Ķirurgs, foto no arhīva

Viņš taču nebija uz nāves robežas: Rīgā pusaudzi ar galvaskausa lūzumu aizsūtīja mājās

76
(atjaunots 09:03 05.11.2019)
Pusaudzi ar galvaskausa lūzumu ārsts konsultēja pa telefonu un izlemjot, ka tas nav smags gadījums, aizsūtīja mājās; rezultātā tas viss beidzās ar piecu stundu garu operāciju.

RĪGA, 5. novembris – Sputnik. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca atteicās uzņemt pusaudzi ar galvaskausa lūzumiem un smadzeņu satricinājumu, pastāstīja rīdziniece Viktorija Andreimane. Stāsts, pēc viņas teiktā, beidzās ar piecu stundu garu operāciju P. Stradiņa slimnīcā. Savukārt ārste, kura nosūtīja bērnu ārstēties ambulatori, sevis attaisnošanai paziņoja vecākiem: "Nu viņš taču nebija uz nāves robežas vakar."

Andreimane stāsta, ka pusaudzi ar vairākiem sadrumstalotiem sejas, galvaskausa pamatnes un žokļu lūzumiem, kā arī ar smadzeņu satricinājumu neuzņēma Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, pat neizmērīja temperatūru.

"Nogaidot piecas stundas uzņemšanas nodaļas gaitenī un iztaisot CT (datortomogrāfiju – red.) ar RTG (rentgenogrāfiju – red.) ārste nonāca pie secinājuma, ka trauma nenes draudus dzīvībai un ieteica visiem doties mājās," pastāstīja Andreimane.

Turklāt ķirurgs pat nebija apskatījis cietušo zēnu klātienē, paskaidroja publikācijas autore, sniedzot apstiprinājuma kārtā slimnīcas izraksta fotogrāfiju, kurā teikts, ka konsultācija tika sniegta telefoniski. Slimnīcā paskaidroja, ka ķirurgu tur vienkārši neesot bijis pusaudža apskatīšanas laikā.

Ārste pa telefonu ieteica atbrīvot cietušo no sporta stundām uz pusotru mēnesi, tableti ar Ibuprofenum, likt klāt aukstu, veikt ambulatoru apskati pie sejas ķirurga, kā arī pie okulista.

"Uz jautājumu "tur taču rindas un nāksies gaidīt aptuveni mēnesi" sekoja atbilde "nekas, jums nav smags gadījums"," pastāstīja Andreimane par pusaudža radu komunikāciju ar mediķi.

Pēc Andreimanes sacītā, kad bērnu atveda mājās, viņa stāvoklis pasliktinājās, tad radi vērsās pie viņas, un viņa jau vērsās pie paziņām-ķirurgiem, kuri operatīvi reaģēja un bērnu uzņēma P. Stradiņa slimnīcas žokļu un sejas ķirurģijas nodaļā.

"Kolēģi, kuri ieraudzīja klīnisko ainu, bija, maigi izsakoties, neizpratnē par ārstes nolaidību: "Tikai neļaujiet tam palikt bez uzmanības." Apskatoties radiologa slēdzienu, izmērot temperatūru – 38,9, tika pieņemts lēmums izsaukt ķirurgus un neiroķirurgus. Rezultāts – smaga operācija! Ja viņš tonakt būtu palicis mājās, viss varēja beigties ar nelaimi," pastāstīja Andreimane.

Pēc viņas sacītā, patlaban bērna vecāki ir uzrakstījuši iesniegumu Veselības inspekcijai, pašai slimnīcai un Nacionālajam veselības dienestam.

Tikmēr ārste, kura aizsūtīja pusaudzi mājās, piezvanīja vecākiem un sevis attaisnošanai pateica: "Nu viņš taču nebija uz nāves robežas vakar," nobeigumā pateica Andreimane.

Pēdējā laikā medijos un sociālajos tīklos arvien biežāk parādās paziņojumi par to, ka Latvijas slimnīcās vai nu atteica uzņemšanā, vai arī nācies gaidīt stundām ilgi. Cilvēki stāsta par ārstu nolaidību, nepamatoti lieliem rēķiniem un citām nepatīkamām detaļām, secinot: veselības aprūpe Latvijā ir nomācošā stāvoklī. Latvijas augstskolas neizlaiž pietiekamu ārstu skaitu, savukārt tie, kas iegūst diplomus, izvēlas meklēt darbu ekonomiski attīstītākās valstīs. Šajā situācijā daudzas slimnīcas ir saskārušās ar kvalificētu darbinieku deficītu, ārsti izdeg darbavietā augstās slodzes un zemo algu dēļ. Turklāt nākamgad, saskaņā ar budžetu, veselības nozares finansējums atkal atpaliks no plāna, savukārt ārsti ir gatavi streikot.

76
Pēc temata
Naktī no insulta glābj tikai vienā slimnīcā Rīgā
Vēzis Latvijā ir bizness: bez naudas onkoloģijas slimnieki klusām nomirst
Pacientiem Latvijā var atļaut elektroniski atteikties no "atdzīvināšanas"
"Ir tādi, kas vēlas ātrāk nomirt": slimnīcās Latvijā tiek praktizēta eitanizācija
Ārsts. Foto no arhīva

Ministra Linkaita sūdzības apstiprinājās: traumatoloģijā cilvēki gaida pa sešām stundām

1
(atjaunots 13:55 12.08.2020)
Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš apstiprināja, ka cilvēkiem, kas vēršas slimnīcā, nākas sēdēt garā rindā, jo ārstniecības iestāde, kā jau visas valsts lielākās slimnīcas, strādā uz iespēju robežas mediķu trūkuma dēļ.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Reaģējot uz satiksmes ministrs Tāļa Linkaita tvītu par ilgu uzņemšanas gaidīšanu Traumatoloģijas slimnīcā, šo jautājumu apsprieda Saeimas Sabiedriskās veselības apakškomisija, un slimnīcas vadība tās sēdē atzina, ka patiešām rindā var nogaidīt līdz pat 6 stundām personāla trūkuma dēļ, vēsta LSM.

Pagājušajā nedēļā Linkaits izrādījās rindā traumatoloģijā un pastāstīja par savu pieredzi sociālajos tīklos. Pēc viņa sacīta, rindā nācās gaidīt sešas stundas, turklāt uzgaidāmajās zālēs nepietiek krēslu, un tas nozīmē, ka pacientiem ar traumām ir jāstāv kājās. Tomēr medicīnas personāls, pēc viņa teiktā, strādā ātri, pieklājīgi un profesionāli.

Apakškomisijas sēdē paša Linkaita nebija – viņš atradās valdības sēdē. Apakškomisijas vadītājs Vitālijs Orlovs ("Saskaņa") paskaidroja, ka sasauca sēdi, jo vēlējās dzirdēt ministra komentārus un novērojumus, kādās konkrētās lietās "pieklibo" darba organizācija.

"Viņš ir cilvēks, kas vada ministriju, es gribēju no viņa dzirdēt, kas tur klibo, kas tur notika," pastāstīja Orlovs. Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš atzina, ka rindas patiešām ir garas. Kā jau daudzas citas slimnīcas, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca strādā personāla trūkuma apstākļos.

"Gaidīšanas laiks var būt līdz 6 stundām, ja tas ir brīvdienu vakaros, es to varu apstiprināt," sacīja Zariņš. Telpas ir šauras, aprēķinātas uz 50-70 pacientiem, taču, piemēram, 10. augustā, pēc palīdzības vērsās 125 cilvēki.

Saeimas deputāte Inese Ikstena ("Attīstībai/Par!") pastāstīja arī par savu uzņemšanas gaidīšanas pieredzi – tiesa, Stradiņa slimnīcā. "Es sēdēju rindā uz plastmasas krēsliņa 12 stundas, Es aicinu Stradiņu valdi pašus nosēdēt uz krēsliņa 12 stundas," pateica Ikstena.

Pašlaik Veselības ministrija strādā pie slimnīcu līmeņa pārskatīšanas, kas nākotnē mazinās Rīgas Traumatoloģija un ortopēdijas slimnīcas noslogojumu, nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus reģionos. Turklāt plānots palielināt uzņemšanas nodaļu darbaspēku.

1
Tagi:
medicīna, Tālis Linkaits
Pēc temata
Linkaits izlicies par vienkāršu pasažieri. Rīgas lidostā rindu nebija
Kāpēc Latvijā ir tik garas rindas pie ārsta
Linkaits: airBaltic būs jāatgriež valstij 250 miljoni eiro

Latvijā ar Covid-19 inficējušies vēl 10 cilvēki

3
(atjaunots 13:37 12.08.2020)
Puse no desmit inficētajiem atgriezās Latvijā no ārzemēm, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Aizritējušajā diennaktī Latvijā atklāti 10 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

No viņiem pieci kontaktēja ar iepriekš saslimušajiem cilvēkiem, savukārt vēl pieci atgriezās no ārzemēm (Somija, Krievija, Lietuva, Albānija, Zviedrija).

Taču pēdējo 24 stundu laikā neviens no Covid-19 slimniekiem nav nonācis slimnīcā. Pašlaik slimnīcās ārstējas seši cilvēki ar vidēji smagu slimības gaitu. Kopumā no stacionāriem izrakstīti 195 pacienti.

Vakar tika veikti 2226 Covid-19 testi. Kopumā Latvijā ir veikti 218 756 Covid-19 testi. Kopš pandēmijas sākuma valstī inficējušies 1303 cilvēki, 32 inficētie nomita, 1078 cilvēki izveseļojās.

​Latvijas valdība vakar atbalstīja Veselības ministrijas plānu par daļēju ārkārtējās situācijas režīma ierobežojumu mīkstināšanu no pirmdienas, 17. augusta. Šāds lēmums tika pieņemts, balstoties uz epidemiologu ieteikumiem, jo inficēto skaits Latvijā nepieaug tik strauji, kā citās ES valstīs.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
SPKC meklē autobusa Rīga-Daugavpils pasažierus: Latvijā 7 jauni Covid-19 gadījumi
Vēl nav pienācis laiks: ar Covid-19 saistītos ierobežojumus Latvijā nemīkstinās