Twitter lapa planšetdatora ekrānā, foto no arhīva

NATO pateica "vajag"! Latvijā plāno pastiprināt sociālo tīklu cenzūru

185
(atjaunots 13:51 15.12.2019)
Komentāri Facebook un Twitter tiek atcelti: Latvija, izskatās, liks lietotājiem paturēt savu viedokli pie sevis – tā pateica NATO.

RĪGA, 15. decembris – Sputnik. Izskatās, ka tuvākajā nākotnē Latvijas iedzīvotāji vairs nespēs baudīt viedokļa paušanas brīvību sociālajos tīklos Facebook un Twitter. Speciāli apmācīti cilvēki ķersies klāt nemiera iznīdēšanai, kurš lej ūdeni uz ģeopolitiskā pretinieka dzirnavām, raksta Nikolajs Kabanovs Latvijas avīzē "Segodņa".

Kāda vecmāmiņa teica…

Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātē, sera Jesajas Berlina auditorijā notika simpozijs "Dezinformācija, mediju pratība un sociālo mediju regulēšana". Raksturīgi ir tas, ka zem Rīgas britu brīvdomātāja portreta uzstājās ierēdņi no NATO speciālās apakšvienības Stratcom, kas dislocēta Rīgā.

LU profesors Jānis Ikstens atcerējās, kā bērnībā vecmāmiņa stāstīja viņam par baisajiem Otrā pasaules kara notikumiem – un viņam tik ļoti negribējās tajā nokļūt.

"Šobrīd es atkal sevi redzu uz frontes līnijas. Bumbas nekrīt, taču notiek informācijas karš. Kā lai pretojas šai agresijai? Mūsu vērtības, ticība ir upuri šajā karā," padalījās savās izjūtās profesors.

Ziemeļatlantijas alianses Stratēģiskās komunikācijas kompetences centra vecākais eksperts Sebastjans Bejs (Zviedrija) sāka ar studentu aicināšanu STRATCOM internatūrā. NATO tikko akreditētā iestāde laida klajā atskaiti par sociālo tīklu ļaunprātīgu izmantošanu.

"Tas, protams, ir ārkārtīgi viegli. Nopirkt 1000 skatījumu rādītāju kādam video, 100 atzīmju "Man patīk" un 10 pozitīvus komentārus var par 16 dolāriem un 54 centiem! Lielāko daļu atsauksmju uzrakstījusi mašīna," apgalvoja eksperts. Pats viņš atstāja atsauksmes zem noteiktām publikācijām, un pēc tam ar pārsteigumu raudzījās, kā tos pavairo Interneta roboti!

Augstas efektivitātes instruments ir "metamanipulācija". Piemēram, jūs ieejat populārajā YouTube resursā, un jums piedāvā noskatīties noteiktus video, kuri pēc konteksta jau ir saistīti ar jūsu iepriekš meklētiem video.

Par atsevišķu naudu var pasūtīt arī komentārus pēc būtības. Beja kungs nodemonstrēja šādas Interneta lapas krievu interfeisu, kur bija logs "Par ko rakstīt" un cenrādis: " Tā ir liela industrija, ne atsevišķa lapa."

"Nevajag domāt, ka tas viss ir saistīts ar Kremli. Daudzus jaunus inženierus nepieņēma darbā Google vai Facebook, un tādēļ viņi piedāvā šāda veida servisus. 90% "uzdzītā" trafika ir tikai komerciāli mērķi. Taču šos pakalpojumus izmanto politisko kampaņu nolūkos!" norādīja zviedru eksperts.

Viltus video dzēšanas kampaņas ietvaros Google izdzēsa vairāk nekā 3 miljonus videoierakstu no YouTube. Taču eksperimenta kārtā STRATCOM iemeta virkni līdzīgu publikāciju un pēc kāda laika pārliecinājās, ka 80% šāda satura joprojām ir pieejami.

Vispār izmantošanas biežuma ziņā manipulācijas nolūkos reitings izveidojies šādi: Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Novērst manipulācijas tiklos

Bejs deva dažus īpaši vērā ņemamus padomus dažādām "sociālajām platformām": "regulēt sociālo tīklu manipulāciju tirgu", "uzstādīt neatkarīgu un labi finansētu novērošanu". Turklāt tam visam ir jānotiek visas Interneta industrijas ietvaros, savukārt alianse visaptveroši ir gatava to veicināt.

Dzīvus cilvēkus sociālajos medijos sen aizstājis milzīgs skaits botu – automātiski sevi mācošo aģentu. Tos var samērā viegli noteikt pēc milzīga "draugu" skaita, pārsteidzoši skaistām fotogrāfijām un nenormālas aktivitātes, kurai, jāsaka, nav personificēta rakstura, toties tie reproducē svešu informāciju. Piemēram, noteikta virziena mediju informāciju.

Tā, ja paņemt NATO kritizēšanu, tad 30% komentāru ir publicēti krievu valodā, un Beja kungs ir pārliecināts, ka lielākā daļa no tiem ir izveidota automātiski.

Uz ekrāna parādījās Interneta lapu ekrānbildes ar draudīgiem nosaukumiem "Doņecka", "Jaunkrievija"… Lūk, tepat speciāli sociālajiem tīkliem sagatavota kampaņa ar devīzi: "NATO ir gatava ziedot Poliju un Baltijas valstis konfliktā ar Krieviju".

Hibrīdkarš no KF puses (ar publikāciju palīdzību sociālajos tīklos) pielieto arī konkrētu NATO kareivju atrašanās vietas noteikšanu, kuri ir dislocēti Baltijā. Tajā ļoti palīdz ģeolokācija, kas ir iebūvēta viedtālruņos.

Tiesa, pateicoties šādām norādēm iepriekš Bellingcat komandas pētnieki izteica tālejošus secinājumus par Krievijas kareivju dalību Donbasa karā – tādēļ ikviena tehnoloģija strādā abos virzienos.

STRATCOM pat radīja viltus alianses kareivjus, lai Internetā tos novēro potenciālais pretinieks. Lūk, cik tālu aizgājis zinātniski-tehniskais progress! Kā saka, jebkura kaprīze par jūsu naudu.

Taču būtībā viss ir vairāk nekā nopietni, pārliecināts Bejs. "Mans visbaisākais murgs ir genocīds Ruandā. Toreiz aicinājumiem slepkavot izmantoja radio, tagad tie būtu sociālie tīkli," izteica atklātu atzīšanos viņš.

Iznīcināt "Kremļa hidru"

Oless Kuļčickis, Eiropas Inovāciju aģentūras (Ukraina) eksperts, prezentēja projektu COMPACT – vairāku NATO valstu un biedru konsorciju, kura mērķis ir pētīt sociālo tīklu platformas un ierobežot dezinformāciju.

Tostarp, no influenceru – populāru un ietekmīgu sociālo tīklu personu – puses, kuri ar tūkstošiem sekotājiem par naudu piedāvā ne tikai preču reklāmu, bet arī, piemēram, sniedz medicīniskus padomus, un tas jau apdraud veselību.

Protams, Ukrainas "demokrātiskā sabiedrība" pirmām kārtām stājas pretī "KF virtuālajai agresijai", kā nolūkos tiek veidoti tādi atmaskojoši resursi, kā, piemēram, StopFake, "Fejkogriz"…

"Krievu propaganda nav nesenas pagātnes izgudrojums. Tai ir dziļas saknes, kuras atrodamas vēl Padomju Savienības laikos," deklarēja Kuļčickis, parādot uz ekrāna riebīgās "Kremļa propagandas" attēlu ar datoriem galvu vietā…

Gribētos atgādināt kungam no Kijevas, ka Ukrainas nacionālistu organizācijas un Ukrainas pretošanās armijas propagandisti vispār jau arī darbojas vismaz pēdējos 80 gadus. Savukārt par tās šodienas izpildījuma intelektuālo virsotni var atzīt desmit miljonus reižu noskatītos lamu vārdu pārpilnos futbola saukļus par kaimiņvalsts prezidentu.

Lielā mērā tas viss norisinājās "mūsu diženie izlūki – viņu viltīgie spiegi" garā. Auditorijas vairākumu veidoja LU studenti, kuri sačukstējās un klusi smējās savā starpā, taču neuzdeva jautājumus.

Un kā lai tad no viņiem izaudzina neredzamās frontes cīnītājus? Jā, STRATCOM sagaida grūta cīņa par prātiem…

185
Pēc temata
Simoņana atbildēja uz rusofobu histēriju par "Mašu un Lāci"
NATO uzskata Jautro un atjautīgo klubu par "Kremļa politisko instrumentu"
Var apgūt pat 100 miljonus: EP deputāte par ES naudas šķiešanu cīņā ar Krieviju
Puiši, ekstraverti mūsējos sit! Kāpēc KVN ir bīstamāks nekā KGB
Grāmatas

KF senators: atteikšanās no krievu valodas Latvijā ir provinciālisma izpausme

3
(atjaunots 07:37 01.10.2020)
Atteikties no lielas daļas kultūras tikai tāpēc, ka tai ir krievu saknes, - tā ir "pašnoniecināšana", tas ir neracionāli, uzskata Krievijas Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Krievu valodas lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts Aleksejs Puškovs.

Iepriekš Saeimas deputāts Atis Lejiņš ("Jaunā Vienotība") rakstā "Latvijas Avīze" asi nosodīja Rīgas domes deputāti Antoņinu Ņenaševu ("Progresīvie"), kura atzina krievu valodas lielo lomu Latvijā. "Mēs dzīvojam nacionālā valstī, nevis Krievijas guberņā; kāpēc mums joprojām palikusi ieradumā šāda zemošanās?" jautāja politiķsi. Pēc viņa domām sarunas ar krieviem krievu valodā Latvijā – tas ir pazemojums.

Krievijas Federācijas Padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot Lejiņa izteikumus intervijā izdevumam "Polit Ekspert", norādīja, ka tā ir zināma provinciālisma izpausme – censties noliegt nozīmi, kāda ir vienai no vadošajām mūsdienu pasaules valodām.

"Jā, patiešām, Latvija nav Krievijas Federācijas guberņa. Taču, manuprāt, tas ir zināms provinciālisms – Latvijā noliegt vienu no mūsdienu pasaules vadošajām valodām," teica Puškovs un piebilda, ka 80% Rīgas iedzīvotāju runā krieviski un tas ir visiem zināms.

Politiķis atgādināja, ka krievu valoda ir viena no ANO oficiālajām valodām, tajā runā simtiem miljonu cilvēku, krievu valoda tiek apgūta ārvalstu augstskolās, lai rastos iespēja strādāt ar tik lielu un nozīmīgu valsti kā Krievija un pieskarties bagātajai krievu kultūrai. Tāpēc deputātiem Latvijā ir jānovērtē tas, ka valstī ir iespēja dabiski saglabāt krievu valodu, uzskata Puškovs.

"No krievu valodas un krievu kultūras var atteikties tikai dziļi provinciāli domājoši cilvēki pēc principa: mēs dzīvosim savā ciemā un neko citu negribam zināt. Krievu valoda ir atzīta par vienu no vadošajām mūsdienu pasaules valodām," teica senators.

Viņš piebilda, ka nevar neatzīt krievu valodas nozīmi Eiropas politikā, ekonomikā un kultūrā. Tās lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts senators.

Puškovs aicināja Latvijas politiķus turēties pie moderna viedokļa par pasauli – nevar atteikties no lielas daļas savas kultūras tikai tāpēc vien, ka tai ir krievu saknes. Tā ir "pašnoniecināšanās", uzskata Krievijas politiķis.

3
Tagi:
Aleksejs Puškovs, Atis Lejiņš, krievu valoda, latviešu valoda
Pēc temata
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
Lai runā arī krieviski: rīdzinieki neuzskata, ka Latvijā jāaģitē tikai latviešu valodā

CSDD: tehniskās apskates nodošana privātās rokās uzskrūvēs pakalpojuma cenas

13
(atjaunots 19:26 30.09.2020)
Nododot automobiļu tehniskās apskates veikšanu privāto kompāniju rokās, autoīpašniekiem šīs pakalpojums nekļūs lētāks, atzina CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks.

RĪGA, 30. septembris – Sputnik. Otrdien Saeimas Publisko iepirkumu un revīzijas komisijas deputāti uzklausīja minēto iestāžu ierēdņus par to, kā tiks organizēta Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) rīcībā esošo kompāniju kapitāldaļu pārdošana, kuras veic tehnisko apskati. Pirmajā plānā bija jautājumi par to, kāds un vai vispār būs izdevīgums sabiedrībai no pilnas tehniskās apskates nodošanas privātās rokās, raksta Neatkarīgā.

Kam tas ir izdevīgi?

"Jūs rakstāt, ka viens no galvenajiem ieguvumiem [tehniskās apskates tirgus liberalizēšanai] būs brīva konkurence un zemāka pakalpojuma cena. Par cik varētu samazināties pakalpojuma cena iedzīvotājiem?" pavaicāja Aksenokam Saeimas frakcijām nepiederošā deputāte Ļubova Švecova.

Aksenoks norādīja, ka vislielākais garants zemākām cenām ir publiska iepirkuma procedūra, taču precīzi prognozēt, kādas būs cenu izmaiņas, viņš neņemas.

"Publiskā iepirkuma procedūrai būtu jānodrošina reālā patiesā cena. Kāda tā būs, ir ļoti grūti prognozēt. Tīri pie sevis rēķinot, šī cena klientam būtiski varētu nemainīties," norādīja CSDD pārstāvis.

Uz to, ka tehniskās apskates cena var nevis nokrist, bet gan, tieši otrādi, pieaugt, netieši norādīja arī Konkurences padomes pārstāvis Jānis Račko. Viņš atgādināja, ka padome vairākkārt aicinājusi ļaut piedalīties tehniskās apskates pakalpojumu sniegšanas konkursos arī autoservisiem, taču šī ideja interešu konflikta dēļ tika noraidīta.

"Grūti prognozēt, kāda cena būs iepirkumā, bet, ņemot vērā ierobežoto pretendentu loku, nezinu, vai būs daudz pretendentu, kas konkursā startēs. Ir bijusi diskusija, vai serviss ir ieinteresēts to vai citu darīt. Esam izteikuši viedokli, ka mūsdienās iespējas kontrolēt pakalpojumu no CSDD puses ir daudz lielākas un pakalpojuma sniegšanu būtu iespējams kontrolēt un pretendentu loku paplašināt. Esam vairākkārt teikuši, bet atdūrās pret argumentu, ka pastāv interešu konflikts. Līdz ar to būs šaurs pretendentu loks," atgādināja Račko.

"Tātad cena nemainīsies, tas ieguvums atkrīt [...]. Cena drīzāk varētu kāpt, kā izklausījās," rezumēja Nacionālās apvienības pārstāve Ilze Indriksone.

Priekš kam tad ir vienota cena?

Aksenoks norādīja, ka vislielākais liberalizācijas ieguvums – sistēmas sakārtošana – nebūs jūtama, taču esošajā situācijā, kad CSDD gan kontrolē tos, kas veic tehnisko apskati, gan tai pat laikā ir šo kompāniju līdzīpašnieks, neatbilst mūsdienu lietu kārtības izpratnei un normatīvu bāzei.

Tāpat viņš norādīja, ka, nododot publiskā iepirkuma kārtā tehniskās apskates punktus privātās rokās, jārēķinās ar to, ka dažādās Latvijas vietās reālā pakalpojuma cena atšķirsies. Piemēram, Rīgā, kur transportlīdzekļu ir vairāk, izdevumu pašizmaksas būs mazākas, nekā attālos tehniskās apskates punktos. Tādēļ, lai nodrošinātu vienādu cenu visā valstī, CSDD apkopos komersantu piedāvājumus un nosūtīs tos Ministru kabinetam, kurš noteiks vienotu cenu.

13
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija
Pēc temata
Jauni pārbaudes kritēriji: Rīgā un Liepājā uz luksoforiem uzstādīti fotoradari
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda