Pēcoperācijas palāta slimnīcā

Rudens ir infekciju laiks: kāds ir cilvēku saslimšanas iemesls Liepājā

18
(atjaunots 08:59 30.11.2019)
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi Latvijā bieži neievēro higiēnas prasības, pat ja ēdina bērnus.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) inspicēja ēdnīcas pārtikas bloku apakšveļas fabrikas "Lauma Lingerie" teritorijā, kur notika masveida inficēšanās ar zarnu infekciju, un atklāja higiēnas prasību pārkāpumus, pastāstīja PVD vadītājs Māris Balodis Latvijas Radio 4 raidījumā.

Visi saslimušie – patlaban tie ir 88 cilvēki – ēda Baltic Restaurants ēdnīcā, kura atrodas uzņēmuma teritorijā.

Šis uzņēmums tāpat piegādāja ēdienu Siguldas bērnudārziem un tirdzniecības centram Stockmann Rīgā, kur iepriekš tika atzīmēti kuņģa infekciju uzliesmojumi. Šobrīd Baltic Restaurants Latvia darbība Liepājā ir apturēta, uzņēmumā notiek pārbaude.

"Jā, gadījumu skaits ir liels, taču arī iepriekš, citos gados bija – rudenī parasti palielinās šādu gadījumu skaits, sevišķi cilvēku zarnu vīrusu saslimšanas gadījumu. Jo rudens ir vīrusu laiks, saslimstot, cilvēki atnāk uz darbu, nodod infekciju kolēģiem. Un ir ļoti slikti, ja tas notiek ar pārtikas bloka darbinieku – var tikt piesārņoti pārtikas produkti, un tad mēs redzam, kādas ir situācijas.

Taču daudzi pēdējie gadījumi ir saistīti ar vienu un to pašu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu, Baltic Restaurants. Kaut gan slimību ierosinātāji ir dažādi. Siguldā bija Esherihia coli, zarnu nūjiņa, kura producē toksīnus, izņemot to, Siguldā bija salmonella. Savukārt Stockmann bija jau norovīruss, kas pēcāk parādījās arī Smiltenē. Savukārt saistībā ar Liepāju gaidīsim Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izmeklējumu rezultātus," pateica Balodis.

Pēc viņa sacītā, PVD strādā kopā ar SPKC kopš brīža, kad saņēma informāciju par incidentu Liepājā.

"Mēs atbraucām un izmeklējām pārtikas blokus. Un konstatējām higiēnas pārkāpumus, taču pagaidām saistīt šos pārkāpumus ar cilvēku saslimšanu ir priekšlaicīgi. Gaidīsim laboratorijas analīžu rezultātus – gan cilvēkiem, gan pārtikas produktiem paņemtās," pastāstīja par padarīto darbu PVD vadītājs.

Saskaņā ar premjerministra Krišjāņa Kariņa rīkojumu, PVD sācis totālu ēdināšanas iestāžu pārbaudi visos valsts bērnudārzos. Laika posmā no 1. oktobra llīdz 8. novembrim dienests, pēc Baloža sacītā, veica pārbaudes vairāk nekā 800 bērnudārzos, turklāt dažos bērnudārzos inspektori viesojušies divas reizes, jo tur bijuši visnotaļ nopietni pārkāpumi.

"Protams, mēs konstatējām, ka 40% gadījumu higiēnas prasību ievērošana (par iekārtu, inventāra tīrību) neatbilst labākajiem standartiem, daļa gadījumu paškontroles sistēmas nestrādāja pienācīgā veidā. Taču paškontrole ir ļoti svarīgs posms ēdināšanas drošībā! Tur pats uzņēmums apzīmē riska faktorus, kritiskos punktus, kur produkts var inficēties, – un jau ar savām darbībām, ar termisko apstrādi visu to novērš.

Inventāra, trauku neatbilstība arī tika fiksēta. Šie 40% ir vispārēja higiēna, savukārt vēl 25% ir nepienācīga attīrīšana un dezinfekcija, ko mēs laboratoriski esam apstiprinājuši. Konstatējot gan stafilokoku, gan zarnu nūjiņas pēc dezinfekcijas. Piecpadsmit gadījumos mēs iesākām administratīvos pasākumus pret uzņēmumiem, 16 gadījumos bija naudas sodi, taču lielākoties mūsu inspektori pieprasīja novērst pārkāpumus uzreiz, jau inspekcijas laikā. Izmazgāt, iztīrīt – ļoti elementāri!" pastāstīja Balodis.

18
Pēc temata
Slimot vai strādāt: ko izvēlas Latvijas iedzīvotāji saaukstēšanās laikā
"Laba mācība": speciālisti izskaitļojuši zarnu infekcijas iemeslu Siguldas bērnudārzos
Zinātnieki noskaidrojuši, kā vecums ierobežo vēža attīstību
Populāras zāles pret grēmām atsauc no aptiekām visā pasaulē
Swedbank

Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu

14
(atjaunots 12:56 04.07.2020)
Noziedznieki, kuri uzdodoties par Swedbank apzog cilvēkus, ir sasnieguši tādu pilnību, ka pat izmanto orģinālo bankas telefona numuru, lai piemānītu klientus.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Ludzas policijas iecirknī ir ierosinātas četras krimināllietas sakarā ar krāpšanās faktu, vēsta Rus.lsm.lv.

Krāpnieki zvana Swedbank klientiem un stādās priekšā kā bankas darbinieki. Klientu vārdus un uzvārdus, kā arī personas kodus viņi zina. Turklāt viņi zvana no orģinālā Swedbank numura.

Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes priekšnieka vietnieks Guntars Kračus pastāstīja, ka ir bijuši tādi gadījumi, kad numurs nebija noteikts. Taču lielākoties viltojumi ir bijuši tik naturāli, ka cilvēki nav spējuši tos atšķirt no oriģināla.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Swedbank klientiem zvanīja, lūdza pieslēgties ar Smart-ID palīdzību. Teica, ka viņiem esot problēmas ar kontiem. Pēc kā nauda no tiem pašiem kontiem vienkārši pazuda.

Valsts policijā atgādina, ka bankas darbinieki nekad nelūgs nosaukt jūsu personas datus. Nevajag tos sniegt arī aizdomīgiem zvanītājiem.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, krāpnieki zvanījuši no zvanu centriem, kuri atrodas Ukrainā. Policija veic izmeklēšanu. Taču tā var turpināties visnotaļ ilgi, jo noziedznieki strādā ārzemēs.

Savukārt Swedbank pastāstīja, kā krāpnieki vispār spējuši iegūt klientu numurus. Tur paskaidroja, ka bankas pieslēgšanos izmanto mijiedarbībā ar citiem servisiem. Tā ir "Latvijas Gāze", mobilo sakaru operatori, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, VID. Un kaut kādi dati var "aizplūst".

Turklāt pastāv daudz dažādu vīrusu programmu, kuras iegūst klientu datus. Un arī pašu klientu neuzmanība mēdz novest pie datu noplūdēm.

14
Tagi:
krāpnieki, nauda, Swedbank
Pēc temata
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Valsts policija brīdina: apgrozījumā parādījusies viltota nauda
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Covid-19

Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

11
(atjaunots 11:59 04.07.2020)
Visā epidēmijas laikā Latvijā ir atklāti 1123 ar Covid-19 inficēto: statistika ļoti lēni, taču lien uz augšu.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 1185 koronavīrusa testi. Atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums.

​Stacionēts viens pacients ar Covid-19. Tagad Latvijas stacionāros ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā šajā periodā kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 156 784 izmeklējumi un atklāti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām tika izrakstīts 181 pacients, savukārt 30 cilvēki nomira.

​Atgādināsim, ka Latvijā darbojas mobilā lietotne Apturi Covid. To lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši valsts iedzīvotāju.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar personu, kas ir inficējusies ar Covid-19, ilgāk nekā 15 minūtes, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Lietotnes autors Andris Bērziņš iepriekš atgādināja, ka šī lietotne palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem ir kontaktējis inficētais. Tā ir izveidota, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram. Taču pašlaik Apturi Covid lieto pārāk maz Latvijas iedzīvotāju, lai to varētu uzskatīt par efektīvu palīgu.

11
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Petraviča pastāstīja, kāds būs palīdzības plāns Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Bēres pēc bērēm: Latīņamerikai pāri veļas Covid-19 pandēmija
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF ĀM

KF ĀM komentēja paziņojumus par radiācijas koncentrāciju virs Ziemeļeiropas

0
(atjaunots 17:34 04.07.2020)
Pagājušās nedēļas beigās vairākos medijos parādījās paziņojumi, ka jūnija sākumā Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas kodola un radiācijas drošības iestādes fiksēja atmosfērā virs Ziemeļeiropas teritorijas paaugstinātu radioaktīvo izotopu koncentrāciju.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Apgalvojumi, ka Krievijas perspektīvo bruņojumu "Posejdon" un "Burevestņik" izmēģinājumi varēja kļūt par radiācijas fona palielinājuma iemeslu virs Ziemeļeiropas, ir absolūti nepamatoti, sacīja RIA Novosti KF ĀM vadītāja vietniek Sergejs Rjabkovs.

"Es, protams, pievērsu uzmanību šiem materiāliem, taču vēlos teikt, ka šis nav pirmais un ne pēdējais gadījums. Turpmāk mēs vēl redzēsim ne mazumu ieganstu, kad no Amerikas puses sekos informatīvi iepludinājumi, gan anonīmi, gan atbildīgo personu vārdā. Iepludinājumi sakarā ar mūsu turpinātajiem darbiem perspektīvu kodola savaldīšanas sistēmu attīstības nozarē," sacīja Rjabkovs, komentējot dažu rietumu mediju materiālus, kuros tiek apgalvots, ka radiācijas līmenis virs Ziemeļeiropas varēja pacelties "Posejdon" un "Burevestņik" izmēģinājumu dēļ.

"Protams, es kategoriski noliedzu šāda veida sasaistes kā absolūti nepamatotas. Tas ir propagandas elements, kopējo amerikāņu pūliņu elements, kuru mērķis ir iesēt nepārliecību, sevišķi eiropiešu vidū, saistībā ar notiekošo," piebilda Rjabkovs.

Viņš uzsvēra, ka Maskava piedāvāja un turpinās piedāvāt ASV "nodarboties ar mūsu perspektīvo sistēmu tematiku plašākā daudzu faktoru kontekstā, kuri ietekmē stratēģisko stabilitāti, ar uzsvaru uz tām perspektīvajām amerikāņu sistēmām, kuras rada ārkārtīgi destabilizējošu ietekmi uz visu situāciju".

"Amerikāņi zina mūsu uzskaitījumus, viņiem ir zināms par mūsu raizēm. Atšķirībā no ASV mēs izvēlamies darīt to proporcionāli un aiz aizvērtām durvīm, bet kolēģi iet pa citu ceļu, kurš līdzinās tam, kas notika pēdējo dienu laikā ar Afganistānas sižetu. Tā ir daļa no kopējā kursa un ar ieroču kontroles lietu tam visam nav nekāda sakara," nobeigumā sacīja Rjabkovs.

Iepriekš SAEA paziņoja, ka nelielais radioaktīvo izotopu koncentrācijas kāpums atmosfērā virs Ziemeļeiropas nerada draudus cilvēka veselībai un apkārtējai videi. Vairāk nekā 40 valstis, tostarp arī Krievija, paziņoja SAEA, ka to teritorijā nav reģistrēti notikumi, kuri spētu novest pie paaugstinātas radioizotopu koncentrācijas gaisā.

Pagājušās nedēļas beigās vairākos medijos parādījās paziņojumi, ka jūnija sākumā Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas kodola un radiācijas drošības iestādes fiksēja atmosfērā virs Ziemeļeiropas teritorijas paaugstinātu radioaktīvo izotopu koncentrāciju, kuriem ir tā saucamā reaktorā izcelsme. Tāpat tika ziņots, ka, saskaņā ar Nīderlandes Nacionālā veselības un apkārtējās vides institūta (RIVM) aprēķiniem, šie izotopi it kā nāk no Krievijas puses un par notikušā iemeslu varēja kļūt degvielas elementa dehermetizācija kādas AES reaktorā.

Vēlāk Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka nekādu paziņojumu par draudiem vai avārijas situācijām, kuras varēja izraisīt paaugstināts radiācijas līmenis Krievijā, nav bijis, KF ir ideāla radiācijas drošības monitoringa sistēma.

0
Tagi:
radiācija
Pēc temata
Salaspils reaktors gadiem ilgi nesaņem pietiekamus līdzekļus. Likvidācija izmaksās vairāk
Rīdzinieki izmetuši atkritumos bīstamu radioaktīvu priekšmetu
Černobiļas mantojums: radiācijas avots, kas ir bīstamāks nekā pudelīte atkritumos