būtu panākt, lai Latvijā ierastos bagātnieki, taču valdība plānveidīgi iznīcina valstij izdevīgo uzturēšanās atļauju programmu.

RĪGA, 3. jūnijs – Sputnik. Gandrīz puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju – 48% atbalstīja termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas programmu apmaiņā pret investīcijām, 32% respondentu to uzskata par nevajadzīgu. Premjerministrs Krišjānis Kariņš iepriekš paziņoja, ka programma vairs nav aktuāla un būtu jālikvidē.

Cilvēkiem Latvijā patlaban nav laika pārdomām par uzturēšanās atļauju programmu, sarunā ar Sputnik Latvija paziņoja valsts bijušais Ministru prezidents Vilis Krištopāns.

"Vienkāršo cilvēku patlaban nodarbina jautājums, kā nepalikt bez darba un par ko nopirkt maizi – kādas tur uzturēšanās atļaujas! Sabiedriskais viedoklis rāda, ka 90% cilvēku tas ir absolūti vienaldzīgi. Un vēl ir cilvēki, kuri saka – nē, mēs nevienu šurp nekādā gadījumā nelaidīsim. Tā ir tuvredzīga un stulba domāšana," uzsvēra Krištopāns.

Diemžēl tikai retais saprot, ka nav liela muiža – piespiest pusmiljonu nabagu aizbraukt, atzīmēja ekspremjers.

"Pati gudrākā politika ir panākt, lai Latvijā ierastos bagātie. Tā ir uzturēšanās atļauju programmas būtība, un to ierobežo līdz ar tranzītu un dzelzceļu. Tad jau slēgsim ciet visu ekonomiku un dzīvosim kā agrāk – medīsim mežā zaķus. Diemžēl šī valstij izdevīgā programma jau ir iznīcināta, un tas ir muļķīgi. Virkne valstu cenšas piesaistīt bagātos, bet Latvijā visi pret to iebilst," konstatēja Krištopāns.

Statistika liezina, ka laikā no 2010. gada 1. jūlija līdz 2019. gada 30. jūnijam uzturēšanās atļaujas pret investīcijām Latvijā saņēma 19 121 cilvēks. Kopējie ieguldījumi Latvijas ekonomikā, kas saistīti ar uzturēšanās atļaujām, šajā periodā sastādījuši 1,5 miljardus eiro.

Martā Kariņš uzdeva vadībai sagatavot ierosinājumus ar mērķi pieņemt stingrākus uzturēšanās atļauju programmas noteikumus. Plānots, ka nekustamā īpašuma vērtība, kas tiek iegādāts termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai, tiks palielināta divkārt – līdz 500 tūkstošiem eiro.

Криштопанс: власти топят экономику, будущее - ловить зайцев в лесу
26
Pēc temata
Jurkāns: politiķi "apcērt" Latvijas iedzīvotājus kā okupētu cilti
Krištopāns: Latvijas varasvīri nedraudzējas ar galvu, ja neuzskata tranzītu par prioritāti
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Krištopāns: visas valstis bagātos cenšas piesaistīt, tikai Latvija dara pretēji
Elektrības pārvades līnijas

Galīga kapitulācija: Lietuva atzinusi Latvijas tiesības pirkt enerģiju no BelAES

0
(atjaunots 17:17 03.06.2020)
Baltijas valstu vienošanās par elektroenerģijas iepirkumiem trešajās valstīs paredz atšķirīgu pieeju: Latvija un Igaunija atzīst Lietuvas tiesības nepirkt elektroenerģiju BelAES, bet Lietuva – kaimiņu tiesības to iepirkt. Tiks ieviesti elektrības izcelsmes sertifikāti.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Baltijas valstis izstrādājušas vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību ar trešajām valstīm līdz 2025.gadam, kad Latvija, Igaunija un Lietuva izstāsies no BRELL. Lietuvas valdība izskatīs to šodien, taču valstī jau sākusies diskusija par noteikumiem, kas skar elektroenerģijas iegādi no BelAES, vēsta LRT.

Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns apliecināja, ka vienošanās ļaus valdībai un ministrijai īstenot likuma prasības par elektroenerģijas piegādēm no Baltkrievijas. "Mūsu viedoklis paliek konsekvents, precīzs un nemainās – Lietuvā tās nenotiks (elektroenerģijas piegādes no Baltkrievijas – red.), un mūsu infrastruktūra netiks izmantota," viņš paziņoja.

Enerģētikas ministrija vēstīja, ka jaunā metodika tiks izmantota tūlīt pēc Baltkrievijas AES ekspluatācijas sākuma un tirdzniecības aizlieguma pa Lietuvas un Baltkrievijas pieslēgumu.

