Studente, foto no arhīva

Braucienam uz konsulātu "sametās" viss ciems: indieši cenšas iekļūt Latvijas augstskolās

31
(atjaunots 17:35 28.11.2019)
Aptuveni trešā daļa no visiem indiešu iesniegtajiem pieteikumiem studiju vīzas saņemšanai uz Latviju tiek noraidīta: pretendentiem bieži vien nav pietiekama zināšanu līmeņa un viņi nes viltotus atestātus.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Indijas pilsoņi cenšas nokļūt studijās Latvijas augstskolās, taču dažiem no viņiem nav pat vidusskolas līmeņa zināšanu, vai arī viņiem vispār nav rakstītprasmju, pastāstīja Izglītības un attīstības aģentūras vadītāja Dita Traidās savā Twitter lapā.

Traidās publiskoja fotogrāfiju ar visnotaļ apjomīgu mapi ar Indijas abiturientu dokumentiem, kuriem bija atteikts vīzas izsniegšanā Latvijas vēstniecībā. Viņa norādīja, ka, protams, ir arī godprātīgi skolu absolventi, kuri vēlas iestāties Latvijas augstskolās, taču pats atteikumu apjoms, viņas ieskatā, liecina par to, ka ir jāsāk diskusija par augstākās izglītības eksporta kvalitāti.

Viņa paskaidroja, ka daži no tiem, kas ir iesnieguši pieteikumus konsulātā, nezina angļu valodu, viņiem nav pietiekamu līdzekļu dzīvošanai Latvijā (braucienam uz konsulātu "sametās" viss ciems), neprot rakstīt vai veikt elementāras matemātiskas operācijas, kaut gan, piemēram, pretendē maģistratūras programmai ekonomikā.

Iepriekš rakstīts, ka Latvijā strauji aug "viltus" studentu skaits – trešo valstu pilsoņi saņem atbilstošas vīzas "piesegumam", viņu īstais mērķis ir darbs. Šī iemesla dēļ Latvijas vēstniecības noteiks stingrākus studentu atlases kritērijus, bet augstskolas stingri sekos ārvalstu studentu apmeklējumam un sekmēm, it īpaši studentu no Indijas.

"Mēs savā pusē esam uzsākuši jaunu praksi – esam piesaistījuši īpašu aģentūru, kas pārbauda iesniegto dokumentu autentiskumu, jo bieži vien ir diplomu un citu dokumentu viltojumi. Esam noķēruši ne tikai viltotus diplomus, bet esam atraduši arī pat neeksistējošu augstskolu ar neeksistējošiem diplomiem," pastāstīja Latvijas vēstnieks Indijā Artis Bērtulis.

Arī daļa Latvijas augstskolu un universitāšu šim studiju gadam pastiprinājusi atlases kritērijus.

"Visi pretendenti, kas ir nokārtojuši iestājeksāmenus tiek papildus intervēti gan uz motivāciju un valodas zināšanu. Tos, kas stājas IT programmā (..) mēs viņus vēl papildus izaicinām uz kādu matemātisku uzdevumu intervijas laikā, ļoti vienkāršu, 3. klases līmeņa, vai spēj to atrisināt pāris sekundēs. Tur gan ir daudz brīnumu. Līdz ar to saprotam, ka notiek kādas krāpšanās," atklāja biznesa augstskolas "Turība" prorektors Imants Bergs.

Tieši vēlme strādāt Latvijā, nevis studēt ir patiesais ieceļošanas mērķis. Saņemot attiecīgo informāciju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) ir tiesības anulēt studentu vīzu. Piemēram, no šī gada sākumā vien no izsniegtajām 1111 studēšanas vīzām anulētas 674.

31