Sirmgalve pie autobusa, foto no arhīva

Latvijas pilsonība ir starp labākajām pasaulē. Taču korupcija un nabadzība zeļ un plaukst

43
(atjaunots 18:40 28.11.2019)
Latvijas pilsoņi tomēr savu laimi nenovērtē: staigā drūmi un nomākti, nelaimīgi, neapmierināti ar nabadzību, korupciju valstī, kā arī ar pašu dāsnuma un veselības trūkumu.

RĪGA, 29. novembris – Sputnik. Kompānija Henley & Partners ir izlaidusi sava Pasaules pilsonību kvalitātes indeksa (Quality of Nationality Index) jauno versiju, kurš pēc septiņiem faktoriem novērtē valstu un teritoriju pases. Latvija ieņēma augsto 20. vietu šajā reitingā, kurā tika iekļautas 159 pasaules valstis.

Iekšēji un ārēji

"Pasaules pilsonību indekss (QNI), ko kopš 2017. gada sastāda konsultāciju kompānija Henley & Partners, šogad piedzīvojis daudzas vērā ņemamas izmaiņas. Izņemot nosaukumu, mainījusies arī pilsonību reitinga aprēķināšanas metodika. Sastādītāji ne vien atjaunoja indeksu, aprēķinot pilsonību reitingu par atskaites periodu 2018. gadā, bet arī pārrēķināja rādītājus par visiem iepriekšējiem gadiem, kas noveda pie izmaiņām reitingā," raksta Bb.lv, atsaucoties uz avīzi "Kommersant".

Reitinga sastādīšanā QNI autori ņēma vērā sekojošos faktorus, ko var iedalīt iekšējos un ārējos:

- valsts ekonomikas mērogs;

- cilvēciskā potenciāla bāzes attīstības līmenis;

- sabiedriskās kārtības un stabilitātes līmenis;

- dzīvošanai un tūrismam pieejamo valstu skaits;

- šo valstu attīstības līmenis.

Katrs no augstākminētajiem kritērijiem tika vērtēts uz trešo pušu datu un indeksu pamata.

Pilsonība līmenī

Pēc rādītāju pārrēķina noskaidrojās, ka visvērtīgākā pase visu pēdējo gadu laikā bijusi nevis Vācijas, bet gan Francijas pase. Saskaņā ar 2018. gada rezultātiem, Francijas pase ieguva 83,5 balles no 100 iespējamām, savukārt Vācijas pase tagad dala otro vietu reitingā kopā ar Nīderlandi – abu valstu pasēm ir 82,8 balles.

Ar 77 ballēm Latvija izrādījusies 20. vietā pasaulē. Tās reitings pēc datu pārrēķina pieaudzis samērā nenozīmīgi – vien par 0,2 ballēm. To pašu vietu ar tām pašām 77 ballēm ieņem arī Lietuva.

Francijai, Vācijai un Nīderlandei seko Skandināvijas valstis – Dānija, Norvēģija un Zviedrija. Valstu pirmajā desmitniekā ar visaugstāko pilsonības kvalitāti iekļuva arī Islande, Somija, Itālija un Lielbritānija.

Laime nav jāmeklē pasē

Taču Latvijas pilsoņi nenovērtē savu laimi un oficiāli skaitās par visbēdīgāko nāciju visā Eiropas Savienībā. Par to pirms dažām dienām paziņoja Pasaules Ekonomikas forums, kurš izmantoja Eurostat 2018. gada aptauju datus.

ES iedzīvotājiem uzdeva jautājumu: "Vai jūs jutāties laimīgs(-a) pēdējo četru nedēļu laikā?" Latvijā uz šo jautājumu pozitīvi atbildēja vien 31% iedzīvotāju. Tas ir zemākais rādītājs visā ES.

Zems laimes līmenis (līdz 50%) atzīmēts arī Bulgārijā, Horvātijā, Lietuvā, Rumānijā, Grieķijā un Itālijā.

Visgandarītākie ar savu dzīvi ir beļģieši, nīderlandieši, austrieši un somi. Viņu vidū atzīmēts 76% laimīguma līmenis. Savukārt vidēji ES laimīgi ir 62%.

"Neraugoties uz populisma, migrācijas problēmu kāpumu, masveida protestiem un politiskajiem uztraukumiem lielākajā kontinenta daļa, eiropieši šobrīd ir par 2% laimīgāki, nekā 2013. gadā," vēsta Pasaules Ekonomikas forums.

Drūmi un nomākti

Šajā sakarā var atcerēties citu interesantu reitingu, ko sastāda ANO stabilas attīstības risinājumu meklējumu struktūra (United Nations Sustainable Development Solutions Network). Svaigākajā reitingā par 2019. gadu Latvija ieņēma 53. vietu, iegūstot 5,94 punktus. Kopumā tika vērtētas 156 valstis.

Laimīgāko valstu saraksta augšgalā ir Somija. Izņemot to, laimīgāko valstu desmitniekā iekļuva Dānija, Norvēģija, Islande, Nīderlande, Šveice, Zviedrija, Jaunzēlande, Kanāda un Austrija.

Visnelaimīgāko valstu vidū ir Dienvidu Sudāna, CĀR, Afganistāna, Tanzānija un Ruanda.

Šis reitings sastāv no vairākām apakškategorijām. Tad lūk pozitīvo emociju līmeņa ziņā pasaulē Latvijas iedzīvotāji izrādījušies ārkārtīgi zemā vietā – 119. Drūmi, nomākti cilvēki – viņiem varētu piešķirt šādu raksturojumu. Lietuvieši, starp citu, šī rādītāja ziņā vispār ir 138. vietā pasaulē!

Negatīvās uzlādes līmeņa ziņā Latvija nolikta 38. vietā pasaulē. Sociālā atbalsta līmeņa ziņā (vai cilvēkam ir draugi vai radi, uz kuriem var paļauties grūtā brīdī) Latvija ir 34. vietā. Nu, it kā arī nav tik slikti.

Toties LR iedzīvotājiem ir ļoti maz personiskās brīvības (iespēja izvēlēties dzīvot tā, kā vēlies). Šī rādītāja ziņā valsts atrodas vien 126. vietā.

Arī korupcija Latvijas iedzīvotājiem stipri traucē dzīvot – 92. vieta. Līdzīgi dāsnuma trūkumam – 105. vieta. Šeit respondenti atbildēja uz jautājumu "vai jūs esat ziedojuši naudu labdarībai pēdējā mēneša laikā".

IKP uz iedzīvotāju pēc pirktspējas paritātes ziņā Latvija ieņēma attiecīgi augsto 43. vietu pasaulē. Gaidāmo veselo dzīves gadu skaita ziņā – attiecīgi zemo 68. vietu.

No kurienes tāda laime?

Kas ir interesanti: ANO eksperti salīdzināja laimes līmeni, kurš bijis pasaules valstu iedzīvotājiem 2005.-2008. gadā ar 2016.-2018. gada līmeni. Latvijas iedzīvotāju laime pa šiem gadiem palielinājusies par 1,159 ballēm, un šī rādītāja ziņā (pēc apmierinātības ar dzīvi izaugsmes) viņi izrādījušies ceturtajā vietā pasaulē!

Kas pa šiem gadiem valsts iedzīvotājiem tik burvīgs noticis, ANO neizskaidro.

43
Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas robeža

Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu

13
(atjaunots 08:16 05.07.2020)
Latvijas Nacionālie bruņotie spēki tika izsaukti pie valsts austrumu robežām Covid-19 pandēmijas straujas izplatības periodā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks informēja, ka valsts Nacionālie bruņotie spēki (NBS) aiziet no austrumu robežas, vēsta Bb.lv.

NBS, kuri bija aicināti atbalstīt Valsts robežsardzi Covid-19 pandēmijas radītās asās krīzes periodā, pametīs dienestu pēc 9. jūlija.

Pabriks uzsvēra, ka situācija patlaban nav tik sarežģīta, tāpēc karavīri pie robežām nav vajadzīgi.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri un zemessargi atradās pie Latvija un Krievijas, kā arī Latvijas un Baltkrievijas robežam no 30. marta. Viņi palīdzēja robežsargiem pildīt patruļu dienestu.

Patrulēšanā piedalījās aptuveni 60 kareivji un zemessargi ar ne vairāk kā 15 transporta līdzekļiem.

Pabriks atzīmēja, ka tālākās darbības robežsargu atbalstam ar NBS spēkiem tiks izvērtētas, ņemot vērā risku analīzi un informāciju par nelegālās imigrācijas pieaugumu pēc ārkārtējās situācijas režīma noslēguma.

Pēdējās diennakts laikā Krievijā fiksēti 6632 inficēšanās gadījumi, Baltkrievijā – 273 jauni koronavīrusa gadījumi.

Latvijā pēdējā diennaktī fiksēts tikai viens jauns infekcijas gadījums. Pandēmijas periodā konstatēti 1123 slimības gadījumi.

No 10. jūnija valstī atcelts ārtkārtējās situācijas režīms un stingrie ierobežojumi.

13
Tagi:
NBS, Latvija, Baltkrievija, Krievija
Pēc temata
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Pazaudētā drona stāsts: ko īsti Latvija plānoja novērot
Zemessargi apgūs kaujas iemaņas Rīgas ielās: bez ieročiem
NBS apkopo statistiku par latviešiem, kas iestājas armijā pēc dzīves ārzemēs

Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna

27
(atjaunots 07:25 05.07.2020)
Pēdējo nedēļu laikā atsevišķās Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs pieaudzis Covid-19 saslimstības gadījumu skaits, tāpēc Latvija papildinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Koronavīrusa izplatības pieauguma dēļ atsevišķās valstīs Latvijas valstspiederīgajiem tagad jāievēro pašizolācija pēc brauciena uz Monako, Zviedriju, Luksemburgu, Portugāli, Rumāniju, Bulgāriju, Lielbritāniju un Čehiju. Divas nedēļas ilga karantīna būs jāievēro arī pēc tranzīta brauciena caur šīm valstīm, vēsta Press.lv, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centru.

Kopš 4. jūlija prasība ievērot divas nedēļas ilgu pašizolāciju attiecināta arī uz ceļotājiem, kuri atgriežas no Čehijas un Monako, kur saslimstība pārsniegusi pieļaujamo – 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

​SPKC un Veselības ministrija iesaka bez vajadzības nepamest Latviju, jo epidemioloģiskā situācija pastāvīgi mainās.

© Sputnik / Максим Богодвид

Latvijā saslimstība patlaban sastāda 0,7 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju un joprojām krītas.

Iepriekš vēstīts, ka pēdējās diennakts laikā Latvijā veikti 1185 koronavīrusa testi, konstatēts viens Covid-19 gadījums.

Viens pacients ar Covid-19 nokļuvis slimnīcā. Tagad stacionāros valstī ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem slimības forma ir smaga.

Pandēmijas periodā Latvijā veikti 156784 testi un konstatēti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām izrakstīts 181 pacients, 30 cilvēki ir miruši.

27
Tagi:
koronavīruss, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu, slimnīcās turpina ārstēties četri pacienti
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

"Tas jādara tūlīt pat": par ko ASV sodīs Krieviju

0
(atjaunots 10:18 05.07.2020)
Nesen "civilizētajā pasaulē" izskanēja vērā ņemami ASV Kongresa locekles Nensijas Pelosi vārdi par to, ka pret Krieviju steigšus jāievieš jaunas sankcijas. To fonā – jauni koronavīrusa gadījumu skaita rekordi ASV.

Atgādināsim, ka Pelosi izteikusi sekoja vājprātīgajam stāstam par "Krievijas sazvērestību ar talibiem pret amerikāņiem". Galu galā noskaidrojās, ka tā nav par informācija, ko amerikāņu specdienesti saņēmuši no saviem avotiem, bet gan "secinājums, ko pēc talibu nopratināšanas" izdarījuši kaut kādi analītiķi – par to, ka kāds Krievijā kaut kādu iemeslu dēļ nolēmis talibiem, kuri jau ilgus gadus uzbrūk amerikāņu karavīriem, maksāt par amerikāņu karavīru slepkavībām (tikpat labi Krievija varētu maksāt afrikāņiem par bērnu dzemdēšanu), portālā RIA Novosti stāsta Viktors Marahovskis.

Pentagons un padomnieks nacionālās drošības jautājumos O’Braiens informēja, ka varenais slēdziens nav apstiprinājies, tāpēc par to savulaik pat neziņoja ASV prezidentam. Tāpat kā, acīmredzot, par virkni citu neapstiprinātu baumu un pieņēmumu, kuru saņemšana un apstrāde ir specdienestu tiešs pienākums.

Taču lieta tāda, ka Amerika vairs nedzīvo pēc normālas valsts ierastajiem likumiem ("Vašingtonā pašlaik notiek daudz neizskaidrojamu lietu" – tā situāciju korekti aprakstīja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs). Amerika dzīvo saskaņā ar nāvējošās iekšējās ažiotāzu kaujas likumu, kas formulējams īsi: "Nekādu likumu".

Tāpēc kodollielvalsts Pārstāvju palātas vadītāja, viena no pirmajām amatpersonām valstī, kas par savas ideoloģijas pamatos "liek" taisnīguma principus, uz nekādi neapstiprinātas "operatīvās informācijas" parādīšanos reaģē ar viennozīmīgu un praktisku politisko secinājumu: jāievieš sankcijas pret otru kodollielvalsti, pie tam tepat uz vietas.

Mediji, kuri iesvieda pašu informāciju sabiedriskajā telpā, nedomādami par tās ticamību, jau atmasko valsts prezidentu, sak, viņam "nepatīk, kad viņam ziņo ko sliktu par Krieviju". Tā ar jauniem faktiem, tā sakot, tiek pierādīta agrāk ne vienu reizi vien sakautā tēze "Tramps – krievu spiegs".

Tomēr uzmanība jāpievērš arī tam, kā amerikāņu mediji apstrādā otru "dienas jaunumu" – par to, ka ik dienas fiksēto Covid-19 gadījumu skaits valstī sasniedzis rekordu – virs 50 tūkstošiem.

Piemēram, autoritatīvais izdevums Huffington Post raksta:

"Dažus pēdējā uzliesmojuma iemeslus var izsekot līdz Piemiņas dienas svinībām maija beigās."

CNN:

"Trampa pretmasku krustakarš atgriezies, lai iekostu viņam."

The New York Times:

"Aptaujas liecina, ka daudzi amerikāņu vīrieši masku uzskata par vājuma pazīmi, un prezidenta Trampa atteikšanās no maskas norāda, ka viņš to uzskata par vārgulības izpausmi."

Vai jums šķiet, ka šajos ģeniālās analītikas piemēros kaut kas ir palaists garām? Pareizi vien ir. Tajos nav ne vārda par to, ka kopš maija beigām pa visu Ameriku, nospļaudamies par sociālo distanci un ieteikumiem palikt mājās utt., milzu pūļiem apkārt staigā progresīvās un pareizās kustības Black Lives Matter pārstāvji un īsteno virkni dziļu socializētu darbību: demolē veikalus, aizdedzina ēkas, dauza mašīnas, slepkavo cilvēkus (pieticīgākās un nebūt ne pilnīgās aplēses rāda, ka patlaban uz BLM sirdapziņas ir vairāk nekā 25 līķi), krīt ceļos un mazgā kājas minoritātēm.

Simtiem tūkstošu, iespējams, pat miljoniem amerikāņu ir apņēmīgi metuši pie malas piesardzību un izturas tā, it kā nekāda koronavīrusa nebūtu. Visi neatkarīgie novērotāji norādīja, ka citāds rezultāts nemaz nav iespējams – tas novedīs pie ellīga slimības uzliesmojuma. Kad uzliesmojums sākās, izrādījās, ka ir aizliegts teikt par to patiesību.

Tāpēc progresīvie analītiķi lamā tautas toksisko vīrišķību (nepareiza tauta), Trampa bezatbildību Piemiņas dienā maijā un spītīgi nevēlas redzēt acīmredzamo iemeslu, kas ne tikai vīd acu priekšā, bet arī pūš taures un aizklāj debesis ar ugunsgrēku dūmiem.

Ko šajā kontekstā vajadzētu atzīmēt.

Patiesībā šķiet, ka abi šie piemēri ir vienas parādības – plašas un biedējošas – simptomi.

Īsumā to varētu nosaukt par "emocionālās drošības ideoloģiju". Tā paredz, ka pastāvēt var tikai tā loģika un fakti, kas nepārkāpj mērķa auditorijas emocionāko komfortu un atbilst tās uzskatiem.

Mērķa auditorijas acīs taču nav nekādas nozīmes jautājumam par to, cik idiotisks izdomājums ir ziņa par "krievu naudu par amerikāņu skalpiem". Nav svarīgs arī jautājums par to, kāda iemesla dēļ patiesībā Amerikā sācies jauns koronavīrusa uzliesmojums.

Mums ir darīšana ar kaut kādu šausmīgu Okama naža emo-viariāciju:nav vajadzības meklēt jebkādu parādību patiesos traktējumus, ja ir emocionāli apmierinošs un pareizs traktējums.

Tāpēc "jebkurā sarežģītā situācijā vaino Krieviju un Trampu".

Tas ne velna neļaus atrisināt Amerikas reālās problēmas – bēdīgi slaveno pasaules hegemona statusa zaudējumu un nespēju pārvarēt pandēmiju.

Toties tas dāvās gandarījumu progresīvo spēku kareivīgajam spārnam un ļaus prezidenta pretiniekiem gāzt viņu no krēsla.

Starp citu, tas viss notiek valstī, ko dažs labs vēl joprojām uzstāda par piemēru Krievijai. Tomēr, spriežot pēc tautas balsojuma rezultātiem maģiskā frāze "kā Amerikā" Krievijā vairs tā īsti nedarbojas.

0
Tagi:
sankcijas, pandēmija, Nensija Pelosi, Black Lives Matter, Krievija, ASV
Pēc temata
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā