Daugavpils reģionālās slimnīcas operāciju telpa, foto no arhīva

Esmu ķirurgs, strādāju septiņās vietās: ārsti pelna iztikai

104
(atjaunots 12:17 05.11.2019)
Kādā Latvijas Universitātes slimnīcā, lai nopelnītu 3 tūkstošus eiro mēnesī, ārstam ir jānostrādā vairāk nekā 200 stundas.

RĪGA, 5. novembris – Sputnik. Latvijas ķirurgs piezvanīja radio Baltkom raidījuma "Vakara interaktīvs" ēterā un pastāstīja par kritisko stāvokli Latvijas medicīnā.

"Rindas pie ārstiem ir milzīgas, mediķi saņem drausmīgi zemas algas. Es pats strādāju medicīnā, man nākas strādāt septiņās vietās. Visi streiki ir pamatoti, protams, ka mūs neviens nedzird. Es strādāju medicīnā jau 40 gadus. Padomju laikos teica, ka labs ķirurgs pats sev nopelna naudu. Šobrīd turpinās tas pats. Nākas strādāt daudzās vietās, lai izdzīvotu. Ja kļūs pavisam grūti, sakravāšu čemodānu un aizbraukšu prom no šejienes turp, kur var normāli strādāt un dzīvot," norādīja klausītājs.

Šo ceturtdien medicīnas darbinieki rīkos akciju "Diena bez ārsta": visiem ārstiem, izņemot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķus, akcijas rīkotāji piedāvā paņemt vienu neapmaksātu brīvdienu. Šajā pašā dienā notiks protesta akcija pie Saeimas ēkas. Protesti ir saistīti ar to, ka, par spīti iepriekš solītajiem 120 miljoniem eiro, medicīnas darbinieku algu palielinājumam nākamā gada budžetā piešķirti vien 42 miljoni eiro.

Pēc radio piezvanījušā ārsta domām, masveida mediķu streiki ir nepieciešami, taču to rezultātā var ciest pacienti.

"Es domāju, ka mediķu streikiem ir jābūt, bet, protams, cietīs iedzīvotāji. Ja ārsti reāli sadumposies, tas var beigties ar nāvēm," pateica viņš.

Klausītājs norādīja, ka piedalīsies mediķu streikā 7. novembrī.

"Valsts nevēlas un negrasās neko maksāt. Viņķele sākumā līdzinājās ministram, kurš kaut ko grasās darīt, bet jūs redziet, kāds ir rezultāts – naudas nav un atkasieties! Iešu uz mītiņu 7. novembrī," padalījās viņš.

Cik pelna ārsti

Kāds ārsts, strādājot gan publiskajā, gan privātajā sektorā, mēnesī nopelna ap 39 tūkstošiem eiro, vēsta TVNet

Šis ārsts strādā vienā no klīniskajām universitātes slimnīcām vidēji 160 stundas mēnesī (pilna slodze) un saņem vairāk nekā 6 tūkstošus eiro mēnesī. Tāpat ārsts pelna arī privātajā sektorā, saņemot mēnesī par šo darbu vēl aptuveni 33 tūkstošus eiro. Tā ir lielākā summa, ko kāds ārsts ir spējis nopelnīt mēnesī papildus darbam publiskajā sektorā.

Kāda cita ārsta lielākā alga, kas izmaksāta klīniskajā universitātes slimnīcā, sastāda ap 11 tūkstošiem eiro, vēl daži ārsti šī līmeņa slimnīcās mēnesī saņēma aptuveni 9 tūkstošus eiro. Citās klīniskajās universitātes slimnīcās augstākās ārstu algas svārstās 3-4 tūkstošu eiro ietvaros.

Lai nopelnītu šādu algu, ārsti strādā vairākas slodzes. Kādā no universitātes slimnīcām, lai nopelnītu 3 tūkstošus eiro, ārstam ir jānostrādā vairāk nekā 200 stundas mēnesī. Citā universitātes slimnīcā var saņemt krietni lielāku algu par mazāku slodzi, piemēram, ap 11 tūkstošiem eiro par nepilnu slodzi – aptuveni 150 darba stundas mēnesī.

Lielākā daļa augstāko algu saņēmēju, papildus darbam valsts sektorā, saņem algu arī privātajā sektorā. Vidēji mēnesī viņu papildu ienākumi svārstās no nepilna tūkstoša līdz 3 500 eiro.

Izņemot darbu valsts sektorā, reģionālo multifunkcionālo slimnīcu ārstiem izdodas nopelnīt vērā ņemamus naudas līdzekļus privātajā sektorā. Kādā no slimnīcām ārsts mēnesī papildus saņemtajiem 5 tūkstošiem eiro medicīnas iestādē privātajā sektorā nopelna nepilnus 10 tūkstošus eiro.

Vislielākā alga reģionālā multifunkcionālā slimnīcā šomēnes sastādīja ap 11 tūkstošiem eiro, savukārt daži citi ārsti nopelnīja vidēji 5-10 tūkstošus eiro mēnesī.

Tāpat reģionālās slimnīcās atšķiras nostrādāto stundu skaits un par tām saņemtās algas apmērs. Lai nopelnītu nepilnus 6 tūkstošus eiro mēnesī, daudzi ārsti strādā pusotru slodzi, jeb 240 stundas mēnesī. Tai pašā laikā citā slimnīcā par pusslodzi ārsts saņem ap 3 tūkstošiem eiro mēnesī.

104
Pēc temata
Latviju gaida "Diena bez ārsta": kam atņemt naudu – deputātiem vai kadetiem
Mediķi saņēmuši dūšu mītiņam, taču vajadzīgi nopietnāki pasākumi
Pamest pacientus streika dēļ? Vai Latvijas ārsti spēs to izdarīt
Vai valsti nepārvalda pilnīgi stulbeņi? Elksniņš sašutis par izdevumiem BTR un partijām
Viņš taču nebija uz nāves robežas: Rīgā pusaudzi ar galvaskausa lūzumu aizsūtīja mājās
Ārsts. Foto no arhīva

Ministra Linkaita sūdzības apstiprinājās: traumatoloģijā cilvēki gaida pa sešām stundām

1
(atjaunots 13:55 12.08.2020)
Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš apstiprināja, ka cilvēkiem, kas vēršas slimnīcā, nākas sēdēt garā rindā, jo ārstniecības iestāde, kā jau visas valsts lielākās slimnīcas, strādā uz iespēju robežas mediķu trūkuma dēļ.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Reaģējot uz satiksmes ministrs Tāļa Linkaita tvītu par ilgu uzņemšanas gaidīšanu Traumatoloģijas slimnīcā, šo jautājumu apsprieda Saeimas Sabiedriskās veselības apakškomisija, un slimnīcas vadība tās sēdē atzina, ka patiešām rindā var nogaidīt līdz pat 6 stundām personāla trūkuma dēļ, vēsta LSM.

Pagājušajā nedēļā Linkaits izrādījās rindā traumatoloģijā un pastāstīja par savu pieredzi sociālajos tīklos. Pēc viņa sacīta, rindā nācās gaidīt sešas stundas, turklāt uzgaidāmajās zālēs nepietiek krēslu, un tas nozīmē, ka pacientiem ar traumām ir jāstāv kājās. Tomēr medicīnas personāls, pēc viņa teiktā, strādā ātri, pieklājīgi un profesionāli.

Apakškomisijas sēdē paša Linkaita nebija – viņš atradās valdības sēdē. Apakškomisijas vadītājs Vitālijs Orlovs ("Saskaņa") paskaidroja, ka sasauca sēdi, jo vēlējās dzirdēt ministra komentārus un novērojumus, kādās konkrētās lietās "pieklibo" darba organizācija.

"Viņš ir cilvēks, kas vada ministriju, es gribēju no viņa dzirdēt, kas tur klibo, kas tur notika," pastāstīja Orlovs. Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš atzina, ka rindas patiešām ir garas. Kā jau daudzas citas slimnīcas, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca strādā personāla trūkuma apstākļos.

"Gaidīšanas laiks var būt līdz 6 stundām, ja tas ir brīvdienu vakaros, es to varu apstiprināt," sacīja Zariņš. Telpas ir šauras, aprēķinātas uz 50-70 pacientiem, taču, piemēram, 10. augustā, pēc palīdzības vērsās 125 cilvēki.

Saeimas deputāte Inese Ikstena ("Attīstībai/Par!") pastāstīja arī par savu uzņemšanas gaidīšanas pieredzi – tiesa, Stradiņa slimnīcā. "Es sēdēju rindā uz plastmasas krēsliņa 12 stundas, Es aicinu Stradiņu valdi pašus nosēdēt uz krēsliņa 12 stundas," pateica Ikstena.

Pašlaik Veselības ministrija strādā pie slimnīcu līmeņa pārskatīšanas, kas nākotnē mazinās Rīgas Traumatoloģija un ortopēdijas slimnīcas noslogojumu, nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus reģionos. Turklāt plānots palielināt uzņemšanas nodaļu darbaspēku.

1
Tagi:
medicīna, Tālis Linkaits
Pēc temata
Linkaits izlicies par vienkāršu pasažieri. Rīgas lidostā rindu nebija
Kāpēc Latvijā ir tik garas rindas pie ārsta
Linkaits: airBaltic būs jāatgriež valstij 250 miljoni eiro

Latvijā ar Covid-19 inficējušies vēl 10 cilvēki

3
(atjaunots 13:37 12.08.2020)
Puse no desmit inficētajiem atgriezās Latvijā no ārzemēm, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Aizritējušajā diennaktī Latvijā atklāti 10 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

No viņiem pieci kontaktēja ar iepriekš saslimušajiem cilvēkiem, savukārt vēl pieci atgriezās no ārzemēm (Somija, Krievija, Lietuva, Albānija, Zviedrija).

Taču pēdējo 24 stundu laikā neviens no Covid-19 slimniekiem nav nonācis slimnīcā. Pašlaik slimnīcās ārstējas seši cilvēki ar vidēji smagu slimības gaitu. Kopumā no stacionāriem izrakstīti 195 pacienti.

Vakar tika veikti 2226 Covid-19 testi. Kopumā Latvijā ir veikti 218 756 Covid-19 testi. Kopš pandēmijas sākuma valstī inficējušies 1303 cilvēki, 32 inficētie nomita, 1078 cilvēki izveseļojās.

​Latvijas valdība vakar atbalstīja Veselības ministrijas plānu par daļēju ārkārtējās situācijas režīma ierobežojumu mīkstināšanu no pirmdienas, 17. augusta. Šāds lēmums tika pieņemts, balstoties uz epidemiologu ieteikumiem, jo inficēto skaits Latvijā nepieaug tik strauji, kā citās ES valstīs.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
SPKC meklē autobusa Rīga-Daugavpils pasažierus: Latvijā 7 jauni Covid-19 gadījumi
Vēl nav pienācis laiks: ar Covid-19 saistītos ierobežojumus Latvijā nemīkstinās