Gazprom

Naftogaz cenšas panākt Gazprom aktīvu arestu Latvijā

64
(atjaunots 08:27 30.11.2019)
Naftogaz iesniedza prasību Latvijas tiesā par Stokholmas arbitrāžas lēmuma izpildi saistībā ar tranzīta prasību un par nodrošinājuma pasākumiem.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Naftogaz cenšas panākt Stokholmas arbitrāžas lēmuma izpildi saistībā ar tranzīta strīdu ar Gazprom Latvijas teritorijā – Ukrainas kompānija iesniegusi attiecīgu prasību Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, teikts atskaitē Krievijas holdinga mājaslapā.

"2019. gada 5. novembrī PAS "Gazprom" kļuva zināms, ka NAK "Ukrainas Naftogaz" iesniedza prasību Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā (Latvija) par Stokholmas arbitrāžas lēmuma saistībā ar 2018. gada 28. februāra tranzīta strīda atzīšanu un izpildīšanu Latvijas teritorijā, kā arī ar nodrošinājuma pasākumu pieņemšanu," paziņoja Gazprom.

Tiesas sēde par šo prasību ir ieplānota 2020. gada aprīļa beigās. Gazprom pēta iespējas savu interešu aizsardzībai, piebilda kompānijā.

Stokholmas arbitrāža 2018. gada februārī paziņoja lēmumu Gazprom un Naftogaz strīdā attiecībā uz gāzes tranzīta līgumu.

Tiesāšanās skara Naftogaz pretenzijas, kura uzskatīja, ka tranzīta tiesībām un pienākumiem ir jābūt nodotiem jaunajam GTS operatoram, savukārt tranzīta tarifa aprēķina metodei jābūt izmainītai atbilstoši Eiropas standartiem.

Tāpat Naftogaz pieprasīja no Gazprom kompensāciju par nepiegādāto gāzes apjomu tranzītā, paziņojot, ka, saskaņā ar līgumu, minimālais gāzes apjoms, kurš Krievijas holdingam ir jātransportē caur Ukrainas teritoriju, sastāda 110 miljardus kubikmetru gāzes gadā, taču tranzīta gada apjoms 2009.-2013. gadā vidēji sastādīja 94 miljardus kubikmetru.

Stokholmas arbitrāža 2018. gada 28. februāra lēmumā saistībā ar šo strīdu ieklausījās pēdējā argumentā, piedzenot no Gazprom par labu Naftogaz 4,637 miljardus dolāru kompensācijā pār nepiegādāto tranzīta gāzi caur Ukrainu. Ņemot vērā iepriekšējo lēmumu (par gāzes piegādes līgumu, kur tiesa lika Naftogaz izmaksāt Gazprom parādu par piegādāto gāzi 2,019 miljardu dolāru apmērā), Krievijas kompānijai ir jāizmaksā mazāk – 2,56 miljardi dolāru.

Gazprom apstrīdēja tiesas lēmumu martā, savukārt maijā pieprasīja pilnu tā atcelšanu. Turklāt 2. martā Gazprom iesniedza prasību Stokholmas arbitrāža par līgumu laušanu ar Naftogaz.

2018. gada 13. jūnijā tiesa pieņēma lēmumu par arbitrāžas lēmuma izpildes apturēšanu, savukārt 2018. gada 28. jūnijā apstiprināja savu lēmumu par arbitrāžas lēmuma izpildi attiecībā uz arbitru piespriestās summas 2,56 miljardu dolāru apmērā piedziņu no Gazprom. Tajā pašā 2018. gadā 13. septembrī tiesa saistībā ar NAK "Ukrainas Naftogaz" prasību atcēla savu lēmumu par arbitrāžas lēmuma izpildes apturēšanu. Klausīšanās saistībā ar lietu par arbitrāžas lēmuma apstrīdēšanu tranzīta lietā nozīmētas uz 2020. gada septembri-oktobri.

Naftogaz, ņemot vērā pozitīvo tiesas lēmumu tās prasībā pret Gazprom par tranzīta līgumu rosināja norādītā lēmuma piespiedu izpildīšanas darbības vairāku valstu teritorijās – Šveicē, Nīderlandē, Anglijā, Velsā, Luksemburgā.

Tostarp Nīderlandē, pēc Naftogaz prasības, 2018. gada maijā Amsterdamas apgabaltiesa uzlika arestu Gazprom piederošajām Blue Stream Pipeline Company B.V – gāzesvada "Zilā straume" operatora – akcijām, kā arī parādu segšanai Gazprom. 2018. gada 17. septembrī Nīderlandē Naftogaz iesniedza prasību par Stokholmas arbitrāžas lēmuma saistībā ar tranzīta lietu atzīšanu un izpildi. Klausīšanās šajā lietā ieplānotas 2019. gada decembrī. Saskaņā ar mediju datiem, 2019. gada oktobrī Amsterdamas apgabaltiesa izsniedza Naftogaz atļauju nodrošinājuma pasākumu piemērošanai kompānijas South Stream Transport B.V akcijām, kura ir projekta "Turcijas straume" operators.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins forumā Krievija sauc!
© Sputnik / Сергей Гунеев

Lielbritānijā tiesa iespējamajam Gazprom aktīvu arestam gaida tiesvedību beigas Zviedrijas Apelācijas tiesā. Gazprom tiesvedībās saistībā ar Stokholmas arbitrāžas lēmuma atzīšanas un izpildes lietu 2019. gadā nācies iemaksāt Anglijas un Velsas Augstākās taisnības tiesā nodrošinājuma maksājumus kopumā 345 miljonu dolāru apmērā.

Luksemburgā Naftogaz tik tālu ir izdevies panākt nelielu uzvaru tiesā saistībā ar aktīvu arestu. 2019. gada 15. februārī Naftogaz nosūtīja lielāko banku Luksemburgas filiālēm un Gaz Capital S.A. paziņojumu par jebkādu Gazprom parādu un aktīvu arestu Luksemburgā. Piecpadsmitajā aprīlī Gazprom vērsās Luksemburgas tiesā ar iesniegumu par aresta apstrīdēšanu un iesaistīšanos procesā. 2019. gada 8. jūlijā Luksemburgas tiesa noraidīja Gazprom prasību par aresta atcelšanu. Krievijas kompānija apstrīdēja lēmumu. Klausīšanās saistībā ar Gazprom sūdzību ieplānotas 2020. gada janvārī.

64
Pēc temata
Eksperts: Ukraina izdomājusi komisku skaidrojumu gāzes cenu pieaugumam
Latvijas Gāze: mēs pārdodam Gazprom gāzi, Polijas un Somijas tirgus mums ir tieši laikā
Politologs: ASV neriskēs ar sankciju karu "Ziemeļu straumes 2" dēļ
SDG Latvijai nav prioritāte: investoriem iesaka pašiem "karot" ar vietējiem iedzīvotājiem
Rīga

"Galvaspilsēta Rīga": VARAM piedāvā interesantu papildinājumu Pašvaldību likumā

17
(atjaunots 18:28 12.07.2020)
Atsevišķa nodaļa likumā noteiks Rīgas pašvaldības funkcijas un Rīgas domes pilnvaras, kā arī to vadības veidus.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina iekļaut Pašvaldību likumā atsevišķu nodaļu "Galvaspilsēta Rīga", vēsta Mixnews.lv.

Šāda papildinājuma iekļaušanas iespēju valdība skatīs otrdien, 14. jūlijā.

Šajā normā tiks aprakstītas pašvaldības funkcijas, Rīgas domes pilnvaras, to plānošana un vadība.

Tāpat jaunajā nodaļā jāiekļauj ikgadējā līguma noslēgšana starp Rīgas pašvaldību un valsti. Tajā tiks norādītas valdības subsīdijas un pašvaldības līdzfinansējums.

VARAM skaidro šādu lēmumu ar to, ka Rīgā dzīvo liels cilvēku skaits, un galvaspilsētai ir arī sava specifika.

Turklāt "Galvaspilsēta Rīga" nodaļā aprakstīto normu ievērošanai sekos līdzi speciāli izveidota koordinācijas padome. Šajā padomē jābūt iekļautiem Latvijas valdības un Rīgas pašvaldības pārstāvjiem, savukārt vadīs to Rīgas izpilddirektors.

Atgādināsim, ka 22. jūnijā Latvijas prezidents Egils Levits izsludināja likumu par administratīvi teritoriālo reformu, saskaņā ar kuru no 2021. gada valstī būs 42 pašvaldības esošo 119 vietā.

Saskaņā ar jauno likumu, no nākamā gada 1. jūlija pilsētas statuss tiks piešķirts Koknesei un Iecavai, savukārt no 2022. gada 1. jūlija par pilsētām kļūs Ādaži, Mārupe un Ķekava.

Latvijas pilsētas tiks iedalītas valsts nozīmes pilsētas un novada nozīmes pilsētās. Valsts nozīmes pilsētas statusu piešķirs Daugavpilij, Jelgavai, Jēkabpilij, Jūrmalai, Liepājai, Ogrei, Rēzeknei, Rīgai, Valmierai un Ventspilij.

17
Tagi:
novadu reforma, VARAM
Pēc temata
Kariņa recepte: kā sadalīt divus miljardus eiro
Latvijas prezidents izsludinājis administratīvi teritoriālās reformas likumu
Saeima apstiprināja Nacionālo attīstības plānu: kāds būs Latvijas kurs jaunajā septiņgadē
Pašvaldības palīdzēs prezidentam izbrāķēt novadu reformu
Covid-19

Latvija uzvarējusi Covid-19? Aizritējušajā diennaktī nav atklāti inficēšanās gadījumi

12
(atjaunots 12:48 12.07.2020)
Pēc pēkšņā Covid-19 uzliesmojuma Latvijā, iestājies klusuma brīdis. Aizritējušajā diennaktī 1467 veiktie testi neatklāja nevienu jaunu koronavīrusa inficēšanās gadījumu.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, pēdējo 24 stundu laikā valstī tika veikti 1467 Covid-19 testi. Jaunu inficēšanās gadījumu nav.

​Vēl sestdien, 11. jūlijā, tika ziņots par 8 jauniem inficēšanās gadījumiem. SPKC meklēja reisa 7937 autobusa pasažierus, kurš brauca maršrutā Liepāja-Saldus-Rīga, jo tajā brauca cilvēks ar apstiprinātu koronavīrusa diagnozi.

Savukārt Valsts policija solīja pastiprināt pašizolācijā esošo cilvēku kontroli.

Visā epidēmijas laikā Latvijā tika veikti 168 947 Covid-19 izmeklējumi. Kopumā tika atklāti 1173 inficētie, no kuriem 1019 cilvēki izveseļojās un 30 nomira.

Slimnīcās turpina ārstēties trīs cilvēki, no kuriem viens atrodas smagā stāvoklī.

​Atgādināsim, ka piektdien, 10. jūlijā, Ministru kabinets pieņēma lēmumu par sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darba laika saīsināšanu ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību un novērst jaunus saslimšanas uzliesmojumus.

12
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi
Madonas slimnīcas bērnu ārsts inficējies ar Covid-19
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
ZRK S-400 Triumf

Turcija izmēģina S-400 pret amerikāņu lidmašīnām

0
Turcija ignorējusi ASV brīdinājumus par iespējamām sankcijām, ja republika sāks izmēģinājumus pret ASV ražotajām kara lidmašīnām.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Turcijas bruņotie spēki sākuši Krievijā iegādāto zenītraķešu kompleksu S-400 jaunos izmēģinājumus pret amerikāņu iznīcinātājiem F-16 un F-4 Murtedas aviobāzē netālu no Ankaras, informēja Fighter Jets World.

Portāla rīcībā esošā informācija liecina, ka testi sākušies 4. jūlijā un ilgs līdz 26. novembrim.

Pie tam Turcija ignorējusi ASV brīdinājumus par iespējamām sankcijām, ja republika sāks izmēģinājumus pret ASV ražotajām kara lidmašīnām, vēsta RIA Novosti.

Fighter Jets World publicēja Turcijas provinces varasiestāžu sniegto informāciju – tās ziņo, ka iznīcinātāji lidos dažādā augstumā.

Pērnā gada rudenī turku karavīri jau izmēģināja S-400 pret amerikāņu iznīcinātājiem, kuri pārvietojās virs Ankaras dažādā augstumā, bet sistēmas kontrolēja debesis virs Turcijas galvaspilsētas.

Krievijas ZRS S-400 iegāde izprovocēja krīzi Ankaras un Vašingtonas attiecībās. Sistēmas piegādes sākās pērnā gada vasarā, tomēr amerikāņu varasiestādes pieprasīja Turcijai atteikties no darījuma un iegādāties kompleksus Patriot. Pretējā gadījumā ASV draudēja aizturēt vai pat atcelt iznīcinātāju F-35 pārdošanu Turcijai un ieviest sankcijas, tomēr Ankara atteicās piekāpties.

Krievija izpildīja pirmo kontraktu, kas paredzēja četru S-400 divizionu piegādi Turcijai par kopsummu 2,5 miljardu dolāru apmērā. Pēc tam puses vienojās par otras partijas iegādi.

0
Tagi:
militārā tehnika, S-400, Krievija, Turcija, ASV
Pēc temata
Vašingtonas un Ankaras konflikts: ASV gatavo sankcijas, Turcija draud slēgt aviobāzes
Serbija iegādājusies Krievijas pretgaisa aizsardzības kompleksus
Baltijas flotes nākotne: pirmais Krievijas kuģis saņēmis PGA kompleksu "Pancirj"
Kā "Bastioni", "Iskanderi" un Baltijas flotes aviācija atbildēja uz mācībām "Baltops 2020"