Padomju karavīru veiktās Ķīšezera forsēšanas rekonstrukcija Rīgas atbrīvošanas no vācu fašistiskajiem iebrucējiem 75.gadadienā. 
Baltkrievijas Republikas vēstnieks Vasilijs Markovičs un Krievijas vēstnieks Jevgēņijs Lukjanovs nolika ziedus pie padomju karavīriem veltītā obeliska

NA saskatījusi visatļautību un draudus svētkos par godu Rīgas atbrīvošanai no nacistiem

42
(atjaunots 10:53 01.11.2019)
Rīgas atbrīvošanas no fašistiem gadadienai veltītie pasākumi rada "visatļautības sajūtu mūsu valstij nelojālos cilvēkos, kā arī palielina šādu personu loku", uzskata Nacionālā apvienība.

RĪGA, 1. novembris — Sputnik. Nacionālās apvienības frakcija Rīgas domē vērsusies Valsts drošības dienestā ar lūgumu pārbaudīt, vai Rīgas atbrīvošanas no fašistiem gadadienai veltītie pasākumi neapdraud nacionālo drošību un vai nav saskatāmas noziedzīga darījuma pazīmes teikts politiskā spēka vietnē.

Nacionālās apvienības frakcija paziņoja, ka Rīgas atbrīvošana no vācu okupācijas faktiski esot nozīmējusi "padomju okupācijas" atjaunošanu Latvijā, tāpēc tās svinēšana varot apdraudēt valsts nacionālo drošību. Politiķus īpaši satrauc skolnieku dalība pasākumos, kas bija veltīti Latvijas galvaspilsētas atbrīvošanai no fašistiskajiem iebrucējiem.

"Ar šādiem pasākumiem, manuprāt, tiek radīta visatļautības sajūta mūsu valstij nelojālos cilvēkos, kā arī palielinās šādu personu loks. Šādos "atbrīvotāju" pasākumos tiek izmantotas stilizētas padomju armijas formas, ieroči un pat tiek veikta Ķīšezera šķērsošana kā atainojums militārai operācijai neatkarīgas valsts teritorijā," paziņoja NA frakcijas vadītājs Dainis Locis.

Viņš piebilda, ka frakcija "paļaujas uz VDD kompetenci un spēju reaģēt".

13.oktobrī Rīgā notika ziedu un vainagu nolikšanas ceremonija pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem par godu Rīgas atbrīvošanas no fašistiem 75.gadadienai. Ceremonijā piedalījās Krievijas vēstniecības un  veterānu organizāciju pārstāvji, kā arī Saeimas deputāti.

Šajā dienā ziedi tika nolikti arī pie piemiņas zīmes Ķīšezera krastā, kas veltīta karavīriem-atbrīvotājiem. Pateicoties entuziastiem no vietējām tautiešu organizācijām, tur tradicionāli tiek izspēlēti 75 gadus senie notikumi – padomju karavīri forsēja ezeru 1944.gada oktobrī.

Starptautiskajā kultūras un biznesa centrā "Maskavas nams" Rīgā 13.oktobrī notika zinātniski vēsturiska conference, tika atklāta Rīgas militārajai operācijai veltīta fotogrāfiju izstāde. Dienas noslēgumā "Maskavas namā" tika organizēta svinīga pieņemšana Lielā Tēvijas kara veterāniem un tautiešiem.

Vakarā Maskavā notika svētku salūts par godu Rīgas atbrīvošanas no vācu fašistiskajiem iebrucējiem 75.gadadienai.

Salūta priekšvakarā Latvijas ĀM pauda iebildumus pret to. ĀM paziņojumā teikts, ka Latvijai, Lietuvai un Igaunijai brīvības un neatkarības atjaunošana notikusi nepilnus 50 gadus vēlāk, ko Sarkanās armijas ienākšana nozīmējusi padomju okupācijas atjaunošanu.

Maskava tamlīdzīgus paziņojumus uzskata par nepieņemamiem. Krievijas Ārlietu ministrija ir paskaidrojusi, ka Baltijas valstu iestāšanos PSRS uzskata par atbilstošu tālaika starptautiskajām tiesībām.

Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova norādīja, ka Rīgai vajadzētu uztraukties par NATO okupāciju.

"Ja Latvijas ĀM vērtētu brīvību, tad neatbalstītu ārvalstu militāro kontingentu dislokāciju savas valsts teritorijā. Taču tā ne tikai sveic NATO un ASV spēku izvietošanu Latvijā, bet arī palielinājusi to uzturēšanas apmaksu līdz 2% no IKP. Ņemot vērā, ka aliansē Rīga nelemj absolūti neko, to var nosaukt par okupācijas apmaksu," teica Zaharova, komentējot Latvijas ĀM izlēcienu jautājumā par salūtu.

Arī Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgēņijs Lukjanovs arī uzsvēra, ka salūts Maskavā par godu Rīgas atbrīvošanai no nacistiskajiem iebrucējiem ir Maskavas tiesības. Viņš uzsvēra, ka Krievija lepojas ar uzvaru Lielajā Tēvijas karā, paturēs prātā savu vēsturi un godās varoņus.

"Ja mēs aizmirsīsim pagātni, tā mūs panāks, un tā būs vēl baismīgāka, nekā bija tolaik," uzsvēra Krievijas vēstnieks.

Krievija kā PSRS tiesību mantiniece kategoriski neatzīst tā dēvēto "padomju okupāciju". Krievijas valdība jau vairākkārt norādījusi, ka ne par kādu Baltijas valstu okupāciju 1940. gadā no PSRS puses nevar būt ne runas.

