Gastronomijas paviljona atklāšana Rīgas Centrāltirgū

Deputāts pamēģinājis izdzīvot ar minimālo pensiju

121
(atjaunots 20:37 23.11.2019)
Mēneša laikā dzīvojot uz pensiju, ko saņem vairāk nekā tūkstotis Latvijas pensionāru, deputāts novājēja par astoņiem kilogramiem.

RĪGA, 22. novembris — Sputnik. Ķekavas domes deputāts Gatis Līcis pamēģināja izdzīvot par 64 eiro mēnesī - tieši šādu pensiju saņem vairāk nekā tūkstotis Latvijas iedzīvotāju, ziņo LTV7 raidījums "Punkti virs i".

Ideja sarīkot šādu eksperimentu nebija nejauša. Pēc Līča vārdiem, sociālajos tīklos viņš ieraudzīja attēlu par Krievijas pensijām, bet komentāros izlasījis, ka arī Latvijā situācija nav labāka – ir cilvēku kategorijas, kas saņem 64 eiro.

"Sākumā es tam neticēju. Iegāju Labklājības ministrijas vietnē, pārliecinājos, ka tā ir. Pēc tam iesniedzu pieprasījumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, kur man paziņoja, ka 20 tūkstoši cilvēku saņem pensiju līdz 100 eiro, bet 25 tūkstoši cilvēku – līdz 200 eiro. Un tad es nolēmu pārliecināties, vai tas ir reāli izdzīvot uz šo naudu," stāsta Licis.

Viņš uzreiz atzina, ka viņa eksperiments nebija pilnīgi tīrs, jo 64 eiro viņš tērēja tikai ēdienam, turklāt dzīvoja mājā, par ko viņam nevajadzēja maksāt rēķinus, ūdeni arī nepirka.

Ja es būtu ievērojis visus šos noteikumus, būtu vēl grūtāk. Es nesaprotu, kā var reāli izdzīvot uz šo naudu. Esmu iemācījies, ieguvu pieredzi, bet tādu dzīvi nevar nosaukt par pilnvērtīgu," pastāstīja Licis.

Nesanāca iegādāties pilnvērtīgu pārtiku. Jā, viņš dabūja ogļhidrātus no makaroniem un rīsiem, ko varēja ēst pietiekami. Taču viņa gaļas norma bija ierobežota ar 150 gramiem dienā. Dārzeņus un augļus viņš nevarēja atļauties – pārāk dārgi. Rezultātā - mēneša laikā viņš bija novājējis par 8 kg.

"Taču tie bija tikai izdevumi ēdienam. Bet cilvēki vēl kaut kā maksā par siltumu, pērk malku, ir arī citi izdevumi," deputāts atzina.

Līcis pastāstīja, ka pazīst sievieti, kura izdzīvo par 85 eiro mēnesī. Viņa nostrādāja 25 gadus, bet pēc tam tika nodarbināta nelegāli.

Viņa dzīvo bez ūdens un bez elektrības. Viņai vienkārši  atļāva dzīvot kādā mājā. Viņai pastāvīgi jāapmeklē sociālais dienests, jāpazemojas, jāpierāda savs stāvoklis. Viņa saņem maisiņus ar sauso uzturdevu, malku apkurei. Bet lai to dabūtu, ir jāpazemojas un jāprasa. Brīvajā laikā, sak, dienas gaismā grāmatu var izlasīt. Tumsai iestājoties iet gulēt. Dažreiz sociālajā dienestā izdodas palasīt grāmatu, kamēr viņas mantas tiek mazgātas. Tā arī dzīvo," saka Licis.

Negatīvas sekas savai veselībai deputāts nav pamanījis, jo viņš tā nodzīvoja tikai mēnesi.
"Bet, ja būtu tā jādzīvo ilgāk... tas ir neveselīgs dzīvesveids," viņš rezumēja.

121
Pēc temata
Latvijas Bankā piedāvā palielināt pensijas vecumu līdz 67 gadiem
Labklājības ministrija: cīņa ar nabadzību nav Latvijas prioritāte
Solīto pensiju nebūs: "Priecājieties, ka jums ir darbs"
Krištopāns: nabago nebūs mazāk, kamēr bizness bēg no Latvijas
Bērnu nodaļa slimnīcā

Ārsts-anesteziologs sit trauksmes zvanā: mājdzemdības nogalināja sievieti

3
(atjaunots 08:26 04.08.2020)
Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis sašutis par gadījumu, kad mājdzemdību laikā mirusi sieviete, un pieprasa sākt diskusiju par vecmāšu atbildību.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Skandalozais ārsts-anesteziologs, reanimatologs, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents un Latvijas Dzīvības glābšanas asociācijas prezidents Roberts Fūrmanis paziņoja sociālajos tīklos par dzemdētājas nāvi. Kur un kā notika šis incidents, ārsts neprecizē, taču, saskaņā ar atsevišķiem datiem, traģēdija notikusi jūlija beigās.

​"Uzsita asini. Saruna ar kolēģi par pagājušās nedēļas izsaukumiem. Bijuši izsaukumā uz plānotām mājdzemdībām, kurās mirusi jauna sieviete. Vecmāšu rīcību nekomentēšu, bet no nevajadzīgas nāves varēja izvairīties plānojot dzemdības stacionārā... Kad vienreiz šis beigsies?" pauda sašutumu Twitter ārsts Roberts Fūrmanis.

Vairums komentētāju atbalstīja pazīstamā ārsta neizpratni, taču bija arī citi viedokļi.

​"Tas ne tikai beidzas, bet kļūst aizvien populārāk. Mājdzemdību atbalstītājiem patīk stāstīt, ka agrāk sievietes dzemdēja mierīgi un saskaņā ar dabu savā pirtiņā. Cik "pirtiņas harmonijā" nomira, to aizmirst piebilst," atzīmē žurnāliste Gunta Sloga.

​Taču viņas sacītajam iebilst darba aizsardzības speciālists.

"Esmu mājdzemdību atbalstītājs (abas atvases plānotās mājdzemdībās, kurās biju klāt), bet es nesaku, ka tas ir mierīgi, harmoniski pirtiņā, rudzu laukā vai sazin vēl kā. Kā arī neesmu dzirdējis, ka mājdzemdību vecmātes un dullas apgalvotu, ka dzemdības ir mierīgas, harmoniskas," raksta Jānis Alkšers.

​"Jāuzlabo stacionāru personāla reputācija. Dāmas grib "harmoniskas", "dabīgas", mier un cieņpilnas dzemdības, bez "mākslīgas" iejaukšanās. Bet tie stāstiņi Internetā kā uz citām bļauts, bez saskaņošanas veiktas manipulācijas utml. liek izvēlēties riskantus variantus," skaidro mājdzemdību popularitāti Egita.

​"Pati arī esmu par dzemdībām stacionārā, bet Nīderlandē mājdzemdības ir pilnīgi normāla prakse un to īpatsvars ir salīdzinoši liels. Tāpēc sliecos domāt, ka ne jau mājdzemdības kā tādas ir slikta lieta, bet sistēma Latvijā nav izstrādāta tā, lai samazinātu iespējamos riskus," stāsta par saviem novērojumiem Inga Delvina.

​"Ja līgumos atrunātu punktus par civiltiesiko un/vai kriminālatbildību, tad iespējams, ka Latvijā situācija mainītos," piekrīt tvīta autors.

​"Lai dzemdētu ne slimnīcā, ir jābūt visiem priekšnoteikumiem - gan profesionālai vecmātei, gan noteiktajām minūtēm līdz slimnīcai, gan protams pilnīgi veselai grūtniecei un visiem izmeklējumiem tip top. Nevajadzētu vispārināt dēļ atsevišķu neprofesionālu vecmāšu darbības," uzskata Lelde.

