Miroslavs Mitrofanovs

Politiķis novērtējis Fileja lietu: cenšas panākt, lai ciestu gadiem ilgi

39
(atjaunots 11:54 10.12.2019)
Publikācijā, par kuru Aleksandram Filejam draud brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem, netiek ne attaisnoti, ne slavēti totalitārie režīmi – apsūdzība ir "baltiem diegiem šūta", uzskata Miroslavs Mitrofanovs.

RĪGA, 10. decembris – Sputnik. Rīgas tiesu apgabala prokuratūra izvirzījusi apsūdzību Latvijas Krievu savienības valdes loceklim Aleksandram Filejam. Aktīvists apsūdzēts par "Latvijas okupācijas noliegšanu", ņemot vērā viņa publikāciju Facebook. Filejs vainu neatzina, lietā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, vēstīja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Latvijas Krievu savienība apņēmusies aizsargāt kolēgi, viņam tiks sniegta juridiskā un organizatoriskā palīdzība, Sputnik Latvija pastāstīja partijas līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

"Apsūdzības pamatā ir politiskā oponenta sūdzība, tā turpina skumjo tradīciju – polemikas un diskusiju vietā oponenti ķeras pie ziņojumiem policijai, izmantojot tiesībsargājošās iestādes politiskās izrēķināšanās labad. Ziņojumu par Fileju uzrakstījis valdošās partijas biedrs," konstatēja Mitrofanovs.

Pēc politiķa domām, Fileja raksts, uz kā balstās krimināllieta, ir polemisks un daudznozīmīgs, tas aicina sākt diskusiju un prasa nopietnu argumentāciju, lai to atspēkotu. "Tas bija uzrakstīts, lai radītu diskusiju. Tas, par ko apsūdz Fileju, ir aiz ausīm pievilkts – viņa rakstā nav nekādas totalitāro režīmu attaisnošānas un slavināšanas," konstatēja Mitrofanovs.

Viņš pieļāva, ka Fileja lieta nostāsies līdzās Aleksandra Gapoņenko un Vladimira Lindermana lietām.

"Tas būs garlaicīgs, gadiem ilgs, sāpīgs process, kas pats par sevi kļūs par zināmu soda formu. Cilvēks visu laiku ir stresā, ierobežotas viņa iespējas. Faktiski tāds ir vajāšanas organizatoru mērķis – lai cilvēks ciestu, neatkarīgi no tiesvedības rezultāta," uzsvēra politiķis.

Politiskie strīdi ir jārisina parlamenta tribīnē un avīzēs, nevis ar policijas palīdzību, un Latvijas Krievu savienība turpinās darbu šajā jomā, piezīmēja Mitrofanovs.

Aleksandra Fileja publikācijā, kas nāca klajā 17.jūnijā, teikts, ka "tieši piems septiņdesmit deviņiem gadiem uz nikna nacionālisma principiem veidota diktatora režīmā iegrimušajā Latvijā tika ievests ierobežots Sarkanās armijas kontingents. Šī akta rezultātā tika ātri nodibināta padomju vara". Sūdzību par publikāciju Valsts drošības dienestam nosūtījis "Jaunās Vienotības" pārstāvis Dmitrijs Golubevs.

Trīs dienas vēlāk VDD ierosināja pret Fileju krimināllietu saskaņā ar 74.1 pantu " Par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu vai īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma, tai skaitā PSRS vai nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem, publisku slavināšanu, noliegšanu, attaisnošanu vai rupju noniecināšanu." Filejam draud brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbs, vai naudas sods. Novembrī lieta tika nodota prokuratūrai.

Митрофанов: преследователи хотят, чтобы Филей страдал независимо от исхода суда
39
Pēc temata
"Nedrīkst kaitināt titulēto nāciju": Lindermans un skaļākie skandāli Latvijā
Aug jauna Latvijas nīdēju paaudze? Kāpēc tas nav kauns – runāt krieviski
"Latvija neiebilda kļūt par padomju": LKS valdes loceklis "tika pieķerts slavēšanā"
Fileja lieta: kāpēc apsūdzībai nāksies sagrozīt vēsturi un izdomāt genocīdu
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

3
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

3
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

7
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

7
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts