Tabletes, foto no arhīva

Konkurences padome noskaidrojusi, kāpēc Latvijā tik dārgas zāles

41
(atjaunots 16:09 26.11.2019)
Zāļu cenu veidošanas mehānisms Latvijā ir īpaši labvēlīgs vairumtirgotājiem un neizdevīgs pircējiem.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Zāļu cenu veidošanas mehānisms Latvijā ir visneizdevīgākais Baltijas valstīs, vēsta Konkurences padome (KP).

Cenas, par kurām zāles pieejamas patērētājiem, veido ražotāja cenas, vairumtirgotāja uzcenojumu, aptiekas uzcenojumu un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summa. Baltijas valstu tirgi ir relatīvi līdzīgi, un zāļu cenām tajos nevajadzētu būtiski atšķirties, taču realitātē notiek citādi.

Lielāko starpību cenas struktūrā veido vairumtirgotāju un aptieku uzcenojumi, kā arī PVN: Lietuvā tas sastāda 12%, Igaunijā – 9%, Latvijā – 5%.

Latvijā uzcenojums veidojas, lielajiem vairumtirgotājiem pielietojot augošu procentu uzcenojumu ražotāja cenai, savukārt aptiekas aprēķina uzcenojumu vairumtirgotāja cenai.

Lietuvā un Igaunijā, sasniedzot noteiktu cenu, stājas spēkā tā saucamo uzcenojumu griesti, kuri, augot ražotāja cenai, neļauj būtiski pieaugt gala cenai. Latvijā uzcenojumu griesti darbojas tikai aptiekās attiecībā pret valsts kompensējamiem medikamentiem, tas ir, pie vairumtirgotāja cenas 71,14 eiro apmērā aptiekas uzcenojums ir nemainīgs un sastāda 6,05 eiro.

Salīdzinot 20 medikamentus, kas visvairāk pieprasīti Baltijas valstīs, noskaidrojas, ka ražotāji pārsvarā noteikuši pazeminātas cenas vairumtirgotājiem, taču uzcenojuma dēļ tas gala cenu neietekmēja.

Aptuveni 80% tādu zāļu ražotāji noteica Latvijai zemākas cenas nekā Lietuvai un Igaunijai, taču aptuveni tikai 40% no tām patērētāji varēja nopirkt lētāk nekā Lietuvā un Igaunijā.

Zāļu pārbaude. Foto no arhīva
© Sputnik / Максим Богодвид

Dati liecina, ka patērētāji Latvijā visbiežāk pērk kompensējamās un nekompensējamās zāles, kuru cena nepārsniedz 50 eiro. Maksimālais uzcenojums zālēm, kam ražotājs noteicis cenu 20 eiro apmērā, Latvijā var sasniegt 2,84 eiro, Lietuvā – 1 eiro, Igaunijā — 0,6 eiro. Līdz ar ražotāja cenu pieaugumu, palielinās uzcenojumu starpība Latvijā un kaimiņvalstīs.

Tātad zāļu cenu veidošanas mehānisms Latvijā ir īpaši labvēlīgs vairumtirgotājiem, jo dāvā iespēju noteikt salīdzinoši augstus maksimālos uzcenojumus.

Līdzīgi secinājumi attiecas arī uz aptieku uzcenojumiem Latvijā. Piemēram, aptiekas uzcenojums zālēm, kuru ražotāja cena ir 20 eiro, Latvijā var sasniegt 4,92 eiro, Lietuvā — 3,57 eiro, Igaunijā — 3,09 eiro. Līdz ar ražotāja cenu pieaugumu, aug arī aptieku uzcenojums. Savukārt Lietuvā un Igaunijā nekompensējamo zāļu uzcenojumi paliek nemainīgi noteikto cenu griestu līmenī.

41
Pēc temata
Latvijā zāles tirgo uz kredīta. Kas notiks tālāk?
Zāles kredītā: Latvijas pensionāru ikdiena

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

17
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

17
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

15
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

15
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi