Mediķu protesta akcija pie Saeimas ēkas Rīgā

Pikets pie Saeimas: mediķi apglabāja politiku un sāka dziedāt

83
(atjaunots 11:51 07.11.2019)
Pie Saeimas turpinās skaļais ārstu pikets, iepriekš Ministru Kabineta vadītājs pastāstīja par nosacījumiem, kuru gadījumā viņš spētu izpildīt mediķiem doto solījumu, taču norādīja, ka tas nebūtu demokrātiski.

RĪGA, 7. novembris – Sputnik. Tūkstošiem mediķu sapulcējās pie Saeimas ēkas, lai pausta savu nepiekrišanu politiķu atteikumam piešķirt nepieciešamo finansējumu veselības nozares darbinieku algu palielinājumam.

Protestētāji atnesa pie Saeimas ēkas zārku ar uzrakstu "Politika", skaļi skandēja aicinājumus sadzirdēt mediķus, atrast nepieciešamos līdzekļus un atbildēt par saviem solījumiem. Rokās viņiem bija plakāti ar uzrakstiem "Zārks vai čemodāns", "Dzīve vai nāve: ko jūs izvēlēsieties", "Veselība ir pirmajā vietā, jums tā neliekas?", "Kā var nesolīt", "Bez solītās naudas medmāsas pametīs nozari".

Акция протеста медиков возле здания Сейма в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Mediķu protesta akcija pie Saeimas ēkas Rīgā

Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis piedāvāja klātesošajiem sarīkot klusuma minūti, izrādot sēras bēdīgajam veselības sistēmas stāvoklim. Mediķi nolika uz zārka sēru vainagu un papildināja kompozīciju ar sarkaniem roku nospiedumiem un uzrakstu "Likuma neievērošana ir kaitīga Latvijas veselībai".

Daži politiķi centās parunāt ar klātesošajiem. Saeimas spīkerei Inārai Mūrniecei īsti nedeva pateikt ne vārda – mediķi turpināja skandēt, apklusinot viņas runu. Viņa aicināja puses uzklausīt vienai otru.

Savukārt opozīcijas pārstāvim Aldim Gobzemam izdevās pastāstīt, ka viņš kopā ar citiem neatkarīgajiem deputātiem izvirzīja prasību Saeimā atrast naudu līdz 30. novembrim. Viņš uzsvēra, ka nauda budžetā ir: finansējums tika atrasts gan ierēdņu un deputātu algām, gan partiju papildu līdzekļiem, gan citiem mērķiem. Tādēļ, pēc viņa domām, paaugstināt algas mediķiem traucē tikai politiķu nevēlēšanās risināt šo jautājumu.

"Stāviet līdz galam, un nauda atradīsies," paziņoja Gobzems.

Neiztika arī bez dziesmu dziedāšanas – tās izpildīja sievietes no Alsungas tradicionālajos tērpos.

Sputnik Latvija veica tiešraidi no piketa Facebook lapā.

Kas ir devis tiesības pārkāpt likumu

Pieteikumu komisijas sēdē 6. novembrī valdības pārstāvjiem atkal nācies skaidrot, kādēļ viņi neizpildīja likumā norādīto un nenodrošināja solīto mediķu algu celšanu. Premjers Krišjānis Kariņš norādīja, ka vēlētos to izdarīt, taču koalīcijā neesot bijis iespējams panākt kompromisu, vēsta TV3.

Kopā ar valdības vadītāju sēdē bija ieradušies veselības ministre un finanšu ministrs. Tika izskatīts "Saskaņas" deputātu iesniegums, kurus nepamierinājis tas, ka 120 miljonu eiro vietā, kuriem bija jābūt piešķirtiem mediķu algu palielinājumam likuma ietvaros, valdība sākumā piešķīra 42 miljonus, bet tagad piedāvā nedaudz vairāk, taču vienalga aptuveni pusi no nepieciešamās summas.

Sēde sākās ar valdības bažām, ka komisijas sēdē nav kvoruma. Tā vietā, lai klausītos, kā "Saskaņas" pārstāvis Ivars Zariņš skaidro prasības būtību, Ministru kabineta locekļi pētīja komisijas sēdes rīkošanas reglamentu. Beigu beigās diskusija tomēr notika.

Zariņš norādīja, ka Budžeta un finanšu pārvaldes likumā nostiprināts, ka valdības pienākumos ir ņemt vērā tiesību aktu punktus budžeta sastādīšanā.

"Tas bija jums jāpilda, bet jūs to nedarījāt. Mēs vēlamies saprast, kādas tiesību normas jums ir devušas šādas tiesības," paziņoja Zariņš.

Valdības pārstāvji norādīja, ka Budžeta likumam ir augstāks spēks, nekā, piemēram, Mediķu algu likumam. Pēc viņu sacītā, ņemot vērā dažādas vajadzības un to, ka koalīciju veido piecas partijas, nebija iespējas vienoties par budžetu, kurā mediķi saņemtu paredzēto finansējumu.

"Ja es varētu vienpersoniski pieņemt budžetu, es viņu arī tādu pieņemtu, bet vienpersoniskums nozīmē bezdemokrātismu, " norādīja Kariņš.

Visnotaļ ātri saruna komisijas sēdē pārgāja veselības aprūpes nozares problēmu kopumā un valdības solījumu tuvākajos gados strādāt gan pie caurspīdīguma palielinājuma, gan pie papildu finansējuma meklējumiem apspriešanas plaknē.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 7. novembrī Latvijā notiek mediķu protesta akcija "Diena bez ārsta": visā valstī veselības nozares darbinieki paņēmuši vienu dienu neapmaksāta atvaļinājuma, savukārt pie Saeimas ēkas sarīkots masveida pikets.

83
Pēc temata
Pamest pacientus streika dēļ? Vai Latvijas ārsti spēs to izdarīt
Viņš taču nebija uz nāves robežas: Rīgā pusaudzi ar galvaskausa lūzumu aizsūtīja mājās
Esmu ķirurgs, strādāju septiņās vietās: kā ārsti pelna iztikai
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

4
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

4
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā