Mediķu protesta akcija pie Saeimas, foto no arhīva

CVK: samazinās aktivitāte par rosinājumu atlaist Saeimu

33
(atjaunots 16:01 03.12.2019)
Centrālā vēlēšanu komisija apkopo petīcijas par Saeimas atlaišanu, ko iesnieguso biedrība "Varu Latvijas tautai", mediķu arodbiedrības un Centra partija.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Ar katru dienu krītas iedzīvotāju aktivitāte par rosinājumu atlaist Saeimu, vēsta Latvijas Radio.

Centrālā vēlēšanu komisija saņēma iniciatīvas par 13. Saeimas atlaišanu no trim organizācijām: biedrības "Varu Latvijas tautai", mediķu arodbiedrības un Centra partijas. CVK vadītāja Kristīne Bērziņa pastāstījusi, ka šāda situācija – vairāku iedzīvotāju grupu vēršanās ar iesniegumu par parakstu vākšanu vienā un tajā pašā jautājumā, ir neparasta, un likumā nav paredzēta. Pieņemts lēmums parakstus summēt.

Tautas balsošanas process notiek divos posmos: vispirms – parakstu vākšana 12 mēnešu laikā, pēc tam – tautas balsojums

Ja vajadzīgais parakstu skaits (aptuveni 155 tūkstoši) tiks savākts, CVK izvērtēs to atbilstību likumam - vai visi parakstu autori ir balsstiesīgi, vai paraksti nedublējas. Ja skaits būs pietiekams, komisija oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēs lēmumu rīkot nobalsošanu par Saeimas atlaišanu.

Referenduma dienu nosaka Saeima. Tai jānotiek sestdienā, ne agrāk kā mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc lēmuma izsludināšanas "Latvijas Vēstnesī".

"Un tikai tad, ja tautas nobalsošanā par šo jautājumu nobalsos divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima būs uzskatāma par atsauktu. Par Saeimas atsaukšanu tautas nobalsošanā būtu jāizsakās 562 614 vēlētājiem," stāsta CVK vadītāja. 

Centrālās vēlēšanu komisijas uzdevums ir pārbaudīt parakstus. Parakstīties var gan internetā - Latvija.lv vai, piemēram, pie notāra. Aģitācija ir iniciatīvas autoru ziņā, tās likumīgumu uzrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Pašlaik iniciatīvu rīkot Saeimas atlaišanu ir parakstījuši nedaudz vairāk kā 40 tūkstoši cilvēku. Bērziņa norādīja, ka aktivitāte sarūk.

"Pirmajās dienās, protams, (aktivitāte – red.) bija liela un augsta, bet šobrīd mēs redzam, ka tā intensitāte ir mazinājusies. Šeit tiešām ir jāņem arī vērā, ja cilvēki tiks uzrunāti aģitācijā, tas droši vien mainīsies," viņa uzskata.

IT uzņēmuma "Possible Security" dati liecina, ka visaktīvā cilvēki portālā Latvija.lv parakstījās 16.novembrī. Kopš tā laika dienā iesniegtais parakstu skaits samazinās.

33
Pēc temata
Iedzīvotāji vētraini metušies "atlaist" Saeimu
Ušakovs: no "pilsētas trakajiem" ir vairāk labuma nekā no deputātiem
Liepiņa ieteikusi krieviem un latviešiem apvienoties pret politiķiem
Vēlētājs nav kļuvis gudrāks: Jurkāns kritizē parakstu vākšanu Saeimas atlaišanai
Autobuss, foto no arhīva

Runājiet saprotamā valodā un nefilmējiet: Rīgas satiksmes kontrolieri sagrāb bezbiļetnieku

23
(atjaunots 17:26 09.07.2020)
"Rīgas satiksmes" darbinieki skarbi sagrāba un piespieda pie zemes bezbiļetnieku, un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties situācijā.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Kādas Facebook lietotājas lapā parādījies video, kurā "Rīgas satiksmes" kontrolieri veic vīrieša aizturēšanu, kurš brauca sabiedriskajā transportā bez biļetes, vēsta Mixnews.lv.

Intervijā portālam Mixnews.lv notikuma aculieciniece Anna, kura arī ir video autore, pastāstīja, ka gāja no darba uz mājām un pieturā ieraudzīja šo vardarbības ainu. Viņa atzīmē, ka situācija viņai šķitusi ārkārtīgi neadekvāta.

Cilvēks, kuru kontrolieri bija sagrābuši, nebija piedzēries, pēc Annas sacītā, nebija nemierīgs, taču viņu sagrāba, nogāza uz zemes un sāka iedvest, ka viņam nav biļetes, ka viņam bija jāiziet no transporta.

Divi vīrieši, kuri bija sagrābuši pasažieri bez biļetes, runāja krieviski, klātesošā sieviete no "Rīgas satiksme" runāja latviski.

Jaunietis, kurš iekļuva nepatikšanās, guļot uz zemes apgalvoja, ka viņu ir izstūmuši no transporta. Sagrābēji savukārt centās viņu pārliecināt, ka viņš ir agresīvs un bīstams. Visa šī saruna ir dzirdama videoierakstā.

Annai kontrolieri sākumā paskaidroja, ka bezbiļetnieks nereaģēja uz viņu lūgumiem pamest sabiedrisko transportu. Bet pēc tam metās skaidrot viņai pašai, ka nevajag filmēt šo ainu, ka policiju viņi jau ir izsaukuši un vispār viņai ir jārunā "saprotamā valsts valodā".

Savukārt Anna uzstāja, ka viņiem nav tiesību šādi sagrābt cilvēku un viņai ir tiesības filmēt šādas pretlikumīgas aizturēšanas ainu.

Uz zemes gulošais cilvēks tikmēr teica, ka viņš ir adekvāts un viņam esot labs darbs.

Radio Baltkom vērsās pēc paskaidrojumiem pie "Rīgas satiksmes".

Tur pateica, ka maz ar to, ka jaunietis, kuru sagrāba, brauca bez biļetes, viņš vēl arī iesita kontrolierim pa seju un krūtīm. Un vispār viņš jau ne pirmo reizi nonāk policijas redzeslokā.

Pēc "Rīgas satiksmes" pārstāves Baibas Bartaševičas sacītā, sakarā ar incidentu jau ir ierosinātas divas administratīvās lietas.

23
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Visiem nāksies maksāt 1,15 eiro: atlaides maršruta autobusiem Rīgā ir atceltas
Sākot ar februāri par zvanu "Rīgas satiksmei" būs jāmaksā
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Guļamistaba, foto no arhīva

Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu

22
(atjaunots 17:05 09.07.2020)
Uzņēmējs no Polijas par grašiem pārdod zemi 2,5 hektāru platībā un muižas ēku ar 60 istabām, taču būs jāpierāda, ka topošajam īpašniekam ir nauda rekonstrukcijai.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lielu muižu Ogres novada Madlienas pagastā īpašnieks pārdod par 1 eiro, taču šāda simboliska summa ir tikai juridiska formalitāte. Potenciālajam pircējam būs jāpierāda, ka viņam ir nauda vecās ēkas rekonstrukcijas veikšanai, raksta Lsm.lv.

Pašlaik muižas ēka, kuras uzbūvēšanas gads precīzi nav zināms, pieder uzņēmējam, kurš dzīvo Polijā.

" Viens eiro ir juridisks termins, ko izveidoja juristi. Jo bez samaksas tas būtu kā dāvinājums. (…) Idejas var būt jebkādas. Bet pircējam precīzi jāuzrāda, kā viņš to realizēs, kur ņems naudu," paskaidroja īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms.

Līdz 1972. gadam muižā atradās skola, pēc kuras likvidācijas ēka tika atstāta novārtā, kā arī izlaupīta.

Pagaidām muižai nav atradies neviens pircējs, taču interese pastāv.

Zināms, ka iepriekš Madlienas pagasts bijis muižām bagāts, kopumā bija aptuveni 10 vēsturiskas muižas. Pašlaik daudzas no tām ir bēdīgā stāvoklī. Pēc Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja sacītā, problēma ir tajā, ka daudzas no šīm ēkām pieder ārzemniekiem, kuriem nav nedz laika, nedz vēlmes nodarboties ar vēstures pieminekļu rekonstrukciju.

22
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija, ārzemnieki
Pēc temata
''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās