Ķirurģiskā operācija, foto no arhīva

"Valodas sargs uz operācijas galda": VVC iesniegta sūdzība par Latvijas Onkoloģijas centru

316
(atjaunots 18:04 06.12.2019)
Valsts valodas centrs tagad izlems, kam Latvijā būs dzīvot un kam būs mirt. Nezināmais "labvēlis" iesniedzis sūdzību par latviešu valodas nezināšanu Latvijas Onkoloģijas centra darbinieku vidū.

RĪGA, 6. decembris – Sputnik. Pilnmetrāžas dokumentālās filmas "24/7" par problēmām onkoloģijas ārstēšanā Latvijā autore Rita Broka pauda sašutumu par to, ka Latvijas Onkoloģijas centra darbinieki kļuvuši par anonīma sūdzībnieka upuriem, kurš uztramdījis viņiem Valsts valodas centru.

Ar Facebook starpniecību režisore vērsās pie Valsts valodas centra darbiniekiem.

"Valsts valodas centram! Valodas kontroles darbinieki! Lūdzu jūs noskatīties dok. filmu 24/7. Šodien, 4. decembrī, divi jūsu kolēģi bija Latvijas Onkoloģijas centrā ar pārbaudi," raksta Broka un pievieno hipersaites uz savu filmu, kura, neskaitot pārējo, demonstrē, kā darba laikā ārsti visu laiku pāriet no latviešu uz krievu valodu un otrādi. Pacienti filmā arī ir gan krievi, gan latvieši. Un medmāsas arī.

Kā jau iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, filma atspoguļo realitāti, kur Latvijā krievi un latvieši dzīvo plecu pie pleca un saskaras ar vienādām problēmām. Taču ar šādu realitāti valstī, acīmredzot, cenšas cīnīties. Pēc Brokas sacītā, VVC darbinieki pārbaudīja Latvijas Onkoloģijas centra operāciju medmāsu latviešu valodas prasmes.

"Bija anonīma sūdzība!? Kā pacients, kurš ir saņēmis nomierinošus preparātus, un ar viņu komunicē tikai anesteziologs, kurš dod narkozi, var sūdzēties par valodu?! Kas ir viņš - valodas sargs uz operācijas galda? Mistērija!" brīnās par aizdomīgo sūdzību režisore.

Toties latviski

"Man ir tāds jautājums (protams, ja jūs neesat PĀRCILVĒKI). Ja Jums, vai Jūsu tuviniekiem rīt konstatēs vēzi (precīzi to dara tikai Onkoloģijas centrā - citur neredz) - kādu medmāsu Jūs gribēsiet? Pieredzējušo, kura zina terminoloģiju? Vai perfekti runājošo latviski "zaļo gurķi", kura nezina kā praktiski viss tiek darīts, nezina terminoloģiju un rutīnu - nesaskaitīs cik lupatiņu iedeva ķirurgam, kādus instrumentus un cik viņš ir atgriezis... Aizmirsis Jums vēderā - latviski runājot - kādu dzelzīti vai lupatiņu - ko tad? Vai arī nespēs padot vajadzīgo ārstam, kad viss: dzīve un nāve tiek izlemta sekundēs...? Ok?" pauž sašutumu žurnāliste.

Viņa uzsver, ka Latvijas Onkoloģijas centra medmāsas ir augstākās kategorijas medicīnas personāls, taču viņu ir atlicis ļoti, ļoti maz. Par šādiem speciālistiem kļūst pateicoties ikdienas praksei. Taču, pēc Brokas sacītā, drīzumā viņu nebūs, jo ārzemēs no Latvijas Onkoloģijas centra ņem pat bez valodas zināšanām.

"Tā kā redzēsim, vai arī šoreiz piegādāsiet speciālistus ārzemju klīnikām. Neuztraucieties! Viņu vietā atbrauks no Indijas, Vjetnamas, Āfrikas, Irākas, Afganistānas. Esiett veseli! Gaidu atsauksmes par "24/7". Rita Broka," rezumēja režisore.

Valodas likuma ievērošanu Latvijā uzrauga Valsts valodas centrs (VVC). VVC redzeslokā ir politiķi, kuri pārāk bieži lieto krievu valodu vai slikti prot latviešu, biznesmeņi, kuri izvieto nelatviskus uzrakstus, uzņēmumi un organizācijas, kuras izsūta bukletus svešvalodās un kuru darbinieki sarunājas ar klientiem svešvalodās, vieskoncerti un pat skolu izlaidumi.

316
Pēc temata
Onkologs: pacienti gaida terapiju pat sešus mēnešus
Vadošais vācu onkologs prognozējis vēža slimību skaitu pieaugumu pasaulē
Katru gadu Latvijā onkoloģijas diagnozi nosaka desmitiem bērnu
Onkologs nosaucis labāko iespēju izvairīties no vēža
Onkologs: agrīnai vēža diagnosticēšanai onkoloģija ir jāzina visiem ārstiem
Tūristi Rīgā, foto no arhīva

Nerunāt latviski var tikai tūristi: Rīgas domes deputāti nosodīja par krievu valodu

0
(atjaunots 22:57 27.09.2020)
Rīgas domē no partijas "Progresīvie" ievēlētā deputāte Antoņina Ņenaševa atzina krievu valodas svarīgumu Latvijā. Saeimas deputātam Atim Lejiņam tas ļoti nepatika – viņš saprata, kāpēc Latviju joprojām neuztver kā NATO un ES valsti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas Avīzes rakstā Saeimas deputāts no "Jaunās Vienotības" Atis Lejiņš asi nosodīja Rīgas domes deputāti no partijas "Progresīvie" Antoņinu Ņenaševu par krievu valodas svarīgās lomas atzīšanu Latvijā, vēsta Bb.lv.