Ārlietu ministrijas pārstāvji uzsver, ka šajā gadījumā nav iespējams izmantot terminu "okupācija", jo karadarbība PSRS un Baltijas valstu starpā nenotika, un karaspēks tika ievests saskaņā ar vienošanos un šo valstu valdību piekrišanu. Jāpiebilst, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā laikā, kad tās atradās Padomju Savienības sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu Lielā Tēvijas kara gados) strādāja nacionālās varas iestādes.

42
Pēc temata
KF Aizsardzības ministrija publiskojusi arhīvu dokumentus par Rīgas atbrīvošanu
Pabrika sacītajā: Latvija pasludinājusi sevi par nacistiskās Vācijas sabiedroto
Latvijas aizsardzības ministram ieteica noskaidrot pie kareivjiem, kā atbrīvoja Rīgu
Sākumā bija varoņi, nodevēji – pēc tam: kā latvieši glāba Latviju kara gados
Covid-19 tests, foto no arhīva

Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi

7
(atjaunots 18:58 10.07.2020)
SPKC jau zina, ka viens no inficētajiem atvedis koronavīrusu no ārzemēm, savukārt vēl pieci kontaktējuši ar inficēto. Speciālisti noskaidro, kā tika inficēti vēl pieci cilvēki.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika veikts 1841 Covid-19 tests un atklāti 11 jauni inficēšanās gadījumi.

SPKC paskaidroja, ka, saskaņā ar viņu rīcībā esošajiem datiem, viens inficētais atvedis koronavīrusu no ārzemēm. Vēl pieci cilvēki kontaktēja ar saslimušo. Saistībā ar atlikušajiem pieciem jauniem gadījumiem speciālisti veic izmeklēšanu.

Toties aizritējušajā diennaktī neviens ar Covid-19 diagnozi nav nonācis slimnīcā. Pašlaik stacionāros ārstējas trīs ar koronavīrusu inficētie. Viens no viņiem atrodas smagā stāvoklī. Visā pandēmijas laikā no slimnīcām ir izrakstīti 183 pacienti.

Ir veikti 165 610 testi. Kopējais inficēto skaits ir 1165. 30 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši.

SPKC izmeklē visus jaunos inficēšanās gadījumus. Tas draudēja pastiprināt ierobežojumus, ja neizdosies atrast koronavīrusa izplatības avotu Latvijā.

Tikmēr Valsts policijā atzīmēja, ka gadījumā ar braucieniem Eiropas Savienības robežās, inficētos atsekot nav iespējams. Robežas ir atvērtas un cilvēki brīvi pārvietojas.

Turklāt ne visi atceras, ka ierodoties Latvijā no valstīm, kur saslimstība ar koronavīrusu pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedza 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir jādodas divu nedēļu pašizolācijā.

7
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

7
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

7
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Hipotekārā kreditēšana, foto no arhīva

Saeima atļāvusi Latvijas bankām dzēst daļu hipotekāro parādu

0
(atjaunots 19:06 10.07.2020)
Neatgūstamo parādu dzēšana par kopējo summu līdz 600 miljoniem eiro skars aptuveni 13 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Latvijas bankas ir guvušas iespēju vienpusējā kārtā dzēst klienta parādus par hipotekāro kredītu, ja tiek ievērota virkne nosacījumu.

Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma Kredītiestāžu likuma un Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likuma grozījumus, kuri piešķir kredītiestādēm tiesības dzēst privātpersonu hipotekāro kredītu parādus, kas tika piešķirti pirms 2008. gada krīzes.

Runa ir par gadījumiem, kad kredīts tika nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu, un parādnieks vai ieķīlātājs līdz 2018. gada 31. decembrim ir zaudējis nekustamā īpašuma īpašumtiesības hipotekārā kredīta parādsaistību dēļ. Atbalstītie grozījumi liecina, ka dzēstais parāds netiks aplikts ar ienākumu nodokli.

Ar piedāvājumu dzēst ilggadējos hipotekāros parādus, kuri faktiski ir neatgūstami, marta sākumā uzstājās Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks. Saskaņā ar ekspertu aprēķiniem, valstī ir aptuveni 13 tūkstoši parādnieku aizdevumos, kas tiks izsniegti līdz 2008. gadam nekustamā īpašuma būvniecībai vai iegādei, savukārt kopējas parāds sastāda aptuveni 600 miljonus eiro.

Latvijas Bankas un Finanšu nozares asociācijas speciālisti paziņoja, ka aizritējušajos 10 gados vienošanās ar bankām parakstīšanas rezultātā, kā arī maksātnespējas procesu gaitā tika dzēsta "ievērojami zemāka parādu summa". Kopumā Latvijā, saskaņā ar dažādiem aprēķiniem, ir līdz 1,2 miljoniem nedzēstu un kavētu parādsaistību par kopējo summu, kura pārsniedz 1,2 miljardus eiro.

0
Tagi:
bankas, parādi, nekustamais īpašums
Pēc temata
Latvijas iedzīvotājiem piedos vecus parādus, taču ne uzreiz
Covid-19: vai Latvijas bankām nebūtu īstais laiks solidarizēties ar iedzīvotājiem
Latvijas Bankas vadītājs piedāvā piedod Latvijas iedzīvotājiem vecos parādus
Cik gadus nāksies krāt dzīvoklim Rīgā