Ar mērķi īstenot Lietuvas likumu (kas aizliedz elektroenerģijas importu no Baltkrievijas) tiks ieviesta sertifikātu sistēma – tā ļaus identificēt importētās elektroenerģijas izcelsmi, lai Lietuvā nenokļūtu elektroenerģija no Baltkrievijas, informēja EM.

Tāpat plānots ieviest jaunu infrastruktūras nodokli, lai izdevumi par elektropārvades līniju izmantošanu importam tiktu taisnīgi kompensēti un impoertētā elektroenerģija tiktu aplikta ar nodokli.

Saskaņā ar 20212.gadā apstiprināto trīspusējo metodiku tirdzniecībai ar citām valstīm, elektroenerģijas tirdniecība Baltijas valstīs notiek tikai caur Lietuvu, taču šī metodika zaudēs spēku, kad darbu sāks BelAES. Ne Latvijai, ne Igaunijai nav tieša EPL savienojuma ar Baltkrieviju.

Kritika

Vienošanos negaktīvi novērtēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs un EP deputāts Petrs Auštrēvičs.

Linkēvičs uzskata, ka vienošanās neatbilst Lietuvas interesēm, un apņēmies aicināt valstību neatbalstīt enerģētikas ministra Žigimata Vaičūna ierosinājumu, jo kompromisi, kas ļauj Baltijas valstīm ieņemt atšķirīgas pozīcijas jautājumā par elektroenerģijas iepirkumiem no BelAES, "nevar būt pieņemami".

"Manuprāt, šis vienošanās projekts neatbilst Lietuvas interesēm, un es neuzskatu, ka valdībai tas būtu jāapstiprina. Es to norādīju arī savam kolēģim – enerģētikas ministram," atklāja Linkēvičs.

"Mūsu principiālais viedoklis ir tāds, ka Baltijas valstīm ir jāieņem koordinēta pozīcija, vienota jautājumā par atteikšanos no elektroenerģijas iegādēm no šī visos aspektos nedrošā objekta, mums ir noteikta sapratne arī Eiropas Komisijā," stāstīja kministrs.

Savukārt Auštrēvičs paziņoja, ka vienošanās ļaus Latvijai pirkt lelektrienerģiju no BelAES un pārdot to Lietuvai, un tā ir Viļņas galīga kapitulācija.

"Nodevības kontūras kļūst skaidrākas. Caur Latviju mēs pirksim elektrību no Astravjecas! Prezidenta administrācijas iemīļotais (enerģētikas – red.) ministrs Žigimants Vaičūns ir sagatavojis politisku vienošanos ar Latviju un Igauniju. Tajā Latvija un Igaunija atzīst mūsu tiesības nepirkt elektroenerģiju no Astravjecas (acīmredzama atteikšanās no suverenitātes), bet mēs vienlaikus – viņu tiesības pirkt," viņš uzrakstīja savā lapā Facebook.

Eirodeputāts atzīmēja, ka enerģētikas ministrs iesniedzis Seimā arī likumu par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, "kurā galvenā ieinteresētā elektroenerģijas tirdzniecības kompānija ir Latvenergo".

"Nespēja pārliecināt tuvākos kaimiņus – Latviju un Igauniju – demonstrē Lietuvas vājās pozīcijas un nacionālo interešu noniecināšanu. Ar tādu vēsturisku nodevību nevar samierināties," viņš klāstīja.

BelAES starts

Baltkrievijas AES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 km attālumā no Viļņas. BelAES veidos divi energobloki. Tās būvdarbiem izraudzīts AES-2006 projekts — Krievijā izstrādāts jaunās paaudzes atomstacijas tipveida projekts "3+" ar uzlabotiem tehniski ekonomiskajiem rādītājiem, atbilstošs mūsdienu "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības, sanitārajām un higiēnas normatīvajiem aktiem. BelAES pirmā energobloka starts ieplānots 2020. gadā, otro energobloku - 2021. gadā, tajā jau veikti vairāk nekā 70% celtniecības un montāžas darbu.

Lietuva kopš būvdarbu sākuma izvirza pretenzijas pret atomelektrostaciju, un ar likumu atzinusi BelAES par "faktoru, kas apdraud nacionālo drošību". Lietuvā pieņemts likums, ar kuru plānots ierobežot elektroenerģijas importu no Baltkrievijas. Tāpat Viļņa aicināja citas valstis boikotēt elektrostaciju, taču iniciatīvu atbalstījusi tikai Polija.

0
Pēc temata
Nausēda turpina cīnīties ar BelAES: kas sagaida Baltijas valstis
Lietuva salst, pateicoties enerģētiskajai "neatkarībai" no Krievijas
Baltijas valstis palielinājušas Baltkrievijas elektroenerģijas iegādi
"Tas ir paradokss": eksperts pastāstīja, kādu cenu Baltija maksā par mītisko vienotību