​"Strādājot dzemdību iestādē, zinu arī normālās dzemdībās viss noiet greizi vienā mirklī (izkrīt nabas saite, atslāņojas placenta u.c.) slimnīcā 5 min laikā var veikt ķeizargriezienu, kas parasti glābj bērniņu. Tās 30 min varbūt var glābt māti, kas asiņo, bet ne mazuli hipoksijā," pārliecināta Anete Geršmane.

​"Es saprotu mājdzemdību ideju - to mieru, savējos apkārt. To, ka nekur nav jābrauc. BET, lai arī cik skaisti tas nebūtu, es būtu pārāk gļēva riskēt. Ar bērniņu, ar sevi galu galā," uzskata Dace Ševčenko.

​"Man bija fantastiski skaistas un harmoniskas dzemdības Stradiņos. Bez absolūtas liekuļošanas varu apgalvot, ka saņēmu gan mājas mieru un harmoniju, gan superprofesionālu līdzāsbūšanu ar drošības sajūtu, ja nu būtu sarežģījumi. Tas ir tik ļoti atkarīgs no ārsta un vecmātes," dalās pieredzē Līva Sējāne-Ābele.

​"Paturpinot plānoto mājdzemdību tēmu – beidzot ir jāsāk diskutēt par mājdzemdību vecmāšu civiltiesisko un pat arī kriminālatbildību situācijās, kad ir iestājušās komplikācijas un/vai nāve, protams, vērtējot pieejamo aprīkojumu un palīdzības sniegšanas taktiku," pārliecināts Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis, piebilstot, ka vairumā gadījumu šīs atbildības nav un tas ir jāmaina.

Atzīmēsim, ka Latvija joprojām ir viena no līderēm lielo mirstības rādītāju ziņā dzemdību laikā. Par problēmu runā vairākus gadu, taču kardināli atrisināt to pagaidām nav izdevies.

3
Tagi:
bērni
Pēc temata
Latvijas valdība plāno palielināt "bērnu" pabalstus
Pensionāriem-ekspatiem nākas pierādīt, ka viņi ir dzīvi
"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu
Atpūta pie jūras. Foto no arhīva

Covid-19 netraucē Latvijas iedzīvotājiem priecāties par dzīvi

13
(atjaunots 14:44 03.08.2020)
Pēdējo 15 gadu laikā Latvijas iedzīvotāji ir kļuvuši apmierinātāki ar savu dzīvi, un pandēmija viņiem nav traucēklis.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Covid-19 pandēmija gandrīz nav ietekmējusi Latvijas iedzīvotāju apmierinātību ar savu dzīvi, liecina Sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS dati.

SKDS direktors Arnis Kaktiņš publicēja savā Facebook lapā pētījuma datus par to, cik lielā mērā Latvijas iedzīvotāji ir apmierināti ar savu dzīvi un cik ļoti viņi jūt, ka pārvalda savu dzīvi.

Pēc desmit baļļu skalas Latvijas iedzīvotāji savu apmierinātību ar dzīvi ir novērtējuši ar 6,90 punktiem (pērnā gada jūnijā iedzīvotāju apmierinātība bija 6,93 punkti). Neskatoties uz koronavīrusa izraisīto krīzi, Latvijas iedzīvotāji vienalga ir apmierinātāki ar dzīvi vairāk, nekā līdz 2017. gadam.

Tiesa, pandēmija tomēr ir ietekmējusi Latvijas iedzīvotāju noskaņojumu – tā ir samazinājusi viņu pārliecību par to, ka viņi pārvalda savu dzīvi. Pēc desmit baļļu skalas šis rādītājs tika novērtēts ar 7,25 punktiem – zemākais rādītājs kopš 2015. gada.

13
Tagi:
koronavīruss, aptauja, Latvija
Pēc temata
Bez darba nesēdēja: ar ko Latvijas iedzīvotāji nodarbojās pašizolācijas laikā
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus
Situācijas ar Covid-19 dēļ Lietuva aizliedza iebraukšanu desmit valstu iedzīvotājiem