"Progresīvo" līdzpriekšsēdētāja Ņenaševa intervijā medijiem paziņoja par krievu valodas lomu Latvijā. Lejiņam uzreiz radās aizdomas, ka šāds izteiciens varētu liecināt par to, ka "Progresīvie" tādējādi pārņem stafeti no bijušā Rīgas mēra Nila Ušakovs, "kurš ar krieviem runāja tikai krieviski".

Lejiņš īpaši atzīmēja, ka šādas domas viņam raisa tas fakts, ka vārdi par krievu valodas lomu izskanēja nevis no parasta partijas locekļa, bet gan no viena no tās vadītājiem.

Tāpat Saeimas deputāts pieminēja to, ka Ņenaševa atzīmēja arī angļu valodas nozīmi Latvijā, bet, sašuta Lejiņš, runa taču nav par tūristiem.

"Neviens nav teicis, ka tūristiem Rīgā jārunā latviski; bet cita lieta ir galvaspilsētas izpildvaras mērogā turpināt PSRS rusifikācijas politiku, lai arī esam 30 gadus brīvi," norādīja politiķis.

Tāpat Lejiņš atzīmēja, ka, viņaprāt, tieši šīs "rusifikācijas politikas" dēļ Latviju pasaulē joprojām neuztver kā NATO un Eiropas Savienības valsti.

Valsts valodas statuss Latvijā piešķirts tikai latviešu valodai. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, lai arī tā ir dzimtā 40% valsts iedzīvotāju.

Valsts valodas lietojumu kontrolē Valsts valodas centrs (VVC).  Tas pievērš uzmanību politiķiem, kuri ļaunprātīgi lieto krievu valodu un slikti  pārvalda  latviešu  valodu, uzņēmēji, kuri izvieto izkārtnes nelatviešu valodā, uzņēmumi un organizācijas, kas izsūta bukletus citās valodās, darbinieki, kuri ar klientiem nerunā latviski, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi.

0
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda, Jaunā Vienotība, rusofobija, Rīga
Pēc temata
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
"Sāka kliegt virsū": latvietis nobiedējis lietuvieti pēc jautājuma krievu valodā
Kabeļtelevīzijas operatori lūdz prezidentu nediskriminēt kanālus krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
Portfelis ar Latvijas budžetu, foto no arhīva

Vai nāksies palikt Latvijā? Ierēdņiem samazinājuši komandējumu izmaksas

6
(atjaunots 16:19 27.09.2020)
Latvijas ministriju ierēdņu komandējumu izmaksas tika pazeminātas par 20%, samazinot tās līdz 2,72 miljoniem eiro.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Atbalstot 2021.gada valsts budžeta ietvaru, Latvijas Ministru kabinets samazināja līdzekļu apjomu valsts pārvaldes darbinieku komandējumu izdevumiem, vēsta Mixnews.lv.

Rezultātā nākamā gada budžetā šie izdevumi ir samazinājušies par 20% - līdz 2,72 miljoniem eiro.

Vismazāk ir paveicies Latvijas Aizsardzības ministrijas ierēdņiem. Viņiem izdevumi ir samazināti par 978 384 eiro. Ārlietu ministrijai nāksies samazināt izdevumus par 401 828 eiro, savukārt Iekšlietu ministrijai – par 269 608 eiro.

Atgādināsim, ka Latvijas premjers Krišjānis Kariņš iepriekš atklāja, ka pateicoties ārkārtējās situācijas režīmam, kuru izraisīja Covid-19 pandēmija, daudzas ministrijas un valsts iestādes sākušas taupīt līdzekļus.

Tostarp ĀM uz atcelto komandējumu rēķina ietaupīja 200 tūkstošus eiro, kas sastāda 10% no centrālā aparāta un vēstniecību darbinieku komandējumiem paredzētajiem līdzekļiem. Arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits pastāstīja, ka viņa iestādei izdevies ietaupīt 20 tūkstošus eiro.

Toties jūlijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atklāja virkni gadījumu, kad valsts amatpersonas par valsts apmaksātiem dienesta komandējumiem saņēma lojalitātes programmu punktus no aviokompānijām, kurus pēcāk izmantoja savu privāto ceļojumu apmaksai.

Tādējādi aviokompāniju lojalitātes programmu punkti daudziem Latvijas ierēdņiem, kuri regulāri brauc komandējumos uz ārzemēm, kļuva par patīkamu papildinājumu algai.

KNAB toreiz iztika ar mutisku aizrādījumu.

6
Tagi:
Latvija, ierēdņi, budžets
Pēc temata
Juris Pūce: mums jānotur ierēdņu pirktspēja
Latvijas ĀM ārkārtējās situācijas apstākļos ietaupījusi lielu naudu uz komandējumu rēķina
"Mēs nesēžam ierakumos": ierēdņiem nedos piesegt korupciju ar ārkārtējās situācijas režīmu
Kur ir taisnīgums? Ļ.Švecova sašutusi par ministra nevēlēšanos samazināt ierēdņu skaitu