Ķirurgs, foto no arhīva

Viņš taču nebija uz nāves robežas: Rīgā pusaudzi ar galvaskausa lūzumu aizsūtīja mājās

77
(atjaunots 09:03 05.11.2019)
Pusaudzi ar galvaskausa lūzumu ārsts konsultēja pa telefonu un izlemjot, ka tas nav smags gadījums, aizsūtīja mājās; rezultātā tas viss beidzās ar piecu stundu garu operāciju.

RĪGA, 5. novembris – Sputnik. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca atteicās uzņemt pusaudzi ar galvaskausa lūzumiem un smadzeņu satricinājumu, pastāstīja rīdziniece Viktorija Andreimane. Stāsts, pēc viņas teiktā, beidzās ar piecu stundu garu operāciju P. Stradiņa slimnīcā. Savukārt ārste, kura nosūtīja bērnu ārstēties ambulatori, sevis attaisnošanai paziņoja vecākiem: "Nu viņš taču nebija uz nāves robežas vakar."

Andreimane stāsta, ka pusaudzi ar vairākiem sadrumstalotiem sejas, galvaskausa pamatnes un žokļu lūzumiem, kā arī ar smadzeņu satricinājumu neuzņēma Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, pat neizmērīja temperatūru.

"Nogaidot piecas stundas uzņemšanas nodaļas gaitenī un iztaisot CT (datortomogrāfiju – red.) ar RTG (rentgenogrāfiju – red.) ārste nonāca pie secinājuma, ka trauma nenes draudus dzīvībai un ieteica visiem doties mājās," pastāstīja Andreimane.

Turklāt ķirurgs pat nebija apskatījis cietušo zēnu klātienē, paskaidroja publikācijas autore, sniedzot apstiprinājuma kārtā slimnīcas izraksta fotogrāfiju, kurā teikts, ka konsultācija tika sniegta telefoniski. Slimnīcā paskaidroja, ka ķirurgu tur vienkārši neesot bijis pusaudža apskatīšanas laikā.

Ārste pa telefonu ieteica atbrīvot cietušo no sporta stundām uz pusotru mēnesi, tableti ar Ibuprofenum, likt klāt aukstu, veikt ambulatoru apskati pie sejas ķirurga, kā arī pie okulista.

"Uz jautājumu "tur taču rindas un nāksies gaidīt aptuveni mēnesi" sekoja atbilde "nekas, jums nav smags gadījums"," pastāstīja Andreimane par pusaudža radu komunikāciju ar mediķi.

Pēc Andreimanes sacītā, kad bērnu atveda mājās, viņa stāvoklis pasliktinājās, tad radi vērsās pie viņas, un viņa jau vērsās pie paziņām-ķirurgiem, kuri operatīvi reaģēja un bērnu uzņēma P. Stradiņa slimnīcas žokļu un sejas ķirurģijas nodaļā.

"Kolēģi, kuri ieraudzīja klīnisko ainu, bija, maigi izsakoties, neizpratnē par ārstes nolaidību: "Tikai neļaujiet tam palikt bez uzmanības." Apskatoties radiologa slēdzienu, izmērot temperatūru – 38,9, tika pieņemts lēmums izsaukt ķirurgus un neiroķirurgus. Rezultāts – smaga operācija! Ja viņš tonakt būtu palicis mājās, viss varēja beigties ar nelaimi," pastāstīja Andreimane.

Pēc viņas sacītā, patlaban bērna vecāki ir uzrakstījuši iesniegumu Veselības inspekcijai, pašai slimnīcai un Nacionālajam veselības dienestam.

Tikmēr ārste, kura aizsūtīja pusaudzi mājās, piezvanīja vecākiem un sevis attaisnošanai pateica: "Nu viņš taču nebija uz nāves robežas vakar," nobeigumā pateica Andreimane.

Pēdējā laikā medijos un sociālajos tīklos arvien biežāk parādās paziņojumi par to, ka Latvijas slimnīcās vai nu atteica uzņemšanā, vai arī nācies gaidīt stundām ilgi. Cilvēki stāsta par ārstu nolaidību, nepamatoti lieliem rēķiniem un citām nepatīkamām detaļām, secinot: veselības aprūpe Latvijā ir nomācošā stāvoklī. Latvijas augstskolas neizlaiž pietiekamu ārstu skaitu, savukārt tie, kas iegūst diplomus, izvēlas meklēt darbu ekonomiski attīstītākās valstīs. Šajā situācijā daudzas slimnīcas ir saskārušās ar kvalificētu darbinieku deficītu, ārsti izdeg darbavietā augstās slodzes un zemo algu dēļ. Turklāt nākamgad, saskaņā ar budžetu, veselības nozares finansējums atkal atpaliks no plāna, savukārt ārsti ir gatavi streikot.

77
Pēc temata
Naktī no insulta glābj tikai vienā slimnīcā Rīgā
Vēzis Latvijā ir bizness: bez naudas onkoloģijas slimnieki klusām nomirst
Pacientiem Latvijā var atļaut elektroniski atteikties no "atdzīvināšanas"
"Ir tādi, kas vēlas ātrāk nomirt": slimnīcās Latvijā tiek praktizēta eitanizācija
Nils Ušakovs Eiropas Parlamentā, foto no arhīva

Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

28
(atjaunots 13:47 28.11.2020)
EP deputāts Nils Ušakovs publikācijā Facebook asi kritizēja valdību, kas pūlas padzīt krievvalodīgos no politikas un atgādināja, ka var mīlēt krievu valodu, pie tam runājot latviski. Viņš piebilda, ka ir pareizi vēlēties, lai bērni mācītos dzimtajā valodā.

RĪGA, 28. novembris — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook nāca klajā ar graujošu publikāciju "Par Eiropas un Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju nākotni". Tās noslēgumā viņš aicināja Latvijā dzīvojošos krievvalodīgos nepalikt malā no politiskajiem procesiem valstī un visā Eiropā.

Publikācijas mērķis – piesaistīt krievvalodīgo uzmanību Konferencei par Eiropas nākotni, tomēr paralēli politiķis skāra gan latviešu valodu, gan "nacionālo valdību" un pat viņu algas.

Ušakovs sāka ar rezultātiem, ko uzrādīja sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja, veikta pēc interneta žurnāla "Spektr" pasūtījuma ar Nīderlandes un Zviedrijas vēstniecību Latvijā atbalstu. Atgādināsim, ka aptauja notika šī gada jūlijā un augustā visā Latvijā. Pētnieki aptaujāja 1100 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus (pilsoņus un nepilsoņus), kam krievu dzimto vai ģimenes saziņas valodu.

Ušakovs publicēja monitoringa rezultātus: 65% krievvalodīgo uzskata sevi par eiropiešiem; 73% norāda, ka pieturas pie Eiropas vērtībām, 50% runā latviski labi vai ļoti labi, vēl 29% - vidējā līmenī, 84% norāda, ka par galveno uzskata piederību krievu kultūras telpai, 88% uzskata par būtisku izglītību krievu valodā.

Ņemot vērā šos datus, Rīgas bijušais mērs secināja, ka ir dabiski un pareizi uzskatīt sevi par eiropieti, tāpat kā saistīt sevi ar Latviju, labi pārvaldīt latviešu valodu un pie tam mīlēt dzimto krievu valodu. Pēc viņa domām, pareizi ir arī vēlēt bērniem iespēju saņemt izglītību dzimtajā valodā.

Pēc šī slēdziena Ušakovs sāka uzbrukumu nacionālistiskajiem latviešu politiķiem un nosauca viņus par "parodiju Borata stilā".

"Nacionālie latviešu politiķi gadiem ilgi mēģina dēmonizēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus, lai izspiestu viņus no politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem. Tomēr paskatieties uz tiem, kuri pašlaik stāv pie varas stūres. Tie ir cilvēki, kuri pandēmijas laikā paceļ algas tikai sev. Tā jau ir politikas parodija Borata stilā. Protams, viņi baidās no jebkādas konkurences, vienalga, vai to sastāda citādi domājoši latvieši vai krievvalodīgie," konstatēja Ušakovs.

Šajā kontekstā politiķis atgādināja, ka Latvijā jau ilgi nav organizētas aptaujas, kas palīdzētu noskaidrot, cik daudzi vēl tic iespējām mainīt valsts attīstības kursu. Viņaprāt, tamlīdzīgas aptaujas rezultāti diezin vai būtu apmierinoši.

"Tomēr kursu mainīt var, piedaloties gan vēlēšanās mājās, gan procesos Eiropas līmenī, - Ušakovs ierunājās par galveno. – Par vienu no galvenajiem notikumiem ES politiskajā dzīvē tuvākajā laikā kļūs Konference par Eiropas nākotni. To organizēs Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija. Tā ilgs vismaz divus gadus. Visā Eiropā ritēs tikšanās un diskusijas. Eksperti, sabiedriskie darbinieki, ES pilsoņi piedāvās savu vīziju par mūsu kontinenta nākotni. Konferencei jāliek pamati nākamajām pārmaiņām un reformām ES."

Ušakovs apsolīja parūpēties par to, lai daļa pasākumu Eiropas nākotnei veltītās konferences ietvaros tiktu organizēta krievu valodā.

"To es nodrošināšu kā Eiropas Parlamenta deputāts no sociālistiem un demokrātiem sadarbībā ar kolēģiem no "Saskaņas"," viņš apliecināja un aicināja savā komandā visus, kas vēlētos piedalīties pasākumu sagatavošanā un organizācijā. Visus interesentus Ušakovs lūdz rakstīt uz e-pastu nils.usakovs@europarl.europa.eu.

28
Tagi:
krievu valoda, Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Ušakovs atbildējis uz Iesalnieka izteikumiem par to, ka viņš esot svešs Latvijai
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Nils Ušakovs pastāstīja, kāpēc nav gājis "bungot" pret krievu skolu likvidāciju
Rīgā informē par aizliegumu pulcēties krievu valodā! Latviete sašutumā, Ušakovs iejaucās
Covid-19 ekspress testēšana, foto no arhīva

Latvijā reģistrēti 753 jauni Covid-19 gadījumi, trīs pacienti miruši

17
(atjaunots 16:17 28.11.2020)
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēts 16561 koronavīrusa infekcijas gadījums, miruši 193 pacienti ar apstiprinātu diagnozi.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā valstī reģistrēti 753 jauni Covid-19 gadījumi, miruši 3 pacienti ar apstiprinātu diagnozi, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs.

Diennakts laikā laboratorijas veikušas 7645 testus, no tiem 9,8% analīžu devuši apstiprinošu rezultātu.

Divi viņsaulē aizgājušie pacienti piederēja pie 80-85 gadu vecuma grupas, vēl viens – pie 85-90 gadu vecuma grupas.

Ziņots,  ka kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēts 16561 koronavīrusa infekcijas gadījums, miruši 193 pacienti ar apstiprinātu diagnozi.


17
Tagi:
SPKC, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Kāpēc veselības ministre sūdzas par Babra zivju rūpnīcu? Runa nav par šprotēm
Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
Medicīnas masa ar šļirci, foto no arhīva

Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei

0
(atjaunots 19:15 28.11.2020)
Brīvprātīgā masveida vakcinācija pret Covid-19 Krievijas Federācijas pilsoņiem notiks bez maksas.

RĪGA, 29. novembris – Sputnik. Krievijas pilsoņu masveida brīvprātīgā vakcinācija pret Covid-19 sāksies nākamā gada janvārī-februārī, sarunā ar RIA Novosti pastāstīja KF veselības ministrs Mihails Muraško.

"Vakcinācija jau sākusies. Tā turpinās. Patlaban pilnā sparā rit vērienīga ražošana. Tas, ko jūs saucat par masveida vakcināciju, sāksies lielos apmēros janvārī un februārī. (..) Vakcinācija, kā jebkura medicīniskā palīdzība, notiek tikai ar pacienta piekrišanu. Brīvprātības princips ir obligāts," uzsvēra Muraško.

Ministrs atgādināja, ka riska grupā iekļautie pilsoņi varēs saņemt vakcīnas jau decembrī. Viņš atgādināja, ka pie šīs kategorijas pieder veselības aprūpes sistēmas darbinieki, pedagogi un dzīvību uzturošo dienestu darbinieki, kā arī seniori un cilvēki, kas cieš no cukura diabēta, aptaukošanās un hipertonijas.

2021. gadā no koronavīrusa vakcinēto Krievijas iedzīvotāju skaits sasniegs vairākus desmitus miljonu, piezīmēja ministrs.

Iepriekš Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs atzīmēja, ka vakcinācija no koronavīrusa infekcijas būs brīvprātīga un pakāpeniska, ņemot vērā valsts ģeogrāfiju un preparāta glabāšanas īpatnības.

"Uzdevums ir panākt, lai tie būtu minimāli etapi, un pēc iespējas ātrāk nodrošināt visiem, kas to vēlas. Uzdevums ir grandiozs," uzsvēra Peskovs.

Krievijas pilsoņi vakcīnu saņems bez maksas.

Patlaban Krievijā reģistrētas divas vakcīnas Covid-19 profilaksei: "Sputnik V" – Gamaleja nacionālā centra izstrādātais preparāts uz cilvēka adenovīrusa vektora platformas, kā arī "EpiVakKorona", ko uz peptīdu antigēnu bāzes izstrādājis centrs "Vektor".

Patlaban abi preparāti iziet trešo, pēcreģistrācijas izmēģinājumu fāzi, kurā piedalās brīvprātīgie, arī seniori un hroniski slimnieki. "Sputnik V" efektivitāte sasniedz 95% saskaņā ar pētījumu otrā starpposma datu analīzi, tā ir viena no desmit vakcīnām pasaulē, kas visvairāk pietuvojušās masveida ražošanai.

Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs iepriekš informēja, ka fonds saņēmis pieteikumus no vairāk nekā 20 valstīm par "Sputnik V" iepirkumu – miljardu devu. Krievija vienojusies par ražošanu piecās valstīs. Apgrozījumā nonākuši vairāk nekā 117 tūkstoši devu, līdz gada beigām plānots laist klajā vairāk nekā divus miljonus.

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
Pirmie Eiropas Savienībā: Ungārija saņēmusi Krievijas vakcīnu Sputnik V
ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Putins pastāstīja par trešo Krievijā izstrādāto vakcīnu pret koronavīrusu