12. Saeimas sēde, 2015. gads

Tiesiskā nihilisma prakse ir jāaptur: Saeima atkal pieķerta likumu neievērošanā

58
(atjaunots 16:40 01.11.2019)
Opozīcija saskatījusi vēl vienu piemēru tam, kā Saeima nav ievērojusi pašas pieņemtos likumus – tagad nāksies atbildēt Satversmes tiesā.

RĪGA, 1. novembris — Sputnik. Saeimas opozīcija vērsusies Satversmes tiesā sakarā ar vairāku budžeta programmu neatbilstību valsts pamatlikumam.

Iesniegumu parakstījis 31 deputāts no frakcijām "Saskaņa" un ZZS, kā arī neatkarīgie deputāti, vēsta Tvnet.lv.

Tas ir nepieņemami

Runa ir par programmām "Augstākā izglītība", "Augstākā medicīnas izglītība", "Kultūrizglītība" un apakšprogrammu "Augstākā izglītība". Augstskolu likums paredz, ka studiju finansējumam valsts dibinātās augstskolās bija jāpieaug vismaz par 0,25% no iekšzemes kopprodukta, taču minētās programmas to neparedz.

Pieteikumā norādīts, ka pārsūdzētās normas neatbilst tiesiskuma normām, kas izriet no Satversmes 1.panta, kā arī ilgtermiņa stabilitātes principam, kas izriet no Satversmes 66.panta.

Saeimas deputāte, bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdne Evija Papule ("Saskaņa") uzskata, ka no 2014.gada budžeta likuma pieņemšanas brīža, kad likumdevējam bija jāsāk ievērot Augstskolu likuma normas, redzams, ka parlaments konsekventi ignorējis paša pieņemto normu: studiju finansējums valsts augstskolās faktiski nav pieaudzis - pēdējo gadu laikā tā apmērs gandrīz nemainīgi saglabājas 0,4% līmenī no iekšzemes kopprodukta.

"Tā ir absolūti nepieņemama situācija, un šāda tiesiskā nihilisma prakse ir jāaptur. Tas arī ir galvenais šī pieteikuma iesniegšanas mērķis.

Nedrīkst būt tā, ka koalīcijas partiju pārstāvji gan valdībā, gan Saeimā neievēro likumos noteikto," apliecināja Papule.

Viņa atgādināja, ka tamlīdzīga rīcība neatbilst Saeimas deputātu svinīgajā solījumā paustajam nodomam ievērot Satversmi un likumus.

Tā jau ir sistēma

Budžets 2020.gadam, ko patlaban izskata Saeima, arī spilgti demonstrē likumu neievērošanu.

Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz atvēlēt 120 miljonus eiro atalgojuma palielināšanai mediķiem nākamgad. Tā vietā mediķiem apsolīti tikai 42 miljoni. Šī iemesla dēļ 7.novembrī ārsti un medicīnas māsas organizēs protesta akciju pie Saeimas ēkas.

Izglītības likums paredz atalgojuma palielināšanu pedagogiem par 40 eiro no nākamā gada septembra, taču budžetā šim mērķim nav atvēlēts ne centa. Pedagodu arodbiedrība lēmusi atlikt protestus līdzx pavasarim cerībā, ka nauda tomēr tiks atrasta. Pagaidām organizācija vērsusies Eiropas Komisijā un Eiropas Parlamentā ar sūdzību par to, ka Ministru kabineta izstrādātais budžets neņem vērā EK rekomendācijas izglītības un zinātnes finansējuma palielināšanas aspektā.

58
Pēc temata
Mediķu arodbiedrība rīkos plašas protesta akcijas
Viņķele par mediķu protestiem: garā esmu kopā ar kolēģiem
Kariņš apsolījis iedzīvotājiem nesāpīgu nodokļu palielināšanu
Latvijas budžeta paradoksi: 1300 eiro – ieslodzītajam, 50 – bērnam
  Gaisa desanta spēku diena

Latvijas robežsargs apsveicis draugus Desanta dienā. Tagad viņu gaida Ētikas komisija

2
(atjaunots 17:51 07.08.2020)
Valsts robežsardzes darbinieks sociālajos tīklos apsveicis draugus Gaisa desanta spēku dienā. Tagad Ētikas komisija izmeklēs, vai viņš tādējādi nav kaitējis robežsargu reputācijai.

RĪGA, 7. augusts - Sputnik. Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Aizgāršas robežapsardzības nodaļas galvenais inspektors Aleksandrs Rubļovs apsveicis savus draugus Gaisa desanta spēku dienā ar publikāciju savā personīgajā lapā Facebook. Tagad  viņam par to nāksies samaksāt, vēsta Pietiek.com.

2. augustā inspektors publicēja savā lapā fotogrāfiju – desantnieki ierindā ar uzrakstu "Neviens, izņemot mūs!" Publikāciju pavadīja vārdi "Apsveicu svētkos!".

Par inspektora apsveikumu bija sašutuši daži Facebook apmeklētāji, pēc tam pie darba ķērās Ētikas komisija.

"Aleksandra Rubļova Facebook profilā nebija minēta viņa darbavieta, - raksta Pietiek. - Taču ieraksti nepārprotami apliecināja, ka sveicējs specifiskai PSRS iedzīvotāju daļai nozīmīgajā dienā ir tieši robežsardzes inspektors. Kā rāda A.Rubļova amatpersonas deklarācija, PSRS tradīciju cienītājs pērn Latvijas Valsts robežsardzē algā saņēmis 17 095 eiro un vēl arī 487 eiro lielu pabalstu.

Valsts robežsardze paskaidroja: "Konkrētajā gadījumā Valsts robežsardzes amatpersona ir pārkāpusi Ministru kabineta 2018. gada 21. novembra ieteikumu Nr. 1 "Valsts pārvaldes vērtības un ētikas pamatprincipi" 13. punkta "Ārpus amata vai darba pienākumu pildīšanas nodarbinātais rīkojas tā, lai nemazinātu valsts pārvaldes reputāciju un uzticēšanos tai" un Valsts robežsardzes 2020. gada 9. marta iekšējo noteikumu Nr. 4 "Valsts robežsardzes amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi un darbinieka ētikas kodekss" 12.2. punkta "cienīt un nekaitēt Valsts robežsardzes reputācijai" prasības. Ņemot vērā minēto, Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Aizgāršas robežapsardzības nodaļas galvenā inspektora rīcība tiks vērtēta Valsts robežsardzes ētikas komisijā."

2
Tagi:
Robežsardze
Pēc temata
Kupoli debesīs: Kubaņas desantnieki nodeva sveicienus ASV un Ukrainas mācībām
"Kas cits, ja ne mēs": Krievija formē jaunu gaisa desanta pulku Krimā
Rota, kas aizgāja debesīs. Nemirstīgie Pleskavas desantnieki
Kviešu ražas vākšana, foto no arhīva

"Labība sagūlusi veldrē": zemnieki stāsta par kviešu ražu

4
(atjaunots 13:40 07.08.2020)
Zemnieki Latvijā cerēja, ka šogad gaidāma laba kviešu raža, tomēr atzīst, ka cerības nav īsti attaisnojušās.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Ražas novākšanas sezona rit pilnā sparā. Zemnieki atzīmē, ka brīžiem darbu pārtraukušas tikai lietavas. Tomēr daudzi atzīst, ka cerējuši uz daudz labāku ražu, vēsta Rus.lsm.lv.

Auces novada zemnieku saimniecības "Druvas" saimnieks Vidmants Krapauskis stāsta, ka ražas kulšanas darbi jau rit aktīvi. Saimniecībā kopumā sējumi ir 600 hektāru platībā. Aizvadītajā nedēļā jau novākts rapsis un daļa ziemas kviešu.

Krapauskis piezīmēja, ka cerējis uz lielāku ražu. No rapša sējumiem 106 hehtāru platībā 16 hektārus iznīcinājusi krusa. Rezultātā rapša raža iznāca 2,6 tonnas uz hektāru, bet varēja būt 3,5 tonnas.

Zemnieks uzsvēra, ka tas ir nopietns zaudējums. Tagad saimniecība gaida apdrošināšanas kompensāciju.

Radušās problēmas arī ar kviešiem – graudi ir ļoti sīki. Pagaidām paspējuši novākt 36 hektārus ziemas kviešu - ap piecām tonnas uz hektāru.

Talsu novada saimniecība "Rīgmaļi", kur kopējā sējumu platība ir ap 1000 hektāru, vēl tikai sāk novākt rapšus un kviešus. Graudkopis Māris Bērziņš stāstīja, ka pirmajās trīs dienās nokulti 25% lauku.

Bērziņš atzīmēja, ka sākumā šķitis: šī gada raža būs laba, tomēr lietavas ir darījušas savu - vietām ir veldre, arī jūnija sausums ir atstājis savu iespaidu. Katastrofa, viņaprāt, nav notikusi, tomēr cerības nav attaisnojušās.

Atgādināsim, ka, neskatoties uz ekspertu prognozēm, kuri draudēja, ka Latvija varētu palikt bez ražas kaprīzo laikapstākļu dēļ, šogad valsts pardevusi gandrīz par 70% vairāk augļu nekā šajā periodā pērn.

Lielāko daļu ābolu Latvija pārdevusi Igaunijai – 64% no visa ābolu eksporta apjoma. Arī lielākā daļa bumbieru – 65% kopējā eksporta apjoma – nonākuši Igaunijā.

Pie tam 36% no ābolu eksporta Latvija pārdevusi Lietuvai, tāpat kā 14% no kopējā bumbieru apjoma.

4
Tagi:
lauksaimniecība, Latvija
Pēc temata
Speciālists: ja svelme saglabāsies, Latvija var palikt bez ražas
Kartupeļi dārgi, toties ir savi tomāti: kā veidojas pārtikas cenas Baltijas valstīs
Zemnieku Saeima: lai politiķi paši brauc pie mums vākt ogas
Visu eksportā: Latvija nopelnījusi gandrīz 15 miljonus eiro uz augļu tirdzniecības rēķina