Juris Jansons

Tiesībsargs pārdomā politiķu kriminālatbildības iespējas

373
(atjaunots 19:11 03.12.2019)
Vispirms viņi sola, pēc tam raksta likumu, pēc tam to pieņem un nepilda, - ir sašutis tiesībsargs Juris Jansons.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Politiķus ir jāsauc pie kriminālatbildības par likumu neievērošanu, tiesībsargs Juris Jansons konstatēja radio Baltkom ēterā.

"Manuprāt, tas ir Satversmes pārkāpums. Sabiedrībai to vajadzētu nosodīt vairāk. Tā ir ne tikai rupjība, to pat jāizskata kriminālatbildības līmenī. Vispirms viņi sola, pēc tam raksta likumu, pēc tam to pieņem un nepilda. Saka, ka tolaik vēl nebija koalīcijas? Tātad iznāk tā, ka visus iepriekšējos citas koalīcijas likumus var nepildīt? Protams, es pārspīlēju... Taču kādu signālu raida sabiedībai?" bija sašutis tiesībsargs.

Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz, ka 2020.gadā valsts finansējumam nozarei jāsasniedz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Saskaņā ar dokumentu, nākamgad veselības aprūpei paredzētamam papildu finansējumam bija jāsastāda vairāk nekā 100 miljoni eiro, taču budžetā paredzēta tikai aptuveni puse nepieciešamās summas. Par to sašutuši mediķi, kuri organizējuši jau vairākas protesta akcijas un iesnieguši petīciju par Saimas atlaišanu.

Tomēr prezidents Egils Levits izsludinājis likumu par 2020.gada budžetu. Pie tam viņš uzdevis izdarīt grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kurā iekļauts solījums palielināt veselības aprūpes nozares darbinieku atalagojumu. Prezidents paziņoja, ka Latvijā iedzīvojies bezatbildīgs mehānisms "pieņemt likumus no gaisa" un iekļaut tajos solījumus, kuri vēlāk netiek pildīti.

Viņaprāt, Veselības aprūpes finansēšanas likums tika pieņemts specifiskā periodā pēc vēlēšanām, kad jaunā valdošā koalīcija vēl nebija izveidota, tāpēc radusies situācija, kurā neviens nav atbildīgs par tā izpildi.

Likuma atcelšanu atbalstīja arī premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Vienā no protesta akcijām Saeimas spīkere Ināra Mūrniece savā un visa parlamenta vārdā atvainojās mediķiem par Saeimas nepārdomāto balsojumu Veselības aprūpes finansēšanas likuma jautājumā. Mūrniece atzīmēja, ka balsojums noticis laikā, kad IKP pieauguma prognozes bijušas optimistiskākas.

373
Pēc temata
Tiesiskā nihilisma prakse ir jāaptur: Saeima atkal pieķerta likumu neievērošanā
Budžeta pieņemšanas procesā deputāti pārkāpuši astoņus likumus
Vīķe-Freiberga: jaunā Saeima nav atbildīga par iepriekšējā parlamenta "dzeguzes olām"
Meliem īsas kājas: "Attīstībai/Par!" izdomāja, kur saņemt naudu mediķiem
Autobuss, foto no arhīva

Runājiet saprotamā valodā un nefilmējiet: Rīgas satiksmes kontrolieri sagrāb bezbiļetnieku

17
(atjaunots 17:26 09.07.2020)
"Rīgas satiksmes" darbinieki skarbi sagrāba un piespieda pie zemes bezbiļetnieku, un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties situācijā.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Kādas Facebook lietotājas lapā parādījies video, kurā "Rīgas satiksmes" kontrolieri veic vīrieša aizturēšanu, kurš brauca sabiedriskajā transportā bez biļetes, vēsta Mixnews.lv.

Intervijā portālam Mixnews.lv notikuma aculieciniece Anna, kura arī ir video autore, pastāstīja, ka gāja no darba uz mājām un pieturā ieraudzīja šo vardarbības ainu. Viņa atzīmē, ka situācija viņai šķitusi ārkārtīgi neadekvāta.

Cilvēks, kuru kontrolieri bija sagrābuši, nebija piedzēries, pēc Annas sacītā, nebija nemierīgs, taču viņu sagrāba, nogāza uz zemes un sāka iedvest, ka viņam nav biļetes, ka viņam bija jāiziet no transporta.

Divi vīrieši, kuri bija sagrābuši pasažieri bez biļetes, runāja krieviski, klātesošā sieviete no "Rīgas satiksme" runāja latviski.

Jaunietis, kurš iekļuva nepatikšanās, guļot uz zemes apgalvoja, ka viņu ir izstūmuši no transporta. Sagrābēji savukārt centās viņu pārliecināt, ka viņš ir agresīvs un bīstams. Visa šī saruna ir dzirdama videoierakstā.

Annai kontrolieri sākumā paskaidroja, ka bezbiļetnieks nereaģēja uz viņu lūgumiem pamest sabiedrisko transportu. Bet pēc tam metās skaidrot viņai pašai, ka nevajag filmēt šo ainu, ka policiju viņi jau ir izsaukuši un vispār viņai ir jārunā "saprotamā valsts valodā".

Savukārt Anna uzstāja, ka viņiem nav tiesību šādi sagrābt cilvēku un viņai ir tiesības filmēt šādas pretlikumīgas aizturēšanas ainu.

Uz zemes gulošais cilvēks tikmēr teica, ka viņš ir adekvāts un viņam esot labs darbs.

Radio Baltkom vērsās pēc paskaidrojumiem pie "Rīgas satiksmes".

Tur pateica, ka maz ar to, ka jaunietis, kuru sagrāba, brauca bez biļetes, viņš vēl arī iesita kontrolierim pa seju un krūtīm. Un vispār viņš jau ne pirmo reizi nonāk policijas redzeslokā.

Pēc "Rīgas satiksmes" pārstāves Baibas Bartaševičas sacītā, sakarā ar incidentu jau ir ierosinātas divas administratīvās lietas.

17
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Visiem nāksies maksāt 1,15 eiro: atlaides maršruta autobusiem Rīgā ir atceltas
Sākot ar februāri par zvanu "Rīgas satiksmei" būs jāmaksā
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Guļamistaba, foto no arhīva

Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu

20
(atjaunots 17:05 09.07.2020)
Uzņēmējs no Polijas par grašiem pārdod zemi 2,5 hektāru platībā un muižas ēku ar 60 istabām, taču būs jāpierāda, ka topošajam īpašniekam ir nauda rekonstrukcijai.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lielu muižu Ogres novada Madlienas pagastā īpašnieks pārdod par 1 eiro, taču šāda simboliska summa ir tikai juridiska formalitāte. Potenciālajam pircējam būs jāpierāda, ka viņam ir nauda vecās ēkas rekonstrukcijas veikšanai, raksta Lsm.lv.

Pašlaik muižas ēka, kuras uzbūvēšanas gads precīzi nav zināms, pieder uzņēmējam, kurš dzīvo Polijā.

" Viens eiro ir juridisks termins, ko izveidoja juristi. Jo bez samaksas tas būtu kā dāvinājums. (…) Idejas var būt jebkādas. Bet pircējam precīzi jāuzrāda, kā viņš to realizēs, kur ņems naudu," paskaidroja īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms.

Līdz 1972. gadam muižā atradās skola, pēc kuras likvidācijas ēka tika atstāta novārtā, kā arī izlaupīta.

Pagaidām muižai nav atradies neviens pircējs, taču interese pastāv.

Zināms, ka iepriekš Madlienas pagasts bijis muižām bagāts, kopumā bija aptuveni 10 vēsturiskas muižas. Pašlaik daudzas no tām ir bēdīgā stāvoklī. Pēc Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja sacītā, problēma ir tajā, ka daudzas no šīm ēkām pieder ārzemniekiem, kuriem nav nedz laika, nedz vēlmes nodarboties ar vēstures pieminekļu rekonstrukciju.

20
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija, ārzemnieki
Pēc temata
''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās