Piejūra makaroni un pelmeņi ar maltām ķilavām

Kara apstākļos Latvijas iedzīvotājus ēdinās par 12 miljoniem dienā

93
(atjaunots 12:09 16.01.2020)
Lūdzam netraucēt pirms krīzes: valdība noteikti cels iedzīvotāju labklājību, ja notiks kaut kas šausmīgs.

RĪGA, 24. novembris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas Aizsardzības ministrijas portālā Sargs.lv parādījušies interesanti dati. Zemkopības ministrija veikusi aprēķinus, kuri liecina: krīzes vai karadarbības apstākļos valsts izdevumi pārtikas produktu sagādei valsts iedzīvotājiem sastādīs 12 miljonus eiro dienā.

Zemkopības ministrijas (ZM) aprēķini veikti saistībā ar visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu, ko izstrādā Aizsardzības ministrija. ZM atzīmēja, ka veikta padziļināta analīze saskaņā ar Aizsardzības ministrijas izstrādātajām vadlīnijām. Ministriju aplēses tiks izmantotas jaunajai Valsts aizsardzības koncepcijai, kuru Aizsardzības ministrija jāizstrādā jau 2020.gadā.

Miltus un makaronus sagādās

ZM atzīmēja, ka visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas mērķis ir nodrošināt visu valsts sektoru aizsardzību un sagatavotību krīzes pārvarēšanai par militāra konflikta gadījumā. Visu valsts struktūru darbības procesu koordinēs Aizsardzības ministrija, kas nospraudīs konkrētus uzdevumus katrai valsts institūcijai.

ZM izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts paredz, ka valsts apdraudējuma gadījumā tiks ieviesta nodrošināšana ar pamata  pārtikas produktiem – to starpā ir graudaugi, milti, putraimi, makaroni, konservi, sausiņi, dzeramais ūdens utt. Diskusijas par sarakstā iekļaujamo produktu klāstu vēl turpinās.

Ministrijā skaidroja, ka ir identificēti 2% valsts apgādībā esošo iedzīvotāju, kurus krīzes gadījumā obligāti jāapgādā ar pārtiku. Taču veiktie aprēķini rāda, cik izmaksātu visu Latvijas iedzīvotāju apgādāšana ar pārtiku.

Resors secināja, ka visu Latvijas iedzīvotāju nodrošināšana ar pārtiku atbilstoši spēkā esošajām uztura normām, kas ir noteiktas attiecīgajos MK noteikumos, dienā izmaksātu aptuveni 12 miljonus eiro.

Kas ēdinās nepilsoņus?

Tūlīt rodas daži jautājumi. Vai ar produktiem tiks nodrošināti arī nepilsoņi un valstī pastāvīgi dzīvojošie Krievijas pilsoņi?

Pie tam, dalot 12 miljonus dienā saskaņā ar "attiecīgajiem MK noteikumiem" ar valsts iedzīvotāju skaitu, kļūst skaidrs, ka mēnesī tikai uzturam vien valsts katram iedzīvotājam atvēlēs 240 eiro. Patlaban pabalsts par pirmo bērnu Latvijā mēnesī sastāda 11,38 eiro. Nepārprotami, šajā summā iekļauts ne tikai uzturs. Vai jāgaida krīze, lai valsts piešķirtās palīdzības apjoms pieaugtu vairāk nekā 20 reizes, tātad – līdz normai, ko paredz "MK noteikumi"?

Ņemot vērā noteikto minimumu, četru cilvēku ģimene Latvijā uzturam saņems gandrīz 1000 eiro ekvivalentu. Vairāk nekā normāls uzturs, ko patlaban nespēj nodrošināt divi strādājoši pieaugušie, kuri saņem minimālo algu un maksā no tās nodokļus.

ZM izmantotā frāze par to, ka aplēses veiktas atbilstoši "uztura normām, kas ir noteiktas attiecīgajos MK noteikumos", rada satraukumu. Tātad tagad uztura normas ir zemākas par MK prasībām?

Vai var iztikt bez krīzes?

Protams, jautājumi ir retoriski. Tomēr, nopietni runājot, pavisam nesen medijos izskanēja Latvijas militārpersonu prasība palielināt aizsardzības finansējumu no pašreizējiem 2% līdz 4-5% no IKP. Tātad ik gadus armijas vajadzībām katrs Latvijas iedzīvotājs maksās apmēram 1000 eiro gadā.

Interesanti, vai tādi izdevumi ir atbilstoši pašreizējai situācijai pasaulē? Un vai patiešām ir jāgaida krīze, lai padomātu par valsts iedzīvotāju labklājību? It īpaši jāpievērš uzmanība tam, ka tagad Latvija ir līdere ES iedzīvotāju skaita sarukuma ziņā – tikai 2018.gadā vien tas sasniedza 7,5 cilvēkus uz 1000 iedzīvotājiem.

93
Pēc temata
Pieklibo gan labklājība, gan izglītība: iedzīvotāji ir neapmierināti ar ministru darbu
"Kara laika" dzīve: kāpēc Latvijas karavīriem vajadzīga ūdensnecaurlaidīga "Jaunā derība"
Igaunija laidīs klajā instrukciju iedzīvotājiem kara gadījumam
Igaunijas iedzīvotājiem skaidro, kā izturēties okupācijas laikā
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

0
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
Velomaratons Rīgā 2017. gadā

Būtiski satiksmes ierobežojumi Rīgā brīvdienās: kur labāk nebraukt

1
(atjaunots 14:00 19.09.2020)
Šajās brīvdienās Rīgā norisināsies Toyota velomaratons, kura dēļ satiksme daudzās pilsētas vietās tiks ierobežota.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Rīgas dome paziņoja, ka Toyota Rīgas velomaratona rīkošanas laikā brīvdienās tiks ierobežota satiksme, raksta riga.lv.

No sestdienas, 19. septembra, plkst. 17.00 līdz 20. septembra plkst. 20.00 transportlīdzekļiem tiks aizliegts apstāties un stāvēt 11.novembra krastmalā, posmā no Akmens tilta līdz Vanšu tiltam, 11.novembra krastmalai piegulošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē (starp Bīskapa gāti un Poļu gāti) un Citadeles ielā, posmā no Torņa ielas līdz Pils laukumam.

No šodienas plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 17.00 transportlīdzekļiem tiks aizliegts apstāties un stāvēt Balasta dambī, bet no 19. septembra plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 17.00 - Kuģu ielā (Daugavas pusē).

No 19.septembra plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 20.00 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme 11.novembra krastmalā, posmā no Akmens tilta līdz Vanšu tiltam, un 11.novembra krastmalai piegulošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē (starp Bīskapa gāti un Poļu gāti).

Tostarp 20.septembrī tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme:

• no plkst. 10.30 līdz plkst. 17.00 Ģenerāļa Radziņa krastmalā un Krasta ielā, virzienā un posmā no Akmens tilta līdz Dienvidu tiltam;

• no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00 uz Dienvidu tilta, virzienā uz Pārdaugavu no Krasta ielas uzbrauktuves līdz Bauskas ielai (kreisajā braukšanas joslā tiks nodrošināta sabiedriskā transporta satiksme);

• no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 Bauskas ielā, no Dienvidu tilta apļa līdz Mūkusalas ielai, Mūkusalas ielā no Bauskas ielas līdz Akmens tiltam, Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplī zem Salu tilta, Akmens tilta tunelī, Kuģu ielā, Trijādības ielā, Raņķa dambī, Balasta dambī, uz Vanšu tilta (kreisajā braukšanas joslā tiks nodrošināta sabiedriskā transporta satiksme.

Tāpat tiek norādīts, ka velomaratona laikā 20. septembrī no plkst. 9.00 līdz plkst. 17.00 tiks aizliegta velorikšu, elektromobiļu un zirgu pajūgu satiksme 11.novembra krastmalā.

Svētdien, 20.septembrī no plkst. 11.15 līdz plkst. 13.00 notiks velomaratona Sporta distances brauciens (četri apļi) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

No plkst. 13.30 līdz plkst. 15.15 notiks velomaratona Tautas brauciens (divi apļi) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

Savukārt no plkst. 15.30 līdz plkst. 17.00 notiks velomaratona Ģimeņu brauciens (viens aplis) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

1
Tagi:
Rīga