Sniegs Rīgā

Latvijai tuvojas sniega vētra

88
(atjaunots 12:55 30.11.2019)
Sniega kārtas biezums pēc snigšanas varētu sastādīt 6-8 centimetrus; redzamība uz ceļiem pasliktināsies, iespējama apledojuma veidošanās.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, šodien, 30. novembrī, daudzos Latvijas reģionos, lielākoties centrālajā daļā, gaidāms sniegs.

​No Rīgas jūras līča atnāks mākoņu masas, kuras izraisīs spēcīgu snigšanu un sniegputeni. Lielākoties tiks skarti centrālie un dienvidaustrumu novadi.

Sniega kārtas biezums pēc snigšanas varētu sastādīt 6-8 centimetrus. Redzamība uz ceļiem pasliktināsies, iespējama apledojuma veidošanās.

Tiek ziņots, ka aizritējušajā naktī sniegs jau ir izkritis Latvijas austrumu rajonos.

​Taču kopumā sinoptiķi sola, ka sestdiena būšot saulaina. Valsts ziemeļaustrumu daļā gaidāmas skaidras debesis.

Gaisa temperatūra sastādīs -1…+4 grādus. Pūtīs mērens rietumu, ziemeļrietumu vējš, piekrastē vēja brāzmas var sasniegt 15 metrus sekundē.

Arī galvaspilsētā ir gaidāms īslaicīgs sniegs un skaidras debesis. Temperatūra nepazemināsies zemāk par nulli. Pūtīs mērens rietumu, ziemeļrietumu vējš.

Saskaņā ar sinoptiķu paziņojumu, laikapstākļus Latvijā šobrīd ietekmē aizejošs ciklons. Atmosfēras spiediens sastāda 750-755 dzīvsudraba staba milimetrus.

88
Rokas, foto no arhīva

Vai Latvijā legalizēs partnerattiecības? Saeima apspriežas

0
(atjaunots 11:19 28.05.2020)
Saeimā sākušās diskusijas par iespēju legalizēt partnerattiecības. LGBT sabiedrība ir sajūsmā.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. LGBT organizācija "Mozaīka" jau paudusi atzinību Saeimas deputātiem – viņi ķērušies pie jautājuma par iespēju legalizēt partnerattiecības valstī, vēsta Mixnews.lv.

Pagaidām problēma tika izskatīta Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.

Tomēr Kaspars Zālītis, organizācijas "Mozaīka" valdes loceklis, savā lapā Twitter konstatēja, ka priekšā vēl ir daudz darba, lai arī jautājums pacelts nacionālā līmenī.

Pie tam zināms, ka petīcija par viendzimuma partnerattiecību legalizāciju Latvijā portālā Manabalss.lv jau aprīlī saņēma nepieciešamos desmit tūkstošus balstu un bija jāiesniedz izskatīšanai Saeimā.

Petīcijas autors norādīja, ka "civila laulība, civila savienība vai reģistrētas partnerattiecības nozīmē tiesības, atbildību un garantijas, ko valsts sniedz pārim, kas atrodas stabilās attiecībās". Pie tam tiesību piešķiršana viendzimuma pāriem nekādi neierobežo heteroseksuālos pārus.

Arī kontā Dzīvesbiedri  Twitter bija publicēta atsevišķa pateicība Saeimai. To pārpublicējis arī Kaspars Zālītis.

Publikācijā teikts, ka diskusiju sākums par partnerattiecībām ir liels solis visiem, "lai mēs visi apzinātos un saprastu, ka Latvijā pastāv dažādi ģimenes modeļi un ikvienai ģimenei ir jānodrošina aizsardzība".

Tepat kā piemērs ir bijušās veselības ministres Andas Čakšas stāsts.

Vēršoties pie sava dzīvesbiedra, politiķe rakstīja, ka laikā, kad viņi iepazinušies, abiem bijuši savi bērni, taču ar laiku viņus sāka uzskatīt par kopējiem, jo visi bija viena ģimene.

"Visu mainīja pirmā vizīte pie ārsta. Tu nebiji Latvijā. Tavam bērnam vajadzēja palīdzību, bet es izrādījos svešs cilvēks. Likums norādīja, ka man nav daļas gar Taviem bērniem. Tavi bērni ir Tavi, mani ir mani, nav tādu mēs," atcerējās Čakša,

Ja laulība nav reģistrēta oficiāli, cilvēki nevar arī saņemt nekādu informāciju viens par otra veselības stāvokli, ja viens no partneriem nokļuvis slimnīcā.

Civila laulība, civila savienība vai reģistrētas partnerattiecības nozīmē tiesības, atbildību un garantijas, ko valsts sniedz pārim, kas atrodas stabilās attiecībās.

0
Tagi:
Latvija, saeima, LGBT
Pēc temata
Jaunā petīcija par viendzimuma partnerību reģistrāciju Latvijā krāj balsu skaitu
Tramps noraidījis Latvijas lūgumu atbalstīt LGBT
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Valdošā koalīcija neatbalsta iespēju reģistrēt viendzimuma partnerattiecības
Slikta ziņa: homoseksualitātes gēns nepastāv
Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva

Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas

4
(atjaunots 23:08 27.05.2020)
Latvija nevar atļauties stāvēt rāmi, kamēr Rietumeiropa pārpērk tās mediķus – ir jāpalielina algas.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Veselības ministre Ilze Viņķele, bijusī Veselības ministrijas vadītāja Anda Čakša, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane un Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis apsprieda jauno Latvijas mediķu nākotni Latvijas radio ēterā.

Šonedēļ ārsts endokrinologs Uģis Gruntmanis pastāstīja, ka Latvijas medicīnas augstskolu studenti nesaista savu nākotni ar Latviju.

​"Tikko kolēģis pēc sava kursa novadīšanas veica aptauju 5. kursa studentiem. Viens no jautājumiem bija, cik taisās doties prom no Latvijas un kāpēc. 100% atbildēja ka plāno doties prom, dēļ mazām algām, un neredz iespēju virzīties uz augšu savā attīstībā," Gruntmanis pastāstīja savā lapā Twitter.

Jauno mediķu prombraukšanas problēma ne reizi vien tika apspriesta jau pirms Covid-19 pandēmijas. Pašā pandēmijas karstumā mediķu un pedagogu organizācijas nosūtīja atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, kurā pieprasīja sameklēt algu palielinājumam nepieciešamo finansējumu. Valsts, kas atbalstīja lielos uzņēmumus, neatrada naudu mediķiem, kuri riskē ar dzīvību.

Daudzi uzskata, ka pandēmija nesīs emigrācijas pastiprināšanos, it īpaši jauniešu vidū. Speciālisti uzskata, ka problēma skars arī jaunos veselības aprūpes darbiniekus un tas ietekmēs veselības aprūpes sistēmas stāvokli valstī.

Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis aicināja izstrādāt ilgtermiņa plānu, lai mediķi zinātu, kāds būs algu modelis līs 2027. vai 2028. gadam, kā arī pievērsa uzmanību tam, ka Lielbritānija pašlaik aktīvi atlasa medicīnas personālu. Citiem vārdiem sakot, jaunie mediķi no Latvijas var pārcelties uz turieni.

Veselības ministre Ilze Viņķele akcentēja, ka valsts nevar atļauties gaidīt, kamēr tās mediķus pārpērk, un nevar atļauties turpināt neracionāli izšķiest resursus.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas locekle Anda Čakša arī atzīmēja, ka Latvija bieži kļūst par "donoru" medicīnas personāla migrācijā uz citām ES valstīm.

Starp aspektiem, kuri varētu novērst veselības aprūpes darbinieku aizplūšanu uz ārzemēm, Viņķele minēja skaidrus plānus nozares finansēšanas jomā ilgtermiņa perspektīvā un atalgojuma palielināšanas jautājumos.

Pēc Viņķeles domām, ļoti svarīga ir uzticība starp nozares darbiniekiem un personām, kas pieņem lēmumus, - tā tika sagrauta šī gada budžeta formēšanas gaitā. Atgādināsim, ka pēc budžeta sastādīšanas, kurā valdība atteicās no sava solījuma palielināt ārstu algas, medicīnas organizācijas pieprasīja pašas Viņķeles demisiju.

4
Tagi:
emigrācija, mediķi, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Ģimenes ārstu asociācija: izšķiež miljonus, bet labuma cilvēkiem nav
Nolēmi aizbraukt no Latvijas – maksā: ārsts tiesājas ar ministriju
Ārsts no Rīgas: Latvija pazaudēs lielu skaitu darbspējīgo cilvēku Covid-19 dēļ
Ģimenes ārsti baidās veikt pacientiem Covid-19 analīzes